صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری (عکس)

رای‌گیری برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با حضور مردم در «جشن سرنوشت»‌شان، ساعت 8 صبح روز جمعه هفتم اسفند 1394؛ آغاز شد و حداقل 10 ساعت ادامه خواهد داشت.

کد خبر: 75246

رای‌گیری برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با حضور مردم در «جشن سرنوشت»‌شان، ساعت 8 صبح روز جمعه هفتم اسفند 1394؛ آغاز شد و حداقل 10 ساعت ادامه خواهد داشت.

 


00:17: اتمام فرآیند اخذ رأی در سراسر کشور

فرآیند اخذ رأی انتخابات مجلس دهم و دوره پنجم خبرگان رهبری در سراسر کشور به اتمام رسید و درب تمامی شعب بسته شد.

 00:10: اخذ رأی در شهر تهران به پایان رسید

اخذ رأی در شعب شهر تهران به پایان رسید و رأی‌گیری تنها از حاضران در شعب اخذ رأی انجام می‌شود.

با پایان روند اخذ رأی، شمارش آراء در تهران آغاز خواهد شد.

 00:02: تشکر دولت از مردم برای خلق حماسه

حسینعلی امیری در جمع خبرنگاران گفت: لازم است من از مردم و رسانه‌ها و جناح‌های مختلف برای خلق یک حماسه دیگر تشکر کنم.

او با اشاره به ازدحام جمعیت برای مشارکت در انتخابات اظهار داشت: با توجه به آنکه در حوزه‌های انتخابیه تهران و کلانشهر‌ها با تراکم مردم روبرو هستیم، وزیر کشور با تمدید زمان مهلت اخذ رای موافقت کردند و تا ۱۰ شب تمدید شد و از ساعت ۱۰ به بعد هم به استانداران تفویض شده است.

قائم مقام سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: آقای وزیر کشور گفتند با توجه به حضور و تراکم بالای جمعیتی استانداران محترم باید شرایط را برای اخذ رای تا آخرین نفر در حوزه‌های انتخابی فراهم کنند، بنابراین تا ساعت ۲۳:۴۵ دقیقه درب محل اخذ رای در تهران باز است و سپس افرادی که در حوزه رای‌گیری حضور دارند به داخل هدایت‌شده و از آنها رای‌گیری می‌شود.

امیری در پاسخ به این سوال که شمارش آرا از چه زمانی شروع می‌شود؟ تصریح کرد: زمان شمارش آرا در حوزه‌های سراسر کشور متفاوت است؛ برخی از حوزه‌ها رای‌گیری آن‌ها تمام شد و در مراحل بعدی انتخابات هستند و هر کجا که با تراکم جمعیت روبرو بوده‌ایم، کار رای‌گیری ادامه دارد و کار شمارش آغاز نشده است.

او با بیان اینکه ما تلاش می‌کنیم تا در عرصه وقت نتایج آرای اعلام شود، یادآور شد: این مسئله بستگی به شرایط استان‌ها و مناطق دارد و علیرغم آنکه برخی جا‌ها کار رای شماری زود‌تر آغاز شده، برخی از مناطق مانند تهران نتایج اعلام شمارش آرا به روی بعد موکل شده است.

 


 

جمعه 7 /11/ 94


23:55: درهای شعب اخذ رای در استان‌ها بسته شد

انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی و پنجم خبرگان رهبری با بسته شدن درهای شعب اخذ رای به لحظات پایانی خود نزدیک می‌شود.

انتخابات 7 اسفند ماه که در سراسر کشور از ساعت 8 صبح همزمان آغاز شده بود، بعد از گذشت 16 ساعت و مشارکت ده‌ها میلیونی مردم در آن، به پایان خود نزدیک می‌شود و به محض اتمام، شمارش آرا برای انتخاب 295 نماینده مجلس شورای اسلامی و 80 نماینده خبرگان آغاز می‌شود.

 


 


23:41: استاندار تهران:ساعت 23:45 کلیه درب های حوزه های رای گیری بسته می شود
 

 23:33: سخنگوی وزارت کشور: نتایج انتخابات در اسرع وقت اعلام می‌شود

خنگوی وزارت کشور درباره زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات با بیان اینکه زمان اعلام نتایج به شرایط شهرستان‌ها و مناطق مختلف بستگی دارد، تاکید کرد که در اسرع‌وقت نتایج اعلام خواهد شد.

 23:32: ممانعت از هشت مورد جابجایی اتوبوسی رای دهندگان در کرمانشاه

دبیر هیات بازرسی انتخابات استان کرمانشاه گفت: از هشت مورد جابجایی اتوبوسی رای دهندگان در سطح استان ممانعت شد.

 23:29: زمان رای‌گیری تا 23:45 دقیقه در تهران تمدید شد
 23:05: آغاز شمارش آرا در برخی حوزه‌های انتخابیه کشور و شهرستان‌های تهران

با پایان یافتن اخذ رای در اکثر حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور، روند شمارش آرا در برخی حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور و همچنین در اکثر شهرستان‌های تهران آغاز شد.

 23:01: اخذ رأی ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار نفر در استان تهران تا ساعت ۲۲

یک منبع آگاه در ستاد انتخابات کشور اظهارداشت: 3 میلیون و 750 هزار نفر تا ساعت 22 امشب در استان تهران رأی داده‌اند.

 


 


22:46: فرماندار تهران: به محض اعلام پایان رای‌گیری، شمارش آرا آغاز می‌شود

فرماندار تهران گفت: به محض اعلام پایان زمان رای گیری در تهران، شمارش آرای صندوق‌های رای آغاز خواهد شد.

عیسی فرهادی در مورد زمان آغاز شمارش آرا انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: به محض اعلام پایان زمان رای گیری در تهران، شمارش آرای صندوق های رای آغاز خواهد شد.

وی همچنین در مورد تعطیلی مدارس در روز شنبه (فردا) اظهار کرد: استانداری تهران تصمیم گیری درباره تعطیلی مدارس را تماما بر عهده‌ی آموزش و پرورش قرار داده است.

 

 22:45: اطلاعیه ستاد انتخابات کشور درباره روند شمارش آرا

 اطلاعیه شماره 35 ستاد انتخابات کشور به شرح زیر است:

«به آگاهی کلیه اعضای شعب اخذ می رساند لازم است در خاتمه رای گیری ابتدا صندوق های اخذ رای هر دو انتخابات را باز نموده، برگ های رای که اشتباهاً در صندوق دیگری ریخته شده را به صندوق مربوطه منتقل نمایید، بعد از این اقدام، ابتدای شمارش آرا و تکمیل صورتجلسه انتخابات مجلس خبرگان رهبری (فرم شماره 43) را به طور کامل انجام داده و سپس شمارش آرا و تکمیل صورتجلسه انتخابات مجلس شورای اسلامی (فرم شماره 71 الف) را انجام دهند.

 


 


22:09: حدود 28 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: نتایج انتخابات مجلس خبرگان رهبری زودتر از نتایج مجلس شورای اسلامی اعلام خواهد شد.

 سیامک ره پیک دقایقی قبل با حضور در جمع خبرنگاران در رابطه با آمار دقیق شرکت کنندگان در انتخابات در سراسر کشور گفت: آمار دقیقی در حال حاضر در دسترس ما نیست؛ زیرا هنوز به طور کامل اعلام نشده است، اما تا نیم الی یک ساعت قبل حدود 28 میلیون نفر آمار اعلام شده است که در انتخابات شرکت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: این آمار افرادی است که رای داده اند و طبق تعرفه های مصرف شده بدست آمده است.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات خاطرنشان کرد: نتایج انتخابات مجلس خبرگان رهبری زودتر از نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام می شود.

 

 22:00: زمان رای‌گیری تا ساعت 23 تمدید شد

سید حسین هاشمی استاندار تهران در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که مدت زمان اخذ رای تا ساعت 23 امشب تمدید شده است.

 21:43: نتایج انتخابات تا ظهر شنبه اعلام می‌شود

وزیر کشور گفت: با پایان یافتن رای‌گیری، شمارش آرا آغاز خواهد شد و سعی ما بر این است که تا ظهر روز شنبه نتایج انتخابات اعلام شود.

 21:32: ابراهیمیان: مساله جدی در رابطه با تخلفات انتخاباتی رخ نداده است

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: بر اساس اطلاعاتی که به ما ارسال شده مساله جدی در رابطه با تخلفات انتخاباتی رخ نداده است.

نجات‌الله ابراهیمیان در حاشیه بازدید چند تن از حقوقدانان شورای نگهبان از هیات مرکزی نظارت بر انتخابات با حضور در جمع خبرنگاران گفت: مشارکت مردم در انتخابات بسیار خوب بوده و ان‌شاءالله در ساعت باقی مانده مردم در انتخابات برای رای دادن حاضر شوند و افرادی که مهیای رای دادن هستند، تکلیف خود را ادا کنند.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این سئوال که آیا گزارشات جدیدی در رابطه با تخلفات انتخاباتی به دست شما رسیده است، گفت: بر اساس اطلاعاتی که به ما ارسال شده مساله جدی در این رابطه رخ نداده است.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه یکی از نامزدها گفته که به نفع اصلاح طلبان تقلب صورت گرفته است، آیا این موضوع نباید از طرف مراجع ذی ربط اعلام شود و اینکه ماهیت این مساله صحت دارد یا خیر، گفت: گزارشی در رابطه با چنین موضوعی را هنوز مشاهده نکرده‌ام.

ابراهیمیان در رابطه با تمدید زمان اخذ رای گفت: فعلا تا ساعت 22 با توجه به میزان استقبال مردم از انتخابات زمان اخذ رای تمدید شده و قانوناً امکان تمدید مجدد آن وجود دارد.

 21:22: کروبی در انتخابات هفتم اسفند شرکت نکرده است

دادستانی تهران طی اطلاعیه‌ای از عدم حضور کروبی در انتخابات هفتم اسفند تا ساعت 16:56 دقیقه امروز (هفتم اسفند) خبر داد.

دادستانی تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو مصاحبه آقای امیری سخنگوی وزارت کشور (سایت ایلنا ساعت 16:56 و سایر سایت­های خبری) مبنی بر حضور مهدی کروبی در انتخابات و ریختن رای خود در صندوق سیار در روز جاری، اعلام می­‌گردد با توجه به استفساریه به عمل آمده از وزارت اطلاعات، تا زمان مصاحبه آقای امیری، چنین اقدامی صورت نگرفته است.

 21:08: تمدید مهلت رای گیری تا ساعت 22

طبق اطلاعیه ستاد انتخابات کشور، مدت زمان اخذ رای در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تا ساعت 22 تمدید شد.

 20:58: کمبود تعرفه در بعضی حوزه‌های انتخابیه

رییس ستاد انتخابات کشور گفت: در بعضی حوزه های انتخابیه تعرفه کم آمده است.

محمدحسین مقیمی در ستاد انتخابات وزارت کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حضور مردم در انتخابات پرشور بوده به نحوی که در بعضی از شعب اخذ رای تعرفه کم آمده است.

 20:57: بازدید نهاوندیان از ستاد انتخابات کشور

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور ضمن بازدید از این ستاد در جریان روند برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری قرار گرفت.

 20:56: موسوی و رهنورد هم رای دادند

تابناک: خبر ها حاکی از آن است که به لطف نظام میرحسین موسوی و زهرا رهنورد پس از رای دادن مهدی کروبی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری شرکت کردند.

خبرگزاری موج درباره این خبر نوشت: پس از اعلام درخواست میرحسین موسوی و زهرا رهنورد برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفته‌شده نمایندگان صندوق‌های سیار در محل حضور حصر این افراد در حصر خانگی حاضر و آرای این دو را دریافت کرده‌اند.

همچنین سخنگو و قائم مقام وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا مهدی کروبی توانست رای خود را بدهد؟ اظهار کرد: من با استاندار تهران صحبت کردم و او گفت برای کروبی صندوق سیار فراهم شده و وی رای خود را داده است.

 20:55 پیش‌بینی وزارت کشور از میزان مشارکت

سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد که مردم به اخبار غیررسمی درباره انتخابات اعتنا نکنند.

حسینعلی امیری در جمع خبرنگاران حاضر درستاد انتخابات کشوردر واکنش به انتشار اخباری مبنی بر میزان مشارکت مردم در انتخابات اظهار کرد: اخبار مربوط به انتخابات از طریق اطلاعیه‌های ستاد یا وزیر کشور، من و آقای مقیمی اعلام می‌شود. به اخبار غیررسمی اعتنا نکنید، چون هیچ‌گونه اعتباری ندارند و اطلاعات را از طریق منابع موثق به دست بیاورید.

وی ادامه داد: باید صبر کنید تا اعلام آمار در انتهای رای‌گیری صورت گیرد. اگر از الان بخواهیم آماری ارائه دهیم، ممکن است هر کس برداشت خودش را داشته باشد و شبهه ایجاد شود. اجازه دهید در هر حوزه‌ای که شمارش انجام شد ما نتایج را اعلام می‌کنیم.

امیری درباره پیش‌بینی‌اش از میزان مشارکت در انتخابات گفت: در حوزه‌های اخذ رای با تراکم رای دهندگان مواجه هستیم و پیش‌بینی می‌کنم میزان مشارکت از دوره نهم بیشتر باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تقاضای میر حسین موسوی و زهرا رهنورد برای ارسال صندوق به محل سکونت آنها به منظور شرکت در انتخابات یادآور شد: این مساله مربوط به استانداری تهران است، اما تقریبا یک ساعت پیش که از استاندار درباره آن سوال کردم گفت که تا الان این کار انجام نشده، اما چنانچه درخواست شود هرکسی که درخواست کند ما وظیفه داریم شرایط رای‌دادن را به عنوان یک حق شهروندی برای آنها فراهم کنیم.

سخنگوی وزارت کشور همچنین بیان کرد: ما وظیفه داریم که کلیه تمهیدات لازم را برای بهره‌مندی مردم از حقوق شهروندی‌شان فراهم کنیم، بخصوص که مقام معظم رهبری همه را برای شرکت در انتخابات فرا خوانده‌اند و فرموده‌اند حتی کسانی که مساله دارند، در انتخابات شرکت کنند. ما در وزارت کشور خودمان را موظف می‌دانیم که بستر اجرای فرمان رهبری را کاملا فراهم کنیم، بنابراین هر شهروند ایرانی بخواهد رای بدهد ما تکلیف داریم که تسهیلات را فراهم کنیم تا از حقش استفاده کند.


20:35: باران کوثری در انتخابات شرکت کرد

باران کوثری عکس زیر را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

 

لحظه به لحظه با انتخابات مجلس و خبرگان
 


20:16: وقتی شهرام جزایری هم رای می‌دهد

 

 

لحظه به لحظه با انتخابات مجلس و خبرگان
 

 

 20:09: رویترز: مشارکت مردم ایران در انتخابات چشمگیر است

رویترز با اشاره به اینکه تقریبا 60 درصد از جمعیت 80 میلیونی ایران زیر 30 سال سن دارد، نوشت: ایرانیان در این انتخابات، اشتیاق فراوان برای مشارکت دارند و مقام های رسمی، زمان انتخابات را 2 ساعت تمدید کرده اند.

به نوشته رویترز، در آستانه ساعت 18در حالی که زمان اولیه برای رای دادن رو به پایان بود، هنوز صف های طولانی در مقابل شعبه های رای گیری دیده می شد.

 

 20:06: مشارکت در انتخابات از 50 درصد عبور کرد

براساس گزارش واصله از منابع غیررسمی، تا ساعت 18 امروز در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در سراسر کشور میزان مشارکت از 50 درصد عبور کرده و در حال افزایش است.

همچنین تا همین ساعت جمعیت رای‌دهنده در شهر تهران از مرز ٢ میلیون نفر عبور کرده است.  

این اخبار از منابع غیررسمی گرفته شده و به منزله گمانه‌زنی است. هنوز هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرده است.

 

 


19:51: 95 هزار نماینده از سوی داوطلبان در شعب اخذ رای حضور دارند

معاون مدیرکل انتخابات شورای نگهبان از حضور 95 هزار نماینده داوطلبان انتخابات در شعب اخذ رای خبر داد.
سیدجواد مغیث گفت: 95 هزار نماینده از سوی داوطلبان مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در شعب اخذ رای حضور دارند.

معاون مدیرکل انتخابات شورای نگهبان ادامه داد: علاوه بر ناظرین انتخابات، 795 نفر بازرس از سوی هیات مرکزی نظارت و هیات‌های نظارت استان‌ها در سراسر کشور روند برگزاری انتخابات را رصد می‌کنند.

 19:49: زمان اخذ رای تا ساعت ۲۱ تمدید شد

 ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه خود عنوان کرد که زمان اخذ رای در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرنگان رهبری تا یک ساعت دیگر (تا ساعت 21) تمدید شد.

 19:18: پیرمرد 128ساله کرمانی رای داد

پیرمرد 128 ساله ریگانی از توابع استان کرمان در این شهرستان رای خود را به صندوق انداخت.

حیدر شهریاری که ساکن روستای دهنه عباسعلی شهرستان ریگان است امروز جمعه هفتم اسفند با حضور در صندوق رحمت آباد در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد.

وی در حاشیه حضورش به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه امروز تمام مردم پای صندوق های رای حاضر شدند من هم تصمیم گرفتم در انتخابات شرکت کنم و به فرد اصلح رای بدهم.

شهریاری اظهار کرد: فرزندانم را نیز امروز به همراه خود آوردم.

وی سوم خرداد 1266 هجری شمسی در روستاهای دهنه عباسعلی ریگان متولد شد و استفاده از گیاهان دارویی منطقه او را شاداب و سرزنده نگه داشته است.

جنجال شهریاری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی نامش را به حیدر تغییر داده، پیرمردی است که دوران جوانی اش، سرباز ارگ قدیم بم بوده و اکنون در روستای رحمت آباد ریگان بم با داشتن ۲همسر، ۱۹ فرزند و بیش از 250 نوه، نتیجه و نبیره در سلامتی کامل زندگی می کند.

رای گیری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از ساعت 8 امروز جمعه هفتم اسفند در سراسر کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

استان کرمان با 23 شهرستان و 9 حوزه انتخابیه اصلی سه نماینده در مجلس خبرگان رهبری و 10 نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.
مرکز شهرستان ریگان در 285 کیلومتری شرق کرمان است.

 19:11: آغاز شمارش آرا بلافاصله پس از اتمام رای‌ گیری

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به این سوال که روند شمارش آرا از چه زمانی آغاز خواهد شد؟ گفت: روند شمارش بعد از اتمام روند رای‌گیری در تمامی حوزه‌ها آغاز خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این روند از امشب شروع می‌شود یا خیر؟ گفت: هروقت روند رای‌گیری رسما به پایان برسد، شمارش آغاز خواهد شد.

 19:10: اسپوتنیک: میزان مشارکت در انتخابات ایران بالاست

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد: مقامات ایرانی اعلام کردند روز جمعه و در نخستین ساعات برگزاری انتخابات مجلس شورا و مجلس خبرگان ایران تعداد مشارکت بالا بوده و تاکنون هیچ تخلفی ثبت نشده است.

یک مقام در این باره گفت مشارکت نسبت به ابتدای روز در انتخابات های گذشته بالاتر بوده است.

 19:05: درب‌های شعب اخذ رای تا صدور «اطلاعیه اتمام رای‌گیری» باید باز باشند

اطلاعیه شماره 32 ستاد انتخابات کشور صادر شد.

در اطلاعیه شماره 32 آمده است:

 به اطلاع اعضای محترم شعب و نمایندگان فرماندار می‌رساند؛ رای‌گیری، تا پایان زمان تمدید شده و صدور اطلاعیه اتمام رای‌گیری می‌بایست ادامه داشته و درب‌های شعب اخذ رای به روی رای‌دهندگان محترم باز باشد.

 18:59: معین : امیدواریم بیش از 80 درصد در انتخابات شرکت کنند

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با ابراز امیدواری از اینکه بیش از 80 درصد مردم در انتخابات شرکت کنند، گفت: به نظرم مجلس آینده مجلس سه قطبی خواهد بود.

مصطفی معین در حاشیه حضوردر حسینیه ارشاد جهت شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حضور امروز مردم پای صندوق های رای بسیار چشمگیر و پرشور بوده است گفت که مردم پرشورتر از هر سال در این انتخابات حاضر شدند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما حضور 80 درصدی را در این انتخابات شاهد خواهیم بود گفت: امیدوارم چنین شود و مردم بالای 80 درصد در انتخابات شرکت کنند.

معین در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چه گروه هایی در مجلس آینده حضور دارند گفت: به نظرم مجلس آینده مجلسی سه قطبی مشتکل از اصولگرایان سنتی، حامیان دولت و اصلاح طلبان خواهد بود.

وی در پایان گفت: به نظرم در مجلس دهم دو سوم قدرت دست حامیان دولت و اصلاح طلبان و بقیه در اختیار اصولگرایان خواهد بود.

مصطفی معین پس از حضور در صف طولانی رای دهندگان انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت.

 18:36: دستور استاندار تهران درباره رأی دادن موسوی

خبرگزاری آنا: استاندار تهران از دستور خود به فرماندار برای فراهم کردن شرایط برای رأی دادن موسوی و رهنورد خبر داد.

سید حسین هاشمی، استاندار تهران در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور گفت: به فرماندار تهران دستور دادم اگر موسوی و رهنورد درخواست رأی دادن داشته باشند، امکان لازم را فراهم آورند و حتما برای اخذ رأی آنها حضور یابند.

 18:27: تعداد صندوق‌های رای در حسینیه ارشاد افزایش یافت

با توجه به استقبال پرشور مردم از انتخابات در حسینیه ارشاد و به دنبال آن تشکیل شدن صف‌های طولانی، مسئولان اجرایی انتخابات دو صندوق سیار را در این حوزه انتخابیه به سایر صندوق‌ها اضافه کردند.

از ابتدای آغاز رای‌گیری انتخابات تاکنون تعداد صندوق‌های رای‌گیری مستقر در حسینیه ارشاد سه صندوق بوده که به دلیل برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان تعداد صندوق‌ها شش عدد بوده است.

با توجه به استقبال بسیار زیاد مردم برای شرکت در انتخابات، مسئولان اجرایی انتخابات دو صندوق سیار را اضافه کردند که یک صندوق جلوی در حسینیه ارشاد و صندوق دیگر پشت حسینیه ارشاد مستقر شده است.

بر این اساس تعداد صندوق‌های حسینیه ارشاد به 10 صندوق افزایش یافته یعنی پنج صندوق برای انتخابات مجلس و پنج صندوق برای انتخابات خبرگان.

 


 


18:21: المیادین: ترکیب مجلس جدید ایران کاشی هفت‌رنگ است

شبکه المیادین که انتخابات ایران را از پایتخت و چند شهر بزرگ دیگر مستقیما پوشش می‌دهد، پیش‌بینی کرد که ترکیب مجلس جدید ایران، شبیه به پاره‌چین رنگارنگ متفاوت است.

 

 18:10: فرصت ۷روزه شورای نگهبان به کسانی‌ که شکایت انتخاباتی دارند

شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای تأکید کرد: کسانی‌ که نسبت به برگزاری انتخابات شکایتی دارند می‌توانند از امروز تا ۱۳ اسفند شکایات مستندشان را به دبیرخانه شورای نگهبان ارائه کنند.
 18:04: ارائه گزارش خرید و فروش آرا در چند حوزه انتخابیه

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات از ارائه گزارش‌هایی مبنی بر خرید و فروش آرا در برخی از حوزه‌های انتخابیه خبر داد.

سیامک ره‌پیک سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران درباره روند برگزاری انتخابات و فعالیت هیئت‌های مرکزی، گفت: امروز به لطف خدا انتخابات در حال برگزاری است و تمام مراحل اجرایی و نظارت مشغول به کار هستند و نهادهای نظارتی عوامل خود را چه در شعب و چه صندوق‌ها و هیئت‌های نظارت استانی و بخشی مستقر کرده و ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات نیز به طور مستمر با تمام این مراکز ارتباط دارد و گزارش‌های مختلف را دریافت می‌کند و اگر نیازی باشد برای بررسی و حل مشکلات ارشاد و توصیه‌های لازم صورت می‌گیرد.

وی افزود: خوشبختانه گزارش‌هایی که از صبح امروز رسیده با وجود آنکه مشکلات محدودی را گزارش کرده‌اند، مسائل خیلی بغرنج و خاصی گزارش نشده که نیاز به تصمیمات خاصی باشد که امیدواریم در ساعات باقی‌مانده نیز با توجه به مشارکت گسترده مردم با آرامش و تومأنینه کار برگزاری انتخابات به اتمام برسد و بعد از آن بلافاصله کار شمارش آرا را شروع و انجام و در کوتاه‌ترین زمان ممکن وضعیت حوزه‌های انتخابیه مشخص شود.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در پاسخ به این سوال که احتمال تمدید زمان رأی‌گیری تا چه ساعتی وجود دارد؟ گفت: این بستگی دارد به اینکه در پایان ساعت مقرر ببینند وضعیت حوزه‌ها چطور است و اگر نیاز باشد با هماهنگی وزارت کشور و شورای نگهبان این کار صورت می‌گیرد.

ره‌پیک به برخی مشکلات ایجاد شده در طول برگزاری انتخابات اشاره کرد و گفت: برخی مشکلات مانند کمبود تجهیزات و تعرفه و جابجایی بوده و تخلفاتی مانند خرید و فروش آراء گزارش‌ شده است.

وی اضافه کرد: موارد تخلف را هیئت‌های نظارت استان‌ها گزارش می‌کنند تا در صورت لزوم درباره آنها تصمیم گیری شود. گزارش تخلفات گسترده نبوده به طوری که اگر خیلی گسترده بود می‌باید برای توقف و یا ابطال انتخابات تشکیل جلسه می‌دادیم و تصمیم می‌گرفتیم.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات با بیان اینکه به محض اینکه اخذ رأی به پایان برسد همزمان شمارش آراء آغاز می‌شود، افزود: گزارشی‌هایی از اتمام رأی‌گیری به ما ارائه می‌شود. هر حوزه‌ یا کار شمارش آرا به اتمام برسد شکایات بررسی می‌شود و اگر مشکلی باشد حوزه را تأیید نمی‌کنیم، اما در غیر این صورت طبیعتاً آن حوزه مورد نظر انتخاباتش تأیید می‌شود.

 17:52: اخذ یک میلیون و ۵۰۰ هزار رأی در حوزه انتخابیه تهران

یک منبع آگاه گفت: یک میلیون و 500 هزار نفر در حوزه انتخابیه تهران تا ساعت 16 امروز رأی خود را به صندوق انداخته‌اند.

 17:38: فائزه هاشمی هم رای داد
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


17:33: رقص کردی در حوزه اخذ رای در یکی از شهرهای کردستان
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


17:32: بازداشت مجرمان فروش شناسنامه در شهرضا

فرماندار شهرضا گفت: با درایت و هوشمندی دستگاه های انتظامی و امنیتی در روز گذشته سه مجرم که قصد فروش تعداد ۳۰ شناسنامه در شهرضا را داشتند دستگیر شدند.

 17:27: ستاره اسکندری در حسینه‌ ارشاد رای داد

 ستاره اسکندری نیز با حضور در حسینه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


17:17: حضور علی مطهری در حسینه ارشاد برای شرکت در انتخابات
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


17:12: «العهد»: مردم ایران به صورت گسترده پای صندوق می روند

پایگاه لبنانی «العهد» گزارشی را در خصوص روند انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری منتشر کرد.

بر این اساس، «العهد» در گزارش خود مشارکت مردمی در این انتخابات را «گسترده» خوانده است.

در گزارش این پایگاه لبنانی آمده است: مردم ایران همچنان به صورت گسترده در پای صندوق های رأی حاضر می شوند.

العهد همچنین تصریح کرده است: با توجه به حضور گسترده مردم در این انتخابات احتمال تمدید ساعت رأی گیری وجود دارد.

 17:11: رای دادن مهدی کروبی تایید شد

قائم مقام وزیر کشور گفت: حسب اعلام استاندار تهران، صندوق سیاری به محل اقامت آقای کروبی رفته و وی نیز در انتخابات شرکت کرده است.

 16:54: اطلاعیه در خصوص تشابه اسمی نامزدهای انتخاباتی

فرمانداری تهران در خصوص تشابه اسمی برخی نامزدها در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به تشابه اسمی برخی از نامزدها در انتخابات جاری از مردم شریف استان تهران تقاضا داریم اسم و مشخصات کامل نامزد مورد نظر را برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی در شمارش آراء تهیه و یا حتما از کد انتخاباتی داوطلب مورد نظر استفاده کنند.

این اطلاعیه می افزاید: البته طبق نظر قانونی، آراء اسامی مشابه که هیچگونه علامتی برای مشخص کردن آنها وجود ندارد به نسبت رای افراد ذی نفع بین آنها تقسیم می شود.

 16:50: حضور علی اشراقی، نوه امام در پای صندوف رای
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


16:35: سیدعلی خمینی رای خود را به صندوق انداخت

سیدعلی خمینی ظهر امروز (جمعه) در حسینیه جماران حضور یافت و در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شرکت کرد.

 16:32: آرایی که اشتباهی در صندوق‌ها انداخته شود باطل نمی‌شوند

سخنگو و قائم مقام وزیر کشور گفت: با توجه به همزمانی برگزرای دو انتخابات، آرایی که اشتباهاً به صندوق آراء ریخته شود، باطل نمی‌شود.

حسنعلی امیری درباره احتمال خطای واجدان شرایط در انداختن رأی خود به صندوق‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، اظهار کرد: آرایی که اشتباهی در صندوق‌ها انداخته شده باطل نمی‌شود و به صندوق مخصوص انتخابات خود بازگردانده می‌شوند.

وی با این وجود از مردم خواست در لحظه انداختن رأی خود توجه کافی را داشته باشند تا رأی آنها به صندوق انتخابات دیگر انداخته نشود.

حدود 130 هزار صندوق رأی در سراسر کشور برای انتخابات امروز در نظر گرفته شده که سهم هر انتخابات حدود 65 هزار صندوق رأی است.

 16:31: هیچ مرجعی جز شورای نگهبان حق ابطال یا متوقف کردن انتخابات را ندارد

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، چهارمین اطلاعیه خود را صادر کرد و در متن آن چنین آمده است:

«بسمه‌تعالی

ضمن تشکر از حضور حماسی و غرورآفرین مردم بزرگوار در عرصه انتخابات و تاکید بر ضرورت ادامه رأی‌گیری تا مرحله نهایی به اطلاع مردم شریف و سرافراز می‌رساند طبق ماده 11 قانون نظارت شورای نگهبان بر انتخابات مجلس شورای اسلامی هیچ مرجعی به جز شورای نگهبان حق ابطال یا متوقف کردن انتخابات را ندارد و هرگونه اقدامی که شائبه توقف انتخابات را داشته باشد بدون کسب موافقت قبلی شورای نگهبان، خلاف قانون است.

هیات مرکزی نظارت شورای نگهبان بر انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی»

 16:06: جهانگیری در حال رای دادن
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


15:56: واکنش رئیس ستاد انتخابات به ارسال صندوق سیار برای کروبی

محمد حسین مقیمی در پاسخ به این سوال که آیا برای آقای کروبی هم صندوق سیار ارسال شده است، گفت: دیروز این مساله را به فرمانداری منعکس کردم ما برای همه افرادی که می‌خواهند رای بدهند شرایط را فراهم خواهیم کرد. ما حتی برای زندانیان هم این کار را می کنیم البته آقای کروبی که در زندان هم نیستند.

 15:53: هیچ نامزدی حق اعلام پیروزی تا قبل از اعلام نتایج قطعی را ندارد

معاون امنیتی وزارت کشور تأکید کرد: همچنین به تمامی استان‌ها ابلاغ شده که  به هیچ وجه نامزد یا گروهی حق ندارد قبل از اعلام نتایج از سوی مراجع رسمی و قانونی، اعلام پیروزی در انتخابات کنند و اگر نامزدی این مسئله را رعایت نکند هر گونه عواقبی متوجه وی خواهد شد.

 15:45: ابراهیم یزدی هم با حضور در حسینه ارشاد در انتخابات شرکت کرد
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


15:43: حضور سید یاسر خمینی پای صندوق رای
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


15:32: احمدی نژاد و معاونش در صف رای

احمدی نژاد و بقایی با هم در حوزه اخذ رای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی شرکت کردند.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


15:31: عکس: مهناز افشار در صف رأی دادن

مهناز افشار بازیگر سینمای ایران که پیش از این از مردم خواسته بود تا در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شرکت کنند، امروز به دبیرستان سما رفت و رای داد.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


15:22: عکس: شرکت آیت الله جنتی در انتخابات

دبیر شورای نگهبان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شرکت کرد.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


15:15: حضور وزیر اطلاعات در صفوف رای دهندگان
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


15:01: الجزیره: حضور ایرانی ها میلیونی است

شبکه خبری الجزیره با پوشش اخبار انتخابات ایران، از حضور میلیونی مردم در پای صندوق های رای برای انتخابات نمایندگان جدید مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری گزارش داد.

 14:35: رییس دولت اصلاحات رای خود را به صندوق انداخت

رییس دولت اصلاحات با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت.

 14:32: احمدی‌نژاد برای دادن رای در مسجد جامع نارمک حضور یافت

محمود احمدی‌نژاد برای حضور در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، در مسجد جامع منطقه نارمک حاضر شد و آرای خود را به صندوق انداخت.

 14:22: شورای نگهبان: تخلفی تا کنون به شورای نگهبان گزارش نشده است

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: تا کنون تخلف قابل توجهی در سراسر کشور به این شورا گزارش نشده است.

علیرضا نیلچی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب ادامه داد: تا این لحظه از گزارش هایی که مرور شد تخلف قابل توجهی در سراسر کشور گزارش نشده است که قابل بررسی و پیگیری در سطح مرکزی باشد.

وی ادامه داد: اگر موضوعاتی نیز بوده در سطح محلی اتفاق افتاده که در همان منطقه بررسی و حل شده است.

وی ادامه داد: تا این لحظه نیز مشکل سخت افزاری و نرم افزاری در جریان برگزاری انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گزارش نشده است.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 صبح 7 اسفندماه و به صورت همزمان در سراسر کشور آغاز شده است.

 14:18: مهدی هاشمی همراه با زندانیان اوین پای صندوق رای حاضر شد.
 14:17 وزیر ارتباطات: گزارشی از قطع اینترنت در ارتباط با انتخابات نداشته‌ایم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز گزارشی از قطع اینترنت در ارتباط با انتخابات نداشته ایم.

محمود واعظی ظهر امروز پس از بازدید ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اینترنت در سراسر کشور کار می‌کند اظهار کرد: ممکن است در یک نقطه اختلالی در اینترنت ایجاد شود که آن هم ارتباطی به برگزاری انتخابات ندارد زیرا اختلال در اینترنت در روزهای دیگر هم انجام می‌شود.

وی در ادامه افزود: ستاد ما در وزارت ارتباطات شبانه روز می‌کند و اگر اختلال احتمالی شکل بگیرد آن را رفع می‌کند.

واعظی هم‌چنین درباره فعالیت شبکه های اجتماعی نیز گفت:‌ این شایعه هفته گذشته بود اما ااکنون تلگرام کار می‌کند. ما از مردم خواهش کردیم که استفاده انتخاباتی از تلگرام نکنند و ما هم تلگرام را قطع نمی کنیم که مردم هم همراهی خوبی با ما کردند.

وزیر ارتباطات در پایان با اشاره به اینکه از سه ماه قبل کمیته ای در وزارت ارتباطات برای برگزاری انتخابات الکترونیکی تشکیل شده بود اظهار کرد: امکانات ما آماده بود ولی به هر حال این انتخابات الکترونیکی برگزار نشد.

 14:07: رئیس ستاد انتخابات تهران: مشارکت بالاست؛ احتمالا ساعت انتخابات را تمدید می کنیم

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران گفت: خوشبختانه با گذشت نزدیک به ۳ ساعت از زمان اخذ رای با هماهنگی‌هایی که بین دستگاه‌های اجرایی و نظارتی وجود دارد هیچ‌گونه مشکل خاصی بوجود نیامده است و مردم حضور پرشوری در بیشتر شعب دارند.

او با اشاره به وظایف شعب سیار گفت: در این دوره از انتخابات ما نزدیک به ۳۰۰ شعبه سیار داریم و برای اولین بار در این انتخابات مسیر و ساعت این شعب را تعریف کرده‌ایم بطوری که مجریان این شعب موظف هستند در سر ساعت تعیین شده و از مسیر از قبل تعریف شده در مکان‌هایی که به آن‌ها اعلام شده حضور داشته باشند و بعدا در شعبی ثابتی که با ازدحام جمعیت روبرو هستند به عنوان شعبه کمکی حضور داشته باشند.

معاون سیاسی و امنیتی فرماندار تهران افزود: باتوجه به مشارکت پرشور مردم از ساعت اولیه صبح احتمال می‌دهیم که ساعت انتخابات تمدید شود. البته این تمدید در حوزه وظایف شخص وزیر کشور است و ایشان بنابر گزارش‌های واصله تصمیم‌گیری خواهند کرد.

 13:49: سن انتخاب کنندگان 18 سال تمام می‌باشد

متن اطلاعیه شماره 24 ستاد انتخابات به شرح ذیل است:

به اطلاع کلیه جوانان برومند میهن اسلامی ایران می رساند ، براساس بند 2 ماده 27 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، سن انتخاب کنندگان 18 سال تمام می باشد. یعنی کلیه متولدین روز 7 اسفند ماه سال 1376 و قبل از آن می توانند با حضور در شعب اخذ رأی اولین حضور خود را در انتخابات به ثبت رسانده و رأی بدهند.

 13:45: آیت‌ الله جنتی رای خود را به صندوق انداخت

آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان لحظاتی قبل رای خود را در صندوق اخذ رای در نهاد شورای نگهبان انداخت.

 13:44: بازدید فریدون از حوزه رأی حسینیه ارشاد

دستیار ویژه رئیس جمهور از نحوه رأی‌گیری در شعبه اخذ رأی حسینیه ارشاد از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بازدید کرد.

 13:43: صالحی رای خود را به صندوق رای انداخت

علی اکبر صالحی پیش از نماز جمعه در مصلی تهران رای خود را به صندوق انداخت.

 13:41: احمد خاتمی رای خود را به صندوق انداخت

آیت الله احمد خاتمی پیش از آغاز نماز جمعه تهران با حضور در پای صندوق‌های رای در محل مصلی امام خمینی (ره) در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری شرکت کرد.

 13:40: سخنگوی وزارت کشور:در خارج از کشور صندوق رأی نداریم
 13:37: ارسال اعتراض مصباح یزدی و مصباحی مقدم به فرمانداری تهران

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره نامه اعتراضی آیت الله مصباح یزدی و حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم به خاطر شباهت شهرت‌شان در فهرست های نامزدهای انتخابات در شعب اخذ رای گفت:‌این دو نفر به ما نامه نوشتند و ما نامه آن‌ها را به فرمانداری منعکس کردیم و فرمانداری تهران در حال بررسی این موضوع است.

محمد حسین مقیمی ظهر امروز در محل ستاد انتخابات کشور با بیان این مطلب، افزود: اگر اسم و فامیل و هم‌چنین کد انتخاباتی دربرگه های رای نوشته شود مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی هم‌چنین در مورد گزارش های رسیده از شعب اخذ رای در سراسر کشور گفت: بازرسان ما در همه شعب حضور دارند و گزارش‌های لازم را به ما ارائه می‌کنند. ما در ستاد انتخابات کشور با تمامی استان‌ها در ارتباطیم. تاکنون گزارش‌هایی از تخلف انتخاباتی داشته‌ایم که آن را به دستگاه قضایی منعکس کرده ایم.

 13:36: مقیمی: مردم استقبال خوبی از انتخابات کردند

ییس ستاد انتخابات کشور در ارزیابی خود از میزان مشارکت مردم در انتخابات در سه ساعت اولیه شروع انتخابات گفت: مردم استقبال خوبی از انتخابات داشتند.

محمدحسین مقیمی در محل ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران افزود: حتی در دورترین نقاط کشور، مناطق مرزی، عشایری و روستایی هم جنب و جوش خوبی در میان مردم وجود دارد و استقبال خوبی از انتخابات شده است.

وی همچنین به مردم توصیه کرد که اسامی را قبل از حضور در شعبات اخذ رای آماده کرده و با خود داشته باشند تا در شعب دنبال اسامی نگردند زیرا در این دوره از انتخابات به دلیل برگزاری همزمان دو انتخابات، افراد باید دو لیست را تکمیل کنند بنابراین به وقت بیشتری نیاز دارند.

رییس ستاد انتخابات کشور در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، ساعت 18 ساعت پایانی انتخابات است اما اگر به تمدید زمان انتخابات نیاز باشد با مجوز وزیر کشور این ساعت در شعبه‌هایی که نیاز باشد تمدید خواهد شد.

 13:28: رئیس قوه قضائیه: ملت ایران همواره در پای صندوق‌های رای به خواسته کاخ سفید «نه» گفته است

رییس قوه قضاییه گفت: حمایت از نظام و رهبری پیام روشن ملت ایران در انتخابات است.

آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی پس از شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران در آمل با اشاره به اینکه عزت و استقلال کشور برای همه مردم و مسئولان یک اصل است، عنوان کرد: مردم با حضور پرشور خود در انتخابات پیام روشنی برای دشمنان نظام و انقلاب دارند.

وی با بیان اینکه مردم ایران با حضور در پای صندوق‌های رای ثابت خواهند کرد که کشورهای بیگانه حق دخالت در امور ایران را ندارند، تصریح کرد: مردم ایران امروز هفتم اسفندماه نیز حماسه‌ای دیگر خلق خواهند کرد.

آملی‌لاریجانی با تاکید بر اینکه صدای رسای ملت ایران در نه گفتن به استکبار به گوش دنیا خواهد رسید، افزود: کاخ سفید خواسته بود که مردم ایران نظر خود را به جهان اعلام کند و این حضور پرشور مردم پاسخ ملت ایران به کاخ سفید است.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه کاخ سفید بداند ملت ایران 37 سال است که نظر خود را جهان اعلام می‌کند، یادآور شد: ملت ایران همواره در پای صندوق‌های رای به خواسته کاخ سفید «نه» گفته است.

وی با بیان اینکه مردم ایران در انتخابات کاری به خط‌دهی استکبار ندارند، بیان کرد: آنچه مردم خود می‌خواهند به صندوق‌های رای خواهند انداخت.

 13:26: مطهری: حضور مردم نشان‌دهنده خوب برگزار شدن انتخابات است/ حداقل در مجلس دهم اقلیت قوی از اصلاح طلبان شکل می گیرد
 13:25: محمدرضا خاتمی: صدای مرگ، جنگ و تحریم از مجلس آینده بیرون نمی آید/ هیچ مجلسی به اندازه مجلس ششم واقعا سخنگوی ملت نبود.
 13:23: رئیس مجلس خبرگان: «خبرگان» محلی برای رتق و فتق امور جاری و روزمره نیست/ مجلس جای افرادی که تخصص و تعهد و علمیت لازم را ندارند نیست
 13:22: آیت‌ الله جنتی: به من گزارش دادند که برخی کاندیداها در خیابان‌ها به صورت غیرمجاز فعالیت تبلیغاتی دارند/ این انتخابات «نه» به انگلیس است
 13:13: فرمانده کل سپاه رای خود را به صندوق‌ انداخت

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه با حضور در مسجد قبا رای خود را به صندوق‌های رای مجلس خبرگان و شورای اسلامی انداخت.

 13:03: علی لاریجانی در صف رای گیری +عکس

علی لاریجانی دقایقی پیش رای برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری به صندوق انداخت.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


12:46: وزیر بهداشت در بیمارستان نور رای داد
 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


12:45: اطلاعیه هیأت نظارت برای دریافت گزارش‌ مردمی

هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی طی اطلاعیه‌ای آمادگی خود را جهت دریافت گزارش‌های مردمی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان اطلاعیه شماره (2) هیات مرکزی نظارت بر انتخابات را منتشر کرد که متن کامل آن به شرح زیر اشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به همیت نظارت بر انتخابات و نقش تعیین کننده گزارش‌های مردمی در حفظ سلامت انتخابات و صیانت از آرای ملت، بدین وسیله هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آمادگی خود را جهت دریافت گزارش‌های مستند و مستدل عموم مردم از طرق زیر اعلام می‌نماید:

1) شماره تلفن های 64362931 ـ 64362364 ـ 64362224 ـ 64362352

2) تلفن گویا به شماره 66401012 جهت دریافت پیام‌های صوتی و نمابر.

3) آدرس پستی: تهران، خیابان امام خمینی(ره) ، روبروی دانشکده افسری امام علی(ع)،خیابان فلسطین جنوبی، شورای نگهبان.

هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات

پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری

و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی

 12:42: عکس: رای دادن روحانی در وزارت کشور

رئیس جمهور تصریح کرد: رای امروز مردم یک سرمایه‌گذاری پرسود است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز پس از انداختن رای خود در صندوق آرا در محل ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: می‌توان در پای صندوق های رای بود و 4 سال و هشت سال از ثمره آن استفاده کرد. کدام تجارت پرسودی است که با یک ساعت تلاش ، 4 یا هشت سال از آثارش بهره برد.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 
اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


12:26: احتمال تمدید مهلت رای دهی در صورت مجوز وزیر

رئیس ستاد انتخابات کشور از حضور پرشور مردم طبق آمار ارائه شده خبر داد و گفت: در صورت ارائه مجوز از سوی وزیر کشور در برخی مناطق مهلت رای تمدید خواهد شد.

 11:58: وزیر اطلاعات برای دادن رای به حسینیه ارشاد رفت

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی لحظاتی پیش با حضور در حسینیه ارشاد، رای خود را برای دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، به صندوق انداخت.

 11:57: عبدالله نوری: آرای مردم تاثیر گذار است، حتی یک رای

عبدالله نوری: آرای مردم تاثیر گذار است، حتی یک رایعبدالله نوری با حضور در مسجد علی بن الحسین«ع» واقع در دربند، رأی خود را به صندوق انداخت.

عبدالله نوری ضمن تاکید مجدد بر حضور فراگیر مردم در انتخابات اظهار داشت: حضور ملی و شرکت گسترده در انتخابات پیامی روشن خواهد داشت.

عبدالله نوری افزود: از مردم بزرگوار و هوشیار ایران می‌خواهم با حضور در پای صندوق‌ها و با رای آگاهانه، کامل و هوشمندانهٔ خویش در جهت گسترش» امید «و بهبود» نسبی «شرایط کشور گام بردارند. آراء مردم تاثیر گذار است حتی یک رای.

نوری سخنانش را با یک توصیه به دولت به پایان برد و گفت: «ان شاءالله دولت محترم هم، با درایت کامل در حراست از آرای مردم کمال دقت را بکند.

 11:56: ابطحی: مجلس دهم، مجلسی معتدل و متفاوت خواهد بود

محمد علی ابطحی با حضور در حسینه جماران رای خود را برای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی به صندوق انداخت .

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در خصوص پیش بینی میزان مشارکت گفت: تصور می‌کنم در این دوره مشارکت خوبی داشته باشیم اما در بقیه ساعات باید تلاش کنیم مشارکت بیشتر شود .

وی توصیه کرد مردم در ساعات اولیه به صندوق ها مراجعه کنند .

عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: فکر می‌کنم در این دوره مجلسی معتدل و متفاوت ایجاد شود.

 11:55: علی مطهری رای خود را به صندوق انداخت

لی مطهری که برای دادن رای در حسینیه ارشاد حضور یافته است، رای خود برای دو انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی به صندوق انداخت.

 11:44: حدادعادل: انتخابات جشن سیاسی ملی است/به نتیجه انتخابات خوش بینم

حداد عادل گفت: به نتیجه این انتخابات خوشبینم و اطمینان دارم ملت ایران با همان عزم، اراده و بصیرت همیشگی خود در راه امام راحل و پشت سر مقام معظم رهبری راه خود را ادامه خواهند داد.

انتخابات را یک جشن سیاسی ملی می‌دانم؛ یعنی همه ملت در یک جشن سیاسی شرکت می‌کنند و این پیام بسیار خوبی برای همبستگی و افزایش عزت و اقتدار ملی است.

 11:22: معاون اول رئیس جمهور آرای خود را به صندوق انداخت

اسحاقی جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور صبح امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور آرای خود را به صندوق‌های رأی انداخت.

وی به همراه فرزند خود در ستاد انتخابات کشور حاضر شد.

 11:21: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رای خود را به صندوق انداخت

 محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان به صندوق انداخت.

 11:21: حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رأی مجاز است

 متن اطلاعیه شماره 23 ستاد انتخابات کشور به شرح ذیل می باشد.

براساس ماده 55 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره الحاقی ماده 63 آیین نامه اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری، حضور نمایندگان محترم نامزدها در شعب اخذ رأی به همراه کارت شناسایی صادره از سوی هیأت نظارت مربوطه مجاز است و این افراد می توانند تا پایان زمان اخذ رأی و شمارش آراء و تنظیم صورت جلسه در محل شعبه حضور داشته باشند.

همچنین اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی و نمایندگان فرماندار ترتیبی اتخاذ نمایند تا این نمایندگان درمحل مناسبی استقرار یابند. نمایندگان محترم نامزدهای انتخاباتی نیز می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف، بدون دخالت در امور اجرایی، مراتب را به هیأتهای اجرایی یا نظارت شهرستان یا بخش کتباً گزارش نمایند.

 11:20: حضور حدود 300 هزار ناظر در 207 حوزه انتخابیه

معاون مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: حدود 300 هزار ناظر در 430 شهرستان و 207 حوزه انتخابیه حضور دارند.

 11:19: وزیر کشور رای خود را به صندوق انداخت

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در ستاد انتخابات کشور رای خود را در برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان به صندوق انداخت.

 10:57: عکس: هاشمی و سید حسن هم رای دادند

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با حضور در حسینیه جماران در دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان شرکت کردند.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


10:47: رضایی رای خود را به صندوق انداخت

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ساعات اولیه انتخابات رای خود را به صندوق انداخت.

محسن رضایی با حضور در حسینیه ارشاد در ساعات اولیه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رای خود را به صندوق انداخت.

 10:43: رییس قوه قضاییه رای خود را به صندوق انداخت

آیت‌الله صادق لاریجانی‌آملی رییس قوه قضاییه دقایقی پیش با حضور در مسجد غریب الغربای آمل رای خود را به صندوق انداخت.

 10:40: ظریف و همسرش پای صندوق رای +عکس

وزیر امور خارجه کشورمان در دقایق اولیه برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، رای خود را در حسینیه جماران به صندوق انداخت.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


10:28: حضور عارف پای صندوق رای

محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (جمعه) با حضور در حسینیه ارشاد در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


10:20: عکس‌دار بودن شناسنامه برای شرکت در انتخابات الزامی نیست

به اطلاع اعضای محترم شعب ثبت نام و اخذ رای می‌رساند ملاک اصلی جهت تشخیص واجد شرایط رای دادن مراجعه‌کنندگان محترم به شعب و صدور تعرفه برای ایشان، پس از برسی اصالت شناسنامه، عدم درج مهر انتخابات جاری در شناسنامه و متولد 7.12.1376 یا قبل از آن بودن می‌باشد.

ضمنا یادآوری می‌شود عکسدار بودن شناسنامه الزامی نیست.

 10:05: رئیس جمهور رای خود را در صندوق آرا انداخت

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دقایقی پیش با حضور در ستاد انتخابات کشور در محل وزارت کشور رای خود را به صندوق انداخت.

 10:00: رئیس مجلس رای خود را به صندوق انداخت

رئیس مجلس شورای اسلامی با شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، رای خود را به صندوق شماره 24 در مسجد امام حسن عسکری(ع) قم انداخت.

 09:59: سیدحسن خمینی در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت

یادگار گرامی امام لحظاتی پیش با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت.

 09:55 آیت الله هاشمی: امروز شبیه روز قدر است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از مجریان و ناظران انتخابات خواست امانت داری در این مسئولیت مهم و بزرگ را رعایت کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی که صبح امروز برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در حسینیه جماران حضور یافته بود، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خدمت مردم شریف و بزرگوار تبریک عرض می کنم که موفق شدیم آن‌ها را برای حضور در یک حرکت سرنوشت ساز دعوت کنیم.

حتما مردم ما به خوبی می‌دانند و تجربه‌های گذشته را دارند که امروز چیزی شبیه روز قدر است هر رای که امروز می دهید در یک بخش هشت سال و دربخش دیگری چهار سال روی سرنوشت کشور تاثیر دارد.

 09:46: امکان اخذ رأی در کلیه شعب ثابت و سیار فقط با ارایه شناسنامه

به اطلاع کلیه هموطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رأی می‌ر‌ساند که اخذ رأی در کلیه شعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه رأی‌ دهنده توسط شخص رأی دهنده امکان پذیر است و هیچ مدرک دیگری بجز شناسنامه قابل قبول نمی‌باشد. ضمناً از کلیه رأی دهندگان گرامی درخواست می‌شود جهت تسهیل در امر رأی‌گیری کارت یا شماره ملی خودر ا حتماً همراه داشته باشند.

 09:41: رای دهندگان نام نامزد مورد نظر خود را حتما در برگ مربوط به همان انتخابات درج کنند

ستاد انتخابات کشوراعلام کرد: به اطلاع اعضای محترم شعب ثبت نام و اخذ رأی حوزه های انتخابیه می رساند که با توجه به اینکه دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را همزمان برگزار می نمایند، توصیه می‌شود اولاً به رأی دهندگان تذکر دهند که نام نامزد موردنظر خود را حتماً در برگ رأی مربوط به همان انتخابات درج نمایند. ثانیاً توجه داشته باشند که برگهای رأی انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری درصندوقهای مربوط به آن انداخته شود.

 09:34: ناطق نوری در حال نوشتن رای

ناطق نوری رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با حضور در حسینه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


09:33: عارف رای خود را در حسینیه ارشاد به صندوق انداخت

محمدرضا عارف در ساعات اولیه صبح روز جمعه هفتم اسفند با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت.

محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را برای انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری به صندوق انداخت.

وی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی که انتظار مردم از نمایندگان مجلس چیست؟ گفت: مردم تکلیف خودشان را خوب می‌دانند و باید بدانیم مردم از ما چه انتطاری دارند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: مردم انقلاب را از خودشان می‌دانند که در همین راستا است که در ابتدای ساعات اولیه انتخابات صف‌های طولایی تشکیل داده که انتظار این را نداشیم.

 09:28: آیت الله هاشمی‌ رفسنجانی رای خود را به داخل صندوق انداخت

 آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دقایقی پیش با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت.

فاطمه هاشمی فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اکبر هاشمی رفسنجانی را در فرایند را‌گیری همراهی می‌کرد.

 09:26: ظریف: انتخابات مظهر مردم‌سالاری دینی است

وزیر امور خارجه کشورمان پس از انداختن رای خود در داخل صندوق اظهارات داشت: انتخابات مظهر مردم‌سالاری دینی است و همین انتخابات بود که به ما اجازه داد با قدرت در مذاکرات حضور پیدا کنیم.

 09:23: المیادین: اقبال مردم به انتخابات در اصفهان، قم و جنوب تهران زیاد است

شبکه خبری المیادین در پوشش لحظه‌به‌لحظه از انتخابات ایران، اعلام کرد که اقبال مردم به صندوق‌های رأی در ساعت نخست، در اصفهان و قم زیاد است.

 09:19: ناطق نوری در حسینیه ارشاد رای داد

حجت‌الاسلام ناطق نوری در دقایق اولیه برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رای خود را در حسینیه ارشاد به صندوق انداخت.

 09:18: ظریف رای خود را در جماران به صندوف انداخت

وزیر امور خارجه کشورمان در دقایق اولیه برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، رای خود را در حسینیه جماران به صندوق انداخت.

 09:13: شورای نگهبان: فقط ما ناظر انتخابات هستیم

شورای نگهبان در نخستین اطلاعیه ای که امروز همزمان با برگزاری دو انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم صادر کرد، تاکید کرد که تنها نهاد نظارتی بر انتخابات، این شورا است.

در این اطلاعیه که مستقیما از شبکه خبر تلویزیون قرائت شده، آمده بود: از آنجا که نظارت بر انتخابات صرفا بر عهده شورای نگهبان است، هیچ مجموعه دیگری حق نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.

 09:03: وزیر کشور: رای‌ گیری حداقل 10 ساعت است

وزیر کشور ابراز امیدواری کرد انتخاباتی باشکوه و سالم برگزار شود.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی با آغاز فرمان رای‌گیری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری گفت: امیدواریم خدا توفیق دهد که بتوانیم انتخاباتی باشکوه، قانونی و سالم به گونه‌ای که موجب اقتدار و عظمت ملت ایران و انقلاب اسلامی شود، برگزار شود.

وی هم‌چنین از دست اندرکاران اجرا و نظارت که تاکنون برای برگزاری انتخابات تلاش کرده‌اند، تشکر کرد.

وزیر کشور یادآور شد: امروز باید از حق‌الناس صیانت کرد و با آرامش و دقت آرای ملت را اخذ و این انتخابات را حماسه‌ساز و باشکوه برگزار کرد.

رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد که همه مردم ایران در اولین ساعات انتخابات در حوزه‌های رأی حضور یابند.

وی با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگ مثل تهران روند اخذ رأی ممکن است زمان‌بر باشد، افزود: بنابراین مردم به موقع و مستمر در طی روز در حوزه‌ها حضور یابند تا شاهد معطلی مردم در حوزه‌ها نباشیم.

رحمانی فضلی همچنین گفت: ساعت رأی‌گیری حداقل 10 ساعت است، اما اگر احساس شد مردم در حوزه‌ها حضور دارند و استقبال آنها خوب است انتخابات را استمرار می‌دهیم تا همه بتوانند رأی دهند.

رحمانی فضلی در پایان از رهبر انقلاب به خاطر هدایت‌ها و حمایت‌ها و از رئیس جمهور به خاطر تلاش‌هایش برای دعوت از مردم تشکر و قدردانی کرد.

 08:58: کسب حداقل یک چهارم کل‌آرا برای ورود به مجلس

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: حد نصاب پیروزی در انتخابات مجلس، کسب حداقل یک چهارم کل آرا برای هر داوطلب است.

سیامک ره پیک در گفتگو با برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر سیما افزود ‍: در انتخابات  مجلس خبرگان  رهبری  انتخابات به شکل یک مرحله ای برگزار می شود اما در انتخابات مجلس  شورای اسلامی در صورتی که داوطلب  موفق به کسب  حداقل  یک چهارم  کل آرا نشود  باید  در مرحله دوم  به رقابت بپردازد.

 08:55: اخذ رای رهبر معظم انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب صبح امروز جمعه با حضور در صندوق اخذ رای در حسینیه امام خمینی (ره) رای خود را به صندوق انداختند.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


08:42: نخستین تصاویر از حضور مردم پای صندوق‌های رای

مردم از اولین لحظات رای گیری پای صندوق‌های رای حضور یافته‌اند تا حماسه‌ای دیگر را رقم بزنند.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


08:26: وزیر کشور ابراز امیدواری کرد انتخاباتی باشکوه و سالم برگزار شود.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی با آغاز فرمان رای‌گیری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری گفت: امیدواریم خدا توفیق دهد که بتوانیم انتخاباتی باشکوه، قانونی و سالم به گونه‌ای که موجب اقتدار و عظمت ملت ایران و انقلاب اسلامی شود، برگزار شود.

وی هم‌چنین از دست اندرکاران اجرا و نظارت که تاکنون برای برگزاری انتخابات تلاش کرده‌اند، تشکر کرد.

 08:22: صف طولانی رای گیری در حسینیه ارشاد قبل از آغاز رسمی رای گیری

حسینیه ارشاد که در خیابان شریعتی تقاطع همت در تهران قرار دارد یکی از کانون های اصلی رای دهندگان می باشد که همواره مورد توجه اصحاب رسانه و خبرنگاران داخلی و خارجی بوده است.

 

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


08:21: 52 هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور

52 هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور و 120 هزار صندوق رای برای انتخابات امروز از سوی وزارت کشور پیش‌بینی و در نظر گرفته شده است.

 08:20: چاپ 130 میلیون تعرفه رای

 آنطور که ستاد انتخابات کشور اطلاع داده، 130 میلیون تعرفه در اختیار استان‌ها قرار گرفته و اگر تعرفه‌ای اضافه بیاید عودت داده خواهد شد و هرگز قابل استفاده نخواهد بود و به عنوان اوقاف دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 08:20: برای خبرگان حدنصاب وجود ندارد

هر نامزد انتخابات مجلس لازم است حداقل ۲۵ درصد آراء را برای ورود به مجلس کسب کند؛ اما برای خبرگان حدنصاب وجود ندارد.

 08:20: بازرسین در شعب انتخاباتی

در هر شعبه انتخاباتی یک نفر از هیات نظارت، یک نماینده فرماندار که کار مدیریتی انجام می دهد، یک بازرس و دو نفر از مامورین نیروی انتظامی حضور دارند.

 08:19: همراه داشتن شماره ملی ضروری است

به جهت سهولت فرایند ثبت نام رأی دهندگان جهت اخذ رأی در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی علاوه بر شناسنامه همراه داشتن شماره ملی نیز ضروری می باشد.

 08:18: نتیجه آرا چه زمانی اعلام خواهد شد؟

در هر شعبه ای که کار رای گیری به اتمام برسد، با حضور نمایندگان هیات نظارت، شمارش آرا در شعبه شروع می شود و پس از شمارش آرا، صورتجلسه تنظیم خواهد شد و این صورتجلسات به فرمانداری و بخشداری ها فرستاده می شود و پس از آنکه همه صورتجلسه ها تجمیع شد، نتیجه انتخابات آن حوزه اعلام خواهد شد. در برخی حوزه ها همان روز نتیجه آرا اعلام خواهد شد.

 08:14: ساعت رای گیری انتخابات حداقل 10 ساعت

ساعت رای گیری انتخابات حداقل 10 ساعت و از ساعت هشت صبح شروع و تا 18 بعدازظهر پایان می یابد، اما اگر حوزه ای نیاز به تمدید زمان رای گیری داشته باشد، باید درخواست داده شود و وزیر کشور آن را تایید کند.

 08:13: رهبر معظم انقلاب رای خود را در صندوق انداختند

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب رای خود را در صندوق شماره 110 انداختند.

 08:00: «جشن سرنوشت» آغاز شد

در این دوره از انتخابات 12 هزار و 67 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که نسبت به دوره‌های گذشته افزایش داشته است و پس از آن مراحل مختلف بررسی صلاحیت‌ها شروع شد که از 6333 نفر تایید صلاحیت‌شده تعدادی انصراف داده‌اند و نهایتاً 4844 نفر با یکدیگر رقابت می‌کنند.

تعداد واجدین شرایط 54 میلیون و 917 هزار و 27 نفر است. 130 میلیون تعرفه در اختیار استان‌ها قرار گرفته است، کسی که بیشترین رای را به دست می‌آورد باید 25 درصد آرا را اخذ کرده باشد اگر غیر از این باشد انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود. زمان برگزاری دور دوم نیز حداکثر یک ماه بعد از تایید نتایج مشخص می‌شود.

ضروری است رأی دهندگان جهت اخذ رأی در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای شرکت درانتخابات علاوه بر شناسنامه شماره ملی نیز همراه داشته باشند.

 07:56: جهانگیری: از رأی مردم به‌عنوان حق‌الناس حراست کامل می‌شود

معاون اول رییس‌جمهور در صفحه اینستاگرام خود نوشت: به مردم کشورم اطمینان می‌دهم که انتخابات هفتم اسفند در نهایت نظم، سلامت و امنیت برگزار خواهد شد.

باز هم تاکید می کنم که رای شما به عنوان امانت و حق‌الناس، حراست کامل می‌شود؛ پس همه با هم در انتخابات شرکت می‌کنیم.07:55: دولت پس از انتخابات به فضاسازی‌ها پاسخ می‌دهد

دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت در اطلاعیه‌ای با تاکید بر پیمان دولت تدبیر و امید در ایجاد آرامش و اجتناب از تشنج و اختلاف در جامعه و ضمن تکذیب اظهارات برخی از نامزدهای انتخابات در تهران و قم بر علیه دولت ، مسئولان و منسوبان مقامات در رسانه هایی که از بیت المال استفاده می کنند، تصریح کرد: به منظور حفظ آرامش، روشنگری لازم و تفصیلی در خصوص ابعاد و انگیزه های این حملات به امید و اعتماد مردم را به زمان مناسبی پس از انتخابات موکول می کند.

متن اطلاعیه به شرح ذیل است:

در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، ملت آگاه ایران، خود را برای انتخابات حماسه‌ساز دیگری آماده می‌کنند. برگزاری انتخاباتی پر شکوه در شرایط حسّاس امروز منطقه، یک‌بار دیگر پیام انسجام و اقتدار ایران را به جهانیان خواهد رساند و رعایت آرامش و اخلاق انتخاباتی، بلوغ سیاسی و فرهنگ والای ایرانیان را به‌نمایش خواهد گذاشت. در روزهای اخیر در کنار تلاش تحسین‌برانگیز بسیاری از نخبگان و دلسوزان که در مسیر مشارکت هر چه بیشتر و آگاهانه‌تر مردم کوشیدند، متأسفانه شاهد آن بودیم که معدودی از نامزدهای انتخابات مجلس در تهران و قم، در رویکرد تبلیغاتی خود به تهمت، افتراء و تضعیف دولت و نظام روی آوردند و با سوء استفاده از برخی رسانه‌ها که از بیت‌المال استفاده می‌کنند و ابراز مطالب وارونه و خلاف واقع، تهمت‌های بی‌پایه‌ای را به دولت و مسئولان و منسوبان مقامات وارد کردند. دولت تدبیر و امید که همواره بر پیمان خود با مردم در ایجاد آرامش و اجتناب از تشنج و اختلاف در جامعه استوار است، در این مورد نیز به ارجاع پرونده به مراجع قضایی و نهادهای مسئول بسنده کرد. بی‌شک این جرم مشهود، مصداق بارز عدم التزام عملی به اخلاق و احکام اسلامی، عدم رعایت رهنمودهای مقام معظم رهبری، تخلف از قانون انتخابات و تشویش اذهان در جهت تضعیف نظام است که اقدام سریع و قاطع قوه محترم قضائیه و شورای محترم نگهبان را می‌طلبد. اما از آنجا که تلاش سازمان‌یافته‌ای در نشر این مطالب سراپا دروغ در فضای انتخاباتی مشاهده می‌شود، لازم می‌داند این افترائات ساختگی و بی‌اساس را قویاً تکذیب نماید و برای حفظ آرامش،‌ روشنگری لازم و تفصیلی در ابعاد و انگیزه‌های این حمله به امید و اعتماد مردم را به زمان مناسب پس از انتخابات واگذارد.

عزم این دولت در پاسداری از امید و اعتماد مردم جدی است و مبارزه بی‌امان با ریشه‌ها و شاخه‌های فساد مالی و اداری در نهادهای مختلف را با تمام قوا ادامه خواهد داد و به خوبی واقف است که برای این مبارزه، باید هزینه و تاوان نیز بپردازد. دولت مورد اعتماد مردم در این مبارزه برای هیچ شخص و نهادی مصونیت و حاشیه امن قائل نیست و با جوّسازی و غوغاسالاری از این مبارزه بازنمی‌ایستد. همه می‌دانند که سیاست این دولت، تأمین حداکثر شفافیت و ایجاد رقابت است و رفع تحریم‌ها و گسترش فضای رقابت، گامی برای ریشه‌کنی انحصار و رانت‌جویی است تا جایی برای درآمدهای پنهان و سوء استفاده‌های وابستگان قدرت نماند.

اطمینان داریم که با عنایت الهی، ملّت فهیم ایران، همه اینگونه بداخلاقی‌ها و یأس‌آفرینی‌ها را با حضور گسترده خویش پای صندوق‌های رأی پاسخ خواهد داد و بی‌اثر بودن جوّسازی‌ برای بی‌اعتماد کردن مردم را با رأی امیدوارانه خویش ثابت خواهد کرد.07:51: دعوت رضا رشیدپور از مردم برای شرکت در ضیافت حساس سرنوشت

رضا رشیدپور مجری تلویزیون که این روزها برنامه‌ی گفت‌و گو محور «دید در شب» را در فضای مجازی می‌سازد، از مردم خواسته تا در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان شرکت کنند.

او با اشاره به این مطلب که «تاریخ ایران زخمی تیغ افراط است.» نوشته: «این جراحت محصول بی‌تفاوتی و روزمرگی‌های کسانی است که عدم مشارکت در فرایندهای مدنی را نوعی فخر و نشان روشن فکری سنتی (!) می‌دانند. شگفتی ماجرا این است که همان جمع بی‌تفاوت به هنگام نقد و شرح زخم‌ها صدایی بلند و حق به جانب دارند! این یک معادله ساده است. زمانی گلایه کن که حرکتی کرده باشی.»

به اعتقاد این مجری،‌ «معقول‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش کنش‌گری مدنی شرکت در انتخابات است. هر کسی با هر سلیقه سیاسی اگر به سرنوشت این آب و خاک تعهد دارد باید پای صندوق بیاید. با همه‌ی گلایه‌ها و کاستی‌ها. تاریخ جهان با غرش مردمان بالغ شده و نه با غر زدن! من نمی‌گویم چه کسانی را انتخاب کنید، چون طبیب اندیشه‌ی روشن شما بهترین نسخه را برای درمان زخم‌های افراط خواهد پیچید. فقط به سهم خودم شما را به ضیافت حساس سرنوشت دعوت می‌کنم.»07:45: جمعه؛ ایران، سرای امید

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری
 


07:33: تامین امنیت انتخابات با ۲۵۰هزار نیرو و ۲۶ هواپیما و بالگرد

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه تدابیر لازم برای برگزاری یک انتخابات امن و پرشور فراهم شده، از تامین امنیت انتخابات با ۲۵۰ هزار نیرو به همراه ۲۶ فروندهواپیما و بالگرد خبرداد.07:32: تمام ادارات ثبت احوال استان تهران تا پایان زمان اخذ رای باز است

مدیرکل ثبت احوال استان تهران گفت: در روز انتخابات، تمام ادارات ثبت احوال استان تهران تا پایان زمان اخذ رای دایر هستند.

محمدمهدی اعلایی مدیرکل ثبت احوال استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت ادارات ثبت احوال در ایام انتخابات گفت: امشب(پنج‌شنبه) تا ساعت ۲۰ تمام ادارات و مناطق ثبت احوال شهر تهران، ری و شمیرانات باز هستند.

وی افزود: دفاتر ما در شهرستان‌ها هم امروز تا ۴ بعدازظهر باز بودند و به خدمات‌رسانی به مردم در حوزه‌های تعویض شناسنامه و ارائه کدملی پرداختند.

مدیر کل ثبت احوال استان تهران تصریح کرد: فردا نیز از آغاز رای‌گیری تا پایان اخذ رای، ادارات ثبت‌ احوال در تهران باز هستند و اگر کسی نیاز به خدمات در ادارات داشته باشد، می‌تواند به دفاتر ما مراجعه کند.

اعلایی ادامه داد: ما در ایام منتهی به انتخابات تمام تلاشمان را کردیم که همه شناسنامه‌هایی که پیش از این از سوی مردم برای صدور المثنی به دفاتر ما درخواست شده بود، به دست مردم برسد و مردمی که از هفته‌های قبل به ادارات ما مراجعه کرده‌اند، شناسنامه آنها آماده تحویل است.

وی درباره فرآیند صدور المثنی شناسنامه گفت: ما حجم کارمان را بالا برده‌ایم تا شناسنامه برای انتخابات به دست مردم برسد.بر اساس اعلام ستاد انتخابات وزارت کشور، جمعیت واجد شرایط در کشور برای رای دادن در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری 54 میلیون و 915 هزار و 24 نفر است.

اخبار لحظه به لحظه از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری

آغاز رای‌گیری، 8 صبح خواهد بود. هر شعبه‌ای که کار رای‌گیری‌اش به اتمام برسد با حضور هیئت نظارت شمارش آراء آغاز و صورتجلسه خواهد شد و پس از تجمیع آرا، نتیجه انتخابات آن حوزه اعلام خواهد شد. در برخی حوزه‌ها امروز نتیجه آراء اعلام می‌شود. اعلام نتیجه نهایی در حوزه‌هایی مانند کلان‌شهر تهران ممکن است تا 3 روز نیز به طول بینجامد.

آنطور که ستاد انتخابات کشور اطلاع داده، 130 میلیون تعرفه در اختیار استان‌ها قرار گرفته و اگر تعرفه‌ای اضافه بیاید عودت داده خواهد شد و هرگز قابل استفاده نخواهد بود و به عنوان اوقاف دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

52 هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور و 120 هزار صندوق رای برای انتخابات فردا از سوی وزارت کشور پیش‌بینی و در نظر گرفته شده است.

بنابر قانون همه نامزدهای انتخاباتی می‌توانند سر صندوق‌ها نماینده داشته باشند، البته در حوزه‌هایی مثل تهران که نامزدها زیاد است فهرست‌ها می‌توانند به جای افراد نماینده داشته باشند داشته باشند. مدرکی غیر از شناسنامه برای رای‌دادن مورد پذیرش نخواهد بود وهمه رای‌دهندگان در هنگام اخذ رای شناسنامه و کارت ملی خود را باید همراه داشته باشند.

به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور، نرم افزار برگزاری انتخابات الکترونیک به دلیل برخی نواقص، به تایید شورای نگهبان نرسیده است بنابراین شمارش آرا در تمام کشور به صورت دستی انجام خواهد گرفت. زمان پایان انتخابات ساعت ...... خواهد بود که البته درصورت وجود مشارکت زیاد مردم در حوزه های مختلف قابل تمید خواهد بود.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر