صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

rcssmideast / مهار اختلافات؛ ایران با تلاش‌ها در جهت حل‌وفصل بحران سوریه چگونه تعامل می‌کند؟[3]

گزینه‌های ایران برای آینده بحران سوریه

ایران تلاش می‌کند که نقش خود را در بحران سوریه به‌عنوان یک‌طرف اصلی حفظ کند تهدیدات جدی که متوجه منافع ایران در خاورمیانه است، چه‌بسا ایران را به تلاش برای مهار اختلافات تدریجی که در این برهه با روسیه پیش می‌آید سوق دهد و همچنین باعث شود از شدت تنش در روابط خود با قدرت‌های...

کد خبر: 65142

به گزارش زمان متن پیش رو در نشریه rcssmideast  منتشر گردیده و انتشار ترجمه آن در زمان بمعنای تایید تمام و یابخشی از آن نیست و صرفا جهت اطلاع رسانی است.

-------------------------------------

 

ایران تلاش می‌کند که نقش خود را در بحران سوریه به‌عنوان یک‌طرف اصلی حفظ کند؛ به همین خاطر به‌سرعت به دعوت در اجلاس 30 اکتبر و 13 نوامبر در وین پاسخ گفت؛ پیداست که قسمتی از این حضور به خاطر عبور از موانعی بود که مانع از مشارکت ایران در این اجلاس شده بود، مخصوصاً بعدازاینکه روابطش را با کشورهای غربی در پی توافق هسته‌ای 14 جولای بهبود بخشید؛ در کنار اینکه ایران برای مهار عواقب منفی نزدیکی احتمالی روسیه و آمریکا در مورد مکانیسم رسیدن به حل‌وفصل سیاسی بحران سوریه تلاش می‌کرد. ایران مهم‌ترین حامی نظام بشار اسد در سطوح سیاسی، اقتصادی و نظامی به شمار می‌رود؛ به همین خاطر از تلاش‌هایی که برای حل‌وفصل بحران سوریه می‌شد دوری می‌کرد؛ چون بشار اسد قسمتی از مشکل به‌حساب می‌آمد؛ بااین‌حال متغیرهای جدیدی وجود دارد که ایران را به شرکت دوباره در این تلاش‌ها واداشت که عبارت است از:

 

1- اشتیاق تهران در ابتکار عمل برای حل‌وفصل بحران سوریه که متمرکز بر آتش‌بس و تشکیل حکومت ملی واحد، اصلاح قانون اساسی برای تضمین حقوق اقلیت‌ها و برگزاری انتخابات با نظارت بین‌المللی است. به‌اضافه دعوت ایران به هماهنگی برای مبارزه با تروریسم و آماده کردن شرایط برای گفتگوهای سوری-سوری باهدف رسیدن به توافق سیاسی و آشتی ملی می‌باشد و اشاره به اینکه تا ابد از بشار اسد حمایت نمی‌کند و این ملت سوریه است که درنهایت سرنوشت خود را تعیین خواهد کرد.

 

2- ظهور رویکرد بین‌المللی و منطقه‌ای جدید که اعتقاد دارد برای حل‌وفصل بحران سوریه ضرورت وجود طرف‌های حامی نظام سوریه در مذاکرات نیز احساس می‌شود؛ با این استدلال که ممکن است حضور آنان در مذاکرات باعث جلوگیری از ضایع کردن تلاش‌ها در آینده توسط آنان شود.

 

3- تلاش تهران برای بهره بردن از حملات تروریستی 13 نوامبر 2015 پاریس برای بهبود روابطش با کشورهای غربی؛ این چیزی است که حسن روحانی یک روز بعد از دعوت بین‌المللی پاریس برای نابودی داعش بیان داشت و تأکید کرد که «مبارزه با داعش با تمام قوا برای ما امری بسیار مهم است». به اضافه تهران برای کمک‌های اطلاعاتی و امنیتی به فرانسه برای مبارزه داعش اعلام آمادگی کرد.

 

 به‌صورت مختصر می‌توان تلاش ایران برای ورود به حل‌وفصل سیاسی بحران سوریه را در سایه‌ی عوامل زیر دانست؛

 

1- ساختن دیپلماسی منطقه‌ای برای تقویت جایگاه ایران، مخصوصاً بعد از رسیدن به توافق هسته‌ای با مجموعه‌ی 1+5 و اظهار توانایی ایران برای حل‌وفصل بحران‌های مختلف منطقه‌ای در برابر گرفتن امتیازهای متقابل؛ همچون شکستن انزوایی که ایران سالیان سال با آن درگیر بود و همچنین تلاش برای برگرداندن روابط ایران و آمریکا به روز اول خود در سایه فشارهایی که از جانب اصولگرایان به دولت روحانی وارد می‌شود.

 

2- ظهور رویکردهای مختلف در داخل که ایران را از انگیزه‌های دخالت روسیه در سوریه بر حذر می‌دارد و این ممکن است در آخر به سود ایران نباشد و موضوعی است که در سخنان سرلشکر جعفری قابل‌رؤیت است که بیان داشت «روسیه به دنبال منافع خود به سوریه آمده است و مثل ما برایش مهم نیست که بشار اسد بماند یا برود».

 

3- ادامه خسارت‌های مالی و نظامی که ایران در سوریه متحمل می‌شود؛ در کنار هزینه‌ای که «دیمیستورا» آن را سالانه 6 میلیارد دلار برآورد می‌کند، ایران تعداد زیادی از کادر سپاه پاسداران خود همچون سردار همدانی و سردار قیادی در نیروی بسیج را ازدست‌داده است.

 

پیداست که گزینه‌های زیادی وجود دارد که ایران در بحران سوریه در آینده به آن روی می‌آورد که عبارت است:

 

1- عقب‌نشینی تدریجی از سوریه؛ مخصوصاً در سایه‌ی خسارت‌های مالی و انسانی که این اواخر به آن دچار شده است، به‌اضافه‌ی فشارهای داخلی برای بهتر شدن اوضاع معیشتی مردم، چراکه ایران به سودهای مورد توقع بعد از توافق هسته‌ای نرسید؛ اما این گزینه اکنون دور از ذهن به نظر می‌رسد و دلیل آن نگرانی از حضور بیشتر روسیه در سوریه بعد از عقب‌نشینی ایران و همچنین نگرانی از هماهنگ شدن آمریکا و ترکیه در شمال سوریه است.

 

2- مشارکت در ائتلاف بین‌المللی جدید ضد داعش و دوری از صحبت درباره‌ی رفتن بشار اسد و اولویت بخشیدن به مبارزه با تروریسم و تلاش برای قانع کردن کشورهای غربی برای همکاری میان طرفین جهت جلوگیری از سرازیر شدن آوارگان سوری به غرب و تبادل اطلاعات در مورد جنگجویان خارجی حاضر در سوریه.

 

3- بالا گرفتن اختلافات ایران با روسیه، مخصوصاً در سایه‌ی پافشاری ایران برای حضور بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری آینده‌ی روسیه و در مقابل کوتاه آمدن نسبی روسیه در ازای ماندن بشار اسد در حکومت انتقالی که احتمال آن در کوتاه‌مدت بعید است؛ مخصوصاً در سایه‌ی پیام‌های اطمینان‌بخش روسیه به ایران که روسیه به نتایج بلندمدت در ورود به سوریه فکر می‌کند؛ این مسئله ایست که ولادیمیر پوتین در سفر 23 نوامبر خود به ایران، به رهبر عالی‌رتبه‌ی ایران ابلاغ کرد که «روسیه به هم‌پیمانانش از پشت خنجر نمی‌زند»

 

به نظر می‌رسد مسکو تلاش می‌کند به ایران اطمینان بدهد در عین مذاکره با طرف‌های غربی برای حل سیاسی بحران سوریه، منافع ایران در سوریه را تهدید نمی‌کند، مخصوصاً اینکه طرفین نیازمند به توافقی امنیتی در مبارزه با تروریسم هستند چراکه تروریست‌ها درصدد ضربه زدن به منافع روسیه در این برهه هستند و همزمان ایران از نابودی هسته‌های تروریستی خبر می‌دهد. خلاصه‌ی سخن اینکه تهدیدات جدی که متوجه منافع ایران در خاورمیانه است، چه‌بسا ایران را به تلاش برای مهار اختلافات تدریجی که در این برهه با روسیه پیش می‌آید سوق دهد و همچنین باعث شود از شدت تنش در روابط خود با قدرت‌های منطقه‌ای بکاهد.

 

=========================================

منبع خبر:

 

[3] وحدة العلاقات الإقلیمیة، "احتواء الخلافات: کیف تتعامل إیران مع جهود تسویة الأزمة السوریة؟"،المرکز الاقلیمی للدراسات الاستراتیجیة، 26/11/2015

http://www.rcssmideast.org/Article/4116

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر