صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

کار دشوار محاکمه دو تابعیت‌ها

چند روز قبل 13نماینده مجلس در تذکری به دولت خواستار آن شدند که دولت تلاش کند تا «دوتابعیت‌ها» در مسئولیت‌های حساس حضور نداشته باشند. هر چند هر عقل سلیمی گماردن دوتابعیت‌ها را در پست‌های حساس نفی می‌کند اما شاید اعتراض نمایندگان به پرونده اختلاس سه‌هزارمیلیاردی بازمی‌گردد. «محمود خاوری» مدیرعامل اسبق بانک ملی به لطف تابعیت دوگانه به کانادا گریخته و دست مقامات انتظامی ایران از وی کوتاه شده است.

کد خبر: 7177

آرمان- میثم سعادت: چند روز قبل 13نماینده مجلس در تذکری به دولت خواستار آن شدند که دولت تلاش کند تا «دوتابعیت‌ها» در مسئولیت‌های حساس حضور نداشته باشند. هر چند هر عقل سلیمی گماردن دوتابعیت‌ها را در پست‌های حساس نفی می‌کند اما شاید اعتراض نمایندگان به پرونده اختلاس سه‌هزارمیلیاردی بازمی‌گردد. «محمود خاوری» مدیرعامل اسبق بانک ملی به لطف تابعیت دوگانه به کانادا گریخته و دست مقامات انتظامی ایران از وی کوتاه شده است. حالا نمایندگان مجلس نگرانند که باز هم خاوری‌های دیگری در راه باشند و بعد از خوردن و بردن، قوه قهریه نتواند دستبند به دست آنان بزند. اما سوال مهم این است که داشتن تابعیت یک کشور دیگر تا چه اندازه می‌تواند برای یک شهروند مصونیت ایجاد کند. به همین بهانه گفت و گویی داشتیم با «دکتر یوسف مولایی» استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه.
 نمایندگان مجلس اخیرا طی تذکری به دولت خواستار این شدند که از وجود افراد دارای تابعیت‌دوگانه در مشاغل حساس استفاده نشود. اگر افرادی تابعیت دوگانه داشته باشند و در یک کشورمرتکب جرم شوند و به کشور دوم بروند، تا چه اندازه در کشور دوم قابل پیگیری هستند؟ 
دارندگان تابعیت مضاعف در هر کشوری شهروند آن کشور محسوب می‌شوند. در این شرایط وقتی یک دولت طلب استرداد یک متهم را می‌کند، اگر در قوانین کشور میزبان آن متهم، استرداد شهروندان پیش بینی شده باشد، آن فرد را مسترد می‌کنند در غیر این صورت کاری نمی‌توان کرد. تنها مورد استثنایی استرداد دو تبعه لیبیایی بود که متهم به منفجر کردن هواپیمای آمریکایی در سانحه لاکربی شد که آن هم بعد از تحریم‌های فراوان آمریکا و فشارهای اقتصادی به لیبی انجام شد. در واقع هیچ کشوری تبعه خود را برای محاکمه به کشور دیگر نمی‌فرستد چون باید از مردم کشور خود حمایت کند. در این گونه موارد حتی کشورها سعی می‌کنند با پلیس اینتر پل نیز همکاری لازم را نداشته باشند. از این جهت دیدگاه مجلسی‌ها برای ممنوعیت حضور دو تابعیت‌ها در دولت درست است.
 قوانین جهانی پیش بینی لازم را در این زمینه نکرده است؟
اگر فردی جرمی را مرتکب شد باید در محل وقوع جرم محاکمه شود اما بنا به ملاحظات سیاسی معمولا این کار انجام نمی‌گیرد.
 قرارداد استرداد مجرمین به چه معناست؟
یعنی کشوری که مجرم از خاکش خارج شده می‌تواند تقاضای استرداد مجرم را به خاک خودش داشته باشد، مشروط به اینکه کشوری که شخص مجرم از آن خارج شده و به آنجا فراری شده و درخواست پناهندگی داده است، از قبل تبعه کشور متبوع مجرم نباشد؛ زیرا اصولا هیچ کشور و دولتی تبعه خود را به عنوان مجرم مسترد نمی‌دارد.
 در حال حاضر ایران با کدام کشورها قرارداد استرداد مجرمین دارد؟
با بسیاری از کشورها قرارداد استرداد مجرمین منعقد شده است از جمله بیشتر همسایه‌های ایران مثل: ترکیه، آذربایجان و ....
 در مورد پناهندگان سیاسی وضع چطور است؟ 
پناهنده‌های سیاسی داستان جداگانه‌ای دارند. این افراد معمولا از وضعیت پناهندگی برای یک دوره موقت استفاده می‌کنند و به مرور وضعیت پایداری برای خود تعریف می‌کنند چنانچه بسیاری از افراد که از ایران خارج شدند امروز به عنوان تبعه کشورهای دیگر در آن کشورها زندگی می‌کنند. 
 یکی از مسائلی که در روزهای گذشته مورد توجه قرار گرفت، دیدار نایب رئیس مجلس آلمان با دکتر عارف بود. وقتی یک مقام خارجی به عنوان مهمان به ایران می‌آید چه چارچوبهایی برای دیدارهای وی وجود دارد؟ 
معمولا سیاستمداران و مقامات عالی‌رتبه کشورها در چارچوب پروتکل‌های بین‌المللی با هم رفت و آمد می‌کنند. لذا بهتر است چارچوبهایی که برای یک مهمان خارجی وجود دارد در این پروتکل‌ها و پیش از انجام سفر به اطلاع وی رسانده شود و همه چیز برای او توضیح داده شود. مقامات کشورهای اروپایی بر اساس برنامه‌ای که دارند در جریان سفرهای خود به ایران با فعالان مدنی و سیاسی نیز دیدار می‌کنند و دیدار این مقام سیاسی آلمانی با دکتر عارف بار اول نبوده است. 

نظرات بینندگان

ارسال نظر