صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مطهري: نمي‌توان مردم را از حقوق اجتماعي محروم کرد

دو هفته پيش بود که عنوان شد حميد رسايي مديرمسئول روزنامه 9 دي در مجلس اقدام به جمع‌آوري امضا براي توقيف روزنامه "مردم امروز" کرده است. رسايي و دوستان محافظه‌کار ديگر وي در روزنامه کيهان، خبرگزاري‌هاي فارس، تسنيم و نسيم پروژه توقيف را کليد زدند. اين روزنامه علاوه بر اينکه توقيف شد از طرف هيات نظارت بر مطبوعات نيز لغو پروانه شد؛ اقدامي که کم‌سابقه بود.

کد خبر: 6625

آفتاب نيوز/ دو هفته پيش بود که عنوان شد حميد رسايي مديرمسئول روزنامه 9 دي در مجلس اقدام به جمع‌آوري امضا براي توقيف روزنامه "مردم امروز" کرده است. رسايي و دوستان محافظه‌کار ديگر وي در روزنامه کيهان، خبرگزاري‌هاي فارس، تسنيم و نسيم پروژه توقيف را کليد زدند. اين روزنامه علاوه بر اينکه توقيف شد از طرف هيات نظارت بر مطبوعات نيز لغو پروانه شد؛ اقدامي که کم‌سابقه بود.

حالا رسايي در اقدامي ديگر کمر به حذف افراد مطبوعات مستقل بسته است. وي به خبرگزاري خانه ملت گفته که در حال تهيه طرحي است تا افرادي را که رسانه آنها چند بار به دليل توهين به مقدسات توقيف شده‌اند ممنوع الفعاليت کند.

علي مطهري اما تهيه چنين طرحي را مغاير با حقوق شهروندي مي‌داند و درباره آن به «آفتاب» مي‌گويد: اين موضوع، هم خلاف شرع و هم خلاف قانون اساسي است. نمي‌توانيم مردم را به راحتي از حقوق اجتماعي خود محروم کنيم.

عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي عنوان مي‌کند: اگر در مواردي از طرف نشريات تخلفي صورت گرفته است، جريمه آن را هم پرداخته‌اند. دليلي وجود ندارد که آنها را تا آخر عمر از حقوق اجتماعي‌شان محروم کنيم.

او در پاسخ به اين سوال که آيا نمايندگان مجلس با ارائه چنين طرحي همراهي مي‌کنند و به آن راي مي‌دهند، مي‌گويد: بعيد مي‌دانم نمايندگان با چنين طرحي همراهي کنند.

علي مطهري درباره اينکه آيا اين موضوع که نشريه‌اي چندبار توقيف شود، دليل مي‌شود که مسئولان آن نشريه هم ممنوع‌الفعاليت شود، توضيح مي‌دهد: اين عادلانه نيست و همان‌طور که گفتم خلاف قانون و شرع است، خصوصا که برخي از اين توقيف‌ها هم آنچنان اصولي نبوده‌ و گاهي تندروي شده است.

مطهري درباره توقيف روزنامه مردم امروز اشاره مي‌کند: البته در اين روزنامه تيتر مناسبي انتخاب نشده بود اما با توجه به اينکه قبل از کاريکاتور دوم منتشر شده بود و بعد از آن هم عذرخواهي کردند، مي‌شد صرفا به ارجاع به دادگاه اکتفا کرد.

عضو کميسيون فرهنگي مجلس درباره طرح ممنوع‌الفعاليتي که از طرف رسايي قرار است به مجلس ارائه شود، مي‌گويد: اگر افرادي مانند آقاي رسايي خيلي تمايل به اين کارها دارند بايد توجه داشته باشند که اين اتفاق ممکن است براي خود آنها هم رخ دهد، چون نشريه آقاي رسايي هم بارها تذکر گرفته و توقيف شده است. اگر قرار باشد اين طرح تبديل به قانون شود يکي از مصاديق آن خود آقاي رسايي خواهد بود. علاوه بر اين ظاهراً اين طرحِ آقاي رسايي براي تنبيه يک نفر يعني آقاي محمد قوچاني ارائه شده است.

مطهري درباره ارائه اين‌گونه طرح‌ها و مغايرت آنها با آزادي بيان و وضعيت مطبوعات در کشور توضيح مي‌دهد: در حال حاضر به اندازه کافي سخت‌گيري وجود دارد. حتي در دولت جديد اين سخت‌گيري‌ها بيشتر اعمال مي‌شود. در دولت آقاي روحاني بسياري از رسانه‌ها از ترس تذکر‌گرفتن و توقيف‌شدن دست به خودسانسوري مي‌زنند.

او ادامه مي‌دهد: من به واسطه ارتباطي که با رسانه‌ها دارم اين موضوع را از نزديک شاهد هستم که خود رسانه‌ها اقدام به حذف مطالب بسيار معمولي مي‌کنند و اين يک خطر براي کشور است؛ چون مطبوعات آزاد و به‌طور کلي رسانه‌هاي آزاد يک نعمت براي کشور هستند و از فسادهاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي و از رانت‌خواري‌ها جلوگيري مي‌کنند. به همين جهت مي‌گويند مطبوعات آزاد قوة چهارم يا رکن چهارم دموکراسي است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر