صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

زيباکلام: انتخاب روساي دانشگاه توسط يک نهاد سياسي تاسف آور است

امروز قرار است صلاحيت محمود نيلي احمدآبادي به عنوان گزينه رياست دانشگاه تهران در شوراي عالي انقلاب فرهنگي بررسي شود، به همين بهانه سراغ صادق زيباکلام استاد و هيات علمي دانشگاه رفتيم تا نظر او را در مورد نحوه انتخاب روساي دانشگاه و شخص نيلي جويا شويم.

کد خبر: 5687

ايسکا نيوز/ امروز قرار است صلاحيت محمود نيلي احمدآبادي به عنوان گزينه رياست دانشگاه تهران در شوراي عالي انقلاب فرهنگي بررسي شود، به همين بهانه سراغ صادق زيباکلام استاد و هيات علمي دانشگاه رفتيم تا نظر او را در مورد نحوه انتخاب روساي دانشگاه و شخص نيلي جويا شويم.
اين استاد دانشگاه به نحوه انتخاب روساي دانشگاه اعتراض کرد و گفت: اين خيلي تاسف آور است که فردي که هم از نظر مديريتي و هم از نظر توان علمي و فني لياقت خود را ثابت کرده است و واقعا يکي از بهترين ها در سطح کشور است بايد توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي تاييد شود و در واقع نگاه سياسي بايد يک پست علمي را تاييد کند.

زيبا کلام افزود: در هيچ جاي دنيا رئيس دانشگاه را يک مجموعه که سياسي هستند و يک نگاه ايدئولوژيک دارند، انتخاب نمي کنند. در تمامي کشور هاي توسعه يافته حتي کشور هايي که هم رديف ما هستند از جمله ترکيه، پاکستان، هند انتخاب رياست دانشگاه بر عهده اشخاص غير سياسي است.

استاد حقوق دانشگاه تهران با اشاره به نحوه انتخاب روساي دانشگاه در کشورهاي ديگر گفت: بايد به مکانيزم انتخاب مسئولين دانشگاه ها در کشورهاي ديگر نگاه کرد که اين روند به چه صورت است. آيا يک نهاد حکومتي که نگاه سياسي و ايدئولوژيک دارند مي‌توانند به درستي در خصوص رياست دانشگاه تصميم بگيرند؟ پاسخ اين است که خير. در تمام کشورها و جوامع توسعه يافته يک مجموعه از خود دانشگاه در مورد انتخاب گزينه براي رياست دانشگاه تصميم گيرنده هستند. ولي متاسفانه در جمهوري اسلامي ايران رياست دانشگاه هاي ما مانند انتخاب مدير، ناظم و معاون يک دبستان ابتدايي که بايد توسط انتخاب آموزش و پرورش تعيين شود.

زيبا کلام به ملاک‌هاي انتخاب روساي دانشگاه‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: اي کاش اين انتخاب براساس مباني علمي و آکادميک صورت مي گرفت اما متاسفانه چيزي که شاهد هستيم اين است که گزينه‌ها صرفا براساس ملاحضات سياسي انتخاب مي‌شوند.

او در ادامه در خصوص رياست هاي سابق دانشگاه تهران اظهار داشت: به صورت کلي روساي دانشگاه بيشتر نگاه ايدئولوژيک داشتند و اين کساني که رئيس دانشگاه شدند خيلي نتوانستند به دانشگاه خدمت کنند زيرا همه هم وغم آنها مسائل سياسي بوده نه مسائل علمي. در حاليکه در فضاي پس از انتخابات 24 خرداد ديگر نمي توان به ضرب و زور نهادهاي امنيتي فعاليت سياسي دانشگاه و دانشجويان را محدود کرد.

صادق زيبا کلام، در مورد معرفي نيلي احمد آبادي به عنوان گزينه رياست دانشگاه تهران گفت: به عقده من، نيلي يک فرد آکادميک است؛ يک استاد دانشگاه با تجربه طولاني مدت مديريتي که قابليت هاي بالايي هم دارد. اين مدتي که دانشگاه تهران رئيس نداشت او از نظر مديريتي خوب عمل کرد.

اين استاد حقوق دانشگاه تهران در پايان گفت: به نظر من بعيد به نظر ميرسد که نيلي بتواند راي شوراي عالي انقلاب را کسب کند. زيرا نگاه اصولگرايان نسبت به او نگاه خيلي مثبتي نيست همچنان که در جريان نامزدي او در وزارت علوم هم شاهد بوديم اصولگرايان به سوابق آکادميک و مديريتي او هيچ توجهي نکردند و فقط از منظر سياسي به او ايراد گرفتند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر