صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

با عبرت گرفتن از گذشته؛

روسيه و ترکيه تاريخ را تکرار مي‌کنند؟

اگر مواضع رئيس جمهوري روسيه، ولاديمير پوتين را دنبال کنيم در مي‌يابيم که او چون ديد ايالات متحده در سوريه حاضر نشد با روسيه بجنگد گمان مي‌کرد پس امريکا در اوکراين نيز کاري از پيش نخواهد برد.

کد خبر: 681

اگر مواضع رئيس جمهوري روسيه، ولاديمير پوتين را دنبال کنيم در مي‌يابيم که او چون ديد ايالات متحده در سوريه حاضر نشد با روسيه بجنگد گمان مي‌کرد پس امريکا در اوکراين نيز کاري از پيش نخواهد برد.
روسيه مي رود تا هزينه بازگرداندن شبه جزيره کريمه به خاک خود را بپردازد اما اگر روسيه متحمل تحريم هاي بيشتر شود اين موضوع بر ترکيه نيز تاثير منفي خواهد گذاشت.
هيچ کس انتظار نداشت که امور در اوکراين به سمتي برود که جنگ سرد جديدي ميان روسيه و غرب به وجود آيد. اگر مواضع رئيس جمهوري روسيه، ولاديمير پوتين را دنبال کنيم در مي يابيم که او چون ديد ايالات متحده در سوريه حاضر نشد با روسيه بجنگد گمان مي کرد پس امريکا در اوکراين نيز کاري از پيش نخواهد برد.
بعد از آن واشنگتن وارد هماهنگي کامل با عربستان و کشورهاي عربي حوزه خليج فارس شد تا آنها توليد نفت خود را افزايش دهند تا به اين ترتيب قيمت نفت کاهش يابد و به دنبال آن روسيه به سختي بتواند نفس بکشد. اما با اين حال به نظر نمي رسد که پوتين هم بخواهد از مواضع خود عقب بنشيند. روسيه کشوري نيست که بخواهد در برابر تحريم ها سر خم کند. قدرتي هسته اي و فضايي و نظامي عظيمي است و اعتقاد دارد هر جنگي که در بگيرد مي تواند قيمت هاي نفت را مجددا افزايش دهد.
روسيه تاثير بزرگي بر اقتصاد ترکيه مي گذارد. ترکيه و روسيه به طور گسترده اي بر سر گاز روسيه با يکديگر ارتباط دارند. پوتين تصميم به احداث خطوط لوله گاز از طريق ترکيه کرده است. همچنين قرار است نخستين تاسيسات هسته اي ترکيه را روسيه احداث کند. چهار درصد از توليد ناخالص داخلي روسيه گردشگري است که اسد نيز در آن سهم دارد. لازم نيست بيش از اين به تاثيرات ديگري که مي تواند از ابعاد تاريخي بر روابط ترکيه – روسيه تاثير بگذارد، اشاره کنيم. از جنگ شبه جزيره کريمه در سال هاي 1853 و 1856 تا جنگ 1877 – 1878 و جنگ روسيه و ترکيه در بالکان و قفقاز در 1893 و تا همين الآن تحولات روسيه و ترکيه بر يکديگر تاثير داشته است. بد نيست در اين جا اين نکته را هم يادآور شويم که در آن موقع هشدار انگليس مانع از توقف پيش روي ارتش روسيه تا نزديکي هاي استانبول شد و در مقابل بريتانيا قبرس را از حکومت عثماني و از سلطان عبدالحميد جدا کرد که اين مساله سبب شد او کاخ خود را به اوسکي دار انتقال دهد.
ديگر براي همه قبول کرده اند که اگر جنگ جهاني اول به سمتي نمي رفت که فرانسه بخواهد آلمان را مجازات کند، حزب نازي در آلمان صعود نمي کرد و در سايه خلاء سياسي که به وجود آمد که مسبب آن قدرت هاي بزرگ جهاني وقت بودند، آن اتفاقات نمي افتاد و شايد جنگ جهاني دوم به انفجار نمي رسيد.
بعضي وقت ها فشار شديد بازي را خراب مي کند. در اين جا بد نيست که مطلب را با شعري از محمد عاکف ارصوي به پايان برسانيم که مي گفت: "مي دانند که تاريخ تکرار مي شود، اما اگر از آن عبرت بگيرند آيا باز هم آن را تکرار مي کنند؟"

نظرات بینندگان

ارسال نظر