صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

معاون اجرايي رئيس‌جمهور: تحريم‌ها بر سفره خانواده‌هاي ايراني اثر گذاشته و خواهد گذاشت

معاون اجرايي رئيس‌جمهور با اشاره به تاثير فشار تحريم‌ها گفت: اقدامات وحشيانه دشمن، بيش از آنکه حکومت و دولت را تحت تاثير قرار دهد، تاثير خود را بر سفره خانوارهاي ايراني گذاشته و خواهد گذاشت.

کد خبر: 8355

ايسنا/ معاون اجرايي رئيس‌جمهور با اشاره به تاثير فشار تحريم‌ها گفت: اقدامات وحشيانه دشمن، بيش از آنکه حکومت و دولت را تحت تاثير قرار دهد، تاثير خود را بر سفره خانوارهاي ايراني گذاشته و خواهد گذاشت.

محمد شريعتمداري در نشست تخصصي اصفهاني‌هاي مقيم خارج از کشور که شامگاه سه‌شنبه در اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان اصفهان برگزار شد، با اشاره به اقدامات خوب دولت، مجلس و قوه قضائيه درخصوص برقراري سلامت اقتصادي، تصريح کرد: بايد پذيرفت که مشکلات و دغدغه‌هاي عرصه سرمايه‌گذاري، بهبود فضاي کسب و کار و کارآفريني همچنان به قوت خود باقي است.
وي با اشاره به ادعاي برخي افراد و گروه‌ها مبني بر بزرگ‌نمايي منشاء خارجي مشکلات از سوي دولت، افزود: برخي بر اين عقيده هستند که ضعف مديريت، عدم توانايي دولت در امور مختلف،‌ بي‌توجهي به امر پژوهش و نبود ديدگاه دانش‌محور، سرمنشاء مشکلات پيش روي دولت و بخش خصوصي است اما اين همه ماجرا نيست.

معاون اجرايي رئيس‌جمهور اظهار کرد: دولت به دنبال اين نيست که مشکلات پيش روي خود را به گردن گذشتگان يا ديگران بيندازد بلکه با همه توان وارد عرصه شده تا با تلاش و کوشش، سدهاي پيش روي خود را بشکند.
وي با بيان اينکه فشار تحريم‌هاي خارجي نه بر حاکميت بلکه بر ملت وارد شده است، ادامه داد: غرب، نظام سياسي يا مباحث مربوط به آزادي بيان و حقوق بشر را دستاويز فعاليت‌هاي مخرب، سودجويانه و منفعت‌طلبانه خود عليه جمهوري اسلامي ايران کرده است اما اقدامات وحشيانه دشمن، بيش از حکومت و دولت، تاثير خود را بر سفره خانوارهاي ايراني گذاشته و خواهد گذاشت.

جانشين رئيس‌جمهور در شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور، مشکلات بانکي بنگاه‌هاي اقتصادي ايران را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: ايران در طول 35 سال گذشته همواره با مشکلات و دغدغه‌هاي اقتصادي و مالي از سوي غرب روبه‌رو بوده است و بنابراين بايد پذيرفت که بخشي از مقصر قلمدادکردن کشورهاي مستکبر غربي و تحريم‌ها از سوي دولت‌ها در طول سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، طبيعي بوده است.
شريعتمداري ادامه داد:‌ با اين وجود همه دولت‌ها بايد براي سرمايه‌گذاران عرصه‌هاي مختلف اقتصادي فرش قرمز پهن کنند و در برابر ضررها و زيان‌هايي که آنها از سرمايه‌گذاري در عرصه اقتصادي ايران متحمل مي‌شوند، خود را مسئول بدانند.
وي با مورد توجه قرار دادن معوقات بانکي برخي سرمايه‌گذاران ايراني اظهار کرد: نبايد همه فعالان عرصه اقتصادي با يک چوب رانده شوند بلکه بايد زمينه حمايت از واحدهاي صنعتي مشکل‌دار در کشور فراهم شود.

معاون اجرايي رئيس‌جمهور افزود: نبايد سرمايه در گردش حساب يک فعال صنعتي يا اقتصادي، ملاک قطعي نحوه فعاليت‌ها و يا تدوين آينده کاري او باشد.
جانشين رئيس‌جمهور در شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور با بيان اينکه بايد ميان سرمايه‌گذاران واقعي و غيرواقعي تفاوت قائل شد، درباره تلاش‌هاي دولت در اين حوزه گفت: وزير اقتصاد براي کمک به حل معضلات و مشکلات پيش روي اقتصادگران واقعي کشور وارد عمل شده و اميد است اين تلاش‌ها در ماه‌هاي آينده به ثمر بنشيند.

وي همچنين مشکلات تحصيل‌کردگان ايراني مقيم خارج از کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: کمک به توليد صنعتي، يکي از برنامه‌هاي مهم دولت يازدهم محسوب مي‌شود و از موسسات پژوهشي داخلي انتظار مي‌رود که در اين حوزه به نخبگان خارج از کشور کمک کنند.

جانشين رئيس‌جمهور در شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور با انتقاد از قوانين و مصوبات ناعادلانه و غيرکارآمد نيز تصريح کرد: براي جلوگيري از تداوم اين روند، وزير دادگستري از سوي رئيس‌جمهور مسئول بازنگري و اصلاح اين قوانين شد و مقرر شد که اتاق بازرگاني و صنعتگران کشور نيز در اين مسير با سران سه قوه همکاري کنند.

معاون اجرايي رئيس‌جمهور با تاکيد بر لزوم حرکت کشور به سمت پژوهش‌محوري ادامه داد: چشم‌انداز علمي کشور با حضور مراکز پژوهشي فاقد انحراف، روشن و پويا خواهد شد و به همين دليل لازم است که موسسات آموزشي و پژوهشي از حالت دولتي خارج شوند و به سمت خصوصي‌شدن حرکت کنند.

وي با اشاره به تاثير فرهنگ بر اقتصاد و توسعه، تئوري برخوردار بودن استان اصفهان را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: برخوردار بودن استان اصفهان يک تيغ دولبه است؛ به طوري که از يک‌سو مي‌تواند از انجام سرمايه‌گذاري در اين استان از طريق بودجه‌هاي دولتي جلوگيري کند و از طرف ديگر نگاه مسئولانه مديران کلان کشوري را برانگيزد.

معاون اجرايي رئيس‌جمهور گفت: با وجود عقيده برخورداري استان اصفهان در ميان عموم مردم کشور هنوز برخي شهرستان‌هاي اين استان جزء مناطق کمتر برخوردار محسوب مي‌شوند. به همين دليل لازم است که دولت در زمينه کمک به بهبود زيرساخت‌هاي اصفهان توجه ويژه‌اي داشته باشد.

شريعتمداري، دستور کار دولت در برنامه ششم توسعه را توجه به ميزان توسعه شهرستان‌هاي موجود در استان‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر اصفهان به دليل برخورداري از 330 هزار دانشجوي مشغول به تحصيل در 150 مرکز بزرگ دانشگاهي، 1500 شرکت توليدي صنعتي، ‌44 شهرک صنعتي و بالغ بر 360 هزار هکتار اراضي کشاورزي منحصر به فرد از جمله استان‌هاي توسعه‌يافته در ايران محسوب مي‌شود.

وي در عين حال درباره ضعف‌هاي استان در بخش‌هاي صنعت و کشاورزي تصريح کرد: بررسي‌هاي صورت‌گرفته نشان مي‌دهد که استان اصفهان با رقم هشت هزار و 112 ميليارد تومان سرمايه در گردش و برخورداري از تنها يک‌چهارم رقم کل ماليات سالانه پرداختي خود به دولت، نيازمند منابع سرمايه‌گذاري بيشتري است.
معاون اجرايي رئيس‌جمهور، آمار واحدهاي فعال صنعتي استان را نااميدکننده توصيف کرد و افزود: پيش از سفر رئيس‌جمهور به اصفهان براساس موافقت‌نامه وزير صنعت و معدن با رئيس کل بانک مرکزي مقرر شد که مبلغي براي حل مشکلات مالي واحدهاي صنعتي به استان اصفهان اختصاص يابد.

وي ادامه داد: اگرچه 78 درصد اراضي کشاورزي اصفهان زراعي است اما بيش از 90 درصد منابع آبي اين استان صرف کشاورزي به صورت غيربهره‌ور مي‌شود. اين در حالي است که با تنها 10 درصد صرفه‌جويي از سوي کشاورزان، حجم آب موجود در اين استان به دو برابر افزايش خواهد يافت.
شريعتمداري، شرکت‌هاي دانش‌بنيان اصفهان را به ارائه راهکارهاي بهره‌وري آب تشويق کرد و افزود: اصفهان بايد با جذب سرمايه‌گذار در عرصه توليد انرژي‌هاي سبز، پيشگامي خود را در دستيابي به راهکارهاي بهبود مصارف آبي در کشور تثبيت کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر