صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مهدی مطهرنیا

سیگنالهای منفی و پیشرانهای مثبت هسته‌ای

در رقابت پیشران‌ها و سیگنالهای ناامیدکننده چالش‌برانگیز آرام‌آرام این پیشران‌ها هستند که خود را بر سیگنالهای ناامیدکننده و درعین‌حال مؤثر مسلط می‌کنند. چه در ساختار قدرت در آمریکا و اتاق‌های فکر اندیشناک آن‌ها، چه در ساختارهای قدرت در ایران به این نتیجه رسیدند که برای رسیدن به یک توافق‌ جامع تمام تلاش‌های ممکن را به انجام رسانند و از فرصت موجود با تمام وجود بهره ببرند

کد خبر: 7178

در رقابت پیشران‌ها و سیگنالهای ناامیدکننده چالش‌برانگیز آرام‌آرام این پیشران‌ها هستند که خود را بر سیگنالهای ناامیدکننده و درعین‌حال مؤثر مسلط می‌کنند. چه در ساختار قدرت در آمریکا و اتاق‌های فکر اندیشناک آن‌ها، چه در ساختارهای قدرت در ایران به این نتیجه رسیدند که برای رسیدن به یک توافق‌ جامع تمام تلاش‌های ممکن را به انجام رسانند و از فرصت موجود با تمام وجود بهره ببرند. لذا این اصل و گذار جدی که اراده حاکم در ساختار حکومتی و مدیریت قدرت هر دو کنشگر اصلی یعنی ایران و آمریکا به جدیت در باب رسیدن به تفاهم هسته‌ای در دیپلماسی می‌اندیشند اثبات می‌شود. امروز این حداقل میزان اطمینان مورد ضروری بین دو دولت حاکم بر تهران و واشنگتن به وجود آمده و از این‌جهت باید به این نکته توجه داشت که همین مبنا برای پایش عناصر چالش‌برانگیز در جهت به شکست نشاندن مذاکرات مورد کنترل قرار دارد.
 
در ایالات‌متحده آمریکا هم‌اکنون ما شاهد روی کار آمدن یک کنگره‌ جمهوریخواه هستیم که بعد از جنگ جهانی دوم تاکنون نظیر آن مشاهده نشده است و درعین‌حال که کنگره‌ جمهوریخواه تلاش دارد با به شکست رساندن مذاکرات زمینه‌های به موفقیت رساندن جمهوریخواهان را در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا فراهم نماید اما می‌بینیم که رئیس‌جمهور آمریکا به‌طور آشکار و رسمی کنگره را تهدید به وتو می‌کند و از سوی دیگر جمهوریخواهان به‌خوبی می‌دانند اگر مذاکرات هسته‌ای بین ایالات ‌متحده آمریکا و ایران به نتیجه نرسد درنتیجه هزینه‌های ملی ایالات‌متحده‌ آمریکا افزایش می‌یابد لذا به نظر می‌رسد با موضع‌گیری اخیر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و همچنین بخشی از نمایندگان کنگره‌ و سنای آمریکا که دموکرات نیز هستند مذاکرات دوجانبه میان ایران و آمریکا در پرونده هسته‌ای به سمت‌وسوی به نتیجه رسیدن حرکت کند. امروز پرونده هسته‌ای ایران در لایه‌های گوناگون سیاسی دارای اهمیت زیادی است؛ نخست در عرصه بین‌المللی چراکه حل فصل پرونده هسته‌ای ایران می‌تواند زمینه‌ساز الگوسازی در جهت حل‌وفصل دیگر پرونده‌های بین‌المللی در لایه‌های گوناگون موجود باشد.
 
از طرف دیگر پرونده هسته‌ای ایران در بطن پرونده‌ای گسترده‌تر به نام پرونده‌ ایران و نظام قدرت در غرب مطرح است که در نقطه‌ گره آن روابط ایران و آمریکا را در بر می‌گیرد. اگرچه مذاکرات در باب پرونده هسته‌ای است ولی حل‌وفصل دیپلماتیک برون‌هسته‌ای در ساختارهای قدرت در آمریکا و ایران در لایه‌های گوناگون چالش‌های موجود بین ایران و آمریکا تأثیر خواهد گذاشت و به پیروی از آن در ارتباط ایران با جهان غرب و همچنین ارتباط ایران با کشورهای دیگر در نظام بین‌الملل مؤثر واقع خواهد شد.منطقه خاورمیانه منطقه‌ای بسیار مهم در ساخت آینده نظم نوین جهانی است به گونه‌ای که آن را باید تونل نظم نوین جهانی دانست حال این نظم با چه آرای شکلی و محتوایی استقرار پیدا کند بحث دیگری است اما در این نکته که خاورمیانه از اهمیت جدی برخوردار است تردیدی نیست.
* کارشناس امور بین‌الملل
منبع: آرمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر