صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

شريعتمداري: جناب هاشمي متاسفانه حضرتعالي از فتنه 88 سربلند بيرون نيامديد

و اما؛ با عرض پوزش از جناب هاشمي بايد گفت گلايه شما در حالي است که متاسفانه حضرتعالي از فتنه 88 سربلند بيرون نيامديد و در آن بحبوحه ننگين که فتنه‌گران تصوير مبارک حضرت‌امام(ره) را پاره و لگدمال کردند، روي کلمه اسلام در جمهوري اسلامي ايران خط بطلان کشيدند! شعار «انتخابات بهانه است اصل نظام نشانه است» سر دادند، به ساحت عاشوراي حسيني(ع) اهانت کردند و

کد خبر: 875

کيهان/ «کاش اينگونه نبود !» عنوان يادداشت روز روزنامه کيهان به قلم حسين شريعتمداري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

هفته گذشته در حالي که اخبار و گزارش‌هاي مربوط به شکل‌گيري و انجام راهپيمايي عظيم و بيست ميليوني اربعين حسيني(ع) به خبر اول جهان اسلام و بسياري از ديگررسانه‌ها و مجامع دنيا تبديل شده بود و چشم‌ها و دل‌ها به چگونگي وقوع يکي از سرنوشت‌سازترين رخدادهاي تاريخ دوخته شده بود، مجله «رمز عبور» در اقدامي نسنجيده و درخور ملامت و به بهانه‌ روشنگري درباره ماجراي «مک فارلين»، مصاحبه‌اي از آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي را به دست چاپ سپرد. در بخش‌هايي از اين مصاحبه علي‌رغم ابراز ارادت آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي به حضرت امام(ره)، نسبت به ساحت مقدس امام‌راحل(ره) و برخي از ياران ايشان جفاي فاحشي شده است که با وجود شخصيت‌ علمي و قابل احترام آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي، اين بخش از مصاحبه ايشان بايسته نقد و گلايه جدي است و به آن اشاره خواهيم داشت.
کيهان اگرچه نقد بخش‌هاي مورد اشاره از مصاحبه آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي را ضروري مي‌دانست ولي با توجه به شور و نشاطي که راهپيمايي تاريخي اربعين در ايران و جهان اسلام پديد آورده بود اداي اين تکليف را به اولين فرصت بعد از آن رخداد عظيم و مناسبت‌هاي فراگير پس از آن موکول کرد و...
يادداشت پيش‌روي بيان چند نکته درباره موضوع ياد شده است.
1- مراتب علمي آيت‌الله سيد محمد خامنه‌اي را قابل احترام مي‌دانيم و بر اين باوريم بخش‌هايي از مصاحبه ايشان که جفا و تعريض به ساحت مقدس حضرت امام(ره) است، ناشي از کم توجهي و غفلت و مصداق «تعريض ناخواسته» است چرا که ايشان در جاي‌جاي همين مصاحبه بر ارادت خود به حضرت امام(ره) و نقش بي‌بديل آن حضرت در مقابله با ترفندها و توطئه‌هاي داخلي و خارجي تأکيد مي‌ورزد و بديهي است که اين تأکيد و اصرار نمي‌تواند با آنچه به جفا درباره امام راحل گفته شده قابل جمع باشد. ولي هنگامي که سخني از خميني کبير و احياگر اسلام ناب محمدي(ص) در ميان است، حتي تعريض ناخواسته نيز از هيچکس- مخصوصاً از يک عالم ديني- پذيرفته نيست و بايسته نقد از سوي ديگران و مستلزم استغفار و اصلاح از جانب تعريض کننده است.
2- آيت‌الله سيد محمد خامنه‌اي در چند جاي مصاحبه خويش برخي از تصميم‌ها و نظرات حضرت امام(ره) را تحت تأثير گزارش‌هاي غلط و القائات اطرافيان ايشان معرفي مي‌کند! که نه فقط اتهام ناروا و اهانت به ساحت مقدس امام راحل(ره) است، بلکه از رهگذر اين اظهارنظر که بيرون از دايره حق و انصاف است، خط مبارک حضرت امام(ره) و رهنمودها و بينش و منش مکتوب و مضبوط آن حضرت را زير سؤال مي‌برد و با القاي اين توهم که برخي از رهنمودها و تصميم‌هاي آن بزرگوار تحت تأثير اطلاعات غلط اطرافيان ايشان بوده است - بي‌آن که متوجه باشد- دستورات و راهنمايي‌ها و رهنمودهاي حيات‌آفرين و گره‌گشاي حضرتش و يا لااقل برخي از آنها را نستجيربالله مخدوش! قلمداد مي‌کند! و در اين‌باره گفتني است که؛
الف: يکي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد در رهنمودهاي حضرت امام و رهبر معظم‌انقلاب اين بوده و هست که دلايل و مستندات نظر خود را نيز به وضوح بيان کرده و مي‌کنند و نکته در خور توجه آن که در نمونه‌هاي مورد اشاره آيت‌الله سيد محمد خامنه‌اي، نظر حضرت امام، همراه با دليل و علت آن به صراحت اعلام شده است.
ب: امام راحل(ره) بارها و به مناسبت‌هاي فراوان، اين توهم را به شدت نفي فرموده‌اند که ايشان تحت تأثير اطلاعات غلط ديگران- و از جمله اطرافيان خويش- هستند! و موارد بسيار و پر شماري را مي‌توان آدرس داد که نظر مبارک حضرت امام با نظر همه مسئولان و اطرافيان ايشان نه فقط متفاوت بلکه متضاد بوده است.
3- آنچه باعث تأسف است و از آيت‌الله سيد محمد خامنه‌اي دور از انتظار بود، اين که نمونه‌هاي مورد ادعاي مشاراليه درباره القاء نظر ديگران به حضرت امام(ره) منحصراً و فقط مربوط به چند موردي است که امام راحل با ديدگاه و يا اقدامات آيت‌الله سيد محمد خامنه‌اي مخالفت ورزيده و به ايشان عتاب و گلايه کرده‌اند. از جمله، آنجا که حضرت امام سؤال 8 نماينده مجلس از وزير خارجه درباره ماجراي «مک فارلين» را که آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي نيز يکي از آنان بود، با خطاب سنگين «أين تذهبون؟!» ملامت کرده و گفتند «لحن شما در آن چيزي که - سوال از وزير خارجه وقت- به مجلس داديد از لحن اسرائيل تندتر است» و البته در ادامه اين نهيب به مدارا و ملاطفت فرمودند «من نمي‌خواهم دل شما را بشکنم، لکن شما دل ملت را نشکنيد، شما دل مسئولين ما را نشکنيد».
4- ايشان درباره نامه 8 نماينده به وزير خارجه اينگونه توضيح مي‌دهند که بعد از امضاي آن نامه رئيس مجلس و باند او دستپاچه شدند «و با مشورت کساني در جماران و دولت، توطئه‌اي کردند و سؤالاتي را که امام را عصباني و ناراحت مي‌کردند تهيه و به زور و اصرار براي امضاء به دست افرادي داده بودند که به هشت نفر معروف شدند و پيش من هم آوردند من قبول نکردم که آن را امضاء کنم ولي خيلي اصرار کردند و... و من در آن شدت ناراحتي که از آن موضوع داشتم قهرا امضاء کردم و به دام افتادم... و امام هم در يک سخنراني به امضاءکننده‌ها حمله شديد کردند و کار آنها را بدتر از کار اسرائيل دانستند».
ايشان در اين بخش از مصاحبه با صداقت اعلام مي‌کند که در امضاي نامه 8 نماينده، فريب خورده و به دام افتاده است و عصبانيت حضرت امام را هم بجا مي‌دانند ولي نهيب امام‌راحل را ناشي از توطئه رئيس مجلس وقت و «کساني در جماران و دولت» معرفي مي‌کند!
ظاهرا منظور ايشان از «کساني در جماران» اشاره به مرحوم حاج‌سيداحمد خميني است که بايد گفت؛ امام راحلمان(ره) در موارد قابل ارائه‌اي با نظر مرحوم حاج‌سيداحمد خميني مخالفت کرده‌اند که اين دليل روشني بر تاثيرناپذيري آن حضرت است و از سوي ديگر، حضرت روح‌الله درباره فرزند مرحوم خويش تأکيد مي‌فرمايند «من خداي قاهر حاضر منتقم را شاهد مي‌گيرم که احمد از آن روزي که در کمک اينجانب در بيرون مشغول اداره امور من بوده تا الان که اين ورقه- وصيت‌نامه- را مي‌نويسم قدمي يا قلمي خلاف گفتار و نوشتار من برنداشته و با وسواس عجيب در کليه گفتارهاي من يا نوشته‌هاي من سعي نموده که حتي يک کلمه، بلکه گاهي يک حرف را که با نظر او محتاج به اصلاح است بدون اذن من تصرف نکند» صحيفه امام(ره) جلد 20 ص 442.
آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي که در بخشي از اين مصاحبه امضاي نامه 8 نماينده را «به دام افتادن خود» مي‌داند، در بخش ديگري نامه 8 نماينده را «ابراز غيرت ديني و اسلامي» دانسته و آنان را در نهيب حضرت‌امام(ره) «مظلوم» معرفي مي‌کند!
5- ايشان در مصاحبه با مجله «رمز عبور» از شهيد بزرگوار حضرت آيت‌الله بهشتي با عنوان «تماميت‌خواه»! و داراي «ظاهر ليبراليستي» ياد مي‌کند که جفاي بزرگي در حق آن شهيد والامقام است. شهيد بهشتي به گواهي همه شواهد و اسناد موجود، با تمامي توان خود در مقابل «زياده‌خواهي»ها و فرصت‌طلبي‌هاي دشمنان اسلام و انقلاب و مخصوصا ليبرال‌ها و منافقين ايستاد و انبوهي از تهمت‌هاي ناروا و فشارها نتوانست آن بزرگوار را از صراط مستقيم منحرف کند، تا آنجا که به دست منافقين هم‌پيمان ليبرال‌ها به شهادت رسيد و امام راحلمان ايشان را به تنهايي «يک ملت» دانستند و مظلوميت او را دردناکتر از شهادتش ناميدند.
6- آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي، عزل منتظري از قائم‌مقام رهبري - که انبوهي از شواهد و اسناد غيرقابل انکار، به صراحت از ضرورت آن براي حفظ انقلاب و نظام از تسلط بيگانگان حکايت مي‌کند - را هم توطئه يک جريان مرموز معرفي مي‌کند و اعدام مهدي هاشمي- که قتل انسان‌هاي بي‌گناه و پادويي‌ براي بيگانگان فقط بخشي از جرايم و جنايات وي بوده است- را نيز به همان جريان نسبت مي‌دهد! که در اين‌باره کافي است ايشان تنها نيم‌نگاهي به اسناد و سوابق ماجرا داشته باشند.
7- و اما، آيت‌الله هاشمي ‌رفسنجاني در پاسخ شديداللحن خود به آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي، ضمن اعتراض به برخي از اظهارات قابل نقد مصاحبه ايشان، به نکاتي پرداخته است که در اين مختصر اشاره‌اي گذرا به چند نمونه از آن خواهيم داشت؛
الف: بخشي از انتقادات آيت‌الله هاشمي به مصاحبه ياد شده - صرفنظر از اهانت‌هاي فراوان به مصاحبه‌کننده - منطقي و قابل قبول است و بايد پذيرفت که در مصاحبه مزبور نسبت‌هاي ناروايي نيز به ايشان داده شده است.
ب: شماري از انتقادات نيز غيرواقعي و اتهام ناروا به آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي است. از جمله، مي‌نويسد ايشان معتقد است «انقلاب از اساس طرح آمريکايي‌ها بوده است»! که اين اظهارات در هيچ جاي مصاحبه ياد شده نيامده است.
ج: حضرت امام(ره) ماجراي مک‌ فارلين را تمام شده اعلام کرده و آن را شکست سنگيني براي آمريکا معرفي کردند تا آنجا که نتيجه آن را روسياهي دشمنان دانسته و تاکيد فرمودند «رئيس‌جمهور آمريکا در اين رسوايي بايد عزا بگيرد» بنابراين دامن زدن به اين ماجرا چه از سوي مجله «رمز عبور» و چه از سوي آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي، اقدامي نسنجيده و ناصواب بوده و هست. اما، برخي از اظهارات آقاي هاشمي و دفتر ايشان در اين‌باره نيز با واقعيات همخواني ندارد. از جمله اينکه، مطابق اخبار موثق، حضرت امام(ره) را در جريان سفر مک فارلين قرار نداده بودند و ميرحسين موسوي برخلاف آنچه ادعا مي‌شود از ماجرا باخبر بوده است. ارديبهشت‌ماه امسال آقاي محسن کنگرلو، مشاور امنيتي وقت مهندس موسوي در مصاحبه با روزنامه شرق تاکيد مي‌کند که همه اطلاعات مربوطه را در اختيار مهندس موسوي مي‌گذاشته است و گفتني است که «مايکل لدين» از دست‌اندرکاران آمريکايي فتنه 88 در بحبوحه آن فتنه آمريکايي اسرائيلي در مصاحبه با راديو فردا مي‌گويد « اگر از شما بپرسند اين جنبش - فتنه سبز- به‌چه زماني برمي‌گردد؟ احتمالا خواهيد گفت به يک سال پيش. اما من مي‌گويم ما از اواسط دهه 1980
- دهه 60 - با کساني از دفتر نخست‌وزيري ايران در ارتباط و تماس بوديم و موضوع مذاکره و رابطه را پيگيري مي‌کرديم» و...
8- آيت‌الله هاشمي در بيانيه خود از سکوت رسانه‌هاي مدعي ارزشمداري در مقابل توهين به امام راحل(ره) که در مصاحبه ياد شده آمده است گلايه کرده‌اند، که کيهان به‌دليل پيش گفته، نسبت به مصاحبه مزبور بي‌تفاوت نبوده است.
و اما؛ با عرض پوزش از جناب هاشمي بايد گفت گلايه شما در حالي است که متاسفانه حضرتعالي از فتنه 88 سربلند بيرون نيامديد و در آن بحبوحه ننگين که فتنه‌گران تصوير مبارک حضرت‌امام(ره) را پاره و لگدمال کردند، روي کلمه اسلام در جمهوري اسلامي ايران خط بطلان کشيدند! شعار «انتخابات بهانه است اصل نظام نشانه است» سر دادند، به ساحت عاشوراي حسيني(ع) اهانت کردند و نامزد مورد حمايت شما از آنها با عنوان «مردمان‌خداجوي»! ياد کرد. دروغ بزرگ تقلب را ساز کردند! و... حضرتعالي نه فقط در مقابل آنهمه اهانت آشکار به اسلام و امام و انقلاب سکوت کرديد بلکه به حمايت بي‌پرده خود از آنان نيز ادامه داديد. بنابراين چگونه انتظار داريد که دلشوره حضرتعالي براي حفظ حرمت حضرت‌امام جدي گرفته شود و اين تلقي به ميان کشيده نشود که جنابعالي- خداي‌نخواسته - فقط از اين که شخص شما مورد حمله قرار گرفته است، برآشفته‌ايد؟!....

نظرات بینندگان

ارسال نظر