صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

جورج سمعان، rcssmideast

تلاش ترکیه برای ترور مخالفان سوری

با آغاز مذاکرات ژنو 3 سازمان امنیت روسیه به اطلاعاتی دست یافته بود که نشان می‌داد سازمان امنیت ترکیه درصدد ترور مخالفان سوری نزدیک به مسکو است.

کد خبر: 71833

شاید هیچ گاه قدری جمیل، مخالف سوری اما میانه روی نزدیک به روسیه گمان نمی کرد که نشست ژنو تنها چهار روز بعد از برگزاری آن پایان یابد. نشستی که با میانجی گری استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه میان نمایندگان دولت و مخالفان بعد از کش و قوس های فراوان آغاز شد اما زیاد به طول نینجامید.

به گزارش پایگاه خبری سوری دام پرس، وقتی که یک دیپلمات سوئیسی از طرف دی میستورا به قدری جمیل، دبیرکل حزب «اراده ملی» نزدیک شد و در گوشش چیزهایی زمزمه کرد، در حالی که تنها نیم ساعت از مذاکرات دی میستورا با یارانش گذشته بود، جمیل سرش را تکان داد و به دی میستورا خیره شد. استفان دی میستورا نیز نگاهی معنادار به جمیل کرد و با تکان دادن سرش سالن را ترک کرد. اما دیپلمات سوئیسی که از طرف دی میستورا آمده بود، در گوش جمیل چه گفته بود که آن دو به هم نگاه کردند و هر دو سرشان را با ناراحتی تکان دادند و سالن جلسه را ترک کردند؟  

دام پرس گزارش می دهد که دیپلمات سوئیسی به جمیل گفته بود که جانش در خطر است و بهتر است سوئیس را فورا ترک کند. وقتی که او در راهروهای طولانی و وسیع کاخ سازمان ملل قدم می زد تا محل مذاکرات را ترک کند، تحت محافظت شدید نیروهای امنیتی بود. این سیاستمدار کارکشته سوری حتی فرصت نکرد با رسانه ها صحبت کند، به محض این که به بیرون تالار سازمان ملل رسید خودروهای امنیتی به سرعت او را سوار کردند تا او را مستقیما به فرودگاه برسانند. وقتی که او در فرودگاه منتظر ماند تا ساعت 9 برسد تا به محل اقامت فعلی اش در مسکو پرواز کند، خانم رندا قسیس، رئیس «جنبش جامعه تکثرگرا» نیز تحت تدابیر امنیتی شدید بود چرا که او نیز مورد تهدید سوء قصد قرار گرفته بود، مقامات سوئیسی تصمیم گرفته بودند او را تحت تدابیر شدید امنیتی خود بگذارند تا وی بتواند به سلامت ژنو را ترک کند.

سلیم خیر بک، عضو هیئت مخالفان سوری که به همراه قدری جمیل و هیثم مناع و یاران آنها به ژنو آمده بودند، در این باره می گوید که مقامات سوئیسی به آنها اطلاع داده اند که زندگی شان در خطر است. وی همچنین می گوید که پلیس هتل محل اقامت آنها را بازرسی کرد و تدابیر امنیتی ورودی ها را نیز تشدید کرد و سپس به اطلاع اعضای این هیئت رساند که در سریع ترین زمان ممکن ژنو را ترک کنند.

بعضی از اعضای هیئت مخالفان سوری می گویند که مقامات سوئیسی از همه اعضای مخالفان سوری اعم از سیاستمداران و فعالان مدنی و زن ها خواسته بود که در سریع ترین زمان ممکن خاک سوئیس را ترک کنند و تدابیر امنیتی را نیز برای حفاظت از آنها تا زمان ترک سوئیس تشدید کرد.

دام پرس گزارش می دهد که منابع آگاه به آن اطلاع داده اند که سازمان امنیت روسیه به اطلاعاتی دست یافته بود که نشان می داد سازمان امنیت ترکیه درصدد ترور مخالفان سوری نزدیک به مسکو است، به دنبال دریافت این اطلاعات، سازمان امنیت روسیه طرف سوئیسی را در جریان این موضوع گذاشت و از آن خواست تدابیر لازم را اتخاذ کند. بعد از آن، یک هفته قبل از آن که قدری جمیل به ژنو برسد، دولت سوئیس به شکل بی سابقه ای تدابیر امنیتی برای حفاظت از او را تشدید کرد. قدری جمیل در حالی در معرض این تهدیدها قرار گرفته است که او با حمایت روسیه بارزترین نامزد برای ریاست حکومت وحدت ملی یکپارچه سوریه است.

معلوم نیست این اطلاعات تا چه اندازه صحیح باشند اما دام پرس گزارش می دهد که سازمان امنیت ترکیه پشت این تهدیدها قرار دارد و در صورت اثبات این ادعا این مساله می تواند دور تازه ای از رویارویی های امنیتی روسیه و ترکیه را رقم بزند. ترکیه از پیروزی های اخیر روسیه در سوریه به شدت ناخرسند است و گمان می کند روسیه آن را به شدت تضعیف کرده و قصد دارد آن را از پرونده سوریه اخراج کند.

سازمان امنیت ترکیه شبکه قدرتمندی در اروپا دارد که عموما بر گروه های مهاجر کُرد تمرکز دارد و تلاش می کند فعالان نزدیک به حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک را ترور کند. آخرین بار چهار سال پیش بود که سازمان امنیت ترکیه چهار فعال کرد را در پاریس ترور کرد

نظرات بینندگان

ارسال نظر