صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

آيا روسيه مجبور به عقب نشيني مي شود

بر اساس تجربه تاريخي مي توان گفت که بعيد است روسيه بر اثر فشارهاي اقتصادي ناشي از تحريم ها، به عقب نشيني جدي در موضوع اوکراين دست بزند و منافع حياتي و استراتژيک خود را قرباني نمايد.

کد خبر: 579

يادداشتي که مي خوانيد در الف منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

بر اساس تجربه تاريخي مي توان گفت که بعيد است روسيه بر اثر فشارهاي اقتصادي ناشي از تحريم ها، به عقب نشيني جدي در موضوع اوکراين دست بزند و منافع حياتي و استراتژيک خود را قرباني نمايد.

درحالي‌که ارزش روبل، واحد پول رسمي روسيه، طي يک هفته ۱۵ درصد کاهش داشته، آمريکا، اتحاديه اروپا و کانادا تحريم‌هاي جديد عليه روسيه تصويب کرده‌اند.

براساس مصوبه جديد اتحاديه اروپا، شهروندان و شرکت‌هاي تابع کشورهاي عضو اتحاديه حق سرمايه‌گذاري و خريد ملک و ارائه خدمات به کريمه را ندارند و مؤسسات جهانگردي اين کشورها، به‌خصوص ترتيب‌دهندگان سفرهاي دريايي، مجاز به حمل مسافر براي بازديد از اين منطقه نيستند. کشتي‌هاي اروپايي هم به جز در موارد اضطراري، نمي‌توانند به بنادر اين منطقه سفر کنند. فروش برخي اقلام و اجناس به شرکت‌هاي ثبت شده در کريمه هم ممنوع شده است.

فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد که در حالي که نزول روبل خبر خوبي براي روسيه، اتحاديه اروپا و جهان نيست، تحريم‌ها تا زماني که مسکو دست از حمايت شورشيان در شرق اوکراين بر ندارد، ادامه خواهد يافت. وي در جمع خبرنگاران افزود: پوتين و مقامات روسيه بايد تغييرات اساسي را در رويکرد خود نسبت به جهان نشان دهند و به سمت تعامل روي آورند.

همزمان با تصويب تحريم‌هاي جديد اتحاديه اروپا عليه مسکو، باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا، روز پنجشنبه قانون ضدروسي حمايت از آزادي اوکراين را که در آن اعمال تحريم هاي جديد پيش بيني شده امضا کرد. براساس طرح کنگره، دولت آمريکا مجوز پيدا کرده که تحريم‌هاي بيشتري را عليه شرکت‌هاي نفتي و نظامي دولت روسيه اعمال کند و تجهيزات راهبردي مانند هواپيماهاي بدون سرنشين و تسليحات ضد‌تانک را در اختيار دولت اوکراين قرار دهد. وزارت امورخارجه روسيه روزجمعه در بيانيه اي هشدار داد که اين کشور اقدامات ضدروسي آمريکا را بدون پاسخ نمي گذارد.

کانادا نيز روز جمعه اعلام کرد تحريم هاي جديد عليه رهبران جدايي طلبان اوکراين و بخش نفت و گاز روسيه وضع کرده است.

اين در حالي است که ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه در آخرين نشست خبري خود در سال ۲۰۱۴ تأکيد کرد که در بدترين حالت خروج از وضعيت فعلي اقتصادي اين کشور ۲سال طول مي‌کشد و بازگشت روسيه به رشد اقتصادي، قطعي است.

کشورهاي غربي، روسيه را به دامن زدن به بحران اوکراين که منجر به کشته شدن ۴۷۰۰ نفر و آوارگي يک ميليون تن شده است، متهم مي کنند. اين کشورها بر اين اعتقادند که پوتين به‌عنوان رييس‌جمهور روسيه در امتداد آمال و آرزوها خود به دنبال بازيابي مرزهاي روسيه تزاري است. طبق اين نگاه پس از اشغال اوکراين نوبت به کشورهاي اروپاي شرقي خواهد رسيد و متعاقباً خلع قدرت رييس‌جمهور سابق اوکراين، تنها بهانه اي براي کشورگشايي روسيه است.

اين در حالي است که از نگاه روس ها ريشه اصلي بحران اوکراين را بايد در سياست گسترش ناتو به شرق جستجو کرد که اين خود بخشي از استراتژي کلان ايالات‌متحده آمريکا يعني خارج کردن اوکراين از دايره نفوذ و قدرت روسيه و الحاق آن به غرب است. افزون بر اين، از نگاه روس ها از علل درگيري هاي اوکراين بايد به گسترش اتحاديه اروپا به شرق و حمايت از انقلاب هاي رنگي نيز اشاره کرد.

نکته واضح اين است که تجربه تاريخي ثابت کرده که قدرت‌ها حاضر نيستند از منافع حياتي استراتژيک خود در مقابل فشارهاي اقتصادي سياسي چشم‌پوشي کنند و بعيد است روسيه نيز بر اثر فشار تحريم ها حاضر گردد در قضيه اوکراين عقب نشيني جدي انجام دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر