صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

تحریم تسلیحاتی عربستان تصویب شد

پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را تصویب کرد و طی آن خواستار تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی به دلیل ارتکاب جرایم جنگی عربستان سعودی در یمن شد.

کد خبر: 75266

شبکه «راشاتودی» گزارش کرد که پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را به تصویب درآورده است که طی آن خواستار معرفی تحریم‌های تسلیحاتی علیه عربستان سعودی شده است.

طبق این گزارش، این قطعنامه خواستار تحریم‌های تسلیحاتی گسترده اتحادیه اروپا علیه این کشور تا زمان بررسی و تحقیق درباره نقض قوانین بین‌المللی انساندوستانه در یمن شده است.

در این طرح به طور مشخص از انگلستان،‌ فرانسه، آلمان و اسپانیا به عنوان کشورهایی نام برده شده بود که محموله‌های بزرگی از جنگ افزار را به عربستان صادر کرده‌اند.

«آلن اسمیت» سخنگوی امور خارجی گروه سیاسی «گرینز» که تلاش‌ها برای تصویب چنین طرحی را هدایت کرده است، گفت: «تقاضای پارلمان اروپا برای تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی، بی‌سابقه است و نمایانگر افزایش ناامیدی از نحوه اداره جنگ یمن توسط نیروی هوایی عربستان است. عربستان سعودی یکی از مشتریان اصلی انگلیس و فرانسه است و شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه این تسلیحات در نقض فاحش قوانین بین‌المللی در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرند. یمن مکانی است که هزاران غیرنظامی این کشور از آغاز جنگ (عربستان در یمن) در مارس ۲۰۱۵ تاکنون کشته شده‌اند».

وی در ادامه افزود که «شواهد روبه رشدی وجود دارد مبنی بر اینکه سامانه‌های تسلیحاتی ساخت اتحادیه اروپا به عربستان صادر می‌شود» و از «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواسته می‌شود که درباره چگونگی اجرای تحریم‌های تسلیحاتی تحقیقات و بررسی‌هایی را صورت دهد.

راشاتودی گزارش کرد که عربستان سعودی پیش از این در نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا لابی کرده بود تا از تحریم‌های تسلیحاتی جلوگیری کند.

«عبدالرحمان الاحمد» سفیر عربستان در بروکسل روز یکشنبه نامه‌ای را به نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا نوشته بود و از آنها خواسته بود که در خصوص این طرح رأی گیری نکنند و از مداخله نظامی عربستان در یمن دفاع کرده بود.

در این سند که در اختیار روزنامه انگلیسی «گاردین» قرار گرفته بود، الاحمد، ایران را مقصر مداخله نظامی عربستان در یمن جلوه داده بود و اصرار داشت که اقدامات عربستان در این کشور تنها برای کمک‌های انساندوستانه بوده است.

وی در ادامه نوشت که مداخله عربستان در یمن تا حدودی در واکنش به نگرانی‌های غرب از تروریست‌های مستقر در یمن از جمله القاعده و داعش بوده است.

یک پنل از سازمان ملل برای تحقیق درباره بمباران‌های عربستان در یمن تشکیل شده است و ماه گذشته به شورای امنیت سازمان ملل گزارش کرد که به یافته‌هایی رسیده که نشان می‌دهد «عربستان سعودی حملات گسترده و سیستماتیکی علیه اهداف غیرنظامیان یمن صورت داده است».

 

 

منبع :خبرگزاری فارس

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی «جدیدترین اخبار» اینجا کلیک کنید

شبکه خبری زمان http://www.zamannews.ir/

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر