صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ابتکار/ احمدي نژاد هم «هاشمي چي» بود!!

کي بود، کي بود دستم بود، تقصير آستينم بود؛ اين روزها شاه بيت فضاي سياسي کشور است. بعد از اعلام رسمي حکم محمدرضا رحيمي، جريان‌هاي سياسي کشور سعي کرده به هر نحوي شده است راه خود را از رحيمي جدا کنند و بگويند که او با ما نبوده است.

کد خبر: 7225

ابتکار/ متن پيش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

کي بود، کي بود دستم بود، تقصير آستينم بود؛ اين روزها شاه بيت فضاي سياسي کشور است. بعد از اعلام رسمي حکم محمدرضا رحيمي، جريان‌هاي سياسي کشور سعي کرده به هر نحوي شده است راه خود را از رحيمي جدا کنند و بگويند که او با ما نبوده است. حتي محمود احمدي نژاد که زماني رحيمي و دوستانش را خط قرمز خود در دولت مي‌دانست اعلام کرد که فساد رحيمي ربطي به دولت او ندارد. در اين ميان اما نحوه فرار به جلوي اصول گرايان قسمت جالب و جذاب اين ماجراست. آنها به راحتي رحيمي را مرتبط با هاشمي رفسنجاني دانستند و فساد او نيز مرتبط با آيت‌الله مجمع تشخيص است. حتي برخي پاي را فراتر گذاشتند و گفتند که اصلاح طلبان رحيمي را به ديوان محاسبات فرستادند آنهم آن زماني که مجلس توسط اصول گرايان اداره مي‌شد و رحيمي با راي آنان به اين سمت رسيد. اصول گرايان براي اينکه در فضاي سياسي ايران که همه چيز عليه آنان است سعي مي‌کنند لکه فساد رحيمي را از دامن خود پاک کنند و آن را مرتبط با اصلاح طلبان و شخص هاشمي رفسنجاني معرفي کنند. طي سال‌هاي گذشته هيچگاه شاهد چنين فرار به جلوي از سوي جريان‌هاي سياسي نبوديم و حتي شايد بتوان گفت اين بزرگ ترين فرار به جلوي تاريخ انقلاب اسلامي ايران است.
 
هيچ کس در جريان اصلاح طلبي اين انتظار را نداشت که بعد از اعلام حکم از سوي دادگاه در مورد معاون اول دولت احمدي نژاد، جريان مقابل فساد بزرگ اين چهره اصولگرا را به اصلاح طلبان و آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مرتبط کنند. نگارنده از اين واهمه دارد که اصول گرايان چندي ديگر به ويژه در نزديکي انتخابات مجلس دهم در يک فرافکي بزرگ به مردم بگويند که احمدي نژاد نيز به جريان اصول گرايي ارتباطي نداشته و مرتبط با هاشمي رفسنجاني بوده است. آنها مي‌توانند بگويند که احمدي نژاد استاندار هاشمي رفسنجاني بوده و در جريان يکي از سفرهاي آيت‌الله به اردبيل گفته است:« آيت‌الله رفسنجاني، رييس‌جمهور ايران، هميشه و در همه ابعاد در صحنه‌ها و شرايط دشوار انقلاب اسلامي، از عناصر تعيين کننده است و نام ‌هاشمي در تاريخ پر افتخار انقلاب اسلامي با درخشندگي و به نيکي ثبت خواهد شد!» آري، اين جريان مي‌تواند بگويد که حضور هاشمي در انتخابات هم بهانه‌اي بود تا مسير پيروزي احمدي نژاد فراهم شود.
اما کيست که نداند رابطه احمدي نژاد و هاشمي رابطه کارد و پنيري بوده است و هيچکس نمي‌تواند بين اين دو ارتباطي برقرار کند. به نظر نگارنده همانطور که نمي‌شود ارتباطي ميان هاشمي و احمدي نژاد پيدا کرد به همان اندازه هم نمي‌شود رابطه‌اي ميان فساد محمدرضا رحيمي و هاشمي رفسنجاني پيدا کرد. اين يک درس بزرگ براي تمام سياسيون ايراني است. درسي که مي‌تواند در آينده سياسي آنان تاثيرگذار باشد.
داستان محمدرضا رحيمي نشان داد که اصول گرايان تا زماني پشت نيروهاي نزديک به خود مي‌ايستند که مشکلي برايشان ايجاد نشود اما اگر بدانند حمايت‌هايشان زمينه ساز پرداخت هزينه برايشان خواهد شد، دست حمايت خود را از پشت سياسيون برمي‌دارند و سعي مي‌کنند با فرافکني ربطي بين دوست سابقشان با رقيب سياسي خود پيدا کنند. شايد امروز برخي‌ها در پاسخ به سوال در مورد فساد رحيمي بگويند، کدام رحيمي را مي‌گوييد؟

مصطفي داننده

نظرات بینندگان

ارسال نظر