صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

رای 2 میلیونی سرلیست اصلاح‌ طلبان !!

سید محمود میرلوحی، معاون وزیر کشور در دوران اصلاحات به تازگی با حکم علی صوفی، رییس ستاد انتخاباتی ائتلاف اصلاح‌طلبان در تهران به سمت قائم مقام ستاد انتخاب شده است. او در گفت‌وگویی که با «اعتماد» داشت ضمن تشریح مقدماتی از چگونگی شکل‌گیری ستاد و اقدامات انجام شده در آن از هدفگذاری جریان اصلاحات برای منتخبین تهران خبر داد.

کد خبر: 64988

روزنامه اعتماد: سید محمود میرلوحی، معاون وزیر کشور در دوران اصلاحات به تازگی با حکم علی صوفی، رییس ستاد انتخاباتی ائتلاف اصلاح‌طلبان در تهران به سمت قائم مقام ستاد انتخاب شده است. او در گفت‌وگویی که با «اعتماد» داشت ضمن تشریح مقدماتی از چگونگی شکل‌گیری ستاد و اقدامات انجام شده در آن از هدفگذاری جریان اصلاحات برای منتخبین تهران خبر داد.

میرلوحی در گفت‌وگو با اعتماد، علاوه بر پیش‌بینی حضور حدود ٢٠ اصلاح‌طلب در میان منتخبین تهران از تلاش برای رای ٢ میلیون نفری سر لیست اصلاح‌طلبان خبر داد. او معتقد است هرگاه مشارکت مردم بالا بوده رای اصلاح‌طلبان نیز افزایش یافته است. به همین دلیل آنها مهم‌ترین نقطه تمرکز خود را افزایش مشارکت مردم می‌دانند.

وضعیت کلی ستاد ائتلاف در تهران به چه شکل است؟

ستاد شهر تهران ستاد پایتخت کشور است. پایتختی که ٣٠ کرسی در مجلس دارد و نشان می‌دهد جایگاه تهران در میان همه حوزه‌های انتخابیه جایگاه حساسی است. از طرفی هم با توجه به جایگاه شهر تهران آثاری که فعالیت‌ها در تهران دارد فضای سیاسی و انتخاباتی کشور را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. طبیعتا شیوه کار و نقشه راه تهران باید مدرن، جذاب و خلاق باشد. همچنین باید استخوان‌بندی و ساختار قوی برای ستاد تهران در نظر گرفته شود تا این کار مهم را انجام دهد.

ما قصد داریم با توجه به ساختار انتخاباتی کشور این کار را به نحو مناسبی انجام بدهیم. برای این کار باید کل ظرفیت اصلاح‌طلبی را به میدان بیاوریم و افراد و اشخاصی که در شان و تراز مجلس جمهوری اسلامی قرار دارند را به کار‌گیریم. استحکام و فراگیری ستاد تهران باید به گونه‌ای باشد که تمامی اصلاح‌طلبان و دلبستگان این تفکر خود را بخشی از پروژه انتخابات بدانند و همه وارد میدان شوند.

آیا ارکان ستاد ائتلاف در تهران تشکیل شده است؟

در حال حاضر تقریبا ساختار و کلیات ستاد تصویب شده و به زودی مستقر می‌شود. فعلا در مقدمات استقرار و تعیین مکان هستیم و فکر می‌کنم ظرف یک هفته آینده ارکان ستاد نیز مشخص می‌شود.

با توجه به اینکه مهلت قانونی برای تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی تعیین شده است آیا تشکیل ستاد و آغاز فعالیت آن تناقضی با مقررات و قوانین انتخابات ندارد؟

ما پیش‌بینی کرده‌ایم که مقدمات قانونی را انجام دهیم. این کارها مثل ثبت نام کاندیداهاست. آیا می‌توان گفت که ثبت نام کاندیداها به معنای تبلیغ زودهنگام است. به هرحال کار انتخابات مقدماتی دارد و باید مقدمات آن را فراهم کنیم ما تا موعد تعیین شده هیچ تبلیغاتی نمی‌کنیم. فعالیت‌های فعلی هم آماده شدن برای اجرای قانون است.

خود این کار با توجه به شرایط و جایگاه تهران مهم است. باید مقدماتش در چارچوب قانون انجام شود. اتفاقا کارگروه حقوق در ستاد پیش‌بینی شده است. آنها به طور مستمر قوانین لازم را استخراج می‌کنند و مراقب هستند تا هیچ اقدام خلاف قانونی انجام نشود. توجه کنیم که اصلاح‌طلبان خود منادیان قانونمداری در کشور هستند و طبعا در فعالیت‌های‌شان نیز رفتار قانونی را در صدر اولویت‌ها قرار می‌دهند.

یکی از موضوعات مهم پیرامون انتخابات منابع مالی ستادهای انتخاباتی و حضور اسپانسرهایی است که ممکن است در آینده توقعات و انتظارات فراقانونی داشته باشند. برای جلوگیری از وقوع چنین مسائلی چه ساز و کاری پیش‌بینی کرده‌اید؟

الان دوستان ما خودشان را آماده می‌کنند تا شفاف وارد انتخابات شویم. امیدواریم لایحه‌ای که دولت درباره شفافیت منابع مالی انتخابات ارایه کرده به این انتخابات برسد. اما اگر این اتفاق هم رخ ندهد اصلاح‌طلبان پیشقدم شفافیت در انتخابات هستند. ما قبلا هم گفته بودیم که حاضریم ریز هزینه‌های ستاد انتخاباتی خود را از ورود پول تا نحوه هزینه کرد آن به مردم اطلاع دهیم. بنابراین در این انتخابات و ذیل بحث منابع مالی ستاد انتخاباتی طبق ضوابط و فراتر از آن اقدام خواهیم کرد.

آیا برآوردی از هزینه‌های ستاد ائتلاف داشته‌اید؟

هنوز به این شکل و با این جزییات کار برآرود هزینه‌ها را انجام نداده‌ایم. با توجه به وسعت تهران و مجموعه فعالیت‌ها مهم‌ترین هزینه ما در حوزه تبلیغات خواهد بود. ما مطابق با ذایقه جامعه شرایط روز و تکنولوژی کار می‌کنیم و به دنبال این هستیم که با هزینه کم، بیشترین ثمربخشی را داشته باشیم. برای این کار جمعی پیش‌بینی شده‌اند و کارشناسان برجسته تبلیغات و رسانه همفکری می‌کنند و اتاق فکر تشکیل می‌شود تا تبلیغات در تراز پایتخت انجام شود. مهم این است که اطلاع‌رسانی به خوبی انجام و مردم با افکار جریان اصلاحات آشنایی بیشتری داشته باشند. الان امکاناتی داریم و تلاش می‌کنیم با ظرفیت‌های موجود مساله هزینه‌ها را ساماندهی و مدیریت کنیم.

با توجه به اینکه هر یک از ٣٠ کاندیدای فهرست نهایی اصلاح‌طلبان خود نیز ستادهای انتخاباتی شخصی خواهند داشت رابطه ستادهای شخصی و ائتلاف به چه شکل مدیریت می‌شود؟

اینکه سطح فعالیت احزاب، نامزدها و بخش‌های مختلف به چه نحوی انجام می‌شود مساله مهمی است و ما در حال بررسی شیوه‌ها و مدل‌های مختلف هستیم. با توجه به اینکه هنوز در آغاز راه تشکیل ستاد هستیم اجازه بدهید تا امورات با زمانبندی خود انجام شود. به طور حتم این موارد در آینده نزدیک اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آیا شعار انتخاباتی اصلاح‌طلبان تعیین شده است؟

شعار را هم به زودی خواهیم گفت. در حال حاضر شورای عالی سیاستگذاری انتخابات اصلاح‌طلبان کار می‌کند و کارگروه راهبردها و سیاست‌ها نیز مشغول انجام فعالیت است. ما باید تهران را چندوجهی ببینیم. جنبه‌های تکنولوژی و به روز بودن را در کنار اصالت اصلاح‌طلبانه و شیوه برقراری ارتباط بامردم مهم است. باید طوری عمل کنیم که تمامی وجوه مورد نظر به بهترین شکل دیده شود و کارایی موثری داشته باشد.

برآورد شما از میزان رای‌آوری اعضای لیست ٣٠ نفره تهران چیست؟

ما به امید رای‌آوری هر ٣٠ نفر تلاش می‌کنیم. من شخصا از کل کشور یک برآورد و پیش‌بینی داشته‌ام. تصورم این است که ٦٠ درصد مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، ٣٠ درصد اصولگرایان عاقل، ٥ درصد نامزدهای مستقل و ٥ درصد هم در اختیار جریان موسوم به پایداری قرار خواهد گرفت. تهران هم به عنوان کلانشهر و پایتخت تقریبا از همین فرمول تبعیت می‌کند.

 با این تفاوت که اقبال شهروندان تهرانی به اصلاح‌طلبان بیش از سایر گروه‌هاست بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم بین ١٧ تا ٢٠ نفر از لیست اصلاح‌طلبان به راحتی وارد مجلس شوند و تلاش ما بر این متمرکز می‌شود که بقیه افراد لیست را هم با توجه به اقداماتی که انجام خواهیم داد به مردم معرفی کنیم تا ان‌شاء‌الله بیشترین تعداد از لیست اصلاح‌طلبان تهران وارد مجلس شوند. در انتخابات شوراها شرایط اصلا خوب نبود ولی نیمی از شورا را با کمترین امکانات و یاری گرفتن به دست آوردیم. امروز هم با ارزیابی‌ای که داشته‌ایم و موفقیت‌هایی که دولت داشته است و کارهایی که دلواپسان انجام داده‌اند و در برابر برخی کارهای مثبت مثل برجام ایستادند و از خودسری‌ها حمایت می‌کنند پیش‌بینی می‌کنیم مردم به اصلاحات اقبال بیشتری نشان دهند.

در مورد نفر اول تهران چه نظری دارید؟

نفر اول تهران حتما اصلاح‌طلب است. دیده‌اید که در لیست واحد افراد یک جریان که وزن بالاتری دارند قالبا در صدر لیست خواهند بود و رای بیشتری هم می‌آورند. در تهران سال‌های ٩٢ و ٨٨ تقریبا پیشرو بوده‌ایم. اما هر وقت خانه‌نشین شدیم رای نداشتیم. نفر اول تهران از اصلاح‌طلبان معمولا رایی بالای یک و نیم میلیون نفر داشته‌اند. این را مقایسه کنید با آمارها در جریان اصولگرا که رای‌شان بسیار پایین بوده است. هدفگذاری ما در تهران باید بالا باشد چرا که ظرفیت تهران بسیار بالاست. راهبرد ما این است که مشارکت حداکثری باشد و از ٥٠ درصد بالاتر برود.

 بعضی از ادوار انتخابات نصاب رای‌دهندگان ٢٠تا ٣٠ درصد بوده و مشارکت کلانشهرها مطلوب نبوده است. بنابراین باید همه تلاش کنیم تا این نصاب افزایش یابد. حضور کاندیداها از دیدگاه‌های مختلف مهم‌ترین مقدمه رسیدن به مشارکت بالای مردم است. مردم باید احساس کنند از هر دیدگاهی کاندیداهایی هستند. مردم باید احساس کنند افراد متنوع و از همه اقشار و گروه‌ها و افکار سیاسی حضور دارند. این تابلو اگر خوب ترسیم شود مشارکت حداکثری اتفاق می‌افتد. ما تجربه قابل اثباتی در اختیار داریم که نشان می‌دهد هر گاه مشارکت بالا بوده رای اصلاح‌طلبان هم بیشتر بوده؛ در این شرایط هدفگذاری برای دو میلیون رای نفر اول دور از ذهن نیست و ما تلاش‌مان برای رقمی حتی بالاتر از این است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر