صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

نقشه/ترانزیت نفت داعش در سوریه عراق

طبق برآوردها گروهک تروریستی داعش حداقل به ۱۵۰ حلقه چاه قابل بهره برداری در عراق دسترسی دارد که البته با امکانات ابتدایی و با کمترین ظرفیت در حال بهره برداری از این چاه هاست، اما به هر حال پول حاصل از فروش این نفت‌ها، رقم قابل ملاحظه ای را شامل می‌شود.

کد خبر: 64057

به گزارش زمان مدتی است که مدارک متعددی از همکاری‌های نفتی داعش و ترکیه به دست آمده و این موضوع  نشان می‌دهد  سردمداران "حزب عدالت و توسعه"  تا چه حد به حمایت از تروریست‌های داعش پایبند هستند.


دو کشور ترکیه و فدراسیون روسیه اخیرا دچار تنش‌های گسترده ای با یکدیگر شده‌اند و هرکدام تلاش می‌کنند تا یکدیگر را به حمایت نفتی از داعش متهم کنند و تاکنون "مسکو" مدارک متعددی از همکاری داعش به رسانه‌ها ارائه کرده که آخرین آن بمباران کامیون‌های نفتی پسر  "اردوغان" در نزدیکی مرزهای شمالی سوریه (حلب) بود. 

طبق برآوردها گروهک تروریستی داعش حداقل به ۱۵۰ حلقه چاه قابل بهره برداری در عراق دسترسی دارد که البته با امکانات ابتدایی و با کمترین ظرفیت در حال بهره برداری از این چاه هاست، اما به هر حال پول حاصل از فروش این نفت‌ها، رقم قابل ملاحظه ای را شامل می‌شود. سال هاست که از داعش به عنوان ثروتمند ترین گروه تروریستی نام برده می‌شود، اما داعش این ثروت را از چه منبعی به دست می‌آورد؟!


داعش در June سال ۲۰۱۴ با حمله ای گسترده به عراق وارد شد و حدود یک سوم خاک عراق را به طور مستقیم به اشغال خود درآورد. در این حمله علاوه بر اینکه به لحاظ زمینی، به مناطقی توجه شد که داعش در آنجا دارای پایگاه مردمی بود، اما در بعضی از موارد، با مناطقی خاص مواجه هستیم که به غیر از تسلط بر منابع نفتی، دلیل دیگری برای تسخیر و اشغال آن‌ها پیدا نمی‌کنیم.**نقشه مسیرهای انتقال نفت داعش

اخیرا نقشه‌ای در زمینه  "مسیرهای انتقال نفت داعش"  منتشر شده که سازو کار انتقال  نفت از سوریه و عراق به ترکیه (از مناطق تحت تصرف داعش در این دوکشور) را نشان می‌دهد.


نقشه مذکور مسیرهای ترانزیت نفت اصلی و فرعی را با قید شهر محل ترانزیت به مقصد نشان داده و البته تحلیلگران و صاحبنظران و همچنین مقامات "کرملین" معتقدند هزاران کامیون به صورت ممتد نفت داعش را از عراق و سوریه به دست ترکیه می رسانند و آن ها (مقامات  "حزب عدالت و توسعه"  ترکیه که با داعش همکارند) هم در عوض پول نفت را به طرق غیر مستقیم به دست تروریست‌های داعش می‌رسانند.


در نقشه مورد نظر که منتشر شده ترانزیت نفت داعش به ترکیه از طریق دو مسیر اصلی و فرعی صورت می گیرد و هر مسیر اصلی و فرعی شهرهای مختلفی را در عراق  و سوریه در برمی گیرد.


** مسیر اصلی؛ "دیرالزور-رقه-ریف حلب-جنوب ترکیه"/"موصل-یتمن" مسیر نفتی از شمال عراق

در مسیر اصلی از دو محور نفت به ترکیه می‌رسد: اولین محور که با پیکان های قرمز رنگ نشان داده شده در مسیرهای تحت تصرف تروریست های داعش بوده و در آن نفت داعش از طریق مناطق تحت تصرف این گروه تروریستی در استان  "دیرالزور"  ترانزیت و به  "رقه"  منتقل و از  "رقه"  به سمت  "ریف حلب"  و از آنجا به سمت جنوب ترکیه منتقل می شود و شاید یکی از مناطق تحویل نفت داعش منطقه  "مرسین" در ترکیه باشد. 
مسیرهای ترانزیت نفت داعش +نقشه و جزیئات


دومین مسیر اصلی انتقال نفت از سوریه از طریق مناطق تحت تصرف داعش در استان  "دیرالزور"  ترانزیت و از طریق "حسکه" و "قامشلی"  به ترکیه منتقل می‌گردد که البته این مسیر نهایتا به پالایشگاهی در شرق ترکیه و در منطقه "یتمن" انتقال می‌یابد.


سومین مسیر اصلی از طریق شمال عراق و استان  "نینوا"  صورت گرفته و نفت از مرکز این استان (موصل) ترانزیت و از شمال عراق به منطقه "یتمن" در شرق ترکیه منتقل می‌شود و این یکی از مهمترین مسیرهای ترانزیت نفت داعش بوده چون تسلط بیشتری برآن داشته و از حمله جنگنده های روسی نیز در امان است.** مسیر فرعی: "دیرالزور-غازیان تپ"

البته یک مسیر فرعی هم وجود دارد که در این مسیر نفت از طریق مناطق تحت تصرف داعش در استان  "دیرالزور" ترانزیت و از شمال غرب  " رقه"  و  "ریف جنوبی حلب"  حرکت و در منطقه "غازیان تپ" تخلیه و بارگیری می شود.


نکته قابل تامل اینکه همکاری های حزب عدالت و توسعه با داعش تا جایی بوده که مقامات این حزب به اعضای داعش پناهگاه و سلاح نیز می‌دهند و البته دور از ذهن نیست که  از خرید نفت تروریست‌ها  نیز  پشتیبانی کنند.


البته اخیرا درباره حمایت‌های نفتی اقلیم کردستان عراق از داعش هم سخنانی به میان آمده و با توجه به اینکه نیروهای کرد مشغول پاکسازی تدریجی استان " نینوا" هستند و اخیرا موفق به آزاد سازی "سنجار" نیز شده اند به نظر این موضوع در حد گمانه زنی است. 

نظرات بینندگان

ارسال نظر