صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ترامپ: از برجام هیچ نگرفتیم

دو نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا در اظهاراتی پس از انتشار نتایج اولیه انتخابات درون حزبی در «سه شنبه بزرگ» مخالفت خود را با توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ اعلام کردند.همانطور که نظرسنجی‌ها پیش از این نشان داده بود، دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون پیشتاز انتخابات درون حزبی‌ای هستند که روز سه‌شنبه به صورت همزمان در چندین ایالت برگزار شد.

کد خبر: 76011

بلافاصله پس از انتشار نتایج اولیه مبارزات نامزدهای انتخابات 2016 آمریکا در «سه شنبه بزرگ»، دو نامزد پیشتاز جمهوریخواه که پیشتر با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کرده بودند، مخالفت خود را با برجام تکرار کردند.

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا به روز «سه شنبه بزرگ» رسید؛‌ روزی که در آن در اردوگاه جمهوریخواهان و دموکرات‌ها انتخابات درون حزبی به صورت همزمان در چندین ایالت برگزار می‌شود.

نتایج اولیه «سه شنبه بزرگ» حاکی از پیشتازی دونالد ترامپ در میان نامزدهای جمهوریخواه و هیلاری کلینتون در اردوگاه دموکرات‌ها است

بلافاصله پس از انتشار نتایج اولیه نامزدهای انتخاباتی کنفرانس خبری ترتیب داده و مواضع خود را در قبال موضوعات مختلف مطرح کردند. یکی از موضوعاتی که نامزدها درباره آن اظهارنظر کردند، مساله برجام بود.

در این میان، تد کروز نامزد جمهوریخواه که پیشتر گفته بود، توافق ‌برجام را «پاره می‌کند»، این بار گفت :‌«وقتی من رئیس‌جمهور شدم، در روز اول، ما توافق اوباما با ایران(توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵) را لغو خواهم کرد».

دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوریخواهان هم در کنفرانسی خبری اینطور مخالفت خود را با برجام تصریح کرد :‌«من کارهای زیادی انجام دادم اما هرگز همچنین چیزی ندیدم. وقتی شما به نقص و نارسایی توافق ایران نگاه می‌کنید که آنها ۱۵۰ میلیارد دلار گرفتند و ما اصلا هیچ چیزی نگرفتیم».

او افزود: «ببینید کشور این همه مشکلات دارد و شما می‌بینید که ارتش با سرعت زیاد در حال کوچک شدن است. ما ارتش را بزرگتر و قویتر خواهیم کرد تا هیچ کس، هیچ کس، هیچ کس سر به سر ما نگذارد».

 

==================================

 

سیزده ایالت و یک منطقه روز سه‌شنبه شاهد انتخابات درون حزبی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بودند تا این روز به واسطه اثرگذاری زیادی که بر روند کارزار انتخاباتی نامزدها دارد، «سه شنبه بزرگ» نام بگیرد.

بر اساس نتایج اولیه این رقابت‌ها، همانطور که پیش‌بینی می‌شد، در حزب جمهوری خواه «دونالد ترامپ» میلیارد جنجالی پیشتاز است و در سوی دیگر میدان «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق توانسته از دیگر نامزد دموکرات‌ها، «برنی سندرز» سوسیال دموکرات، پیش افتد.

روز سه‌شنبه انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در آلاباما، مجمع الجزایر ساموآ آمریکا، آرکانزاس، کلورادو، جورجیا، ماساچوست، مینسوتا، اوکلاهاما، تنسی، تگزاس، ورمونت و وریرجینیا برگزار شد. به غیر از ساموآ، جمهوری‌خواهان هم در همین مناطق به علاوه آلاسکا و ویومینگ انتخابات برگزار کردند.

در پایان رقابت‌های این روز، تکلیف 21% آرای ایالتی دموکرات‌ها و 25% رأی‌های ایالتی جمهوری‌خواهان مشخص می‌شود و هرکس که عملکرد بهتری داشته باشد، احتمالا نهایتا کسی خواهد بود که نام او در گردهم‌آیی بزرگ کمیته ملی احزاب، به عنوان نامزد نهایی هر حزب اعلام خواهد شد.انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری، مانند انتخابات اصلی فرآیندی پیچیده دارد و این روند تقریبا در هیچ ایالتی عینا مشابه ایالت دیگر نیست. در برخی ایالت‌ها از طریق صندوق رأی نامزد منتخب مشخص می‌شود و در برخی دیگر در جریان نشست انجمن حزبی؛ در برخی ایالات برنده، تمام آرای حزبی را از آن خود می‌کند، در ایالاتی دیگر بخشی را به صورت پاداش پیروزی و بخش دیگر را به نسبت آرا و در شماری از ایالات هم آرای حزبی عینا بر اساس نسبت تعداد رأی‌های شرکت‌کنندگان تقسیم می‌شود.

اما به طور کلی، برای هر ایالت به نسبت جمعیت، شماری «دلگیت» (delegate)، به معنی وکیل، نماینده یا رأی ایالتی، در نظر گرفته شده و در واقع مردم به جای انتخاب مستقیم نامزدهای مد نظرشان، به این وکلا رأی می‌دهند و بعد این وکیل‌ها هستند که نامزد حزب را انتخاب می‌کنند.

در هر دو حزب، نامزدی که در پایان رقابت‌ها نصف به علاوه یک از کل آرای ایالتی را به دست آورده باشد، نامزد نهایی در انتخابات ماه نوامبر خواهد بود. کل آرای ایالتی در حزب دموکرات 4763 رأی و در حزب جمهوری‌خواه 2471 رأی است.

در ادامه مهمترین اخبار مربوط به انتخابات روز سه‌شنبه آمده است: (تعداد دقیق آرای ایالتی هر نامزد، در پایان شمارش تمام آرا اعلام می‌شود)


13:10 رسانه‌های آمریکایی از پایان یافتن مبارزات انتخاباتی حساس نامزدهای انتخابات ۲۰۱۶ در «سه شنبه بزرگ» خبر دادند البته هنوز نتایج نهایی منتشر نشده است.

12:51 از حزب جمهوریخواه هم این نتیجه تاکنون قطعی شده است: ترامپ در ایالت‌های جورجیا، ویرجینیا، آلاباما، ماساچوست، تنسی، آرکانزاس و ورمونت پیروز شد و کروز در تگزاس، اوکلاهاما و آلاسکا پیروز شده و روبیو در ایالت مینه سوتا برنده شد.

12:50 خبرگزاری «زیپی فید» در خبری اجمالی درباره نتایج انتخابات در «سه شنبه بزرگ» اینطور گزارش داد: کلینتون در جورجیا، ویرجینیا، آلاباما،‌تنسی، آرکانزاس، تگزاس و ماساچوست پیروز شد و سندرز در ورمونت، اوکلاهاما،‌کلرادو و مینه سوتا.

12:33 نتیجه ۱۰۰ درصد انتخابات در آلاسکا اعلام شد که بر سااس آن کروز پیروز شد. او ۳۶.۲ درصد و ۱۲ رای ایالتی را کسب کرد و پس از او ترامپ با ۳۳.۶ درصد و ۱۱ رای ایلتی دوم شد.

12:22 خبرها حاکی از ان است که تد کروز توانست در ایالت آلاسکا با غلبه بر دونالد ترامپ،‌ برنده انتخابات درون حزبی در این ایالت لقب گیرد.

12:10 با شمارش ۹۶ درصد آرای آرکانزاس، پیروزی کلینتون قطعی است و او توانسته در این ایالت ۱۷ رای ایالتی را از آن خود کند در حالی که سهم سندرز ۷ رای ایالتی بوده است.

12:05 نتیجه قطعی انتخابات دموکرات‌ها در ایالت آلاباما حاکی از آن است که هیلاری کلینتون با کسب ۳۷ رای ایالتی در برابر ۴ رای ایالتی که برنی سندرز کسب کرده، پیروز شود

12:00 با شمارش ۸۸ درصد آرا در ایالت آلاسکا، نتایج جمهوریخواهان اینطور بوده است: تد کروز با ۳۶.۵ درصد و ۱۱ رای ایالتی، ترامپ ۳۳.۵ درصد و ۱۱ رای ایالتی، روبیو ۱۵.۳ درصد و ۵ رای ایالتی

11:29 در ایالت اوکلاهما، تد کروز با کسب 34.4 درصد آراء پیروز شد و ترامپ با کسب 28.8 درصد در جایگاه دوم قرار گرفت و روبیو با کسب 26 درصد آراء در جایگاه سوم قرار گرفت. کروز 14 رأی انتخاباتی این ایالت را به دست آورد، ترامپ 12 رأی این ایالت و روبیو 11 رأی این ایالت را از آن خود کرد.

11:07 با گزارش 75 درصد آراء در ایالت آلاسکا، کروز موفق شده است 35.7 درصد از آراء را کسب کند و ترامپ با کسب 33 درصد آراء در جایگاه دوم قرار گرفته است.

11:03 نتایج در آلاباما به طور کامل اعلام شده است و نشان می‌دهد که ترامپ 43.4 آراء را به دست آورده و کروز با کسب 21.1 درصد در این ایالت در جایگاه دوم قرار گرفت. او از مجموع 50 رأی ایالتی، 28 رأی به دست آورد و کروز دو رأی ایالتی را کسب کرد.

10:35 برخی گزارش‌ها حکایت دارد که با شمارش 20.8 درصد از آراء در آلاسکا، «ترامپ» موفق شده است با کسب 98 درصد آراء از رقیب خود یعنی تد کروز پیشی بگیرد.

10:29 «مارکو روبیو» نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در رقابت‌های درون حزبی مینه‌سوتا پیروز شد و «تد کروز» در ایالت اوکلاهما و تگزاس برتری یافت.

10:13 ترامپ در ایالات آلاباما، آرکانزاس، جورجیا، ماساچوست، تنسی، ویرجینیا و ورمونت پیروز شد-پالتیکو

9:43 برنی سندرز در رقابت‌های درون حزبی کلرادو، مینه‌سوتا، اوکلاهما و ورمونت پیروز شد-پالتیکو

 9:14 نشریه پالتیکو اعلام کرد که «هیلاری کلینتون» در رقابت‌های درون حزبی آلاباما، آرکانزاس، جورجیا، ماساچوست، تنسی، تگزاس و ویرجینیا پیروز شده است.

08:51  برنی سندرز در رقابت‌های درون حزبی ایالت ورمونت که زادگاهش می‌باشد با اختلاف بسیار زیاد و کسب 86 درصد آراء پیروز شد و کلینتون با کسب 14 درصد در این  ایالت در جایگاه دوم قرار گرفت- ان بی سی نیوز

08:49 ترامپ موفق شد با کسب 33 درصد آراء، در انتخابات درون حزبی ورمونت پیروز شود و «تد کروز» با فاصله‌ای بسیار اندک و کسب 31 درصد آراء، در جایگاه دوم قرار گرفت- ان بی سی نیوز

05:15 ترامپ بعد از رقابتی نزدیک در ویرجینا، نهایتا در این ایالت هم به عنوان پیروز معرفی شد. - سی‌بی‌اس

05:10 کلینتون در ایالت «آرکانزاس» هم پیروز شد تا فاصله‌اش با سندرز را بیش از پیش افزایش دهد. - سی‌ان‌ان

05:00 در ایالت اثرگذار تگزاس، فعلا کلینتون پیشتاز است و دستکم 18 رأی ایالتی را برای خود قطعی کرده است. بین جمهوری‌خواهان هم تد کروز که سناتور این ایالت در کنگره است، با 37% پیشتاز است و بعد از وی ترامپ با 28% آرا دوم است. این ایالت برای دموکرات‌ها 251 رأی ایالتی و برای جمهوری‌خواهان 155 رأی دارد. - آسوشیتدپرس

04:30 کلینتون در دو ایالت دیگر یعنی تنسی و آلاباما هم پیروز اعلام شد. این دو ایالت برای دموکرات‌ها 135 رأی مردمی دارند. رقابت در ماساچوست بسیار نزدیک است و هنوز برنده آن اعلام نشده است. - ام‌اس‌ان‌بی‌سی

04:30 ترامپ در سه ایالت ماساچوست، تنسی و آلاباما هم پیروز شد. این سه ایالت جمعا برای جمهوری‌خواهان 150 رأی ایالتی دارند که بر اساس نسبت آرای مردمی بین نامزدها تقسیم می‌شوند. - ان‌بی‌سی

04:10 کلینتون تا اینجای رقابت روز سه‌شنبه دستکم 108 رأی ایالتی به دست آورده و سندرز 58 رأی. - آسوشیتدپرس

03:40 رقابت جمهوری‌خواهان در ورمونت و ویرجینیا بسیار نزدیک اعلام شده و به همین جهت هنوز برآوردی از برنده نهایی این دو ایالت اعلام نشده است.

03:30 در میان جمهوری‌خواهان، ترامپ توانسته در ایالت جورجیا به پیروزی برسد. جورجیا برای جمهوری‌خواهان 76 رأی ایالتی دارد. - آسوشیتدپرس

03:30 بر اساس نتایج و برآوردهای اولیه، کلینتون در دو ایالت ویرجینیا و جورجیا پیروز شده است. سندرز هم در ایالت ورمونت، یعنی ایالتی که به نمایندگی از آن در سنا حضور دارد، کلینتون را شکست داده است. ویرجینیا، جورجیا و ورمونت به ترتیب 109، 117 و 26 رأی ایالتی برای دموکرات‌ها دارند، که این آرای ایالتی به نسبت تعداد رأی‌های مردمی بین کلینتون و سندرز تقسیم می‌شوند. - سی‌ان‌ان

انتهای پیام/

نظرات بینندگان

ارسال نظر