صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

حماس بدون محکوم کردن داعش به آغوش ايران بازگشت؟

حماس حتي درگيري پنج سال پيش خود را درگيري با تروريست‌ها نمي‌داند. احمد يوسف از رهبران حماس، آن درگيري را، درگيري با عده‌اي شورشي مي‌داند. الغول با يکي از فرماندهان امنيتي حماس در اين باره تماس گرفته و پاسخي جالب دريافت کرده است. وي گفته است که: « ما هيچ مشکلي با ايدئولوژي آنها (سلفي‌ها) نداريم. ولي اگر آنها خواستند جليقه‌هاي انفجاري بپوشند و دولت حماس و افراد آن را کافر بخوانند آن گاه جلوي آنها خواهيم ايستاد».

کد خبر: 605

تابناک/ مطلبي که مي خوانيد در تابناک منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
تلاش‌ها براي احياي روابط ايران و حماس با سفر اخير هياتي به رياست محمد نصر عضو دفتر سياسي حماس وارد مرحله جديدي شد، بدون اين که حماس در مسائل منطقه‌اي تغيير چنداني در مواضع خود ايجاد کند.
پس از دوره‌اي از تنش شديد در روابط ايران و جنبش حماس بر سر مساله سوريه که به کاهش اعتماد ايران به حماس انجاميد، نزديک به دو سال است که تلاش‌هايي براي بهبود روابط ايران و حماس در جريان است. در همين روند بارها خبر احتمال سفر مشعل رئيس دفتر سياسي حماس به ايران تکذيب شد.
حماس در جريان جنگ اخير غزه و بعد از دست دادن متحدان خود در مصر، احساس نياز بيشتري به ايران کرد و چند روز پيش، ابو عبيده، سخنگوي رسمي کتائب القسام، شاخه نظامي حماس بود در سخنانش در مراسم رژه‌اي که به مناسبت بيست و هفتمين سالگرد تاسيس حماس برگزار شد به طور ويژه به ايران اشاره کرد و از نقش آن در حمايت نظامي و مالي از جريان هاي اسلامي تشکر کرد.

مقامات حماس در روزهاي اخير بارها بر اين که روابط با ايران هيچ گاه قطع نشده، تاکيد کرده‌اند و برخي رسانه‌هاي عربي مدعي هستند که حماس احتمالا تغييري در سياست‌ها و مواضع منطقه‌اي خود اعلام خواهد کرد.
با وجود طرح اين ادعا که حماس پيشنهادهاي جذاب عربستان براي قطع روابط با ايران در قبال کسب حمايت کامل مالي اين کشور را رده کرده، ولي حداقل فعلا علامتي از تغيير موضع حماس در قبال تحولات منطقه‌اي، دولت سوريه و گروه‌هاي تروريستي فعال در اين کشور مشاهده نشده است.
رأفت مره"، مسئول رسانه اي جنبش حماس در لبنان در گفتگو با پايگاه خبري العربي الجديد، با شاره به سفر هيئتي از سوي جنبش حماس از تهران تأکيد کرده که ديدار حماس از تهران به هيچ عنوان به معناي اين نيست که اين جنبش سياست هايش را تغيير داده و يا اقدام به عقب نشيني از گزينه هايش و يا موافقت با مسائل منطقه اي نموده است و يا اينکه خطايي مرتکب شده و از آن خطا عقب نشيني کرده است و يا مي‌خواهد تا از کار و يا موضعي که داشته عذرخواهي کند؛ بلکه مواضع حماس در مورد تمامي مسائل منطقه ثابت هست.

در همين حال رفتار خاص حماس در قبال گروه‌هاي تروريستي موجود در منطفه مورد توجه اسماء الغول تحليلگر فلسطيني ساکن اردوگاه رفح در غزه قرار گرفته است. وي در مقاله‌اي براي ال‌مانيتور حمله نيروهاي حماس به مسجد ابن تيميه و کشتن عبداللطيف موسي و 16 همراه وي در سال 2009 را مورد توجه قرار داده است.

بعد از اين که اين افراطي سلفي در غزه تشکيل «امارت اسلامي بيت‌المقدس» را اعلام کرد، حماس به مسجد وي حمله کرد، آن را با بمب منفجر کرد و وي و همراهانش را کشت. پنج سال بعد از ان واقعه، تهديد افراط‌گرايي از نوع داعش به غزه بازگشته است. داعش در دوم نوامبر در غزه اعلام حضور کرد و مرکز فرهنگي فرانسه و منازل برخي از فعالان جنبش فتح هدف حمله قرار گرفت ولي با اين وجود حماس تاکنون با اين استدلال که نقش داشتن داعش در اين حوادث اثبات نشده است، از محکوم کردن داعش خودداري کرده است.

مقامات حماس علاوه بر اين مدعي هستند که عبارت تروريسم مفهومي ساخته غرب است و اين جنبش بنا ندارد از اين عبارت در مورد ديگران و از جمله داعش استفاده کند.
با وجود سابقه حماس در سالهاي اخير در دخالت در مسائل داخلي سوريه و حمايت علني از مخالفان دولت اين کشور، سامي ابوزهري سخنگوي حماس مدعي است که «حماس مسئول سرزمين‌هاي فلسطيني است و هيچ موضعي در قبال گروه‌هاي غيرفلسطيني اتخاذ نخواهد کرد»

حماس حتي درگيري پنج سال پيش خود را درگيري با تروريست‌ها نمي‌داند. احمد يوسف از رهبران حماس، آن درگيري را، درگيري با عده‌اي شورشي مي‌داند.
الغول با يکي از فرماندهان امنيتي حماس در اين باره تماس گرفته و پاسخي جالب دريافت کرده است. وي گفته است که: « ما هيچ مشکلي با ايدئولوژي آنها (سلفي‌ها) نداريم. ولي اگر آنها خواستند جليقه‌هاي انفجاري بپوشند و دولت حماس و افراد آن را کافر بخوانند آن گاه جلوي آنها خواهيم ايستاد».

با وجود پذيرفتن مسئوليت حوادث اخير از سوي داعش، حماس تصميم گرفت که داعش را محکوم نکند. افسر امنيتي حماس که خود پنج سال پيش مسئول سرکوب گروه سلفي فوق‌الذکر بوده است، اين مساله را اين گونه توضيح مي‌دهد که «ما همه اسلام‌گرا هستيم و از نظر ايدئولوژيک براي ما سخت است که آنها را به عنوان گروهي تروريست محکوم کنيم. ما نيز به روش مشابهي از سوي کشورهاي عربي و غربي در معرض اتهام قرار گرفته‌ايم». وي ادامه مي‌دهد که حماس حتي به لحاظ کلامي نيست به اتحاد عليه داعش بپيوندد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر