صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

سعيد جليلي

آب پاکي جليلي روي دست پايداري ها

سعيد جليلي در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا کانديداي انتخابات مجلس آينده مي‌شويد يا خير؟ اين مسائل اصلا چيزي نيست و به آن اعتنا نکنيد.وي در پاسخ به سوالي ديگر مبني بر اينکه نظرتان درباره روند مذاکرات هسته اي چيست؟ تصريح کرد: ان شاالله ...

کد خبر: 8230

مطلبی که مي خوانيد در خبرگزاري آريا منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

------------------------------------------------------------
نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي به خبر کانديداتوري اش در انتخابات مجلس دهم واکنش نشان داد.
سعيد جليلي در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا کانديداي انتخابات مجلس آينده مي‌شويد يا خير؟ اظهار داشت: اين مسائل اصلا چيزي نيست و به آن اعتنا نکنيد.
وي در پاسخ به سوالي ديگر مبني بر اينکه نظرتان درباره روند مذاکرات هسته اي چيست؟ تصريح کرد: ان شاالله خودشان در اين باره توضيح مي‌دهند.
سعيد جليلي در حالي پاسخگوي سوال خبرنگاران درباره کانديداتوري اش در انتخابات مجلس دهم و همچنين مذاکرات هسته اي بوده است که چندي پيش برخي از رسانه ها کانديداتوري وي از حوزه انتخابيه قم را روي خروجي خود قرار دادند.
دراين خبر آمده بود:اين جبهه به اين نتيجه رسيده که رقيبي قابل توجه براي لاريجاني در قم بتراشد تا مانع پيروزي وي در انتخابات و حضور مجددش بر صندلي رياست مجلس شوراي اسلامي شود.
اعضاي ارشد جبهه «پايداري» در جلسات متعدد انتخاباتي خود، به اين جمع بندي رسيده اند که سعيد جليلي را براي کانديداتوري در قم آماده کنند ، هر چند وي تا اين لحظه به اين درخواست «پايداري» پاسخ منفي داده ، اما موثرين اين جبهه درصددند با پادرمياني آيت الله مصباح ، ورود وي به انتخابات مجلس از شهرستان قم را تضمين کنند.
اين در حالي است که عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري خبر کانديداتوري سعيد جليلي از قم را تکذيب کرد.
روح الله حسينيان،عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا درپاسخ به اين سوال که آيا جبهه پايداري براي کانديداتوري سعيد جليلي از قم با وي رايزني داشته است،گفت:به هيچ وجه چنين چيزي صحت ندارد .
وي اين نوع خبرسازي ها را از ناحيه ضدانقلاب ها دانست و تاکيد کرد:اصلا چنين بحثي در جبهه پايداري مطرح نشده است.

احمدي نژاد و سعيد جليلي نمي توانند جاي لاريجاني را بگيرند
اما نمايندگان مجلس هم به انتشار اين خبر واکنش هاي متفاوتي نشان دادند.
منصور حقيقت پور،نائب رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا درباره تلاش جبهه پايداري براي حضور سعيد جليلي در مجلس دهم ،مي گويد:بنده بعيد مي دانم جرياني مثل جبهه پايداري بتواند در مجلس قالب شود البته بايد صبر کرد و منتظر نتيجه انتخابات بود.
نماينده مردم اردبيل همچنين درباره رقابت احمدي نژاد با علي لاريجاني در انتخابات مجلس دهم ،تاکيد مي کند:به نظر من آقاي احمدي نژاد در صحنه سياسي کشور يک فرد رفوزه است بنابراين استفاده از چنين فردي خرج ،هزينه و زمان زيادي مي برد.
وي ادامه داد:آقاي احمدي نژاد هيچ اقبالي براي رييس مجلس شدن ندارد چراکه ايشان خودش رامقيد به قانون نمي داند.

سعيد جليلي با لاريجاني رقابت نمي کند
وحيد فياضي،عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي هم در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا مي گويد:بعيد مي دانم آقاي جليلي قصد رقابت با آقاي لاريجاني را داشته باشد .
وي افزود:ازآنجايي که آقاي جليلي فرد مستقلي است شايد در چارچوب جبهه پايداري جاي نگيرد بنابراين من بعيد مي دانم چنين اتفاقي رخ دهد و ايشان به عنوان کانديداي جبهه پايداري در انتخابات مجلس حضور پيدا کند.
نماينده مردم محمود آباد اظهار داشت:آقاي لاريجاني همچنان بالاترين شانس را براي رياست مجلس دهم دارد البته اين مساله به حوزه انتخابيه کانديداها نيز دارد يعني اگر کانديداها از حوزه هاي انتخابيه پراکنده کانديدا شوند بيشتر شانس ورود به مجلس دهم را دارند ضمن اينکه آقاي سعيد جليلي چنين شانسي را دارد.

سعيد جليلي براي رياست مجلس دهم شانس چنداني ندارد
در همين حال ابراهيم نکو،عضو فراکسيون رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي در گفتگوبا خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا مي گويد:ازآنجايي که جبهه پايداري در مجلس نمايندگان زيادي ندارند بنابراين نمي توانند درانتخابات آينده به تنهايي موفقيتي به دست آورند درواقع اين جبهه شايد تنها درصورت ائتلاف با طيف ديگر بتواند کاري انجام دهد درغيراينصورت جبهه پايداري وزني ندارد.
وي تاکيد مي کند:اين احتمال وجود دارد که جبهه پايداري با ائتلاف بتواند موج جديدي در جامعه ايجاد کند چراکه اصولگرايان هم به اين جبهه تمايل دارند.
اين نماينده مجلس درباره ائتلاف اصولگرايان و جبهه پايداري بر سر رياست سعيد جليلي در مجلس دهم،اظهار داشت:بعيد است اصولگرايان درباره رياست سعيد جليلي بر مجلس دهم با جبهه پايداري به تفاهم برسند البته چنانچه اين جبهه شرايط اصولگرايان را بپذيرند ممکن است چنين اجماعي صورت گيرد.
نکو گفت:ازآنجايي که تاحالا براي رياست مجلس آقاي حداد عادل در بين اصولگرايان گزينه برتر بوده است بنابراين تفاهم اين طيف با جبهه پايداري برسر رياست سعيد جليلي مقداري دشوار خواهد بود .

معتدلين اصلاح طلب و اصولگرا براي ائتلاف به نظر مشترک رسيده اند
اما اسماعيل جليلي،عضو شوراي مرکزي فراکسيون رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا مي گويد:ازآنجايي که مشخص نيست شرايط سياسي کشور به کدام سمت وسو مي رود بنابراين در حال حاضر پرداختن به اين موضوعات و مناقشات زوداست.
وي درباره ائتلاف اصولگرايان معتدل واصلاح طلبان،افزود:درسپر سياسي ما هر اتفاقي ممکن است رخ دهد .درحوزه سياسي رويه اعتدال دامنه گسترده اي را دربرمي گيرد .درواقع از آنجايي که اعتدال مبتني بر تامين منافع ملي است تاحدود زيادي معتدلين تلاش مي کنند به هم نزديک شوند .
نماينده مردم مسجد سليمان اظهار داشت:در انتخابات آينده گرايش به اعتداليون برگ برنده اکثريت جامعه خواهد بود به طوري که درهردو جناح معتدلين به هم نزديک شوند.
جليلي تاکيد مي کند:امکان ائتلاف و يکي شدن معتدلين هردوجناح بيشتر وجود دارد و عقلاي هردو طيف تقريبا به اين نظر مشترک رسيده اند.


نظر سعيد جليلي درباره مذاکرات هسته اي
اما درحالي که سعيد جليلي اظهار نظر درباره مذاکرات هسته اي را به تيم مذاکره کننده واگذار کرده اخيرا صادق خرازي در برنامه «نگاه يک» از تذکر مقام معظم رهبري به سعيد جليلي خبر داد که البته اين اظهارات از سوي او رد شد .
صادق خرازي در مناظره اي که با عليرضا زاکاني، نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي در برنامه «نگاه يک» داشت در بررسي آخرين تحولات پرونده هسته اي و مذاکرات ايران با کشورهاي 1+5 گفت :«مذاکرات استانبول يکي از بدترين نمونه هاي تاريخ مذاکرات هسته اي بود که رهبري تذکر دادند و جلوي اين کار را گرفتند. يکي از اشتباهات استراتژيک دولت نهم و دهم تبديل 3 کشور طرف مذاکره به 6 کشور بود که آمريکا همراه چين و روسيه وارد شد. از همان لحظه اي که دامنه گفتگوهاي ايران و تروئيکاي اروپايي تبديل به ايران با 1+5 شود، به صلاح مذاکرات هسته اي ايران نبود. امريکا در آن مقطع موضع محوري نداشت. ما از چين و روسيه خدمتي در اين قضيه نديديم. در ژنو آقاي جليلي با طرف آمريکايي ديدار کرد، روزنامه کيهان نوشت که آمريکايي ها کشان کشان صندلي خود را پيش جليلي برد. در همان ژنو به آقاي جليلي تذکر داده شد که شما بيش از حد جلو رفتيد. اينها قبل پيام ويژه عمان بود. در تمام ادوار مذاکره با آمريکايي ها، رهبري کف و سقف گذاشتند. معظم له مي دانند که نمي شود به آمريکايي ها اعتماد کرد. رئيس دولت قبل در همان زمان موضع متفاوتي داشت که مي خواست در چارچوب آن مسائل ديگري را حل و فصل کند.»
اما سعيد جليلي عضو ارشد سابق تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان ز در حاشيه مراسم رونمايي از سند جامع نقض حقوق بشر در انگليس، در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد آقاي صادق خرازي در يکي از برنامه‌هاي تلويزيوني اعلام داشته که شما بابت مذاکرات هسته‌اي از رهبر انقلاب تذکر گرفته‌ايد، گفت: من اين مصاحبه را نديده‌ام، اما اينکه از رهبر انقلاب بابت مذاکرات هسته‌اي تذکر گرفته‌ام، کذب محض است، چون اين مسائل مبنا و اساسي ندارد و اين حرف يک دروغ‌سازي است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر