صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

همه تذکرات رهبر انقلاب به دولت يازدهم

کد خبر: 6643

ديدبان/ متن پيش رو در ديدبان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

ايشان از منتقدين دولت نيز خواسته‌اند تا در انتقادها مراعات حال دولت را بکنند؛ با اين همه، رهبر انقلاب در طول يک سال و نيم گذشته از عمر دولت جديد، در مواردي تذکرات جدي به دولت داده‌اند و نسبت به رعايت حقوق مردم و منابع ملي از سوي دولت مردان از آن‌ها مطالبه کرده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامي در قبال همه دولت‌‌ها، مشي حمايتي داشته‌اند و همواره از تلاش‌ها و اقدامات بجاي دولت‌هاي مختلف حمايت کرده‌اند. با اين وجود، هر کجا که لازم بوده است تذکراتي را نيز به دولت‌ها داده‌اند و جهت اصلاح آن دسته از اقدامات دولت‌ها که در راستاي منافع ملي نبوده است، اقدام کرده‌اند. در طول سال‌هاي زعامت و ولايت رهبر معظم انقلاب تاکنون چهار رئيس جمهور بر سرکار آمده‌اند که همه آن‌ها مورد حمايت رهبر انقلاب بوده‌اند و البته همه آن‌ها نيز آنجا که لازم بوده است از ايشان تذکراتي گرفته‌اند. «همه‌ي دولت‌هايي که بعد از انقلاب سر کار آمدند، دولت‌هاي منتخب مردمند و بنده در همه‌ي اين دوره‌ها - آن‌وقتي که مسئوليّت داشتم - از همه‌ي اين دولت‌ها حمايت کردم. همه‌ي دولت‌ها هم نقاط مثبتي دارند، [هم] نقاط منفي‌اي دارند؛ هيچ دولتي نيست که بگويد من همه‌ي نقاطم مثبت است يا کسي بگويد همه‌ي نقاطش منفي است؛ نه، مثبت و منفي مخلوط است»(1) در اين بين دولت يازدهم نيز در برهه هايي با تذکرات رهبر انقلاب مواجه شده است و ايشان نسبت به برخي از اقدامات و رويکردهاي دولت موضع گرفته‌اند. در ادامه به تذکرات رهبر معظم انقلاب خطاب به دولت يازدهم در طول يک سال و نيم گذشته اشاره مي‌شود:

انتقاد از اقدامات نابجاي دولت در سفر به نيويورک

در مهرماه 92 و در حالي که تنها دو ماه از روي کار آمدن دولت يازدهم مي‌گذشت، رئيس جمهور و وزير امور خارجه و تني چند از دولت مردان جهت شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل به نيويورک سفر کردند. در اين همين سفر بود که روحاني و رئيس جمهور آمريکا به مکالمه تلفني پرداختند و وزاري خارجه آمريکا و ايران نيز با هم ديدار کردند. همين اقدام نابجاي رئيس جمهور و وزير خارجه مورد انتقاد رهبر انقلاب قرار گرفت: «برخي از آنچه در سفر نيويورک پيش آمد، به نظر ما بجا نبود.»(2) بعد از همين موضع‌گيري رهبر انقلاب بود که ظريف در ديدار با اعضاي کميسيون امنيت ملي اذعان کرد؛ که گفت و گوي تلفني روحاني و اوباما و طولاني شدن ديدار خودش و جان کري، اقدامات نابجاي سفر نيويورک بوده است.

تاکيد بر دفاع از حقوق هسته‌اي ملت در مذاکرات

رهبر انقلاب همواره بر حمايت از تيم مذاکره تاکيد کرده‌اند و عنوان داشته‌اند که از آن‌ها حمايت خواهند کرد؛ با اين همه، ايشان بر لزوم دفاع از حقوق ملت به ويژه حقوق هسته‌اي در مذاکرات، توسط تيم مذاکره کننده سخن گفته‌اند. ايشان در روزهاي پاياني آبان 92 در حالي که بر حمايت از تيم مذاکره کننده تاکيد کردند، بر لزوم دفاع از حقوق ملت و عدم عقب نشيني آن‌ها، نيز اصرار داشتند: «اصرار دارم بر تثبيت حقوق ملّت ايران، از جمله مسئله‌ي حقوق هسته‌اي؛ اصرار داريم بر اينکه از حقوق ملّت ايران يک قدم عقب‌نشيني نبايد بشود. ما البتّه در جزئيّات اين مذاکرات مداخله نمي‌کنيم؛ يک خطوط قرمزي وجود دارد، يک حدودي وجود دارد، اين حدود بايد رعايت بشود؛ اين را گفتيم به مسئولين و موظّفند که اين حدود را رعايت کنند؛ از هارت‌وهورت دشمنان و مخالفان هم واهمه‌اي نداشته باشند و ترسي به خودشان راه ندهند.»(3)

با مسائل فرهنگي شوخي نمي‌شود کرد

حوزه فرهنگ از جمله مواردي است که رهبر انقلاب همواره نسبت به آن حساسيت داشته‌اند و لزوم توجه جدي به آن را از دولت‌هاي مختلف مطالبه کرده‌اند. از جمله حوزه‌هايي که دولت يازدهم در طول يک سال و نيم گذشته از رهبر انقلاب تذکر گرفته است، همين مسئله است: «اين همه کارهاي گوناگون فرهنگي که در سطح کشور انجام مي‌گيرد، اگر فرض کنيم دولت‌ها بخواهند هم اين کارها را انجام بدهند، نمي‌توانند انجام بدهند؛ کار مردم است. اما اين موجب نمي‌شود که اگر شما يکجا ديديد که فرض بفرماييد يک حرکتي دارد در همين کارهاي مردمي انجام مي‌گيرد که داراي آسيب اجتماعي است، داخل نشويد و بگوييد من دخالت نمي‌کنم؛ نه، اينجا لازم است دخالت بشود، هدايت بشود، کار بشود.»(4)

«يک مسئله هم مسئله‌ي فرهنگ است؛ که آقايان هم حالا معلوم شد که نگراني داريد، بنده هم نگرانم. مسئله‌ي فرهنگ، مسئله‌ي مهمي است. اساس اين ايستادگي، اين حرکت و در نهايت ان‌شاءالله پيروزي، بر حفظ فرهنگ اسلامي و انقلابي است و تقويت جناح فرهنگي مؤمن، تقويت اين نهال‌هايي که روييده است در عرصه‌ي فرهنگ؛ بحمدالله جوان‌هاي مؤمنِ خوبي داريم در عرصه‌ي فرهنگ و هنر؛ فعاليت کردند، کار کردند؛ حالا بعضي جوانند، بعضي دوره‌ي جواني را هم گذرانده‌اند؛ ما عامل فرهنگي کم نداريم. ما حتماً در مسئله‌ي فرهنگ‌[بايد توجه کنيم‌]، دولت محترم هم بايد توجه کند، ديگران هم توجه کنند. بنده هم در اين نگراني با شما سهيم هستم و اميدوارم که مسئولين فرهنگي توجه داشته باشند که چه ميکنند. با مسائل فرهنگي شوخي نمي‌شود کرد، بي‌ملاحظگي نمي‌شود کرد؛ اگر چنانچه يک رخنه‌ي فرهنگي به‌وجود آمد، مثل رخنه‌هاي اقتصادي نيست که بشود [آن را] جمع کرد، پول جمع کرد يا سبد کالا داد يا يارانه‌ي نقدي داد؛ اين‌جوري نيست، به اين آساني ديگر قابل ترميم نخواهد بود، مشکلات زيادي دارد. و واقعاً بايد قدر جوانان مؤمن و انقلابي را همه بدانند، همه؛ اين جوانان مؤمن و انقلابي‌اند که روز خطر سينه سپر مي‌کنند، هشت سال جنگ تحميلي مي‌روند توي ميدان؛ اين‌ها هستند. افرادي که نسبت به اين جوانها با چشم بدبيني نگاه مي‌کنند يا مردم را بدبين مي‌کنند، خدمت نمي‌کنند به کشور؛ به استقلال کشور، به پيشرفت کشور، به انقلاب اسلامي خدمت نمي‌کنند. اين جوانها را بايد حفظ کرد، بايد از اينها قدرداني کرد، امروز هم بحمدالله کم نيستند و زيادند. [نبايد] با عناوين گوناگوني بخواهيم اين جوانهاي مؤمن را طَرد کنيم و منزوي کنيم؛ که البته منزوي هم نمي‌شوند؛ آن جوانهاي مؤمنِ پرانگيزه، با اين حرفها منزوي نمي‌شوند اين‌ها؛ لکن خب، ما بايد قدر اين‌ها را بدانيم.»(5)

دانشگاه جولانگاه گروه هاي سياسي نشود

توجه به پيشرفت هاي علمي و پرهيز از قرار دادن محيط دانشگاه -به عنوان اصلي‌ترين بستر پيشرفت علمي کشور- به عنوان جولانگاه گروه‌هاي سياسي، موضوعي است که رهبر انقلاب اسلامي مکرر بر آن تاکيد کرده‌اند و در دولت جديد نيز ايشان اين موضوع را به دولت مردان و دست اندرکاران وزارت علوم و حتي وزارت بهداشت متذکر شده‌اند: «نگذاريد دانشگاه جولانگاه حرکت‌‌هاي سياسي بشود. اينکه ما جوان را به‌عنوان يک موتور محرک تحولات سياسي بپذيريم، حرف من است... نسل جوان در هر جامعه، موتور حرکت تحولات اجتماعي و تحولات سياسي است؛ بخصوص جوان دانشجو؛ طبيعتش اين است. اين حرف ديگري است؛ اين غير از اين است که ما دانشگاه را محل جَوَلان گرايش‌هاي سياسياي که بعضيشان مخالف با اصل نظامند يا مخالف با جهت‌گيري‌هاي نظامند بکنيم. اين را بايد حتما مراقبت کنيد و جلوي آن را بگيريد. در اين زمينه من اين جمله را هم عرض بکنم؛ يک "مي‌توانيم"اي را ملت ما گفته؛ نگذاريد اين "مي‌توانيم" تبديل بشود به عکس آن... اين "مي‌توانيم" را که در روح اين جوان‌هاي ما دارد جَوَلان مي‌کند، نگذاريد از بين برود؛ شما هم بگوييد مي‌توانيم و دنبال کنيد اين مي‌توانيم را.»(6)

چشم را به دست ديگران ندوزيد

تاکيد بر توجه مسئولين و دولت مردان به ظرفيت‌هاي دروني کشور و تکيه بر آن‌ها جهت برون رفت از مشکلات، نکته مهمي است که مکرر در بيانات رهبر معظم انقلاب مشاهده شده است. ايشان بارها به فريب نخوردن از سراب نگاه به بيرون تاکيد کرده‌اند و از مسئولين خواسته‌اند که در توهم اتکا به بيرون سير نکنند: «بنده توصيّه‌ام هميشه به مسئولين محترم اين است که براي رفع مشکلات کشور به نيروي دروني اين کشور توجّه کنند؛ چشم به بيرون نبايد دوخت؛ البتّه مسائل بيرون را بايد حل کرد، در اين شکّي نيست؛ يک ملّت فعّال، يک دولت فعّال، [يک‌] حکومت فعّال، در همه‌ي زمينه‌ها فعّال است؛ در مسائل بين‌المللي، در مسائل منطقه‌اي، در مسائل ديپلماسي اين فعّاليت ها لازم است؛ منتها اميد ما بايستي به پشتيباني و کمک الهي و به نيروي داخلي ملّت و کشور باشد؛ اين است که کشور را بيمه مي‌کند.»(7)

«بعضي از مسئولين و دولتمردان - دولتمردان آن دولت، بعد هم دولتمردان اين دولت - فکر مي‌کنند در قضيه‌ي هسته‌اي ما با آمريکايي‌ها مذاکره کنيم [تا] موضوع حل بشود؛ گفتيم خيلي خب، اصرار داريد شما، در اين موضوعِ بالخصوص برويد مذاکره کنيد؛ ولي در همان سخنراني اول امسال گفتم من خوشبين نيستم؛ مخالفتي نمي‌‌کنم اما خوشبين نيستم.»(8)

«چشم را ندوزيم به دست ديگران... اصرار هم مي‌کنيم که مسئولين هم به نيروي داخلي تکيه کنند؛ از مسئولين هم مي‌خواهيم به مردم اعتماد کنند، به نيروي داخلي اعتماد کنند، سعي کنند اين سرچشمه‌ي فياض تمام نشدني را در داخل، خروشان و فروزان و جوشان کنند؛ اين اگر شد، همه‌ي درهاي بسته باز خواهد شد. بايد اين‌جوري حرکت کنند، اين‌جوري عمل کنند.»(9)

«من با مذاکره کردن مخالف نيستم؛ مذاکره کنند؛ تا هر وقت مي‌خواهند مذاکره کنند! من معتقدم بايد دل را به نقطه‌هاى اميدبخش حقيقى سپرد، نه به نقطه‌هاى خيالى نه به نقطه‌هاى خيالى، آنچه لازم است اين است.»(10)

اقتصاد مقاومتي را جدي بگيريد

در حالي که رهبر انقلاب به ويژه در سال‌هاي اخير تاکيد فراواني بر مباحث اقتصادي داشته‌اند، لزوم ساماندهي اوضاع اقتصادي کشور و توجه به اقتصاد مقاومتي توسط دولت را به اعضاي دولت يادآور شده‌اند و بر اقدام عملي در اين حوزه تاکيد کرده‌اند: «ما امسال را گفتيم سال حماسه‌ي سياسي و حماسه‌ي اقتصادي، بحمدالله حماسه‌ي سياسي به‌وجود آمد؛ حماسه‌ي اقتصادي متأسفانه تأخير افتاد؛ لکن حالا در پايان سال، اين سرآغازي براي حماسه‌ي اقتصادي خواهد بود که قطعاً بايد ان‌شاءالله در سال ۹۳ با جديت کامل از سوي مسئولين دنبال بشود و در عمل بايد شروع بشود.»(11)

«به مسئولين دولت عرض مي‌کنم: اقتصاد مقاومتي را جدّي بگيريد. خب، رئيس جمهور محترم گفتند، مسئولين ديگر هم کم‌وبيش اظهار کرده‌اند، گفته‌اند، منتها بايد عمل کرد: وَ لا مِمَّن عَلي‌ غَيرِ عَمَلٍ يَتَّکِل؛ اين‌جور نباشد که به زبان بگوييم، در عمل کُند حرکت بکنيم. در اقتصاد مقاومتي تکيه بر توليد داخلي است، بر استحکام بنيه‌ي درونيِ اقتصاد است. رونق اقتصادي هم اين است؛ رونق اقتصادي با توليد حاصل مي‌شود، با فعّال کردن ظرفيّت‌هاي دروني کشور حاصل مي‌شود، نه با چيز ديگر.»(12)

رعايت انصاف و نقد کارشناسي دولت هاي گذشته

دولت يازدهم در انتقاد و تخريب دولت گذشته، به قدري زياده روي کرده است، که رهبر معظم انقلاب لازم ديدند در اين رابطه نيز لزوم رعايت انصاف و پرهيز از نقد در منبرهاي عمومي را به دولت يادآوري کنند: «نسبت به دولت‌هاي گذشته، بهتر اين است که نقد به صورت کارشناسي انجام بگيرد؛ نقد در منبرهاي عمومي خيلي مصلحت نيست»(13)

با شعار اعتدال جريان مومن را کنار نزنيد

رهبر انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان نظام در يکي از شب‌هاي ماه مبارک رمضان امسال، به تبيين شعار اعتدال پرداختند و به دولت مردان تاکيد کردند که نبايد اعتدال بهانه‌اي شود براي منزوي کردن جريان‌هاي مومن: «شعار دولت، اعتدال است؛ اعتدال، شعار بسيار خوبي است، ما هم تأييد مي‌‌کنيم اعتدال را؛ افراط محکوم است و بد است. سفارشي که من مي‌کنم اين است که مراقب باشيد جريان‌‌هاي مؤمن را با شعار اعتدال کنار نزنند؛ بعضي‌ها اين کارها را دارند مي‌کنند، من مي‌بينم در صحنه‌ي سياسي کشور؛ با شعار اعتدال، با شعار پرهيز از افراط، سعي مي‌کنند جريان مؤمن را که در خطرها آن جريان است که زودتر از همه سينه سپر مي‌کند، آن جريان است که دولت‌ها را در مشکلات واقعي به معناي حقيقي کلمه حمايت مي‌کند، کنار بزنند؛ مراقب باشيد. اسلام، مظهر اعتدال است. اين «اَشِدّاءُ عَلَي الکُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم» اعتدال است؛ «قتِلوا الَّذينَ يَلونَکُم مِنَ الکُفّار» اعتدال است؛ امر به ‌معروف و نهي ‌از منکر اعتدال است - اعتدال اينها است ديگر - معناي اعتدال اين نيست که ما از کارهاي احساس وظيفه‌اي که فرد مؤمن، جريان مؤمن، مجموعه‌ي مؤمن انجام مي‌دهد، جلوگيري کنيم.»(14)

دولتي‌ها حاشيه سازي نکنند

تاکيد بر حفظ انسجام و يکپارچگي مردم و اجتناب از حاشيه‌سازي توسط دولتمردان از ديگر نکاتي بود که رهبر انقلاب به دولت يازدهم يادآور شده‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند از بيان سخنان غيرلازم و حاشيه‌ساز بپرهيزند: «دولتى‌ها هم مراقب باشند، دودستگى در مردم به‌وجود نياورند، حاشيه‌سازى نکنند، بعضى حرفهاى غيرلازم مطرح نشود؛ اين يکپارچگى مردم ما، اين همّت بلند مردم ما، اين ايمان مردم ما، درست مورد استفاده قرار بگيرد، ان‌شاءالله راه اين کشور باز بشود.»(15)

پانزده توصيه ويژه رهبر انقلاب به دولت مردان

رهبر معظم انقلاب در ديدار با اعضاي هيئت دولت که به مناسبت هفته دولت در شهريور ماه امسال برگزار شد، توصيه‌هاي مهمي را به دولت داشتند: کار و فعاليت و خدمت مستمر به مردم و پرهيز از حاشيه‌سازي‌ها، حفظ انسجام دروني و شنيده شدن يک صدا از دولت، پرهيز از دو قطبي کردن جامعه با شعارها و دعواهاي سياسي، عبور دولت از جناح بندي‌ها در مسائل سياسي، رعايت سعه‌ي صدر و آرامش در قبال انتقادهاي منصفانه، رعايت انصاف در انتقاد از اقدامات و سياست‌هاي دولت‌هاي گذشته، موضع‌گيري صريح و قاطع در قبال مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي، ادامه پرشتاب رشد علمي کشور و حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان و نقش تعيين کننده تحقيقات کاربردي و تحقيقات بنياني، پشتيباني از طرح نظام سلامت، تکيه بر توان و ظرفيت‌هاي داخلي و حمايت از توليد، توجه ويژه به بخش کشاورزي و صنايع تبديلي در روستاها، اهميت ويژه بخش معدن و ارزش افزوده و اشتغال‌زايي اين بخش، پرهيز از واردات بي‌رويه و تاثير منفي آن بر توليد داخلي، حل مشکل آب کشاورزي و توجه جدي براي تکميل مسکن مهر؛ پانزده توصيه رهبر انقلاب به دولت بود.(16)


نتيجه گيري

نگاهي به مواضع و رويکردهاي رهبر انقلاب اسلامي در قبال دولت يازدهم نشان مي‌دهد، که ايشان تلاش کرده‌اند با حمايت‌هاي خود از دولت موجبات دلگرمي و آرامش دولت مردان در اجراي وظايف‌شان را به وجود آورند. ديدبان معتقد است که ايشان از منتقدين دولت نيز خواسته‌اند تا در انتقادها مراعات حال دولت را بکنند؛ با اين همه، رهبر انقلاب در طول يک سال و نيم گذشته از عمر دولت جديد، در مواردي تذکرات جدي به دولت داده‌اند و نسبت به رعايت حقوق مردم و منابع ملي از سوي دولت مردان از آن‌ها مطالبه کرده‌اند.

پيوست:

1- بيانات در ديدار مسئولان نظام ۱۳۹۳/۰۴/۱۶

2- بيانات در مراسم تحليف و اعطاي سردوشي دانشجويان دانشگاه‌هاي افسري ارتش جمهوري اسلامي ايران 13/07/1392

3- بيانات در ديدار پنجاه هزار فرمانده بسيج سراسر کشور 29/08/1392

4- بيانات در ديدار اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي 1392/09/19

5- بيانات در ديدار اعضاي مجلس خبرگان 15/12/1392

6- بيانات در ديدار اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي 1392/09/19

7- بيانات در ديدار مردم قم ۱۳۹۲/۱۰/۱۹

8- بيانات در ديدار مردم آذربايجان ۱۳۹۲/۱۱/۲۸

9- بيانات در ديدار مردم آذربايجان ۱۳۹۲/۱۱/۲۸

10- بيانات در ديدار مردم قم ۱۳۹۳/۱۰/۱۷

11- بيانات در جلسه تبيين سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي 20/12/1392

12- بيانات در ديدار مسئولان نظام ۱۳۹۳/۰۴/۱۶

13- بيانات در ديدار مسئولان نظام ۱۳۹۳/۰۴/۱۶

14- بيانات در ديدار مسئولان نظام ۱۳۹۳/۰۴/۱۶

15- بيانات در ديدار مردم قم ۱۳۹۳/۱۰/۱۷

16- بيانات در ديدار با اعضاي هيئت دولت 05/06/1393

نظرات بینندگان

ارسال نظر