صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روابط دوستانه و مخفيانه هند و اسرائيل

روابط دفاعي هند و اسرائيل بعد از جمله «آسمان محدود است» بنيامين نتانياهو و ديدار با نارندرا مودي در نيويورک در ماه سپتامبر و به ويژه پس از امضاي پروژه معوقه 144 ميليون دلاري موشک هاي باراک 1 در ماه اکتبر، مجدداً مورد توجه قرار گرفته است. رکورد ديگري که در نوامبر شکسته شد، زماني بود که دهلي نو و تل آويو به طور موفقت آميز سيستم ضد موشکي باراک 8 را آزمايش کردند.

کد خبر: 799

روابط دفاعي هند و اسرائيل بعد از جمله «آسمان محدود است» بنيامين نتانياهو و ديدار با نارندرا مودي در نيويورک در ماه سپتامبر و به ويژه پس از امضاي پروژه معوقه 144 ميليون دلاري موشک هاي باراک 1 در ماه اکتبر، مجدداً مورد توجه قرار گرفته است. رکورد ديگري که در نوامبر شکسته شد، زماني بود که دهلي نو و تل آويو به طور موفقت آميز سيستم ضد موشکي باراک 8 را آزمايش کردند. پروژه اي که پدافند هوايي را بر روي کشتي ها نصب مي کند. علاوه بر اين از تابستان که مودي قدرت را در اختيار گرفته است، دهلي نو قراردادي تسليحاتي به مبلغ 662 ميليون دلار هم با اسرائيل منعقد کرده است.
روابط استراتژيک هند و اسرائيل از زماني که مودي قدرت را به دست گرفته است، به صورت بنيادي تغيير پيدا کرده است؟ در حالي که بدون شک روابط هند و اسرائيل بهبود پيدا کرده است، تاريخ نشان مي دهد که مودي تاثيري بنيادي بر روابط دو جانبه نگذاشته است. در ابتداي جنگ سرد، جواهر لعل نهرو، نخست وزير هند، در نظر داشت اسرائيل را به کنفرانس باندونگ سال 1955 دعوت کند، اما سرانجام به خاطر آرام ساختن کشورهاي عربي و خاورميانه از اين اقدام صرف نظر کرد.
در حالي که اين حادثه در سياست خارجي هند به عنوان مخالفت با اسرائيل و قرار گرفتن در کنار فلسطين ثبت شد، اما روابط نظامي دهلي نو و تل آويو از دهه 1960 شروع شد. نه تنها تل آويو در جريان جنگ هاي 1962، 1965 و 1971 به هند مشاوره نظامي مي داد، بلکه تل آويو جزء اولين دولت هايي بود که بنگلادش را پس از پيروزي هند در جنگ سال 1971 بر پاکستان، به رسميت شناخت. در آگوست 1977 موشه دايان، وزير خارجه اسرائيل سفري محرمانه به دهلي نو داشت و روابط دو جانبه گسترش يافت.
در حالي که نخست وزير اينديرا گاندي به مواضع پدرش در حمايت از فلسطين گرايش داشت، اما پسر و جانشينش راجيو گاندي در سپتامبر 1985 در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل با همتاي اسرائيلي اش ديدار کرد، اين اولين ديدار دو نخست وزير بود. نگراني هندي ها از پيشرفت سريع برنامه هسته اي پاکستان موجب افزايش روابطشان با اسرائيل شد. در سال 1992 با پايان يافتن جنگ سرد و آزادسازي اقتصادي در هند، دهلي نو رسماً با اسرائيل روابط ديپلماتيک برقرار کرد.
نزديکي دولت مودي به اسرائيل همانند ائتلاف ملي دموکراتيک به رهبري حزب بي جي پي است. به عنوان مثال در سال 2000 ال.کي.آدواني، رهبر حزب بي جي پي، اولين مقام بلندمرتبه هندي بود که از سال 1992 که روابط ديپلماتيک برقرار شد به اين اسرائيل سفر کرد. گروه مشترک هند و اسرائيل براي مبارزه با تروريسم هم در همان سال شکل گرفت و در سال 2003 براجش ميشرا، مشاور امنيت ملي وقت هند در کميته يهوديان آمريکايي سخنراني کرد و خواستار همکاري هند، اسرائيل و ايالات متحده براي مبارزه با افراط گرايي اسلامي شد.
بعد از حملات تروريستي بمبئي خريدهاي دفاعي هند از اسرائيل به شدت افزايش يافت و تل آويو در سال 2009 جانشين روسيه و بزرگترين فروشنده تسليحات دفاعي به دهلي نو شد. جاي تعجب نيست که قبل از روي کار آمدن مودي موسسات مطالعاتي واشنگتن و دهلي نو پيش بيني کرده بودند که در دوره مودي روابط هند و اسرائيل بار ديگر علني خواهند شد. مواضع ضد اسلامي، ضد پاکستاني، ضد تروريسم و طرفدار تجارت دولت مودي موجب تعميق روابط دفاعي، استراتژيک و اقتصادي با تل آويو مي شود.
گسترش روابط هند و اسرائيل نه تنها مربوط به زمان حال نيست، بلکه به احتمال زياد براي آينده اي قابل پيش بيني هم ادامه خواهد داشت. دهلي نو در حال حاضر بزرگترين خريدار تسليحات اسرائيل است و مذاکرات براي توافق تجارت آزاد که روابط تجاري دو جانبه را گسترش مي دهد در حال انجام است. علاوه بر اين اسرائيل هند را به عنوان شريک استراتژيک در آسيا مي داند، همان گونه که چين را شريک تجاري اش مي داند. با حضور مودي در قدرت و وجود منافع استراتژيک، شاهد گسترش و تعميق روابط هند و اسرائيل خواهيم بود.
منبع / دیپلماسی ایرانی
* محقق امنيت هسته اي در مرکز بلفر دانشگاه هاروارد
منبع: نشنال اينترست/ مترجم: حسين هوشمند

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر