صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

شمخانی : ايران به دنبال روابط ديپلماتيک با آمريکا نخواهد بود

علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان در گفتگو با فايننشال‌ تايمز تأکيد کرد که حتي اگر توافق جامع هسته‌اي بتواند به کاهش تنش‌هاي بين ايران و آمريکا کمک کند، تهران به دنبال از سرگيري روابط ديپلماتيک با واشنگتن نخواهد بود.

کد خبر: 711

علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان در گفتگو با فايننشال‌ تايمز تأکيد کرد که حتي اگر توافق جامع هسته‌اي بتواند به کاهش تنش‌هاي بين ايران و آمريکا کمک کند، تهران به دنبال از سرگيري روابط ديپلماتيک با واشنگتن نخواهد بود.

به نوشته فايننشال‌تايمز، شمخاني در اين گفتگو افزود که موضع ايران در منطقه با نقش‌آفريني آن در تغيير مسالمت‌آميز دولت بغداد در تابستان گذشته و تداوم حضور بشار اسد به عنوان رئيس جمهوري سوريه در دمشق تقويت شد.

وي در ادامه عنوان داشت که ايران و ايالات متحده "مي‌توانند به گونه‌اي رفتار کنند که از انرژي خود عليه يکديگر (در منطقه) استفاده نکنند. از اين نظر، يک توافق هسته‌اي مي‌تواند بسيار حياتي باشد. همه چيز به صداقت آمريکايي‌هاي در گفتگوهاي هسته‌اي بستگي دارد."

دبير شوراي امنيت ملي کشورمان در پاسخ به پرسشي در مورد ديدارهاي معمول ديپلمات‌هاي ايراني و آمريکايي طي گفتگوهاي کشورمان با گروه 1+5 و امکان نزديکي بين دو کشور، گفت: "خير، مذاکرات تنها براي موضوع هسته‌اي است."

شمخاني همچنين برخي شک و ترديد‌هاي مطرح شده از سوي ديپلمات‌هاي غربي مبني بر اينکه رهبر معظم انقلاب اساسا از يک توافق هسته‌اي بادوام حمايت نمي‌کند را رد کند. به گفته وي "اگر ايشان به دنبال علتي براي قطع مذاکرات هسته‌اي بودند، زمان کافي براي انجام آن طي يک سال و نيم گذشته وجود داشت."

وي در ادامه افزود که ايران زير (فشار) تحريم‌هاي بين‌المللي قد خم نمي‌کند و از حقوق خود بر اساس معاهده منع گسترش سلاح‌‌هاي هسته‌اي کوتاه نمي‌آيد. به گفته وي "اگر توافقي صورت نگيرد ما نمي‌ميريم، و اگر توافقي حاصل شود نيز به بهشت نمي‌رويم."

فايننشال تايمز در ادامه نوشت که دبير شوراي عالي امنيت ملي در ارتباط با موضوع عراق و گروه تروريستي داعش نيز از تأييد گزارش‌هاي منتشره در مورد همکاري ضمني (تهران) با واشنگتن خودداري کرد. شمخاني گفت که تهران از طريق دولت عراق، ايالات متحده را در مورد عمليات‌هاي خود در حمايت از گروه‌هاي شيعه "مطلع" کرده است، اما وي تأکيد کرد که حملات هوايي تحت هدايت آمريکا (عليه داعش در عراق) بي‌تأثير بوده‌اند.

وي در اين گفتگو عنوان داشت که تغيير دولت در بغداد به تقويت موضع ايران در منطقه ياري رساند. به گفته وي: "امروزه، عراق نسبت به گذشته، و به خاطر دولت و مردم آن، متحد نزديک‌تري براي ايران است ... زيرا متوجه شدند که ايران عمق استراتژيک آن است."

شمخاني همچنين ابراز اميداوري کرد که بتواند تنش‌هاي بين ايران و عربستان سعودي را کاهش دهد. وي گفت: "اين سوءتفاهمات يا رقابت‌هاي تلخ بايد تغيير ماهيت داده و به يک بازي سياسي طبيعي تبديل شود." اما همچنان ديداري از عربستان سعودي برنامه‌ريزي نشده است.

وي همچنين ادعاهاي مطرح شده از سوي برخي کشورهاي عربي و ديپلمات‌هاي غربي مبني بر کشتار اهل سنت از سوي گروه‌هاي شيعه تحت فرماندهي ايران طي عمليات خود براي آزادسازي اراضي عراق را رد کرد. وي گفت که گروه‌هاي شيعه تنها عناصر داعش را هدف قرار مي‌دهند. به علت مقاومت (خود) غيرنظاميان (در مقابل داعش) آن‌ها قصدي براي آزادسازي مناطق سني‌نشين ندارند.

آزادسازي موصل، دومين شهر بزرگ عراق زمان زيادي خواهد برد و نيازمند عزم جزم مسلمانان اهل سنت است. شمخاني در پاسخ به سئوالي در مورد اينکه چنين کاري مي‌تواند سال‌ها به درازا بکشد و اينکه آيا موجب نگراني ايران شده است، گفت: "اهل سنت بايد نگران باشند."

نظرات بینندگان

ارسال نظر