صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

کالام وود

نقاط ضعف سعودی ها مزیت ایران است

دولت اوباما ظهور ایران به عنوان مخالف عربستان سعودی را تسهیل کرده است. این اقدام از طریق فروش تسلیحات نبوده بلکه از این طریق اعطای این توانایی به ایران بوده که بتواند قدرت خودش را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

کد خبر: 75974

در خاورمیانه دو کشور قدرتمند مسلمان رودرروی یکدیگر قرار گفته اند. در یک گوشه عربستان سعودی و مسلمانان سنی قرار دارند. ایران شیعه در گوشه دیگر قرار دارد. ایران با چندین موفقیتی که به دست آورده است هژمونی اش افزایش یافته و این باعث حیرت رقبا شده است. متاسفانه این قبیل اختللافات موجب این شده که این دو قدرت در آستانه درگیری قرار بگیرند. در صورت وقوع درگیری دو طرف چه موضعی خواهند داشت.

مزیت های عربستان

عربستان سعودی در سال های اخیر به شدت بر روی تجهیز زرادخانه شان کار کرده اند. گزارش هایی که موسسه صلح بین الملل استکهلم (سیپری) منتشر کرده نشان می دهد که خرید تسلیحات توسط عربستان سعودی به مرز هشداردهنده ای رسیده است. در طول پنج سال گذشته واردات تسلیحات در مقایسه با سال های 2006 تا 2010، 275 درصد افزایش یافته است.

با این حال عربستان سعودی تنها نیست. در سال های 2011 تا 2015، فروش تسلیحات در خاورمیانه 61 درصد افزایش داشته است. این یافته ها این ایده را که خاورمیانه در حال آماده شدن برای یک درگیری بزرگ است را تایید می کند. همچنین سنی ها در طول پنج سال اخیر از لحاظ نظامی رشد داشته اند.

سعودی ها از حمایت متحدانی همچون ایالات متحده بهره می برند. ایالات متحده در رأس صادرکننده تسلیحات به عربستان در سال های 2011 تا 2015 بوده است. سه مشتری اصلی ایالات متحده در این دوره عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ترکیه بوده اند. هر سه کشور هم اکنون در حال همکاری بر ضد ایران به ویژه در سوریه هستند.

نقاط ضعف سعودی ها مزیت ایران است

قسمت عمده حفاظت از عربستان سعودی بر عهده ایالات متحده است. این ترتیبات موجب تامین شدن ثبات در منطقه است. اما در جریان مذاکرات هسته ای مشخص شد که وضعیت موجود در حال تغییر است. آمریکا دیگر نقش پلیس قدرتمند خاورمیانه را ایفا می کند. همان گونه که ولی نصر، رئیس دانشکده مطالعات بین الملل دانشگاه جان هاپکینز در مصاحبه با بلومبرگ می گوید، سعودی ها به طور تاریخی به گونه ای انحصاری از سیاست های خاورمیانه ای ایالات متحده حمایت می کردند. «به مدت چهار دهه ایالات متحده به عربستان سعودی و متحدین نزدیکش تعلق داشت و آنها هیچ رابطه ای با ایران نداشتند.» در حال حاضر این موقعیت به خاطر تعامل مستقیم رئیس جمهور اوباما با ایران تغییر کرده است.

دولت اوباما ظهور ایران به عنوان مخالف عربستان سعودی را تسهیل کرده است. این اقدام از طریق فروش تسلیحات نبوده بلکه از این طریق اعطای این توانایی به ایران بوده که بتواند قدرت خودش را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

با اجرایی شدن توافق هسته ای، تهران به راحتی می تواند دست به تجارت بزند. تحریم ها و موانع برداشته شده و ایران به 150 میلیارد دلار دارایی های مسدود شده اش دست یافته است. در حالی که گزارش سیپری نشان می دهد ایران نقشی حداقلی در واردات تسلیحات داشته است، اما تاریخ تهیه این گزارش قبل از 16 ژانویه بوده است. پس از این تاریخ ایران قادر است تسلیحات بخرد.

دیگر مزیت های ایران

با وجود باقی ماندن تحریم تسلیحاتی، تهران در زمینه تسلیحات به موفقیت هایی هم دست پیدا کرده است. حسین دهقان، وزیر دفاع ایران با همتای روس اش در مسکو دیدار داشته است. وی قراردادی 8 میلیارد دلاری برای خرید تسلیحات با روسیه امضا کرده است. گزارش ها نشان می دهد ایران علاقمند است جنگنده های سوخو-30 و یاک-130، هلیکوپترهای می-8 و میل می-17، موشک های کی-300 باستیون را از روسیه بخرد. علاوه بر این این لیست شامل زیردریایی و دیگر تجهیزات نظامی هم می شود.

امیر سرتیپ کیومرث حیدری، جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران اعلام کرده که کشورش قصد خرید تانک های تی-90 روسیه را دارد. شبکه دولتی راشا تودی هم گزارش داده است که ایرانی ها به دنبال کمک روس ها برای تعمیر جنگنده های میگ-29 و سوخو سو-24 به همراه زیردریایی هایش است. همچنین سامانه دفاع موشکی اس-300 هم به زودی تحویل ایران داده خواهد شد.

  ترامپت/

نظرات بینندگان

ارسال نظر