صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سرمقاله وطن امروز/ جنگ سايبري

کد خبر: 874

وطن امروز/ «جنگ سايبري» عنوان يادداشت روز روزنامه وطن امروز به قلم رضا ملک‌زاده است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

مروري کوچک بر برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري قدرت‌هاي بزرگ در حوزه فضاي مجازي آشکار مي‌سازد که «سايبر» يکي از مهم‌ترين مولفه‌هاي قدرت در روابط بين‌الملل است. شايد جالب باشد بدانيد نشريه اقتصادي مشهور «اکونوميست» در جولاي سال 2010 مخاطرات اينترنت را با نشان دادن تصويري از يک «انفجار اتمي» در ميان منطقه‌اي مسکوني و پرجمعيت با تيتر «جنگ سايبري» تعريف کرد. اما ربط اين دو ماجرا به يکديگر چيست؟! براي توضيح اين موضوع نيازمند گشت و گذاري کوتاه در فضاي فعلي جهان سايبر هستيم .
الف- ساخت يک فيلم طنز بر ضد رهبر کره‌شمالي در هاليوود توسط شرکت «سوني پيکچرز» توأم با اتهام‌زني سايبري آمريکا موجب شد، کره‌اي‌ها خود را آماده جنگ با آمريکا اعلام کنند. جالب اينجاست که اين رفتار آمريکا با افکار و انديشه‌ها و باورهاي ديگراني که دوست‌شان ندارد، در هاليوود مسبوق به سابقه است. سال پيش نيز فيلمي ديگر بر ضد رهبر کره‌شمالي در هاليوود اکران شد به نحوي که بازيگران اين فيلم در رفتاري غيراخلاقي با ظرفي که وانمود مي‌کردند خاکستر رهبر کره‌اي‌ها درون آن است روي فرش قرمز اسکار ظاهر شدند اما کره‌شمالي به جز اعتراض ديپلماتيک، عمليات تهديدآميزي ترتيب نداد.
با اين حال امروز در شرايطي که کره‌شمالي از حداقل زيرساخت‌هاي اينترنتي برخوردار است، آمريکا مدعي است اطلاعات سوني توسط کره‌شمالي هک شده است. سپس رئيس‌جمهور آمريکا براي توجيه «عدم دسترسي کره‌شمالي به شاهراه‌هاي اينترنت جهاني» مدعي شد کشورهاي چين، سنگاپور، تايلند و بوليوي مسير حملات کره‌شمالي به آمريکا بوده‌اند. در مقابل کره‌شمالي قويا ارتباط خود را با هک سرورهاي سوني پيکچرز تکذيب و حتي اعلام کرد در جهت تحقيقات درباره اين مساله حاضر با همکاري با آمريکاست.
کليد رمزگشايي از ماجراي اصرار آمريکا و انکار کره‌شمالي را مي‌توان در مقاله نيويورک‌تايمز پيدا کرد. اين روزنامه مدعي شد حکومت اوباما قصد دارد درباره هک، پيامي عمومي به جهانيان دهد که از زبان يک مقام رسمي اينگونه نقل شده است: «چيزي که ما در پي آن هستيم راهي براي قطع دسترسي‌هاست که باعث توقف حملات سايبري شود». مقامات آمريکايي گفته‌اند درباره «قطع اينترنت کره‌شمالي» با ساير کشورهاي دخيل نيز تماس گرفته شده است اما حتي اگر اين کشورها ادعاهاي آمريکا را قبول کنند، کليد قطعي کامل اينترنت کره‌شمالي در دست «چين» خواهد بود. در اين صورت چين و آمريکا مجادله‌اي جدي در اين رابطه خواهند داشت. چين به رغم گفته‌هاي پليس فدرال آمريکا اعلام کرد هيچ مدرکي براي اثبات مدعاي آمريکا درباره نقش داشتن کره‌شمالي در هک سوني وجود ندارد.
ب- در هفته اخير فردي ناشناس در کره‌جنوبي مدعي شد بزودي نيروگاه‌هاي اتمي اين کشور را هک خواهد کرد. او حتي مقداري از اطلاعات نه چندان مهم نيروگاه‌هاي اتمي کره را نيز در فضاي اينترنت منتشر کرده است. با اين حال مقامات کره‌جنوبي در پاسخ به اين تهديد به برگزاري مانور دفاع سايبري اکتفا کرده‌اند.
ج- در طول چند سال اخير همايش‌هاي بين‌المللي مختلفي در چين، برزيل، هند، ترکيه و ساير کشورها به منظور دستيابي به «قوانيني عادلانه» در حوزه سايبر برگزار شده است. مديران بيش از 180 کشور جهان رسما اعلام کرده‌اند روند فعلي مديريت اينترنت به دست «آمريکا» را قبول ندارند و خواستار مديريت جهاني اينترنت هستند.

در اين ميان برخي دولت‌ها ضمن تشديد مبارزه عليه مطالب غيراخلاقي و مجرمانه در فضاي سايبر، تلاش براي دستيابي به «اينترنت پاک و امن» را آغاز کرده‌اند. به اين ترتيب موقعيت آمريکا و چند کشور اروپايي گوش به فرمان وي درباره «آينده اينترنت» بشدت متزلزل مي‌نمايد. اما آرمان آمريکا چيست؟ واضح است که آمريکا ترجيح مي‌دهد با قانون‌انگاري جهاني در فضاي سايبر، همچون موضوع «انرژي اتمي» ابزارهاي قدرت خود را با در دست گرفتن مجوز ورود و خروج ساير کشورها به «باشگاه قدرت» گسترش دهد. فرضا در همين رابطه در همايش «شوراي شوراهاي آمريکا» در سال 2013، يکي از 5 چالش جهاني، حفظ موقعيت برتر آمريکا در حوزه سايبر شد. شکل ايده‌آل مديريت آمريکا، تهديد و تنبيه و تحريم سايبري همه کشورهايي است که مديريت اين کشور را بر اينترنت نپذيرند.
حال سوال اصلي اين است که ايران تا چه اندازه براي چنين تهديدي آماده است؟ هر چه ميزان وابستگي کشوري به فضاي جهاني اينترنت بيشتر باشد در مقابل تهديد آمريکا «آسيب‌پذيرتر» خواهد بود. به همين جهت است که کشورهايي همچون روسيه، چين، فرانسه، آلمان، ترکيه و آرژانتين اقدام به ساخت نسخه‌هاي بومي همه آنچه در فضاي جهاني «هم‌اکنون» به رايگان يافت مي‌شود، کرده‌اند. از موتور جست‌وجوي بومي گرفته تا شبکه ملي اطلاعات و آنتي‌ويروس و سيستم عامل بومي! هدف بعدي وابسته کردن ديگران به زيرساخت‌هاي بومي آنهاست. فرضا آلمان مي‌کوشد زيرساخت‌هاي خود را با مجموعه کشورهاي حوزه «ديوتيش» به اشتراک بگذارد تا بلوکي قدرتمند تشکيل دهد. هر چه حيطه سرويس‌دهي کشورها بزرگ‌تر شود «سهم درخواستي آنها از دايره قدرت اداره فضاي جهاني اينترنت» نيز بيشتر خواهد شد.
مرور همه اين اخبار نشان از آن دارد که زنگ اخطار بسته شدن در «باشگاه قدرت‌هاي سايبري جهاني» به صدا درآمده است. زمان براي افزايش قدرت و بومي‌سازي زيرساخت‌ها به سرعت در حال طي شدن است و متاسفانه کشور ما به واسطه نفوذ برخي مديران «جهاني شده» در حال درجا زدن در چنين موقعيت حساسي است. ايران سايبري اکنون بايد زيرساخت‌هاي بومي خود را در خاورميانه گسترش دهد و بلوکي قدرتمند با کشورهاي ناراضي و سهم‌خواه همچون چين، روسيه، ترکيه، عراق و افغانستان تشکيل دهد، اگرنه بايد در انتظار ليست تحريم‌هاي سايبري و تهديد به قطعي کليد اينترنت و بازگشت به عصر پارينه‌سنگي به جهت نپذيرفتن قوانين آمريکا باشيم، چرا که واضح است اين ميداني نيست که آمريکايي‌ها داوطلبانه «مديريتش» را به ديگران واگذار کنند و با شادي بر صندلي بازنشستگي جهاني تکيه زنند.
با توجه به عدم استقبال مديران وزارت ارتباطات از فعاليت و کار و برنامه‌ريزي در حوزه بسيار حساس سايبر با چرخيدن در باشگاه بازنده‌هاي سايبري «WSIS»، انتظار مي‌رود ساير نهادها همچون شورايعالي فضاي مجازي و قرارگاه پدافند غيرعامل، تحرک بيشتري در اين زمينه داشته باشند. هيچ بعيد نيست آمريکا بزودي براي به زانو درآوردن مخالفان خود، نيروگاهي اتمي در کره‌جنوبي يا حتي در اسرائيل را با حمله‌اي هکري منفجر کند تا در فضاي فاجعه‌سازي مشابه 11 سپتامبر قوانين مورد نظر خود را از بالا به پايين اجبارا ابلاغ کند. قطعا در چنين روزي رئيس‌جمهور آمريکا در نقش يک «کلانتر بد» مجددا جمله‌اي مشابه بوش را بر زبان خواهد آورد: شما يا با ما هستيد يا عليه ما! شما ناگزير از انتخاب هستيد!

نظرات بینندگان

ارسال نظر