صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

عبدا... ناصری

عبدا... ناصری / رئیس‌جمهور در انتخاب معاون سیاسی نقش داشت

اما باور من این است كه در واقع بیشتر و فراتر از شخص وزیر، یعنی رئیس‌جمهور و معاون اول در انتصاب معاون سیاسی وزارت كشور به‌طور جدی نقش داشته‌اند. درست است كه حكم را وزیر كشور داده است اما بحث معاونت سیاسی وزارت كشور بیرون از دایره وزارتی و شخص وزیر، مطرح بوده و پیگیری شده است و خب این نیز به‌طور جدی یكی از نقاط ضعف وزیر كشور است كه هیچ‌وقت سابقه نداشته و هیچ وقت نیز در مخیله كسی نمی‌گنجیده كه مهم‌ترین معاونت وزارت كشور یعنی معاونت سیاسی- امنیتی هشت ماه بدون متولی بماند.

کد خبر: 5887

به گزارش زمان؛ مطلبي که مي خوانيد در -روزنامه آرمان- منتشر شده و انتشار آن در زمان؛ الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست و صرفا جهت اطلاع رسانی است.
------------------------------------------------
 
آرمان- آرش عسكری: در طول هشت ماه گذشته اتاق معاونت سیاسی - امنیتی وزارت كشور خالی بود. اتاقی كه به طور طبیعی و معمول باید پررفت‌وآمدترین و پركارترین اتاق ساختمان فاطمی باشد. در طول این مدت اما بر هیچ‌كس معلوم نگشت كه تكلیف هدایت و پیشبرد توسعه سیاسی مدنظر دولت یازدهم برعهده كیست تا اینكه بالاخره روز یكشنبه طلسم شكست و دكتر محمدحسین مقیمی به‌عنوان معاون سیاسی وزیر كشور معرفی شد. درخصوص این انتصاب و همچنین اولین مصاحبه تلویزیونی دكتر مقیمی در قامت معاون سیاسی وزیر كشور، دكتر عبدا... ناصری با آرمان به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید.
  معاون سیاسی - امنیتی وزیر كشور كه به‌تازگی منصوب شده ‌است در اولین مصاحبه تلویزیونی، خود را یك اصلاح‌طلب خواند. فكر می‌كنید این صراحت آقای مقیمی با توجه به سمت حساسی كه دراختیار دارد در آینده كاری وی تاثیر می‌گذارد؟
آقای مقیمی همیشه اصلاح‌طلب بوده‌اند ضمن اینكه صراحت لهجه از ویژگی‌های همیشگی آدم‌های اهل خمین بوده است. ولی اینكه در آینده چه خواهد شد امیدوارم بتوانند با توجه به اینكه وزیری متفاوت از نظر دیدگاه سیاسی ایشان بر سر كار است در وزارتخانه با هماهنگی و خواست و اراده وزیر، شعار‌های انتخاباتی آقای روحانی در سال 92 را محقق كنند. به هر صورت بحث توسعه احزاب و توسعه سیاسی، گسترش نهاد‌های مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد یكی از شعار‌ها و در واقع فصول مهمی بود كه آقای روحانی روی آنها تاكید داشتند و در این مدت كه از ریاست‌جمهوری آقای روحانی می‌گذرد تقریبا این حوزه، در وزارت كشور معطل مانده و بخشی از آن به نبود معاون سیاسی در وزارت كشور برمی‌گردد و بخشی دیگر به نبود انگیزه‌های شخصی یا سیاسی شخص وزیر كه به هر حال یك چهره اصولگرا هستند. اما به هر حال باید دید آقای روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهوری كه وعده‌هایی را به مردم در این بخش داده است تا چه اندازه می‌تواند از مدیر تحقق این سیاست‌ها حمایت كند و طبیعتا وزیر هم باید بپذیرد كه هماهنگ با این شعار‌ها و دیدگاه‌های رئیس‌جمهور مسائل را پیش ببرد.
 آقای مقیمی وظیفه معاونت سیاسی را توسعه احزاب و فعال کردن آنان دانسته است. فكر می‌كنید درجهت تحقق این امر چه مسائلی پیش رو خواهد داشت؟
مهم‌ترین عنصری كه می‌تواند این آرزو را محقق و این خواسته را پیش ببرد اراده‌ای است كه در سطح كلان دولت باید وجود داشته باشد. چراكه در گام اول برای تحقق این آرزو، یعنی توسعه سیاسی و گسترش احزاب به‌طور طبیعی نهاد‌هایی غیر از وزارت كشور نیز دخیلند. اولین حوزه دستگاههای امنیتی كشورند كه باید در این حوزه وزارت كشور و وزارت اطلاعات به صورت هماهنگ با یكدیگر عمل نمایند و بعد نهاد‌های دیگری در درون دولت نیز باید در چارچوب قانون اساسی  و قوانین این حوزه بحث توسعه سیاسی را به‌طور جدی باور كنند. حتما نهاد‌های بیرون از دولت و حتی ممكن است بعضی از نهاد‌های موجود در درون دولت هم چنین رویه‌ای به شكل قوی نداشته باشند و چالشی جدی در این حوزه‌ها شكل بگیرد كه سرانجام وزارت كشور باید بتواند این مساله را مدیریت كند و پیش ببرد، چون این خواسته یكی از بزرگ‌ترین و یا یكی از مهم‌ترین حوزه‌ها و فصولی بوده كه رئیس‌جمهور وعده آن را داده است و آقای مقیمی هم یكی از مهم‌ترین برنامه‌های خودش را همین مساله اعلام كرده است.
 با توجه به اینكه آقای مقیمی گفته‌اند بدون واسطه و توسط خود وزیر كشور برای این انتصاب فرا خوانده شده‌اند فكر می‌كنید آیا این حرف به منزله پایان حرف و حدیث‌ها درخصوص اختلاف میان وزیر كشور و مجموعه دولت می‌تواند باشد؟
به نظر من تا حدی اداری است! طبیعتا اگر هر شخص دیگری هم بود در چارچوب حفظ اقتدار این حوزه و شخص وزیر همین پاسخ را می‌داد، چون در هر صورت معاون وزیر با وزیر باید بتواند در آینده كار كند. اما باور من این است كه در واقع بیشتر و فراتر از شخص وزیر، یعنی رئیس‌جمهور و معاون اول در انتصاب معاون سیاسی وزارت كشور به‌طور جدی نقش داشته‌اند. درست است كه حكم را وزیر كشور داده است اما بحث معاونت سیاسی وزارت كشور بیرون از دایره وزارتی و شخص وزیر، مطرح بوده و پیگیری شده است و خب این نیز به‌طور جدی یكی از نقاط ضعف وزیر كشور است كه هیچ‌وقت سابقه نداشته و هیچ وقت نیز در مخیله كسی نمی‌گنجیده كه مهم‌ترین معاونت وزارت كشور یعنی معاونت سیاسی- امنیتی هشت ماه بدون متولی بماند.
 آقای مقیمی در جایی گفته‌اند كه تا كنون هشت انتخابات برگزار كرده‌اند كه حوزه‌های مختلفی نیز داشته است. باتوجه به اینكه یكی از سرفصل‌های كاری مهم معاونت سیاسی وزارت كشور در آینده‌ای تقریبا نزدیك انتخابات مجلس است؛ در این خصوص و با توجه به زمان زیادی كه این معاونت بی‌متولی مانده بود وی با چه چالش‌هایی روبه‌روست؟
حتما برای ایشان و دولت مهم‌ترین مساله در این حوزه به‌خصوص در آینده نزدیك بحث انتخابات مجلس و همچنین انتخابات مجلس خبرگان است. اما انتخابات مجلس حوزه مشاركتی بسیار گسترده‌تر و همچنین فعل و انفعالات خیلی جدی‌تر دارد. به هر حال با توجه به فاصله‌ای كه تا انتخابات داریم فكر نمی‌كنم مشكل خاصی در این خصوص پدید آید. برای استارت زدن وشروع كردن نكته مهم این است كه به‌طور جدی از همین اول گام‌های محكمی را در مقدمات برگزاری انتخابات برداریم. به‌خصوص بحث سازماندهی و تشكیل هیات‌های اجرایی كه نخستین چالش را نیز در این حوزه تائید اعضای این هیات‌های اجرایی توسط نهاد‌های بالاتر خواهد داشت و همچنین مراحل بعدی به همین ترتیب. این مسائل مهم‌ترین دغدغه آقای مقیمی باید باشند و امیدوارم كه دولت و شخص رئیس‌جمهور بتوانند از وی حمایت كنند و این چالش‌های جدی را كه در آینده با آن روبه‌رو هستند به‌خوبی پشت‌سر بگذارند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر