صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

جنگ فضايي دو شريعتمداري !!

نهادي به نام «پژوهشگاه فضايي» اين روزها دستمايه رسانه‌هاي در اختيار مخالفان دولت براي مناقشه درباره سياست خارجي و مواضع هسته‌اي حسن روحاني شده است. با وجود تاکيد سخنگوي دولت بر حفظ و تقويت اين پژوهشگاه، «دلواپسان» هنوز در حال خبردهي درباره «يک اقدام سوال برانگيز» هستند.

کد خبر: 6638

فرهيختگان/ متن پيش رو در فرهيختگان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

نهادي به نام «پژوهشگاه فضايي» اين روزها دستمايه رسانه‌هاي در اختيار مخالفان دولت براي مناقشه درباره سياست خارجي و مواضع هسته‌اي حسن روحاني شده است. با وجود تاکيد سخنگوي دولت بر حفظ و تقويت اين پژوهشگاه، «دلواپسان» هنوز در حال خبردهي درباره «يک اقدام سوال برانگيز» هستند. اين فضاسازي‌ها سرانجام معاون اجرايي رئيس‌جمهوري را بر آن داشت تا براي مديرمسئول روزنامه کيهان که روزنامه تحت مديريتش يکي از آتش‌بياران اين معرکه است، پاسخي مکتوب بفرستد.
خبر انحلال سازمان فضايي چند هفته پيش، همزمان با دور تازه‌اي از مذاکرات هسته‌اي به شکلي هماهنگ در رسانه‌هاي مخالف دولت منتشر شد. روزنامه وطن امروز با تيتر «خلع سلاح فضايي؟» اين خبر را توليد کرد و در ادامه رسانه‌هاي همسو از انحلال پژوهشگاه فضايي بر اثر فشار گروه 1+5 خبر دادند. روزنامه کيهان همين رويکرد را در مطلبي با عنوان «طرح فضايي جديد دولت» دنبال کرد تا جوابيه‌اي به نمايندگي از دولت و با امضاي محمد شريعتمداري، معاون اجرايي رئيس‌جمهوري براي حسين شريعتمداري، ارسال شود.
در پاسخ محمد شريعتمداري دولت که مطلع آن با آرزوي شفاي عاجل براي حسين شريعتمداري، مديرمسئول کيهان، همراه است، نسبت به ادامه «يأس‌پراکني و دروغ‌پردازي» عليه فعاليت‌هاي دولت انتقاد شده است و با بيان اينکه «اين آخرين باري نيست که جريده کيهان مطلبي را به دروغ به دولت نسبت مي‌دهد»، در چهار بند تاکيد کرده که دولت هيچ تصميمي درباره انحلال پژوهشگاه فضايي ايران نگرفته ‌است. در اين جوابيه با تاکيد بر اينکه تاسيس اين نهاد ربطي به دولت‌هاي نهم و دهم ندارد بلکه در دولت هشتم (به رياست سيدمحمد خاتمي) تشکيل شده، آمده است که دولت نهم براساس مصوبه‌ شوراي عالي اداري که «به لحاظ تطبيق شبهه دارد»، سازمان فضايي ايران را از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات که طبق قانون مسئوليت آن را برعهده داشت، منتزع و با الحاق پژوهشکده‌هايي ازجمله پژوهشگاه هوا و فضا، پژوهشکده مهندسي جنگ جهاد و پژوهشکده تحقيقات ماهواره‌اي وزارت ارتباطات تحت نظر رياست‌جمهوري قرار داده ‌است.
مطابق توضيحات اين مقام دولتي، دولت يازدهم با بررسي‌هايي در مورد موسسات مختلف تحت نظر نهاد رياست‌جمهوري که منجر به «فربه شدن» حدود چهار هزار نفري (چهار برابر شده نسبت به دولت هشتم) شده است، براي به حداقل رساندن موسسات و سازمان‌هاي وابسته به نهاد رياست‌جمهوري، ايجاد انضباط مالي و اداري، جداسازي فعاليت‌هاي صف و ستاد اقدامات اصلاحي گوناگوني را سامان داد که ازجمله آنها حوزه فعاليت‌هاي فضايي کشور بوده ‌است. به گفته محمد شريعتمداري، پيشنهادهايي در اين باره به رئيس‌جمهوري ارائه شده است. بخش مهم توضيحات شريعتمداري حاکي از انجام عمليات حسابرسي از شفاف‌سازي حساب‌ها و قراردادها و پروژه‌ها و حساب‌‌هاي باز باقي‌مانده در طي شش‌سال گذشته است که در برخي موارد، دستگاه‌هاي نظارتي و قضايي به رسيدگي تخلفات انجام شده مشغولند. او نتيجه اجرايي شدن اين تصميمات را ايجاد نظم و انضباط و جلوگيري از بروز «وقايع نه‌چندان خوب اتفاقيه» در حوزه مسائل مالي و سياسي سازمان فضايي ايران در گذشته دانسته و موجب افزايش نرخ رشد علمي در حوزه فضايي کشور خوانده ‌است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر