صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ترکیه: مداخله یکطرفه در سوریه نمی کنیم

معاون نخست وزیر ترکیه گفت: آنکارا ماجراجو و جنگ افروز نیست و مداخله یک جانبه ای را در سوریه نخواهد داشت.

کد خبر: 76079

معاون نخست وزیر ترکیه گفت: آنکارا ماجراجو و جنگ افروز نیست و مداخله یک جانبه ای را در سوریه نخواهد داشت.

 'یالچین آکدوغان' معاون نخست وزیر ترکیه با تاکید بر اینکه کشورش خواهان رهیافت جامعی برای حل بحران سوریه است، گفت: آنکارا ماجراجو و جنگ افروز نیست و مداخله یک جانبه ای را در سوریه نخواهد داشت.

آکدوغان این مطلب را در حالی تکرار می کند که همزمان با ورود جنگنده های عربستان به ترکیه در قالب ائتلاف بین المللی ضد داعش ، قضیه احتمال عملیات زمینی ترکیه و عربستان در سوریه دوباره در محافل سیاسی و رسانه ای این کشور داغ شده است.

وی این مطلب را در گفت و گو با خبرگزاری بین المللی فرانسه ( AFP ) اعلام کرده که در روزنامه های امروز - چهارشنبه- ترکیه بازتاب گسترده دارد.

آکدوغان مدعی شده است آنکارا خواهان مبارزه همه جانبه با داعش و دیگر سازمان های تروریستی و دولت سوریه می باشد و معتقد است تنها در این صورت است که می توان در حل بحران سوریه به نتیجه قطعی دست یافت.

آکدوغان ضمن رد احتمال مداخله نظامی یک جانبه این کشور در سوریه، تاکید کرده است، برای حفظ امنیت ملی خود هرآنچه را لازم باشد انجام خواهیم داد و امنیت ملی ترکیه از نقطه صفر مرزی شروع نمی شود.

معاون نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از این مصاحبه با انتقاد از همکاری آمریکا با کردهای سوریه، گفته است: از دید آنکارا اتکای سیاست های نظامی آمریکا به عنوان یک ابرقدرت در سوریه به یک سازمان تروریستی، سیاست درستی نیست و این مغایر اصول هم پیمانی بین دو کشور است.
ترکیه YPG-PYD ( حزب اتحاد دمکراتیک کردهای سوریه – نیروهای مقاومت مردمی وابسته به این حزب ) را به عنوان سازمان تروریستی و وابسته به پ.ک.ک معرفی کرده است.

در محافل دولتی، احتمال شروع موج تازه ای از آوارگان سوری به سوی مرزهای این کشور و شکل گیری کانتونهای کرد در شمال سوریه و به تبع آن تحریک شدن احساسات جدایی طلبانه در بین کردهای این کشور، به عنوان مهمترین دغدغه های امنیت ملی ترکیه ارزیابی می شود.

رئیس جمهوری و نخست وزیر ترکیه نیز به دفعات احتمال مداخله یکجانبه زمینی این کشور در سوریه را رد کرده و تصریح کرده اند چنین عملیاتی باید در قالب ائتلاف بین المللی ضد داعش صورت گیرد. ترکیه تاکید دارد صرف با عملیات هوایی نمی توان در سوریه نتیجه گرفت و باید با عملیات زمینی همراه باشد.

آنکارا که به شدت خواهان فروپاشی دولت بشار اسد است، می خواهد به نوعی گروههای معارض سوری مورد حمایت خود که آنها را گروههای میانه رو می نامند، در آینده سوریه نقش آفرینی کنند. اما این سیاست آنکارا نه تنها در سطح بین المللی طرفداری نداشته و رویکردی عملگرا تلقی نمی شود، بلکه در داخل ترکیه با مخالفت های جدی روبروست و به نوعی شرایط آشفته امنیتی در داخل و اوضاع سیاسی و اقتصادی ملتهب نیز ناشی از پیگیری رویکردهای خصمانه آنکارا در قبال همسایه جنوبی ترکیه، ارزیابی می شود.

 

 

منبع :ایرنا

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی «جدیدترین اخبار» اینجا کلیک کنید

شبکه خبری زمان http://www.zamannews.ir/

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر