صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

هشدار لاوروف در قبال آتش بس سوریه

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت: امیدوارم دولت آمریکا به تعهدات خود در قبال برقراری آتش بس در سوریه عمل کرده و به آن پایبند باشد.

کد خبر: 75254

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت: امیدوارم دولت آمریکا به تعهدات خود در قبال برقراری آتش بس در سوریه عمل کرده و به آن پایبند باشد.

لاوروف روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که از آمریکا اخبار مبنی بر وجود طرح «ب» در مورد سوریه به گوش می رسد، به شوخی گفت: به شمارش حروف الفبای روسی یا انگلیسی نمی پردازیم، بلکه به اجرای توافقات به دست آمده مشغول هستیم.

 وی افزود: به تازگی در گفت و گوی تلفنی با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از وی درباره مقاله اخیر روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» سئوال کردم که در آن به جلسه ای در کاخ سفید با شرکت سران پنتاگون و سیا اشاره شده بود و شرکت کنندگان در این جلسه خواستار فشار بر روسیه به جای اجرای توافق های به دست آمده میان روسای جمهوری روسیه و آمریکا در باره برقراری آتش بس در سوریه شده بودند.

لاوروف گفت: امیدوارم حکومت آمریکا شرایط برای اجرای توافقات به دست آمده میان رئیس جمهور این کشور و رئیس جمهوری روسیه در باره برقراری آتش بس در سوریه را فراهم کند.

براساس برنامه ریزی انجام گرفته 27 فوریه جاری (فردا جمعه) در سوریه آتش بس برقرار می شود که شامل داعش، جبهه النصره و گروه های تروریستی دیگر فعال نمی شود و سرکوب این گروه ها ادامه خواهد یافت.

 رسانه های روسی به تازگی از امکان مشکل آفرینی واشنگتن برای مسکو در سوریه خبر داد و در این رابطه به نشست اخیر سران نهادهای امنیتی و نظامی آمریکا اشاره کردند.

روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس روز چهارشنبه در این رابطه به نقل از یک مقام دولت اوباما خاطرنشان کرد: در نشست مقام های ارشد نظامی و امنیتی برای بررسی مساله سوریه وزیر دفاع، رئیس سیا و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و شماری از مقام های دیگر آمریکایی شرکت داشتند.

به نوشته روزنامه روسی، مقام دولت آمریکا به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که شرکت کنندگان در این نشستٰ پیش بینی کردند که آتش بس در سوریه پایدار نخواهد بود و روسیه در وهله اول آن را نقض خواهد کرد و به همین دلیل دولت اوباما باید طرح دیگری را تهیه کند تا در صورت ضرورت بکار گرفته شود.

به اذعان مقام آمریکایی، جان برنان رییس سیا در این نشست به ضرورت توجه به رویدادهای چند سال اخیر سوریه اشاره کرد و گفت: آتش بس نقض می شود و روسیه مسئول خواهد بود و در آن صورت باید وضعیت ناخوشایند و مشکلات بزرگی را برای مسکو ایجاد کرد.

روزنامه روسی به نقل از این مقام دولت آمریکا نوشت: طرح واشنگتن علیه مسکو در صورت شکست آتش بس علیه سیاست های روسیه در سوریه هدف گیری خواهد شد.

مقام آمریکایی گفت: در مورد روسیه با توجه به اقدامات و نه سخنان مقام های این کشور قضاوت و داوری خواهیم کرد و چنین رویکردی پس از اعلام توافق برای آتش بس در سوریه از سوی روسیه و آمریکا هم حفظ می شود.

این مقام دولت اوباما در ادامه گفت و گو با روزنامه وال استریت ژورنال با ادعای این که روسیه درگیری جنگ سوریه می شود و از نظام این کشور حمایت می کند، این احتمال را بعید ندانست که در صورت نقض آتش بس، افزون بر اعمال تحریم های جدید ضد روسی، تسلیحات جدید از جمله سلاح های ضد هوایی از سوی آمریکا در اختیار معارضان مسلح در سوریه قرار داده شود.

وی ادامه داد: این سناریو منجر به تشدید مناقشه در سوریه می شود و به همین دلیل در اولویت قرار ندارد و اکثر مشاوران اوباما بر تشدید فشار بر روسیه تاکید دارد.

 

 

منبع :خبرگزاری ایرنا

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی «جدیدترین اخبار» اینجا کلیک کنید

شبکه خبری زمان http://www.zamannews.ir/

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر