صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

حشمت الله فلاحت پيشه

امکانات، پول و... دلیل اصلی گرايش اصولگرايان به احمدي نژاد است !!

به گفته او بخشي از اصولگرايان که انتقادات بيشتري نسبت به عملکرد دولت يازدهم دارند به سوي احمدي نژاد گرايش پيدا مي‎کنند زيرا احمدي نژاد به شيوه‎ايي که پيش از اين هم داشت آمار و ارقامي در مورد توزيع امکانات، پول و ... داده و با اين وعده ها سعي مي‎کند که حمايت توده‎ها را به دست آورد.

کد خبر: 8169

متن پيش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
-----------------------------------------------
 
فرارو/ يک فعال سياسي اصولگرا گفت: محمود احمدي نژاد که هشت سال رييس جمهور بود بر اساس اين اصل که در ايران نخبگان سياسي هيچ وقت بازنشست نمي شوند سعي در احياي تشکل‌ها و حلقه نخبگان اطراف خود دارد.

حشمت الله فلاحت پيشه، نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي، در گفت و گو با فرارو به اين مطلب با اشاره به احتمال بازگشت دوباره محمود احمدي‎نژاد به عرصه فعاليت هاي سياسي و انتخاباتي گفت: همه روساي جمهور پيشين در طي مدتي که راس امور بودند سبب شکل گيري يک سري تشکل‎ها و حلقه نخبگي اطراف خود شدند، احمدي‎نژاد نيز از اين موضوع مبرا نيست و اکنون سعي در احياي فعاليت‎هاي سياسي خود دارد.

وي در پاسخ به اين پرسش که بازگشت احمدي‎نژاد در آرايش سياسي جريان اصولگرا چه تاثيري خواهد داشت، گفت: در شرايطي که اصولگرايان بعد از شکست در انتخابات رياست جمهوري به اجماع نرسيده اند و شرايط سياسي خود را براي پيشبرد اهدافشان در انتخابات پيش روي مجلس سامان نداده اند، حضور احمدي‎نژاد کار را پيچيده کرده و معادلات اين جريان را به هم مي‎زند.

اين کارشناس مسايل سياسي افزود: احمدي‎نژاد گفتمان سياسي، مديريتي و اقتصادي خود را دارد. در مقابل گفتمان دولت جديد اگرچه در حوزه‌هاي سياسي و مديريتي طرفداراني به دست آورده است اما در بخش اقتصادي با انتقاد بيشتري روبرو است و احمدي‎نژادي ها حتما از خلاهاي مثل اين استفاده مي‎کنند.

به گفته او بخشي از اصولگرايان که انتقادات بيشتري نسبت به عملکرد دولت يازدهم دارند به سوي احمدي نژاد گرايش پيدا مي‎کنند زيرا احمدي نژاد به شيوه‎ايي که پيش از اين هم داشت آمار و ارقامي در مورد توزيع امکانات، پول و ... داده و با اين وعده ها سعي مي‎کند که حمايت توده‎ها را به دست آورد.

اين نماينده پيشين مجلس ادامه داد: انتظار مي‎رود احمدي‎نژاد بين دولت اعتدالي و دولت‎هاي پيش از خود مثل دولت آقاي هاشمي يک هماني ايجاد کرده و حمله به اين دولت‎ها را در برنامه هاي تبليغاتي خود بگنجاند.

فلاحت پيشه در رابطه با تاثير سابقه هشت ساله احمدي‎نژاد بر ميزان موفقيت او نيز گفت: از آنجايي که دوران رياست جمهوري احمدي‎نژاد با وجود آمارهاي کمي که ارايه شد، با رفتارهاي غير قابل دفاعي در حوزه هاي مختلف سياسي و اقتصادي همراه است، اصولگرايان در واکنش به بازگشت وي به دو گروه تقيسم خواهند شد.

وي در تشريح اين دو گروه گفت: گروه اول کساني هستند که نسبت به دولت يازدهم رويکرد انتقادي دارند و با آمدن احمدي‎نژاد به وي نزديک مي‎شوند تا به حاشيه رانده نشوند اما گروه دوم اصولگرايان ميانه رو هستند که سعي دارند بدون کارشکني و مانع تراشي در راه دولت در مسير منافع ملي حرکت کنند.

اين نماينده پيشين مجلس با تاکيد بر اين که اغلب اصولگرايان در گروه دوم جاي مي‎گيرند، گفت: به طور طبيعي اين دو دستگي به تضعيف اصولگرايان مي‎انجامد اما نبايد اين نکته را فراموش کرد که تصور به اجماع رسيدن در جريان اصولگرايي بدون بازگشت احمدي‎نژاد نيز يک تحليل سطحي است.

وي با اشاره به اين که اختلافات ميان اصولگرايان خيلي بيشتر از اختلافات اين جريان با دولت کنوني است، گفت: بسياري از اصولگرايان حاضر نيستند که احمدي‎نژاد را به عنوان بخشي از اين جريان بپذيرند.

فلاحت پيشه درباره اينکه آيا بازگشت احمدي‎نژاد را مي‎توان دردسر تازه جريان اصولگرا تلقي کرد، گفت: اين موضوع بستگي به رفتار سياسي اصولگرايان دارد. اگر آنها با يک رويکرد نتيجه محور تصميم بگيرند که در شرايطي ائتلاف کنند شاهد اين خواهيم بود که بعد از شکل‎گيري مجلس اختلافات درون اين جريان نمود يابد و بار ديگر مجلسي مثل مجلس هشتم يا نهم را تجربه خواهيم کرد اما اگر با رويکردي غير نتيجه محور عمل کنند،‌ اصولگرايان مي‎توانند دامن خود از اين نوع اختلافات پاک نگاه دارند.

اين کارشناس مسايل سياسي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اين که آيا بازگشت احمدي‎نژاد و بيشتر شدن اختلافات دروني جريان اصولگرا به موفقيت اصلاح‎طلبان کمک خواهد کرد يا خير؟ گفت: به هر حال عرصه سياست مثل شطرنج است و دو جريان روي شکاف‎ها و اختلافات گروه رقيب حساب باز مي‎کنند اما به اعتقاد من اصلاح‎طلبان نيز به دو شيوه با اين موضوع برخورد خواهند کرد.

وي در تشريح اين دو شيوه گفت: اصلاح طلبان معتدل تلاش مي‎کنند که با استفاده از اين موضوع با گروه ميانه رو اصولگرا همکاري کرده و اين باعث مي‎شود که به مجلسي شبيه مجلس پنجم برسيم. اما در ميان اين جريان نيز طيف راديکالي وجود دارد که حتما سعي مي‎کنند با ايجاد اين هماني ميان احمدي‎نژادي ها و کل جريان اصولگرا در جهت حذف کامل رقيب بکوشند و مي‎خواهند که تجربه مجلس ششم تکرار شود.

فلاحت پيشه با تاکيد بر اين که رفتار گروه اول بيشتر به منافع و مصلحت کشور نزديک است، گفت: يک رفتار اصولي و منطقي از هر دو جريان مي‎تواند سبب شود که در انتخابات پيش رو شاهد رفتاري متعادل‎تر باشيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر