صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

زيباکلام : مخالفان دولت فقط يک اقليت تندرو 8 درصدي طرفدار جلیلی هستند!

مسئله اين است که ما در شرايط و وضعيتي هستيم که دولت حاکم از پشتيباني 40 درصد راي‌دهندگان برخوردار است. در مقابل اين دولت يک اقليت تندرو 8 درصدي را داريم که کيهان يکي از رسانه‌هاي آن است. اين اقليت اجازه نمي‌دهد دولتي که قانونا بر سر کار آمده و 40 درصد راي مردم را دارد بتواند سياست‌هاي خود را تحقق ببخشد.

کد خبر: 6622

آفتاب نيوز/ صادق زيباکلام با بيان اينکه ما در شرايط و وضعيتي هستيم که دولت حاکم از پشتيباني 40 درصد راي‌دهندگان برخوردار است، گفت: در مقابل اين دولت يک اقليت تندرو 8 درصدي را داريم که مي‌خواهند نظر خود را به دولتي که نمايندگي 40 درصد از نمايندگان را دارد، تحميل کنند.

رسانه‌هاي محافظه‌کار و مخالف دولت بارها به عدم اجرايي‌شدن وعده‌هاي دولت اشاره کرده‌اند. وعده‌هايي که يا دولت آن‌ها را در برنامه‌هاي بلند‌مدت خود قرار داده و به مرور در حال اجرايي‌کردن آنها است يا کارهايي است که همين مخالفان اجازه عملي‌شدن آنها را نمي‌دهند. اين دسته از مخالفان دولت، از يک‌سو در مسير تحقق وعده‌هايي که دولت به مردم داده است، کارشکني مي‌کنند و از سويي ديگر با اعلام اينکه دولت نتوانسته است به وعده‌هاي خود عمل کند، سعي مي‌کنند دولت را در افکار عمومي ناکارآمد جلوه دهند.

روزنامه کيهان که تقابل رسانه‌اي خود با دولت را به اثبات رسانده است در شماره 28 دي‌ماه خود گزارشي با عنوان" حاشيه‌سازي با هدف فرار از وعده‌ها" عليه دولت منتشر کرده است با اين مضمون که دولت با حاشيه‌سازي سعي مي‌کند تا عمل‌نکردن به وعده‌هاي خود را پنهان کند.

صادق زيباکلام فعال سياسي و استاد علوم سياسي در اين‌باره به «آفتاب» مي‌گويد: واقعيت اين است که اگر مردم با سياست‌هايي که روزنامه کيهان و نمايندگان جبهه پايداري از آن ياد مي‌کنند، موافق بودند به آقاي دکتر سعيد جليلي راي مي‌دادند، آنچنان که 4 ميليون راي دادند. اما 19 ميليون به آن سياست‌ها راي ندادند بلکه به آقاي روحاني راي دادند که در نقطه مقابل آقاي جليلي قرار داشت.

وي گفت: به نظر من آنچه که در روزنامه کيهان آمده و به آن نام حاشيه‌سازي گذاشته، خلاصه آن اين است که چون دولت نتوانسته به وظايف خود آن‌طور که بايد و شايد عمل کند و موفق باشد؛ بنابراين مي‌خواهد با حاشيه‌سازي ناکامي‌هاي خود را پنهان و توجيه کند.

اين استاد دانشگاه توضيح مي‌دهد: اما به نظر من مسئله اين نيست که دولت دچار مشکلاتي است و نمي‌تواند آنها را حل کند و به جاي حل مشکلات مي‌خواهد با حاشيه‌سازي ضعف‌هاي خود را بپوشاند؛ نه مسئله چيز ديگري است.

اين فعال سياسي افزود: مسئله اين است که ما در شرايط و وضعيتي هستيم که دولت حاکم از پشتيباني 40 درصد راي‌دهندگان برخوردار است. در مقابل اين دولت يک اقليت تندرو 8 درصدي را داريم که کيهان يکي از رسانه‌هاي آن است. اين اقليت اجازه نمي‌دهد دولتي که قانونا بر سر کار آمده و 40 درصد راي مردم را دارد بتواند سياست‌هاي خود را تحقق ببخشد.

او ادامه مي‌دهد: اين نگذاشتن را هم در برنامه‌هاي هسته‌اي، اقتصادي، سياسي، اجتماعي مي‌بينيد. به اشکال مختلف مي‌بينيد 8 درصدي که در انتخابات 24 خرداد 92 شکست خورده‌اند، مي‌خواهند نظر خود را به دولتي که نمايندگي 40 درصد از نمايندگان را دارد، تحميل کنند.

زيباکلام مطرح مي‌کند: ما مردم‌سالاري را به هر شکل که تعريف کنيم يعني اينکه از مردم مي‌پرسند، آيا شما از سياسيت‌هاي دولت ظرف 4 سال گذشته راضي هستيد يا نه. اگر نصف به علاوه يک مردم از سياست‌هاي آن دولت رضايت داشته باشند، مجددا به آن دولت راي مي‌دهند و براي 4 سال ديگر زمام امور آن مملکت را آن دولت در دست مي‌گيرد.

او مي‌افزايد: اما اگر رضايت نداشته باشند ديگر به آن سياست‌ها راي نمي‌دهند بلکه به جريان ديگري که نقطه مقابل آن سياست‌ها بوده‌اند راي مي‌دهند. اين ساده‌ترين و ابتدايي‌ترين تعريف مردم‌سالاري است.

اين استاد دانشگاه مي‌گويد: در 24 خرداد 92 از مردم ايران سوال شد که آيا شما از سياست‌هاي دولت اصولگرايان بين سال‌هاي 88 تا 92 رضايت داريد يا نه؟ از 40 ميليون نفري که به پاي صندوق رفتند و راي دادند حدود 40 درصد اعلام عدم رضايت کردند و به تدوام سياست‌هاي آقاي احمدي‌نژاد راي ندادند.

زيباکلام با تاکيد بر اين‌که اکثريت مردمي که پاي صندوق‌هاي راي رفتند خواهان تغيير سياست‌ها بودند، عنوان مي‌کند: نزديک‌ترين نامزدي که به آقاي احمدي‌نژاد بود؛ يعني آقاي سعيد جليلي 8 درصد از آرا را بيشتر به خود اختصاص نداد؛ در حالي که 4 برابر اين آراء خواهان تغيير شدند.

اين فعال سياسي ضمن تاکيد به اين موضوع که گروه محافظه‌کار اجازه اجراي سياست‌هاي مورد نظر دولت را نداده، مي‌گويد: علارغم اينکه راي مردم مي‌گويد که ما چه نوع سياست‌هايي را مي‌خواهيم، آن 8 درصد ظرف 16 ماهي که دولت جديد تشکيل شده سعي کردند که چوب لاي چرخ دولت بگذارند.

او ادامه مي‌دهد: وقتي دولت سعي کرد که سياست‌هاي هسته‌اي را جلو ببرد با به راه‌انداختن جريان دلواپسي‌ها نگذاشتند، دولت تغييري در سياست‌هاي هسته‌اي به‌وجود آورد. زماني که تصميم گرفت جلوي پرداختن يارانه به 75 ميليون نفر که کار اشتباهي است را بگيرد، مجلس اجازه نداد. زماني که دولت تصميم داشت سياست‌هاي امنيتي را از دانشگاه‌ها کنار گذارد و اجازه ندهد که کميته‌هاي انضباطي بر دانشگاه‌ها و دانشجويان کشور حکومت کنند؛ ديد که به آقاي فرجي‌دانا راي اعتماد ندادند. همچنين به نامزدهايي که مي‌خواستند خلاف‌هايي که در دولت قبلي انجام شده بود را برملا کنند، راي مخالف دادند.

زيباکلام مشکل اصلي را نفوذ بيش از اندازه آن 8 درصد مي‌داند و توضيح مي‌دهد: مشکل اساسي اين است که در ساختار سياسي ما اين 8 درصد اقليت محض مي‌خواهند اراده خود را به 40 درصد اکثريت تحميل کنند. در اقتصاد، سياست خارجي، برنامه هسته‌اي، مديريت دانشگاه‌ها و ... قصد اعمال نظر دارند و به نظر من اين اشکال اساسي است.

اين استاد علوم سياسي به طرح همه‌پرسي از طرف رييس‌جمهور اشاره و درباره آن مي‌گويد: اينکه آقاي روحاني از رفراندوم صحبت مي‌کند، خود بهتر از هر کسي مي‌داند که اين کار شدني نيست. اما به اين دليل از آن صحبت مي‌کند که به آن اقليت 8 درصد اعلام کند که آيا به راي مردم احترام مي‌گذاريد؟ آيا راي مردم را قبول داريد؟

زيباکلام درباره اعمال قدرت محافظه‌کاران توضيح مي‌دهد: متاسفانه نه تنها اين 8 درصد خواسته‌هاي خود را به زور به اين 40 درصد ديکته مي‌کنند؛ بلکه متاسفانه همه رسانه‌ها را هم به صورت انحصاري در اختيار خود دارند. شما ببينيد راديو و تلويزيون صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران که با پول ماليات‌دهنده‌ها اداره مي‌شود در 16 ماه گذشته چقدر نظريات آن 8 درصد و چقدر نظرات آن 40 درصد را منعکس کرد.

او ادامه مي‌دهد: به رسانه‌ها و مطبوعات حکومتي نگاه کنيد، چه تعداد از مطبوعات حکومتي در اين مدت بسته شدند و چه تعداد از رسانه‌هاي مستقل؟ چه تعداد از رسانه‌هاي حکومتي فيلتر شدند و چه تعداد از رسانه‌هاي مستقل؟ چه تعداد از نويسندگان و نخبگاني که به آن طيف 40 درصد تعلق دارند به دادگاه‌ها احضار شدند و چه تعداد از آن طيف 8 درصد به دادگاه‌ها احضار و محکوم شدند.

زيباکلام تاکيد مي‌کند: منظور آقاي روحاني اين است که بالاخره شما 8 درصد چه مي‌خواهيد؟ قصد بهبود روابط با همسايگان را داريم، نمي‌گذاريد. قصد تنش‌زدايي در سياست خارجي را داريم، شما تنش‌زايي مي‌کنيد. هر گام جدي که دولت بر‌مي‌دارد با مخالفت 8 درصدي‌ها مواجه مي‌شود.

او اين اعمال نفوذ گروه‌هاي تندرو را مقاير با دموکراسي مي‌داند و مي‌گويد: با اين شرايط پس اصلا چرا انتخابات انجام شد. مي‌گفتيم همان سياست‌هاي دوران آقاي احمدي‌نژاد خوب است و همان‌ها را ادامه دهيد؛ ديگر به چه منظور مردم را به پاي صندوق‌هاي راي کشانيدم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر