صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

"ایران" یا "عربستان" ؛ کدام یک "به زانو" درآمده‌اند؟

اخیرا ادعای قابل تاملی از سوی یکی از رسانه‌های اسرائیلی مطرح شده است.

کد خبر: 71885

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  اسرائیل از شکاف بین ایران و عربستان سعودی استفاده کرده و تلاش می‌کند تا این دو کشور بزرگ اسلامی را هر چه بیشتر از هم جدا کند.


رسانه های صهیونیست تمام تلاش خود را برای افزایش شکاف ایران و عربستان انجام دادند و در این مسیر تمایل دارند اینگونه القا کنند که رژیم سعودی و شخص "ملک سلمان" پیروز نبردهای سیاسی منطقه است.**بازخوانی ادعا روزنامه "جروزالم پست"

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی ادعا کرد: رسانه‌های دولتی ایران 11 ژانویه سال  2016 (21 دی) از پر شدن قلب رآکتور هسته‌ای اراک با بتن خبر دادند. به عبارتی دیگر، ایران با این اقدام، مهمترین سایت هسته‌ای خود را نابود کرد تا برنامه اتمی این کشور به پروژه‌های کوچک، تحقیقات و البته تبلیغات محدود شود. اما چطور ایران حاضر به انجام چنین اقدامی شد؟ هیچ کس باور نمی‌کرد  "تهران"  به این سرعت این بخش از توافق را اجرا کند. به ادعای نویسنده این گزارش، تسلیم ایران در این مورد بدون اعمال فشار قاطع و ماهرانه یک کشور امکان‌پذیر نبود؛ عربستان سعودی و پادشاه آن نقش مهمی در این ارتباط ایفا کردند.


در ادامه این گزاش آمده است: سال‌ها بود عربستان سعودی درباره نفوذ ایران در غرب آسیا به غرب هشدار می‌داد؛ زیرا ریاض درک بسیار بهتری از این منطقه نسبت به کشورهای غربی دارد. زمانی که جنگ داخلی سوریه در سال 2011 آغاز شد، غرب با این بحران مانند یک ناآرامی داخلی یا در بدترین شرایط جنگی مدنی برخورد کرد؛ اما عربستان همان زمان متوجه شد که ایران قصد دارد از فرصت به دست آمده برای کنترل سوریه استفاده کند .  وفتی جهان مشغول صرف زمان برای مذاکره با بشار اسد و ایران به منظور تعیین آینده سوریه بود، عربستان بیکار ننشست و از ائتلاف معارضان سوری حمایت کرد.  در ادامه این گزارش ادعا شده است: اما تلاش عربستان برای محدود کردن قدرت ایران به سوریه ختم نشد. ایران در تلاش برای ناآرام کردن مرزهای جنوبی عربستان، به حمایت از شیعیان حوثی یمن پرداخت. این حمایت تا اندازه‌ای به حوثی‌ها قدرت داد که توانستند بخش‌های زیادی از یمن را تصرف کنند و سرانجام به پایتخت برسند و در نهایت رئیس‌جمهور این کشور را از قدرت برکنار کردند. عربستان به همین دلیل، جنگی هوایی را علیه حوثی‌ها برای کاهش گستره نفوذ آن‌ها و بازگرداندن رئیس‌جمهور فراری یمن به راه انداخت.


به ادعای این گزارش، در نتیجه حملات عربستان، حوثی‌ها در سراسر یمن پراکنده شدند. این مسئله برای ایران که وعده داده بود تا پایان از آنها حمایت کند، تحقیری بیش نبود. اما تحقیر ایران به همین جا ختم نشد، سیاستهای عربستان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان، ایران را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.  در ادامه ادعاهای مضحک مطرح شده، آمده است: ضربه دیگر را عربستان با اعدام «تروریست‌های مرتبط با ایران،» به این کشور وارد کرد. نمونه آن، اعدام "شیخ نمر باقر النمر" بود. او یک روحانی شیعه طرفدار ایران بود که به جرم برنامه‌ریزی، حمایت مالی و هم‌دستی در انجام عملیات تروریستی در خاک عربستان اعدام شد.


 


در پایان ادعاهای بی‌اساس مطرح شده بوسیله این روزنامه صهیونیستی آمده است: «عربستان مدت‌هاست ایران را به لحاظ سیاسی، نظامی و مالی تحت فشار قرار داده است. ممکن است عربستان و اسرائیل هیچ زمانی با یکدیگر توافق‌نامه صلح امضا نکنند، اما ریاض به اندازه کافی در محدود کردن جاه‌طلبی‌های ایران برای تسلط بر منطقه با درایت عمل کرده است. این اقدامات عربستان، اعتدال و عقلانیت را برای خاورمیانه به ارمغان آورده است. افرادی که از عربستان انتقاد می‌کنند باید بدانند تضعیف این کشور، به معنای قدرت گرفتن ایران است.**پیروزی ایران در مذاکرات هسته ای/شکست پادشاهی سعودی در توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی

چند نکته بسیار مهم درباره اداعاهای مطرح شده وجود دارد. در حالی که رسانه های اسرائیلی و سعودی سعی می‌کنند ایران را در توافق هسته ای با شش قدرت جهانی شکست خورده نشان دهند،  رسانه های غربی عمدتا از پیروزی جمهوری اسلامی ایران در توافق هسته ای می‌گویند.


حتی برخی مقامات راست گرای آمریکایی همچون "دونالد ترامپ" توافق هسته ای را یک شکست تاسف بار برای ایالات متحده آمریکا می‌دانند ، ضمن آنکه با لغو تحریم های مالی و اقتصادی گسترش روابط تجاری انبوه در دسترس جمهوری اسلامی ایران است.


علاوه بر این رژیم سعودی و پادشاهش تمام تلاش خود را انجام دادند تا توافق هسته ای به نتیجه نرسد و این ادعا که سعودی ها مسبب فشار و شکست برنامه هسته ای ایران شدند خلاف واقعیت بوده و درست نیست.


همچنین ایران برنامه هسته ای تبلیغاتی نداشته و زیرساخت های مهم اتمی کشورمان همانطور که صاحبنظران امور این عرصه در انرژی اتمی و وزارت خارجه همواره تاکید داشتند چهارچوب برنامه هسته ای ایران حفظ شده است.نکته دوم مطرح شده درباره توانمندی عربستان در یمن بوده که این موضوع جای تامل عمیق دارد؛ چرا که امروز ارتش و نیروهای مردمی یمن ، عربستان سعودی را به شدت تحت فشار قرار دادند و ده ها پایگاه نظامی عربستان در مرزهای شمالی این کشور به تصرف  "انصار الله" درآمده است.   **موشک "توچکا" رژیم سعودی را مستاصل کرد

"انصار الله" با استفاده از موشک های زمین به زمین "توچکا" تاکنون صدها نظامی سعودی را به هلاکت رسانده و ستون خودروهای زرهی آن ها را نابود کرده و نمی توان دقیقا درک کرد که منظور "جروزالم پست" دقیقا کدام پیروزی عربستان در یمن است؟

  

ارتش و  "انصار الله" در مواضع قدر ت نسبت به ارتش رژیم سعودی قرار دارند و همچنان حداقل بر 11 استان این کشور بیش از 500 هزار کیلومتر مربعی مسلط هستند و رژیم سعودی به هیچ کدام از اهداف خود در یمن نرسیده است.


 روزنامه "جروزالم پست" سعی کرد تا ارتش رژیم سعودی را قدرتمند تر از آنچه که هست نشان دهد و در این پروسه عربستان شکست خورده و در باتلاق مانده جنگ یمن را پیروز  در مقابل ایران نشان دهد. البته ایران بارها اعلام کرده که هیچ کمک تسلیحاتی به یمن نداشته اما رسانه های اسرائیلی به دنبال القا ارسال سلاح از ایران به یمن هستند.**"شیخ نمر" چه زمانی اسلحه به دست گرفت و در کجا اقدامات تروریستی انجام داد؟!

نکته دیگری که توسط "جروزالم پست" مطرح شده اینکه عربستان تروریست های وابسته به ایران را اعدام کرد. در این زمینه باید گفت  "شیخ نمر" چه زمانی اسلحه به دست گرفت و در کجا اقدامات تروریستی انجام داد و در کجا بمب منفجر کرد؟


البته اعدام  "شیخ نمر"  به نوعی یک شتابزدگی در سیاست ها و تاکتیک های دفاعی امنیتی رژیم سعودی در منطقه به شمار می‌آید و به عنوان یک پیروزی بزرگ نمی‌توان روی آن حساب باز کرد و در این زمینه هم نگارنده  "جروزالم پست"  دچار اشتباه استراتژیک شده است.


اما در موضوع بسیار مهم سوریه سعودی ها تاکنون هیچ پیروزی مهمی را بدست نیاوردند و در این زمینه هم باید پرسید که  "جروزالم پست" دقیقا به کدام پیروزی عربستان اشاره می‌کند. آیا منظور از پیروزی های عربستان در سوریه پیشروی ارتش و نیروهای مردمی سوریه در استان "حلب" بوده یا محاصره "داریا" در  "ریف دمشق"  یا شکست تروریست ها در لاذقیه یا آزاد سازی "نبل" و "الزهرا" ؟ کدامیک از موارد مطرح شده نشان داده که ایران شکست خورده و گفتنی در این زمینه بسیار است.**پیشروی های  استان "درعا" و "لاذقیه" و "ریف دمشق" نشانه شکست رژیم سعودی در سوریه

البته در موضوع سوریه مقاومت دست بالا و پیروز را در اختیار دارد و پیشروی های اخیر در شهرک "شیخ مسکین" در استان "درعا" یا پاکسازی بخشی‌هایی از  استان "لاذقیه" و "ریف دمشق" نمونه ای از آن است.


اینکه چگونه این روزنامه اسرائیلی محاسبه کرده ایران در مقابل عربستان به زانو درآمده مشخص نیست؛ اما شواهد نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای دست برتر را در منطقه غرب آسیا دارد.گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/  

نظرات بینندگان

ارسال نظر