صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

«ندا» تنهاي تنهاي تنها مي آيد !

خرازي روز گذشته با اشاره به انتخابات آينده در ايران اعلام کرد که «فکر مي‌کنم که (حزب ندا) نقشي موثر در انتخابات آتي ايفا خواهد کرد» و در پاسخ به اين سوال که ليست انتخاباتي ارائه خواهد داد گفت: قطعا اينطور است.

کد خبر: 8210

مطلبي که مي خوانيد در خبرگزاري آريا و مشرق منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

---------------------------------------
آریا / اين روزها اگرچه اصلاح طلبان با برگزاري همايش و کنگره تلاش مي کنند تا بلکه به اجماع برسند و در انتخابات آتي ليست واحدي ارائه دهند اما گويا صادق خرازي که رهبري تشکيلات «ندا»را برعهده دارد قصد ارائه ليست انتخاباتي جداگانه اي دارد .
خرازي روز گذشته با اشاره به انتخابات آينده در ايران اعلام کرد که «فکر مي‌کنم که (حزب ندا) نقشي موثر در انتخابات آتي ايفا خواهد کرد» و در پاسخ به اين سوال که ليست انتخاباتي ارائه خواهد داد گفت: قطعا اينطور است.
وي همچنين گفت که «کسي در ايران نمي‌تواند حرکت اصلاح‌طلبانه را ناديده بگيرد... اين مسئله به حزب يا شخص خاصي مرتبط نيست بلکه به اصل ايراني بودن اين جنبش بازميگردد. اصلاح‌طلبي جريان فکري اجتماعي بزرگي در جامعه ايران است که شامل احزاب، شخصيت‌ها و جمعيت‌هاي سياسي اجتماعي زيادي است و هر کس آن را در يک حزب يا گروهي معين محدود مي‌کند اشتباه مي‌کند... ما براي تشکيل حزب ندا بر جوانان فعال در بخش‌ها مختلف اتکاء کرديم و تلاش مي‌کنيم مجوز آن را بگيريم.
اما «ندا»اين موقعيت ويژه را نسبت به ساير احزاب اصلاح طلب دارد که از همان ابتدا اعلام کرده با پذيرفتن چارچوب هاي رسمي نظام و شرايط سياست ورزي رسمي به فعاليت خواهد پرداخت اين همان نکته اي است که او را نسبت به سايرين متفاوت ساخته است.

«ندا»جايگاهي در بين مردم ندارد
اين در حالي است که درباره اين تشکل اظهارنظرهاي متفاوتي مطرح است.دراين ميان حجت الله درويش پور،عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا گفت:بنده معتقدم ازآنجايي که تشکيلات «ندا »هنوز درجامعه جايي باز نکرده است بنابراين نمي تواند به عنوان يک جريان مهم در انتخابات آتي بدرخشد.
وي افزود:ممکن است از تشکيلات«ندا »يک يا دونفر در مجلس دهم حضور پيدا کنند اما اين تشکيلات نمي تواند يک پديده باشد وجرياني را رقم زند.
نماينده مردم ايذه تاکيد کرد:در انتخابات آتي اگر سنتي هاي اصلاح طلب به اجماع برسند و بتوانند برنامه ريزي داشته باشند نسبت به تشکل هاي جديدي چون «ندا »شانس بيشتري براي پيروزي خواهند داشت.
درويش پور درباره نقش سيدمحمد خاتمي در انتخابات مجلس دهم اظهار داشت:آقاي خاتمي به تنهايي نمي تواند در انتخابات مجلس دهم نقش آفريني کند همانطور که در انتخابات رياست جمهوري 92هم ايشان در کنار افرادي چون آقاي هاشمي در پيروزي يک کانديدا نقش ايفا کردند البته بايد در نظرداشت که عدم اجماع اصولگرايان عامل مهمي بود که موجب پيروزي اصلاح طلبان شد.(متن کامل را اينجا بخوانيد)

«ندا »مي تواند نقش آبادگران را ايفا کند
از سوي ديگر سيد حسين نقوي حسيني ،عضو فراکسيون رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا با اشاره به گستردگي طيف اصلاح طلبي گفت:در يک سر طيف اصلاحطلبان ،اعتدالگرايان و در سر ديگر آن افراطيون اصلاح طلب قرار دارند
که در طول سالهاي گذشته افراطي گري ضربات شديدي به حوزه اصلاح طلبي وارد کرده است و همين مساله انشقاق در اينطيف شده است بنابراين امروز پرهيز از افراطي گري در اصلاح طلبي يک ضرورت است .
وي ادامه داد:بنده معتقدم آقاي صادق خرازي با تشکيل ندا درصدد است افراط و تفريط را به حاشيه براند و يک جريان اصلاح طلب معقول را مطرح کند که مبري از افراطي گري ها باشد لذا اگر ندا اين مشي را دنبال کند در بين اصلاح طلبان جايگاه خوبي به دست خواهد آورد.
سخنگوي کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس تاکيد کرد:زايشي که امروز درطيف اصلاح طلبان انجام شده است در سال 82درطيف اصولگرايان نيز اتفاق افتاد و درآن زمان گروه آبادگران ايران اسلامي باعث تحول در اصولگرايي شد.
وي درباره رقابت ندا با اصولگرايان گفت:«ندا» ميتواند نقش آبادگران را در انتخابات آتي ايفا کند اما رقابت اين گروه با اصولگرايان به رقابت کلان اصولگرايان با اصلاح طلبان باز مي گردد .البته بنده معتقدم اصولگرايان همچنان از پايگاه اجتماعي بسيار قويي برخوردارند و اصلاح طلبان نمي توانند اين طيف را از صحنه رقابت خارج کنند.

واکنش تابش به اظهارات خرازي
اما محمدرضا تابش،نماينده اصلاح طلب مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا درواکنش به تاکيد صادق خرازي به ارائه ليست انتخاباتي مستقل از سوي تشکيلات ندا گفت:شعار ما وحدت در عين تکثر است بنابراين جبهه اصلاحات اصلا قصد ندارد به اجبار همه را به اجماع برساند.
وي افزود:در عرصه انتخابات بايد همه سلايق، کنش ها و رويکردها در نظر گرفته شود وبا توجه به تکثري که درجامعه است فعاليت انجام شود درواقع در جبهه دوم خرداد و جبهه اصلاحات کاربه خود گروهها و احزاب واگذار شده است به اين معنا که آنها مختارند بررسي ها را انجام دهند و هر حزب بطور مستقل اعلام موضع و اعلام نظر کند وليست مستقل کانديداها را ارائه دهد.
نماينده مردم اردکان درباره نقش سيد محمد خاتمي درمعرفي ليست کانديداها در انتخابات مجلس دهم ،اظهار داشت:آقاي خاتمي درشوراي مشورتي حضوردارد که اين شورا حکم شيخوخيت دارد بنابراين شوراي آقاي خاتمي نه تنها رقيب جناح ها و گروهها نيست بلکه به نوعي برآنها اشرافيت دارد.
وي افزود:اگر اصلاح طلبان به اين نتيجه برسند که به اتفاق نظر نياز است قاعدتا ارجاع به شوراي مشورتي آقاي خاتمي مي تواند اتفاق و اجماع را در طيف اصلاح طلبان به وجود آورد .اما به طور کلي احزاب ،جناح ها و گروههاي درون جبهه اصلاحات خودشان مختارند با سامان دهي فعاليتشان ليست کانديداهاي خود را انتخاب کنند و اگر در مسائل کلي وکلان نياز به اجماع بود شوراي مشورتي و آقاي خاتمي شيخوخيت کنند.

«ندا» براي عبور از هاشمي و خاتمي راه اندازي شده است
به هرحال از آغاز اعلام موجوديت «ندا»اظهارات متفاوتي از سوي سياسيون اصلاح طلب درباره اين طيف سياسي نوظهور مطرح شده است.
به طوري که صادق زيباکلام ،استاد دانشگاه تهران و تحليلگر مسائل سياسي در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري آريا هدف از تشکيل تشکيلات ندا را عبور از خاتمي و هاشمي ذکر کرد و گفت:"ندا" براي اينکه حساسيت مسئولين را از همين ابتدا تحريک نکند تا مانع فعاليتش شوند به نوعي تلاش مي کند فاصله اش را با برخي از اصلاح طلبان که نامشان براي اصولگرايان حساسيت برانگيز است حفظ کند.
وي افزود:اين تشکيلات مي خواهد بگويد با اصلاح طلباني چون خاتمي و هاشمي نيست.
اين استاد دانشگاه گفت:جدايي اينها از آقايان هاشمي و خاتمي خيلي مهم نيست. آنچه مهم است و سرنوشت" ندا" را رقم خواهد زد و نشان مي دهد واقعا اين تشکل درميان اصلاح طلبان و جريان اصلاح طلبي است يا خارج از آن،اعتقاد اين تشکل به دموکراسي است اگر ظرف ماههاي آينده "ندا" نشان دهد خواست اصلي آن دموکراسي، دموکراسي خواهي، آزادي هاي مدني و جامعه مدني است آينده اي براي اين تشکل در سپر سياسي ايران مي بينم اما اگر" ندا" حتي به دموکراسي خواهي اعتقاد هم داشته باشد اما بگويد فعلا مصلحت نيست از دموکراسي خواهي ،آزادي زندانيان سياسي ، حصر و آزادي تشکل هاي دانشجويي در دانشگاهها صحبت کنيم و اين موارد را در دستور کارش قرار ندهد و بخصوص به نسل جوان و 4ميليون دانشجوي کشور نشان ندهد که به دنبال تحقق آزادي هاي مدني و حاکميت قانون و انتخابات آزاد است به نظر من "ندا" راه به جايي نخواهد برد چراکه درحال حاضر مهمترين مساله کشور دموکراسي خواهي ، انتخابات آزاد و آزادي بيان است.

تشکيلات "ندا" با عبور از خاتمي و هاشمي خيلي زود از صحنه سياسي کشور حذف مي شود
عابد فتاحي،نماينده اصلاح طلب مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا گفت:بنده معتقدم همه اصلاح طلبان و اصولگرايان معتدل بايد با هم متحد شوند و نداي واحد داشته باشند تا بتوانند آينده خوبي براي کشور رقم بزنند.
وي با انتقاد از طرح موضوع عبور از خاتمي و هاشمي گفت:بنده اينگونه حرکات را به زيان جريان اصلاحات مي دانم لذا همه بايد تحت لواي پيشرفت کشور جمع شويم تا بتوانيم مشکلات را مديريت و سامان دهي کنيم .
اين نماينده مجلس اظهارداشت:اينکه عده اي بخواهند با نام "ندا "يا هرنام ديگري اعلام موجوديت کنند بعد از مدتي از صحنه سياسي کشور حذف مي شوند لذابراي ماندن همه بايد در يک صف و باهم باشند.
فتاحي تاکيد کرد:طرح عبور از خاتمي و هاشمي به زيان ما تمام مي شود درواقع ما چنين فرهنگي را قبول نداريم چراکه خاتمي بعد از انقلاب اسطوره است و هاشمي شخص قدرتمند اجرايي است بنابراين بنده معتقدم نه تنها نمي توان از اين شخصيت ها عبور کرد بلکه از آقاي احمدي نژاد هم نمي توان عبور کرد چون ايشان هم براي مملکت کارکرده است لذا انتقادهاي ما ازآقاي احمدي نژاد براي جاري کردن کلام ضداخلاقي عليه ايشان يا حذف و عبور از او نيست .

بايد از "تشکل" ندا حمايت کرد
کمال الدين پيرموذن،نماينده اصلاح طلب مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا گفت:بنده هم معتقدم اصلاحات بايد پوست اندازي کند درواقع برخي درمناطق مي خواهند با رويه هاي عامرانه با جوانان نسل سوم برخورد کنند درحالي که اين رويه قابل ادامه نيست.»
وي افزود:«تشکل ها و گروهها بايد مطابق و همراه با ميل و مطالبات روز جوانان حرکت کنند تا آنطورکه دولت نتوانست در مناصب از جوانان استفاده کند تشکل هاي جديد به ياري جوانان اقدام نمايند بنابراين نظر بنده نسبت به ديدگاه آقاي خرازي کاملا مثبت است و تشکلي چون "ندا"را براي اصلاح طلبان ضروري و پلي براي موفقيت اين طيف مي دانم لذا اميدوارم به پيشنهاد عالمانه آقاي خرازي بها دهند ضمن اينکه اعتداليون و اصلاح طلبان براي بزرگان محبوب و مورد وثوق نظام و کيان احترام قائلند.»


عبور از "خاتمي" و "هاشمي" نخ نما شده است
اسماعيل جليلي،عضو هيات رييسه فراکسيون رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا گفت: تشکل "ندا" هم مانند ساير گروهها مي تواند در چارچوب ارزشهاي نظام جمهوري اسلامي و مقررات حاکم بر فعاليت احزاب ، گروههاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي به فعاليت بپردازند.
وي درباره استراتژي عبور از "خاتمي و هاشمي درتشکيلات "ندا" اظهار داشت:استراتژي عبور از افراد ديگر نخ نما شده است .اصلاح طلبان بايد بپذيرند ظرفيتهاي اصلاح طلبي تحت تاثير شخصيت هاي مختلفي چون اين دو بزرگوار است بنابراين تصميم با کساني است که در عرصه سياسي کشور فعال هستند.درواقع بايد درجهت اقناع افکارعمومي براي پذيرش يک جريان بخصوص جريان جديدي که قصد ورود به عرصه سياسي دارد، برنامه ريزي شود نه تخريب ديگران.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
آيا ندا به دنبال نزديک کردن اصلاحات به حاکميت است؟
 
مشرق/ مطلبي که مي خوانيد در مشرق منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

"ما در مقطعي قرار داريم که هم بايد به نقد تجربه اصلاحات بپردازيم و هم چيستي و چرايي پايان اصلاحات و پديده افراط را بررسي کنيم. در گذر از دوم خرداد 76 و سوم تير 84 و در ادامه 22 خرداد 1388 تجربيات تلخ و شيرين زيادي به دست آمده و حالا در روزگار پس از 24 خرداد باورمان بر اين است که زمان مناسب براي آنکه با نقد هوشمندانه علاوه بر تبيين اصالت انديشه اصلاح‌طلبي و نقد خردمندانه از رفتارها و هنجارها، روند اصلاحات را به احياي مجدد رهنمون سازيم و اصلاحات پوست‌اندازي کند فرارسيده است." اين تعريفي است که صادق خرازي طي يادداشتي در مورد تشکيلات جديد «ندا» نوشت.
مدت‌ها بود که خبرهايي درباره تشکيلات جديدي تحت عنوان نواصلاح طلبي به گوش مي‌رسيد. تشکيلاتي که مشخص شد، نامش «ندا» است و به گفته صادق خرازي قرار است جوانان اصلاح طلب را جذب کند و به آنها شور و نشاط جديدي تزريق کند و تلاش کند تا تصميمات و نظرات آنها را در سياست‌هاي اصلاح‌طلبان اعمال کند و به نوعي آنها را وارد سپهر سياسي کشور کند.
خرازي در مورد لزوم بازتعريف و پوست اندازي جريان اصلاحات نيز مي‌گويد: «اگر قرار باشد که اصلاحات در صحنه اجتماعي و سياسي باقي بماند، چاره‌اي ندارد که رفتار خود را بازنگري کند و پوست‌اندازي کند. چاره‌اي ندارد که از موقعيت خودش و از موقعيت اصلاحات و اصلاح‌طلبان باز تعريف جديد ارائه کند. لازم است اصلاح‌طلبان از اشتباهات و اختلافات گذشته درس بگيرند. من معتقدم اصلاحات نياز به باز تعريف دارد. بايد اصلاحات را از نو و مجددا تعريف کنيم.»

اصلاحات اشتباهات زيادي داشت و بايد دوباره تعريف شود
صادق خرازي در ادامه همين موضوع در گفت‌وگويي مفصل با روزنامه اصلاح‌طلب آرمان به تبيين چگونگي فعاليت حزب ندا پرداخت و گفت:«اگر قرار باشد که اصلاحات در صحنه اجتماعي و سياسي باقي بماند، چاره‌اي ندارد که رفتار خود را بازنگري کند و پوست‌اندازي کند. چاره‌اي ندارد که از موقعيت خودش و از موقعيت اصلاحات و اصلاح‌طلبان باز تعريف جديد ارائه کند.»
وي با بيان اين‌که نمي‌توانيم از يک طرف مدعي دين و دولت باشيم و از يک طرف با تمام مظاهر دين و دولت مبارزه کنيم، اظهار داشت: «مردم ما هم باهوش هستند، اگر اصلاح‌طلبان به آنها راست بگويند، اگر اصلاح‌طلبان به آنها وعده دروغ ندهند، اگر اصلاح‌طلبان به آنها وعده صادقانه بدهند و با آنها صادقانه حرف بزنند، مردم به سمت آنها خواهند رفت.»
با رونمايي از تشکيلات «ندا» موضع‌گيري‌هاي نسل اولي‌هاي اصلاحات جدي‌تر و نقدهاي آنان به راه‌اندازي اين تشکل هم آغاز شد. برخي گفتند مگر ما مرده‌ايم که عده‌يي به دنبال راه‌اندازي نسل دوم اصلاحات هستند؟ برخي آن را به منزله بازگشت و اعتراف اصلاح طلبان به اشتباهات گذشته خود تعبير کردند و برخي هم تشکيل آن را به فال نيک گرفتند.

موضع‌گيري ها عليه «ندا»
اما آنچه مشخص بود رويارويي اعضاي شوراي مرکزي تشکل جديد «ندا» با انتقادات گسترده برخي اصلاح طلبان بود که شايد حاضر نبودند خرازي را در رأس تشکل جديد اصلاح طلبان ببينند.
محسن صفايي فراهاني عضو جبهه منحله مشارکت در همين خصوص گفت: «راه‌اندازي تشکل ندا به آن معناست که اصلاحات بايد با يک نگاه جديد وارد عرصه سياست شود و به نظر من اين تعريف کاملا اشتباه است.» صفايي‌فراهاني در ادامه نيز تاکيد کرده است:‌ «اصلاحات نياز به بازنگري ندارد و از مشي سياسي خاصي برخوردار است.» (موضع گيري تندروها عليه ندا)
احمد شيرزاد عضو شوراري مرکزي جبهه منحله مشارکت در گفت‌وگويي با روزنامه اعتماد با تاکيد بر اينکه اصلاح‌طلبان به اندازه کافي مخالف دارند، خطاب به تشکيلات جديد صادق خرازي گفت: «ديگر نيازي نيست که جريان‌هاي جديد و نوظهور که خود را اصلاح‌طلب نيز مي‌دانند به اين مسئله دامن بزنند.» وي در ادامه با اشاره به شخصيت ديپلمات صادق خرازي، فاصله وي را با تشکل «ندا» زياد دانست و عنوان کرد: «به آقاي خرازي نمي‌خورد که ليدر نسل دوم اصلاح‌طلبان باشد چرا که فاصله محسوسي بين آقاي خرازي و ساير دوستان تشکل ندا وجود دارد.»
اين انتقادات تنها دو نمونه از واکنش‌هايي بود که در خصوص تشکل جديد «ندا» در رسانه‌هاي اصلاح طلب صورت گرفت.

موازي‌کاري با عارف
اما نکته اي که بايد به آن اشاره کرد اين است که تشکيلات «ندا» يک سال پس از انتخابات رياست جمهوري يازدهم و پيروزي حسن روحاني در انتخابات سر بر آورده. يعني يک سال پس از آغاز تحرکات و فعاليت هاي محمدرضا عارف براي جذب نيروهاي جوان اصلاح طلب در بنياد «اميد ايرانيان» و برنامه‌ريزي براي رهبري اصلاح‌طلبان براي انتخابات مجلس آينده.
فعاليت هاي عارف که در روزهاي بعداز انتخابات رياست جمهوري رنگ و بوي مستقلي به خود گرفته بود به مذاق بسياري از اصلاح طلبان خوش نيامد به طوري که با مطرح شدن تشکيل حزب توسط عارف و سرليستي وي در ليست انتخاباتي اصلاح طلبان برخي رسانه ها و شخصيت هاي اصلاح طلب از افراد ديگري به عنوان سرليست انتخاباتي اصلاح طلبان نام بردند تا شايد فضا و ميدان بازي را به سمت خود تغيير دهند.

ابطحي: صادق خرازي به دنبال نزديک کردن اصلاحات به حاکميت است
محمد علي ابطحي در صفحه فيس بوک خود در واکنش به تلاش هاي صادق خرازي براي راه اندازي حزب ندا نوشت: آقاي صادق خرازي براي نجات و نزديک کردن اطلاحات با حاکميت، تشکيلاتي درست کرده است، به نام ندا، مخفف نسل دوم اصلاحات. در طول سال‌هاي قبل هم چندين تشکل اصلاح طلبي براي جايگزيني اصلاحات درست شده است، اين هم يک تشکل جديد است فقط نمي‌دانم چرا آقا صادق خودش را با اينکه هم سن و سال ماهاست، نسل دوم ناميده؟ شايد به خاطر اينکه دير به اصلاحات پيوسته، خودش را نسل دومي معرفي مي‌کند.

تشکيل کميته‌هاي حزب «ندا»
عضو ارشد حزب نداى ايرانيان از تشکيل 4 کميته مختلف در حزب متبوع‌اش به منظور ايجاد ارکان رسمي «ندا» خبر داد و گفت: پيش‌نويس اساسنامه نهايى شده و مرامنامه حزب نيز براي ارائه به وزارت کشور آماده است. شهاب‌الدين طباطبايي عضو ارشد حزب نداي ايرانيان، درباره آخرين وضعيت حزب نداي ايرانيان اظهار داشت: «ارکان و کميته‌هاي موقت اين حزب تشکيل شده است تا پس از صدور مجوز رسمي حزب از سوى وزارت کشور، زمينه ايجاد و آغاز به کار ارکان رسمي را فراهم کنند. کميته‌هاي اطلاع رساني، استانها، تشکيلات و آموزش تشکيل شده و جلسات دفتر سياسي حزب نيز در طول ماه‌هاى گذشته با دستور کار تدوين بيانيه‌هاى راهبردى و مرام نامه و اساسنامه برگزار شده است.»
وى با بيان اينکه تشکيل دفاتر استاني حزب ندا در دستور کار کميته استان‌ها قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: «خوشبختانه در استانهاي آذربايجان شرقي، اردبيل، اصفهان، چهارمحال و بختياري، خراسان رضوي، قم، کرمان، کرمانشاه، گلستان و همدان حلقه اوليه شوراي شاخه استاني حزب شکل گرفته است.»

«ندا» متشکل از نسل اول و دوم اصلاح‌طلبان است
رويارويي خرازي و اعضاي شوراي مرکزي تشکل جديد «ندا» با انتقادات گسترده برخي اصلاح طلبان موجب شد تا صادق خرازي از مواضع خود کمي عدول کند و در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران در مورد حزب «ندا» و نسل دوم اصلاح طلبان عنوان کند: «ندا هم مربوط به نسل اول و هم مربوط به نسل دوم اصلاح‌طلبان است؛ مگر مي‌شود نسل دوم از نسل اول مجزا باشد.»
خرازي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه علت مواضع تند برخي اصلاح طلبان عليه ندا چيست و آيا تاسيس حزب «ندا» موجب اختلاف در بين آنها شده است، نيز گفت: خير، اينگونه نيست، اصلاح‌طلب‌ها 50 تشکل دارند و ندا هم پنجاه و يکمين تشکل است.

تشريح برنامه هاي ندا براي انتخابات آتي مجلس
سيدشهاب الدين طباطبايي عضو هيات موسس تشکل ندا درباره اهداف حزب جديد ندا گفت: «ندا يک حزب اصلاح‌طلب است، ريشه و ديدگاه اصلاح‌طلبي دارد گرچه در بعضي روش‌ها متفاوت خواهد بود. اساس ندا بر گفت‌وگو و تعامل با تاکيد بر حفظ هويت خود است. تکيه بر مشترکات به جاي تمايزها از اصول اوليه ندا است. موسسين ندا مي‌خواهند ثابت کنند همچنان مي‌شود در چارچوب نظام با حفظ هويت اصلاح‌طلبي سياست‌ورزي کرد و معتقديم اين به نفع نظام، به نفع مردم و در جهت پيشرفت، عزت و آباداني کشور است.»
طباطبايي درباره رويکرد ندا براي انتخابات آينده تصريح کرد: «ما حتما براي انتخابات مجلس برنامه داريم، برنامه‌اي که به اميد خدا بعد از صدور مجوز و نهايي شدن تدوين برنامه جامع انتخاباتي حزب منتشر خواهد شد. البته قرار نيست انتخابات محور باشيم. اصلا مي‌خواهيم ثابت کنيم احزاب غير از انتخابات کارهاي ديگري هم دارند. در انتخابات مجلس فعالانه حضور خواهيم داشت و برنامه‌ها و اسامي پيشنهادي‌مان را به موقع به شوراي هماهنگي اصلاحات ارائه مي‌کنيم.»

تدوين برنامه فعاليت‌هاي سياسي در کميسيون‌هاي دفتر سياسي ندا
عضو هيات موسس حزب ندا همچنين از تدوين برنامه فعاليت‌هاي سياسي حزب متبوعش در کميسيون‌هاي دفتر سياسي موقت خبر داد و گفت: ساختار نهايي برنامه‌ها پس از صدور مجوز و تشکيل کنگره و تعيين شوراي مرکزي مصوب خواهد شد. مقدمات کار همانطور که گفتم توسط ارکان موقت حزب آماده شده است.
با مجوز گرفتن حزب جديد «ندا» حتما بايد منتظر نشست هاي خبري و تبييني اعضاي حزبي باشيم که به گفته صادق خرازي قرار است تا جوانان اصلاح طلب را جذب کند و به انها شور و نشاط جديدي تزريق کند و تلاش کند تا تصميمات و نظرات آنها را در سياست‌هاي اصلاح‌طلبان اعمال کند و به نوعي آنها را وارد سپهر سياسي کشور کند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر