صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مختصات پاسخ احتمالي حزب‌الله

نصرالله رهبري نيست كه در چارچوب بازي دشمن خود دست به اقدام بزند

محمد بابایی

تنها سه روز پس از اينكه سيد‌حسن نصرالله اعلام كرد كه حزب‌الله حملات رژيم صهيونيستي را بي‌پاسخ نخواهد گذشت، ارتش اين رژيم عده‌اي از نيروهاي جنبش مقاومت اسلامي لبنان در جنوب سوريه را به شهادت رساند هم‌اكنون همه چشم‌ها به نصرالله دوخته شده است تا ببينند چگونه به وعده خود عمل خواهد كرد.

کد خبر: 5881

 

تنها سه روز پس از اينكه سيد‌حسن نصرالله اعلام كرد كه حزب‌الله حملات رژيم صهيونيستي را بي‌پاسخ نخواهد گذشت، ارتش اين رژيم عده‌اي از نيروهاي جنبش مقاومت اسلامي لبنان در جنوب سوريه را به شهادت رساند هم‌اكنون همه چشم‌ها به نصرالله دوخته شده است تا ببينند چگونه به وعده خود عمل خواهد كرد.


نصرالله رهبري نيست كه وعده تو خالي بدهد و در همين حال نسبت به رويدادهاي مهم شتاب زده و عجولانه واكنش نشان دهد. به نظر مي‌رسد به سه دليل پاسخ حزب‌الله به حمله روز يك‌شنبه رژيم صهيونيستي اجتناب‌ناپذير است؛ نخست اينكه نصرالله در مصاحبه سه ساعته خود با الميادين خط‌‌ و نشاني‌ ‌جدي براي دشمن ديرينه خود كشيد و در صورتي كه به اين حمله اخير اسرائيل واكنش نشان ندهد ضربه قابل توجهي به اعتبار دبيركل حزب‌الله خواهد بود.

دوم، حزب‌الله هنوز انتقام ترور عماد مغنيه را نگرفته بود كه فرزند وي نيز به شهادت رسيد و همين مسئله بيش از پيش انگيزه‌هاي حزب‌الله را براي پاسخ دادن افزايش مي‌دهد و در نهايت اينكه عدم پاسخگويي حزب‌الله موازنه‌اي را كه در طول‌هاي سال‌هاي اخير بين حزب الله و رژيم صهيونيستي شكل گرفته به نفع اين رژيم تغيير مي‌دهد كه بر اساس آن قواعد جديدي بين طرفين شكل مي‌گيرد كه كاملاً به ضرر مقاومت اسلامي لبنان است، مسئله‌اي كه نصرالله تأكيد كرده است كه تحت هيچ شرايطي اجازه تحقق آن را نخواهد داد.


از طرف ديگر، حزب الله محدوديت‌هاي خود را نيز دارد و همين مسئله ‌باعث مي‌شود تا اين جنبش براي پاسخ‌گويي به حملات اخير با در نظر گرفتن جوانب صورت بگيرد؛ اول اينكه بخشي‌از نيروهاي حزب الله در سوريه حضور دارند و نيروهاي اين جنبش با تروريست‌هاي تكفيري در جبهه‌هاي مختلف اين كشور در حال جنگيدن هستند، بنابراين راه‌اندازي جبهه‌اي ديگر با رژيم صهيونيستي از نظر نظامي نمي‌تواند منطقي باشد. دوم ملاحظات سياسي است كه در داخل جامعه لبنان وجود دارد و به نظر نمي‌رسد حزب‌الله به دنبال اقدامي باشد كه منجر به يك جنگ گسترده‌اي شود كه آغازگر آن شناخته شود.
اما همانطور كه يك مقام ارشد جنبش حزب‌الله به روزنامه السفير لبنان گفته است پاسخ اين جنبش به حمله رژيم صهيونيستي «اجتناب‌ناپذير» است اما اينكه اين پاسخ چگونه و در چه سطح و مقياسي خواهد بود، مشخص نيست و احتمالا بستگي به تصميمي دارد كه حزب‌الله در مشورت با سوريه و ايران اتخاذ خواهد كرد. تحليلگران معتقدند حزب‌الله و رژيم صهيونيستي در حال حاضر به دنبال يك جنگ تمام عيار نيستند و همين مسئله باعث مي‌شود حزب‌الله به دنبال راه‌هاي جديدي براي تلافي حمله دشمن صهيونيستي خود است.

از اين منظر حزب‌الله تلاش مي‌كند اولا واكنشي كه از خود نشان مي‌دهد متناسب با حمله روز يك‌شنبه باشد دوم منجر به ايجاد بازدارندگي در مقابل رژيم صهيونيستي شود تا مانع از تكرار هدف قرار گرفتن فرماندهان جنبش مقاومت اسلامي لبنان در سوريه و جا‌هاي ديگر شود و سوم اينكه در صورت لزوم بتواند با ايجاد سياست ابهام از پذيرش مسئوليت مستقيم حمله خودداري كند تا بهانه را از دشمن صهيونيستي خود سلب كند.

بديهي است كه انتخاب پاسخي كه بتواند جوانب فوق را در نظر بگيرد نياز به حساسيت، صبر و زمان كافي است و به همين دليل انتظار اينكه حزب‌الله واكنش سريع به حمله روز يك‌شنبه بدهد منطقي نيست و نصرالله نيز رهبري نيست كه در چارچوب بازي دشمن خود دست به اقدام بزند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر