صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

واکنش اسرائیل به «بمب اتم» حزب‌الله

واکنش به «بمب اتم»ـی که نصرالله از آن سخن گفت صهیونیست ها: مشکل ما این است که نصرالله راستگوست تحلیلگران صهیونیست می‌گویند، یکی از مشکلات مقامات رژیم صهیونیستی این است که می‌دانند هر تهدیدی که دبیرکل حزب‌الله علیه‌ آنان مطرح کند، عملی می‌شود زیرا نصرالله صادق است.

کد خبر: 74203

اسرائیل نتوانست سخنان اخیر «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان درباره «بمب اتم» را نادیده بگیرد.

روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به واکنش صهیونیست ها به سخنان نصرالله درباره جنگ احتمالی آتی نوشت: «بمب اتمی» که سید حسن نصرالله بر سر سران و ساکنان اسرائیل انداخت و [به طور ضمنی] تهدید به هدف گرفتن مخازن (گاز) آمونیاک در خلیج حیفاء کرد، بزرگتر از سیاست رسانه‌ای تل‌آویو بود که بتواند آن را کنترل کند و از تاثیر آن بر افکار عمومی اسرائیلی‌ها بکاهد.

دبیر کل حزب‌الله در سخنان اخیرش گفت: صهیونیست‌ها از جنگ بعدی [احتمالی] می‌ترسند. میترسند که مقاومت مخزن‌های گاز در حیفاء را که به کشته و زخمی‌شدن بیش از 800 هزار نفر در رژیم غاصب خواهد شد، هدف بگیرد. معتقدند که آسیبی که از انفجار این مخزن‌ها ایجاد خواهد شد، معادل یک بمب اتم است. از دید آنان، ما بمب اتم داریم [خنده..]

الاخبار افزود: اسرائیل شاید بتواند تهدیدهایی که متوجه‌ش می‌شود، کنترل کند اما از رویارویی با تهدیدهای نصرالله ناتوان است؛ زیرا تهدیدهای نصرالله اثر خاصی بر افکار عمومی در اسرائیل دارد. دلیلش همانطور که روشن است و همه می‌دانند به اعتباری برمی‌گردد که نصرالله دارد که طی سالهای سال به دست آمده و اسرائیلی‌ها بارها او را آزموده‌اند.

طبق این گزارش، تهدیدهایی که نصرالله اخیرا مطرح کرده دو بخش داد...؛ بخش اول درباره وجود مخزن‌های گاز آمونیاک در حیفا است و قبول این واقعیت که اگر هدف موشک قرار بگیرد، ممکن است سبب مرگ دهها هزار نفر شود؛ بخش دوم توانمندی نظامی حزب‌الله است که می‌تواند این مخزن‌ها را هدف بگیرد؛ امری که سران اسرائیل درباره آن اتفاق نظر دارند و کل مسئله بسته به تصمیم حزب‌الله است.

در همین چارچوب، کانال دو شبکه تلویزیونی اسرائیل در برنامه‌ای ویژه این مسئله به موضوع «سهم رسانه‌های اسرائیلی در رساندن پیام نصرالله به تک‌تک خانه‌ها در اسرائیل» پرداخته شد و کارشناسان اسرائیلی متفق‌القول اذعان کردند که یک علت اصلی برای این امر وجود دارد و آن «اعتبار نصرالله و کاریزمای اوست».

«عودید بن عامی» سخنگوی سابق ارتش اسرائیل و خبرنگار سرشناس کانال دو تلویزیون اسرائیل در این خصوص گفت: مشکلی که اسرائیل با آن روبه‌روست، این است که نصرالله در گذشته ثابت کرده که صادق است و دروغ نمی‌گوید. او همیشه در صحبت‌هایش به حقایق استناد می‌کند».

او افزود: بله مخازن گاز آمونیاک در حیفا هست و در کنار آن بیش از یک میلیون نفر زندگی می‌کنند و این خطری جدی است.

بن عامی همچنین خواستار توجه به واکنش «گادی ایزنکوت» رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل به سخنان اسرائیل شد که تاکید کرد که «حزب‌الله توان موشکی مهمی را به دست آورده است».

بن عامی همچنین گفت: من به نوبه خودم، آنچه نصرالله می‌گوید، باور می‌کنم. او قادر است عملا بمبی اتمی که از آن صحبت کرد، شلیک کند. باید تهدیدهای او را کاملا جدی گرفت.... نصرالله سال گذشته نیز مواضعی اتخاذ کرد و حرفهایی زد و مهم بود که اینها به گوش اسرائیلی‌ها رسانده شود و ماموریت رسانه‌ای من همین است بخصوص که آنچه او (نصرالله) می‌گوید، مربوط به مسائل مهم و حساس است.

همچنین روزنامه هاآرتص نیز در روز پنجشنبه، به این موضوع پرداخت و نوشت که سخنان دبیر کل حزب‌الله و تهدیدهای او درباره هدف گرفتن مخازن گاز حیفا، مربوط بود به نظریه گادی ایزنکوت رئیس ستاد مشترک ارتش؛ نظریه معروف به «نظریه ضاحیه» که قبلا با آن لبنان را تهدید کرده بود. نصرالله در حقیقت با این تهدیدها، حفظ توازن قوا و بازدارندگی مقابل اسرائیل را [بخوبی] ادامه داد.

نظریه ضاحیه اشاره به عقیده ایزنکوت دارد که معتقد بود اسرائیل باید در حمله به بیروت جنوب آن تا خود بیروت را با خاک یکسان کند. حال تهدید نصرالله مبنی براینکه اگر یک موشک به مخازن گاز آمونیاک بخورد -طبق گفته آیزنکوت- این مسئله به مثابه یک بمب اتم عمل خواهد کرد.

هاآرتص افزود: در ژوئن آینده (خرداد-تیرماه) برخی در اسرائیل به جنگ سال 2006 (جنگ 33 روزه) اشاره خواهند کرد و از داستان موفقیتی سخن خواهند گفت که آرامش کنونی نتیجه آن [یعنی آن جنگ علیه لبنان] است اما «آنان یک مسئله اساسی را نادیده خواهند گرفت و آن قدرت بازدارندگی دوطرفه است. اسرائیل هم در نتیجه خسارت‌هایی که ممکن است بر اثر اصابت 100 هزار موشک حزب‌الله، ببیند، بازداشته شده است. این همان علت اصلی است که اسرائیل را از آغاز جنگی دیگر با لبنان بازداشته است.

انتهای پیام/

 

منبع :FARS

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر