صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

وعده‌های نسیه برجام در ترافیک طرح‌های ضدایرانی آمریکا

در حالی‌که ظاهراً قرار است به زودی روز اجرای برجام فرابرسد، آمریکایی‌ها با ارائه طرح‌های مختلف علیه ایران در صدد آن هستند که از زیر بار وعده‌های نسیه و امتیازات حداقلی برجام نیز شانه خالی کنند.

کد خبر: 65698


کیهان/ مجلس نمایندگان آمریکا بعد از تصویب طرحی که اختیارات دولت برای رفع تحریم‌های ضدایرانی را کاهش می‌دهد، ۳ طرح دیگر علیه ایران را معرفی کرد.
طرح «تحریم و جلوگیری از موشک‌های بالستیک ایران» با هدف وضع تحریم علیه افرادی عنوان شده که با ورود و خروج سلاح‌های متعارف پیشرفته یا موشک‌های بالستیک، فناوری‌ها، اجزا، قطعات یا اطلاعات فنی به ایران و از آن به این کشور در زمینه سلاح‌های متعارف پیشرفته یا موشک‌های بالستیک کمک کنند.
علاوه بر آن، طرح «عدم تحمل اقدامات تروریستی» خواستار سرعت بخشیدن به فرایند اعمال تحریم‌ها علیه ایران، به بهانه اقدامات «تروریستی» شده است.
این طرح، استفاده ایران از فناوری‌های موشک‌های بالستیک را مشمول اعمال تحریم‌های جدید می‌کند.
همچنین طرح «خاتمه برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران قبل از تخفیف تحریم‌ها» نیز خواستار ارائه گزارشی درباره ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران و ممانعت از تخفیف تحریم‌ها تا زمانی است که تهران به نحوی قابل راستی‌آزمایی آنچه «تمامی ابعاد نظامی» برنامه هسته‌ایش خوانده شده را خاتمه دهد.
در همین حال، قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند رأی‌گیری درباره طرح موسوم به «شفافیت مالی تروریسم ایران» که کمیته روابط خارجی این مجلس پیشتر آن را تصویب کرد، هفته آینده انجام می‌شود.
به گزارش فارس، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری گفت: ایران در حال اجرای تعهدات خود در برجام است اما ما قبلا گفتیم که پس از تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر انجام این تعهدات، کاهش تحریم‌ها انجام خواهد شد.
ارنست افزود: ایران با سرعت در حال اجرای تعهدات خود در برجام بوده اما اقدامات جدی باقی مانده که باید آنها را انجام دهد را به پایان برساند.
گفتنی است، «کوین مک‌کارتی» رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا و «اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی این مجلس، در بیانیه‌ای ایران و کره شمالی را به اعمال تحریم‌های بیشتر تهدید کرده‌اند.
«گِرِگ تیلمن» کارشناس «اتحادیه کنترل تسلیحات» در یادداشتی در واشنگتن‌پست نوشت: می‌توان گفت آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیست.
 نگاه انتخاباتی آمریکا
 به برجام
در ادامه اظهارات آمریکایی‌ها درباره روز اجرای برجام، «مارک فیتز پاتریک» مدیر اجرایی یک اندیشکده آمریکایی اظهاراتی درباره زمان مورد نیاز آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی درباره تبعیت تهران از تعهدات برجامی و همچنین فروش آب سنگین ایران مطرح کرد.
مدیر اجرایی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در یادداشتی با عنوان «روز اجرای توافق هسته‌ای ایران نزدیک است» نوشت: برداشتن حدود 14000 سانتریفیوژ و زیرساخت مربوط به آن، در جریان است و به زودی کار آن تمام می‌شود. همینطور از بین بردن قلب رآکتور اراک کمی پس از آن باید تمام شود.
عضو ارشد اندیشکده آمریکایی تاکید کرد که فرآیند برچیدن 14000 سانتریفیوژ،‌ خروج قلب رآکتور اراک و خروج اورانیوم ایران، احتمالا تا نیمه ماه ژانویه (اواخر دی) به پایان می‌رسد.
تحلیلگر آمریکایی با اشاره به زمان مورد نیاز برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی به منظور تایید انجام تعهدات ایران به منظور آغاز فاز سوم توافق برجام تاکید کرد که این نهاد بین‌المللی برای این کار تا 9 روز زمان نیاز خواهد داشت.
وی نوشت: برخی موضوعات همچنان جای کار دارد و باید حل شود. ایران باید چند ده تن آب سنگین اضافی خود را صادر کند. وزارت انرژی آمریکا توافق کرده که 6 تن آب سنگین را بخرد و فروش 34 تن دیگر به بخش خصوصی را تسهیل کند. توافقات قراردادی برای این فروش‌ها شاید مقداری زمان ببرد اما ایران شاید در همین بین، ترتییبی اتخاذ کرده و آب سنگین را به عمان منتقل کند.
عضو ارشد اندیشکده آمریکایی تاکید کرد: اعتمادی که بین آن‌هایی که مسئول پرونده هسته‌ای بودند، ایجاد شده، هنوز هیچ تاثیر ملموسی در کاستن از دیگر مشکلات (مواضع منطقه‌ای ایران، حقوق بشر و برنامه موشکی) نداشته است. البته این غیرمنطقی نیست که انتظار داشته باشیم، کاهش تحریم‌ها به دنبال اجرای توافق هسته‌ای، حمایت داخلی از دولت حسن روحانی را بیشتر کند.
فیتزپاتریک در پایان نوشت: رفع تحریم‌ها می‌تواند در انتخابات مجلس در تاریخ 26 فوریه نتایج خوبی داشته باشد و نقش روحانی را در دیگر حوزه‌های مهم برای آمریکا و متحدانش تقویت کند. در میان همه معضلات دیگر در منطقه در ابتدای سال جاری، کورسویی از روشنایی وجود دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر