صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آيت‌الله شاهرودي:

شرايط امروز ما مصداق «اذا فسد العالم فسد العالم» است

آيت‌الله سيدمحمود هاشمي‌شاهرودي ضمن تبريک اعياد جاري به ويژه ولادت امام حسن عسکري(ع)، بيان داشت: شرايط امروز ما مصداق «اذا فسد العالم فسد العالم» است. امروز ما نياز به يک تقواي بالاتري نسبت به گذشته داريم؛ چرا که وسوسه‌ها، آفات و مفاسد نسبت به قبل بسيار گسترده‌تر شده است

کد خبر: 7308

آيت‌الله سيدمحمود هاشمي‌شاهرودي ضمن تبريک اعياد جاري به ويژه ولادت امام حسن عسکري(ع)، بيان داشت: شرايط امروز ما مصداق «اذا فسد العالم فسد العالم» است. امروز ما نياز به يک تقواي بالاتري نسبت به گذشته داريم؛ چرا که وسوسه‌ها، آفات و مفاسد نسبت به قبل بسيار گسترده‌تر شده است.

به گزارش خبرنگار ايلنا، وي ظهر امروز در مراسم عمامه‌گذاري جمعي از طلاب حوزه‌هاي علميه کشور، با اشاره به حوادث کنوني و گرفتاري‌هاي موجود در منطقه از جمله عراق، يمن و... اظهار اميدواري کرد: هرچه زودتر گرفتاري‌هاي امت اسلامي به ويژه مسلمانان منطقه حل و در رفع مسائل آنها گشايشي ايجاد شود.

هاشمي‌شاهرودي ضمن آرزوي موفقيت براي طلابي که جديداً ملبس به لباس روحانيت مي‌شوند، گفت: اين لباس، لباس روحانيت، لباس اسلام، ائمه اطهار(ع)، نظام و لباس تبليغ دين خداست؛ لذا آمدن به اين کسوت، کار بسيار خطيري است.

اين مرجع تقليد در ادامه افزود: تلبس به لباس روحانيت و آمدن به کسوت تبليغ دين خدا، لياقت و توفيق مي‌خواهد؛ لذا بايد براي آن مهيا و آماده بود.

عضو فقهاي شوراي نگهبان قانون اساسي تصريح کرد: وظيفه امروز روحانيت و علماي دين، با گذشته بسيار فرق کرده و اين تفاوت ناشي از مسائل و اتفاقات روز جهان از جمله وقوع انقلاب اسلامي، تحولات منطقه و... است.

نائب رييس اول مجلس خبرگان رهبري در ادامه افزود: يک عالم ديني امروز داراي سه وظيفه مهم، خطير، سخت و البته وسيع است که بايد براي رسيدن به آن، «اجتهاد» از باب جهد و تلاش فراوان کند.

هاشمي شاهرودي در توضيح گفته‌هاي خود، اظهار داشت: اولين وظيفه يک طلبه و مبلغ ديني، تحصيل علم سپس تزکيه و در نهايت درک درست روح اسلام است.

وي تاکيد کرد: سومين وظيفه که از همه با اهميت‌تر است و متاسفانه خيلي‌ها نسبت به آن غفلت مي‌کنند، فهم دقيق و درست روح اسلام و به عبارتي درک روح قرآن و اساس دين است.

اين مرجع تقليد شيعه تاکيد کرد: لزوم درک درست روح اسلام با توجه به شرايط زمان و مکان از همه ارکان ديگر با اهميت‌تر است؛ از اين رو براي يک روحاني و عالم ديني درک درست از مسائل روز و فهم امور ديني متناسب با زمان خود، بسيار با اهميت‌تر از گذشته شده و اين مفهوم نسبت به قبل توسعه بسياري پيدا کرده است.

هاشمي‌شاهرودي افزود: سابق بر اين، تحصيل علم ديني تنها مربوط به علوم درون حوزه‌هاي علميه مي‌شد اما امروز شاهد آن هستيم که همين علوم ديني از گستردگي بسياري برخوردار شده‌اند؛ از جمله آنها بروز شبهات فراوان، پديد آمدن مسائل و رشته‌هاي جديد در امور ديني است.

وي توضيح داد: متاسفانه امروز براي خيلي از اين موارد در حوزه‌هاي علميه برنامه‌ريزي دقيق و گسترده‌اي نشده و معدود علمايي مانند شهيد صدر، بهشتي و... که به زمينه‌هاي جديد علوم ديني ورود کردند و تبحر يافتند، نظريه‌پردازي داشتند و تاليفات شاخصي از آنها پديد آمد، حاصل تلاش و ممارست فراوان خودشان بوده است.

وي ادامه داد: ما شاهد آنيم که بزرگي همچون حضرت امام (ره) در مباحث ديني، تبييني و ساختاري مربوط به حکومت اسلامي خودشان مجاهدت فراوان کردند، البته خداوند نيز به ايشان توفيق داد و نتايج مطلوبي نيز حاصل شد.

رئيس هيأت عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قوا در ادامه بيان داشت: در بحث تهذيب نفس نيز بايد توجه داشته باشيم که موضوع امروز باگذشته بسيار فرق مي‌کند، زيرا در روزگار کنوني، مقابل روحاني که پا به مسلک تبليغ دين مي‌گذارد، يکسري جاذبه‌ها و امتحان‌هاي الهي شديدتري نسبت به سابق وجود دارد.

وي تاکيد کرد: سابق بر اين، يک روحاني نهايتا به سختي مي‌توانست اجازه تاسيس يا اداره يک مدرسه را بگيرد اما امروز شاهد آنيم که يک روحاني و ملبس به لباس تبليغ دين، مي‌تواند تا عالي‌ترين مناسب و سطوح عالي نظام نيز ورود پيدا کند؛ لذا وسوسه‌ها بسيار بيشتر است و نياز به مراقبت شديدتري است.

هاشمي شاهرودي متذکر شد: اين وسوسه‌هاي افزايش يافته نسبت به گذشته، همان چيزي است که در طول تاريخ خيلي‌ها را مقابل ائمه اطهار (ع) برانگيخت و نگذاشت بعضي امور مسير صحيح خويش را برود.

اين مرجع تقليد شيعه تاکيد کرد: از سوي ديگر، در جامعه امروز روحاني از ارزش و جايگاه اجتماعي بيشتري نسبت به گذشته برخوردار شده و اين مسئله در جاي خود با نگاهي آسيب‌شناسانه، خيلي خطرناک است.

وي در توضيح گفته‌هاي خود افزود: وقتي کسي ارزش و جايگاه بيشتري در جامعه پيدا مي‌کند، اگر گناهي از او سر بزند، خيلي نمايان‌تر خواهد شد و اين وضع با گذشته که اختيارات روحانيون چه در مسائل حکومتي و چه در ساير مسائل کمتر از حال حاضر بود، بسيار حائز اهميت است.

عضو فقهاي شوراي نگهبان قانون اساسي تاکيد کرد:‌ شرايط امروز ما مصداق «اذا فسد العالم فسد العالم» است. امروز ما نياز به يک تقواي بالاتري نسبت به گذشته داريم؛ چرا که وسوسه‌ها، آفات و مفاسد نسبت به قبل بسيار گسترده‌تر شده است. امروز بايد علاوه بر تحصيل علم، تهذيب نيز متناسب روز باشد و آقايان طلاب به بزرگواراني همچون امام(ره) و علماي مبرز در اين زمينه اقتدا کنند.

هاشمي شاهرودي تاکيد کرد: ملبس شدن يک طلبه به لباس روحانيت، امر کوچکي نيست؛ زيرا وي همزمان وارد ميداني پر از آفات و وسوسه‌ها مي‌شود؛ بايد شديدا دنبال نظارت و ناظر بر اعمال خود بود تا مورد وسوسه پست، مقام، پول، رشوه و... قرار نگيرد.

اين مرجع تقليد متذکر شد: اگر تقوا نباشد، همين لباس با ارزش و والا، مي‌تواند موجب خطا شود. بايد توجه داشت که در روزگار کنوني، دنياي طلبه خيلي گسترده‌تر از روزگار گذشته شده است.

وي با يادآوري بحث لزوم فهم درست از روح اسلام، افزود: موضوع درک درست از روح اسلام در گذشته نيز بود و ما مصاديق آن را در امثال شهيد صدر، بهشتي و ساير شهداي نامدار و علماي مبرز شيعه ديده‌ايم.

هاشمي شاهرودي يادآور شد: فهميدن همين رکن و محور سوم بود که موجب شد امام(ره) در مباحث فقهي و امور ديني‌اش که تفاوت زيادي با ساير علماي آن زمان نداشت، بارز و متفاوت شود. ايشان نسبت به فهم روح اسلام، با بسياري ديگر تفاوتي اساسي داشتند.

اين مرجع تقليد گفت:‌ آنچه که ما در شيوه رفتاري کساني همچون حضرت امام مي‌بينيم، صرفا شيوه کلاسيک مرجعيت همچون پرداخت شهريه، برگزاري کلاس‌ها و... نيست؛ بلکه براي ايشان امور مهم ديگري نيز وجود داشت. اصل براي اين بزرگواران، مقابله با سلطه کفر و ظلم بوده است.

وي در ادامه افزود: همانگونه که ديديم، در دوره‌اي که قانون خبيث کاپيتولاسيون تصويب شد، بسياري به آن توجهي نکردند و عادي از کنار آن گذشتند اما حضرت امام نسبت به آن موضوع و بحث سلطه ظلم بر مسلمين، حساس شدند. البته مسئله فلسطين و سلطه رژيم غاصيب صهيونيستي بر بخش‌هايي از منطقه نيز از ديگر مصاديق همين فهم عميق امام(ره) از اسلام است.

وي همچنين با يادآوري خاطره‌اي از به شهادت رسيدن آيت‌الله صدر توسط رژيم بعث عراق، اظهار داشت: روزي که شاه از ايران فرار کرد، شهيد صدر درس را تعطيل کرد و گفت امروز آرزوي انبياي الهي در حال تحقق يافتن شده و حکومت اسلامي امکان برپايي يافته است.

اين مرجع تقليد شيعه در پايان افزود: فهم اينکه آرزوي انبيا چه بود، همان فهم اسلام و روح اسلام است که امثال شهيد صدر توانستند به آن دست يابند.

گفتني است، در ابتداي اين مراسم پس از ذکر مديحه‌سرايي چند تن از طلاب، آيت‌الله دکتر سيدمحمدرضا ميرصانع، مدير حوزه علميه مجدالدوله ضمن تبريک اعياد جاري و تلبس طلاب در اين روز، به بيان نصايحي اخلاقي در باب وظايف روحانيت نيز پرداخت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر