صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

نشنال اينترست

پرواز پهپادهاي ايراني بر فراز آمريکاي لاتين

احتمالاً پهپادهاي ايراني به‌زودي بر فراز مکزيک پرواز خواهند کرد»: دست‌کم اين‌ها اظهارات «علاءالدين بروجردي»، رئيس ذي‌نفوذ کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس {شوراي اسلامي} ايران است، که اخيراً در رأس هيئتي از نمايندگان براي سفري چهارروزه عازم مکزيک شد

کد خبر: 599

يک مجله آمريکايي مدعي شد که مکزيک به دنبال خريد و استفاده از پهپادهاي ايراني براي مبارزه با کارتل‌هاي مواد مخدر در اين کشور است.
نشنال اينترست در يادداشتي به قلم زاکري کک سردبير اجرايي اين نشريه نوشت: «احتمالاً پهپادهاي ايراني به‌زودي بر فراز مکزيک پرواز خواهند کرد»: دست‌کم اين‌ها اظهارات «علاءالدين بروجردي»، رئيس ذي‌نفوذ کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس {شوراي اسلامي} ايران است، که اخيراً در رأس هيئتي از نمايندگان براي سفري چهارروزه عازم مکزيک شد. اين سفر که نخستين از نوع خود به شمارمي رود، بنا بردعوت {رسمي} خانم «گابريلا کوئباس بارون»، رئيس کمسيون سياست خارجي مجلس سناي مکزيک صورت گرفت؛کسي که خود طي سال جاري چندين بار از ايران ديدار کرد.

■ مقامات مکزيک براي خريد پهپادهاي ايراني ابراز تمايل کردند■
عيني‌ترين نتيجه اين سفر امضاء يادداشت تفاهم گسترش بيشتر روابط اقتصادي، فرهنگي و سياسي ميان ايران و مکزيک بود. بنا بر گزارش‌ها همچنين دو طرف براي افزايش همکاري‌ها در صنعت نفت به توافق رسيدند. هرچند «{علاءالدين} بروجردي» در راه بازگشت افزود: «مقامات مکزيک ابراز تمايل کردند که براي مبارزه با کارتل‌هاي مواد مخدر پهپادهاي ايراني را خريداري کنند».
بر اساس گزارش‌هاي «بي بي سي مونيتور» و «خبرگزاري ترند»، که يک بنگاه خبري خصوصي مستقر در {جمهوري} آذربايجان است و تحولات مربوط به ايران را دنبال مي‌کند؛ «{علاءالدين} بروجردي» به نقل از خبرگزاري فارس، که به سپاه پاسداران {انقلاب اسلامي} نزديک است، گفته است: «در جريان سفر اخيرم به مکزيک، آن‌ها خواهان {خريد} پهپادهاي ايراني هستند.»
رسانه‌هاي انگليسي‌زبان ايران در گزارش‌هاي خود از اين سفر اشاره‌اي به پهپادها نکرده‌اند. بررسي گزارش‌هاي رسانه‌هاي خبري اسپانيايي‌زبان نشان داد که برخي مقالات به پهپادها مربود بوده‌اند؛ اما آن‌ها نيز خبرگزاري فارس را به عنوان منبع خبري ذکر کردند.

■ ايران و مکزيک معتقدند آمريکايي‌ها بيشترين نقش را در ايجاد گروه‌هاي تکفيري داشته‌اند■
بايد به اظهارات «{علاءالدين} بروجردي» بدون دريافت تأييدي از مقامات مکزيک با ترديد نگريست، به‌ويژه با توجه به اين نکته که اين عضو مجلس {شوراي اسلامي} همچنين گفته بود: «دو طرف بر اين باورند که آمريکايي‌ها بيشترين نقش را در ايجاد گروه‌هاي تکفيري {گروه‌هاي تروريستي سني افراطي نظير داعش} داشته‌اند.»
در حال حاضر طرح اين ادعاي برخي از «مقامات رسمي مکزيک»، به‌ويژه از اعضاي احتمالي مجلس سنا، مبني بر ابراز تمايل آن‌ها براي خريد پهپادهاي ايراني همانند گذشته عجيب‌وغريب به نظر نمي‌رسد. از ديرباز مکزيکي‌ها درصدد ريشه‌کني کارتل‌هاي قدرتمند {مواد مخدر} بودند و پهپادها به طور روزافزوني بخشي جدايي‌ناپذير از راهبرد مبارزه با مواد مخدر شده‌اند. در حقيقت بنا بر برخي گزارش‌ها «بازار پهپادها در مکزيک از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ رشدي هفت برابري داشته است.»

■ دولت مکزيک از مدت‌ها قبل از پهپادهاي آمريکايي استفاده کرده است■
اگرچه تمايل مکزيک براي استفاده از پهپادها به منظور مبارزه با کارتل‌هاي مواد مخدر به قبل از سال ۲۰۱۳ بازمي‌گردد؛ مدت‌ها پيش، دولت مکزيک به صورت مخفيانه به آمريکا اجازه داد، که پهپادهاي تجسسي را به منظور جمع‌آوري اطلاعات درباره کارتل‌ها بر فراز آسمان مکزيک به پرواز درآورد؛ به شرط اينکه بعدها اين اطلاعات با {دولت} مکزيک به اشتراک گذاشته شود. نهايتاً علني شدن اين توافق نارضايتي‌هايي را در ميان مردم مکزيک بر سر نگراني از نقض مداوم تماميت ارضي اين کشور توسط آمريکا به بار آورد.

■ مکزيک براي ساخت پهپادهاي داخل کشور تلاش بسياري کرده است■
باوجود اينگونه همکاري‌ها ميان دو کشور، مکزيک طي سال‌هاي گذشته تلاش کرده تا توانمندي‌ها مستقلي درزمينه پرواز هواپيماهاي بدون سرنشين کسب کند. براي مثال در سال ۲۰۰۹ «نيروي هوايي مکزيک» به طور محرمانه پهپادهاي تجسسي «هرمس ۴۵۰» را از اسرائيل خريداري کرد، تا بتواند قاچاقچيان مواد مخدر را در نواحي دور از دسترس مکزيک شناسايي کند. اين مدل «هرمس» در ميان کشورهاي آمريکاي لاتين از محبوبيت زيادي برخورداراست و قادر است تا ارتفاع ۱۸ هزار پايي بالا برود و به مدت ۲۰ ساعت بدون وقفه به پرواز خود ادامه دهد. «پليس مکزيک» همچنين از پهپاد تجسسي معلق «اسکاي-استار ۳۰۰» و هواپيماهاي کوچک بدون سرنشين «اوربيتور» استفاده کرده است.
فارغ از پهپادهاي ساخت اسرائيل، هواپيماهاي بدون سرنشين نوپاي ساخت داخل هم در بازار مکزيک به چشم مي‌خورد. «نيروي دريايي مکزيک» نخستين نهادي بود که استفاده از هواپيماهاي بدون سرنشين را رواج داد؛ اما شرکت‌هايي نظير «هيدرا تکنولوژي» و «اس. او. اس. گلوبال» هم در سال‌هاي اخير از پهپادها استفاده کرده‌اند؛ اما هنوز قابليت پهپادهاي ساخت مکزيک به صورت محدود باقي مانده است.

■ ايران يکي از قديمي‌ترين برنامه‌هاي توسعه پهپاد‌هارا در اختيار دارد■
ايران در هم‌جواري بزرگ‌ترين توليدکننده مواد مخدر قرار دارد؛ همانند مکزيک در ميان بزرگ‌ترين بازار استراتژيک مواد مخدر در جهان محصور شده و سابقه مبارزه‌اي طولاني با قاچاق اين‌گونه مواد را دارد. برخلاف مکزيک، ايران در توسعه هواپيماهاي بدون سرنشين در جهان پيشينه نيرومندي دارد. مرکز مطالعات پهپادها در «کالج بارد» متذکر مي‌شود: «ايران يکي از قديمي‌ترين برنامه‌هاي توسعه هواپيماهاي بدون سرنشين جهان را در اختيار دارد». در واقع تمايل و استفاده ايران از فناوري هواپيماهاي بدون سرنشين به جنگ ايران و عراق در دهه ۱۹۸۰ بازمي‌گردد؛ اما اخيراً به طور آشکارتري نمايان مي‌شود. تنها در ماه آوريل ۲۰۱۳ از چهار مدل پهپادهاي «عازم ۲، مهاجر ب، حازم ۳و سرير اچ ۱۱۰» رونمايي شد؛ يک ماه بعد نيز از پهپاد «حماسه»، با توانايي پايايي در ارتفاعات بالا پرده‌برداري شد. پهپاد ايراني «شاهد» ۱۲۹نمونه بزرگ‌تري از مدل «هرمس ۴۵۰» ساختاسرائيل است، که بردي معادل ۲۰۰۰ کيلومتر و قدرت پايايي برابر با ۲۴ ساعت را دارد.
ايران هم از فروش هواپيماهاي بدون سرنشين خود بيمناک نيست. گزارش‌هاي متعددي درباره فروش و يا مشارکت ايران با حزب‌الله، حماس، سوريه و سودان و ديگر کشورها براي توسعه فناوري پهپادها وجود دارد. ايران به جز مکزيک، به ونزوئلا کمک کرده است تا برنامه هواپيماهاي بدون سرنشين خود را توسعه دهد.

■ تمايل مکزيکي‌ها براي خريد پهپادهاي ايراني کاملاً طبيعي است■
بنابراين کاملاً طبيعي است که سياستمداران و سياست‌گذاران مکزيکي براي خريد پهپادهاي ايراني ابراز تمايل مي‌کنند. ايران بدون شک اين پهپادها را به مکزيک خواهد فروخت و اين نشان مي‌دهد که ايران از پرواز پهپادهايش بر فراز آسمان و مرزهاي مکزيک بسيار خشنود خواهد شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر