صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

بغداد از وقوع فتنه طایفه‌ای نگران است / 3روز بعد از از اعدام شیخ نمر ؛ آتش زدن 3مسجد سنی ها

در حالی که سه روز از اعدام شیخ نمر باقر النمر، رهبر شیعیان عربستان به دست عربستان گذشته سه مسجد از مساجد اهل تسنن مرکز حله در استان بال عراق منفجر شدند تا نمایان شود دسیسه ای برای شعله ور ساختن دوباره فتنه شیعه – سنی در کار است.

کد خبر: 65146

در حالی که سه روز از اعدام شیخ نمر باقر النمر، رهبر شیعیان عربستان به دست عربستان گذشته سه مسجد از مساجد اهل تسنن مرکز حله در استان بال عراق منفجر شدند تا نمایان شود دسیسه ای برای شعله ور ساختن دوباره فتنه شیعه – سنی در کار است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، وابسته به جریان لیبرال مخالف عربستان که مقر آن در لندن است، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در صفحه فیسبوک خود نوشت: «به فرماندهی علمیات بابل دستور داده شد تا گروه های جنایتکاری که از داعش هستند یا همانند آنها رفتار می کنند و به مساجد اهل تسنن یورش بردند تا فتنه به پا کنند و وحدت کشور را نابود کنند، تحت پیگرد قرار دهند و با آنها برخورد کنند.»

 

در همین رابطه وزارت امور خارجه عراق نیز با صدور بیانیه ای حمله به مساحد اهل تسنن در شهر حله در استان بابل را محکوم کرد و آن را در واکنش به ضربات جانکاهی دانست که داعش در محورهای مختلف جنگ متحمل شده است.

 

هفته گذشته شهر رمادی در استان الانبار بعد از شش ماه از لوث داعش پاک شد و به دست نیروهای عراقی افتاد.

وزارت کشور عراق نیز با صدور بیانیه ای این حمله را تلاشی ناکام از سوی کسانی که خواهان ایجاد فتنه طایفه ای در کشور هستند دانست و گفت عده ای تلاش می کنند تنش های مذهبی را به پشتوانه اتفاقاتی که در منطقه می افتد، احیا کنند. این وزارت خانه در بیانیه خود همچنین یادآور شد عناصری مشکوک در تلاشند فتنه طایفه ای راه بیندازند و از اوضاع موجود در منطقه سوء استفاده کنند اما قدرت های مختلف عراقی بر حفظ وحدت و تمامیت ارضی کشور پایبندند و وقوع چنین فتنه ای را اجازه نخواهند داد. گروه های مختلف عراقی ثابت کرده اند که همیشه به دنبال وحدت و پشتیبانی از جامعه عراق هستند و تلاش می کنند با تمامی اشکال فتنه مبارزه کنند.

منابع امنیتی گفتند که افراد مسلح ناشناس بامداد دوشنبه با کار گذاشتن بمب های زیرزمینی مسجد عمار بن یاسر در منطقه البکرلی، مرکز شهر حله و مسجد الفتح در روستای سنجار، 5 کیلومتری شمال حله و مسجدی در ناحیه اسکندریه، 55 کیلومتری شمال حله را هدف قرار دادند که خسارت های مادی سنگینی به این مساجد وارد شد اما به کسی آسیبی نرسید.

این در حالی است که افراد مسلح ناشناس امام و خطیب مسجد الرحمان را در استان اسکندریه، 55 کیلومتری شمال حله به قتل رساندند.

وزارت کشور عراق همچنین اعلام کرد با قاطعیت و بدون هیچ گونه تساهلی با تروریست ها مبارزه خواهد کرد، به ویژه که اولویتشان مبارزه با گروه های تروریستی و شکست آنها و بازگرداندن آورگان به خانه و کاشانه شان است.

وزارت کشور عراق همچنین از رسانه های عراقی خواست به مسئولیت ملی و میهنی و اخلاقی خود عمل کنند و به هیچ وجه اجازه تروریج دشمنی و خصومت در کشور ندهند.

از سوی دیگر، در حالی که عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی خبر از قطع روابط دیپلماتیک با ایران داد، گفت که دولت عراق تضمین داده است که از هیئت دیپلماتیک عربستان در بغداد حمایت کامل کند و ادعا کرد "مقاومتی مردمی" در عراق وجود دارد که مخالف دخالت ایران است.  

عراق یک بار در سال 2006 با انفجار بارگاه امامان عسکرین در سامرا طعم جنگ طایفه ای را چشید. در پی آن حادثه عراقی های بسیاری به داخل و خارج از عراق آواره شدند. آن حادثه خاطره تلخی نزد عراقی ها به وجود آورده است که دیگر به هیچ وجه حاضر به تکرار آن نیستند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر