صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ماهواره "فجر" در مدار زمين قرار گرفت

ماهواره ملي "فجر" با موفقيت به فضا پرتاب و در مدار زمين قرار گرفت

کد خبر: 8143

ايسنا/ در خجسته ايام‌الله دهه مبارک فجر و در آستانه 14 بهمن روز فناوري فضايي، متخصصان افتخارآفرين سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع بعنوان نخستين سازمان پرتاب‌کننده ماهواره در جهان اسلام و شرکت صنايع الکترونيک ايران بعنوان اولين سازنده ماهواره در کشور، به حول و قوه الهي موفق شدند با شعار الله اکبر و با رمز مبارک "يا محمد رسول‌الله " چهارمين ماهواره بومي جمهوري اسلامي ايران را با نام «فجر» به فضا پرتاب کرده و در مدار زمين قرار دادند.

سردار دهقان با تبريک اين موفقيت ارزشمند به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامي، رياست محترم جمهور و ملت شريف ايران گفت : طراحي و ساخت ماهواره ملي فجر حاصل تلاش مومنانه، خالصانه و جهادي دانشمندان و محققان فضايي شرکت صنايع الکترونيک ايران و شرکت‌هاي دانش بنيان داخلي و مراکز تحقيقاتي، علمي و دانشگاهي کشور مي باشد و نشان ديگري بر تداوم رشد بالنده علمي کشور در عرصه فناوري‌هاي پيشرفته است.

سردار دهقان پيرامون ماهواره بر سفير فجر نيز اظهار داشت: ماهواره بر سفير فجر که کليه مراحل طراحي و ساخت آن به صورت بومي در سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع انجام شده است، تثبيت توانمندي ماهواره برهاي جمهوري اسلامي ايران براي استقرار ماهواره در مدار زمين و دستيابي به يک پروژه ملي قابل طرح در سطح جهاني از دستاوردهاي طراحي و ساخت آن مي باشد.

وي ايجاد زيرساختهاي مناسب و کسب توانمندي جهت طراحي و ساخت نسل جديد ماهواره برها، فراهم شدن زمينه ورود به بازار جهاني خدمات فضايي به واسطه پرتاب ماهواره، استفاده از توانمنديهاي بومي در توسعه علوم و فناوريهاي فضايي و طراحي ماموريت هاي پيچيده فضايي را از ديگر دستاوردهاي طراحي، ساخت و پرتاب ماهواره ملي فجر ذکر کرد.

سردار دهقان در ادامه افزود : مرکز هدايت و کنترل عمليات فضايي کشور عهده دار پشتيباني و نظارت بر عمليات بهره برداري ماهواره فجر به کمک شبکه ايستگاه هاي زميني بومي مي باشد که تمامي مراحل طراحي، ساخت، تست و نصب آنها توسط متخصصان فضايي شرکت صنايع الکترونيک ايران انجام شده است.

وزير دفاع با قدرداني از زحمات، تلاش ها و همت بلند متخصصان فضايي کشورمان در بخشهاي مختلف به ويژه شرکت صنايع الکترونيک ايران و سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع، اين موفقيت و پيروزي بزرگ را در تداوم پيروزي هاي بزرگ ملت ايران در دهه فجر ذکر کرد و افزود : موفقيت کشورمان در عرصه فناوري فضايي از مهم ترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي به شمار مي رود.

سردار سرتيب حسين دهقان در پايان گفت: به فضل الهي دستاوردهاي بزرگ ديگري در عرصه فناوري فضايي با همت و تلاش فرزندان رشيد ملت ايران در وزارت دفاع در دست اقدام است که ان‌شاء‌الله در آينده به اطلاع ملت شريف ايران خواهد رسيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر