صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

فاتح ۱۱۰، شمشير ايران +عکس

فاتح ۱۱۰، شمشير ايران بر گلوي رژيم صهيونيستي

کد خبر: 5669

تسنيم/ حملات اخير رژيم‌صهيونيستي به خاک سوريه که منجر به شهادت جمعي از رزمندگان حزب‌الله لبنان شد، حالا ديدگاه استراتژيست‌هاي منطقه‌اي را در خصوص احتمال وقوع يک نبرد تمام عيار ميان جبهه مقاومت و رژيم‌صهيونيستي را به يکديگر نزديک کرده‌است.

به گزارش تسنيم، حملات اخير رژيم‌صهيونيستي به خاک سوريه که منجر به شهادت جمعي از رزمندگان حزب‌الله لبنان شد، حالا ديدگاه استراتژيست‌هاي منطقه‌اي را در خصوص احتمال وقوع يک نبرد تمام عيار ميان جبهه مقاومت و رژيم‌صهيونيستي را به يکديگر نزديک کرده‌است. نبردي که قطعاً متفاوت با هر نبرد ديگر ميان نيروهاي مقاومت و رژيم صهيونيستي‌خواهد بود. اين موضوع را مي‌توان از سخنان اخير سيدحسن نصرالله دبير کل حزب‌الله لبنان به خوبي درک کرد. جايي که وي به صراحت عنوان کرد که نيروهاي حزب‌الله از سال 2006 موشک‌هاي فاتح 110 در اختيار داشته‌اند و اين موشک‌ها در مقايسه با موشک‌هايي که هم اکنون در اختيار دارند قديمي است.
اما نگاهي به توانمندي‌هاي موشک پيشرفته و نقطه‌زن فاتح 110 که از توليدات جمهوري اسلامي ايران است و حزب‌الله لبنان با آن تجهيز شده، مي‌تواند اين موضوع را اثبات کند که توازن موجود در منطقه به طور کامل به سود جبهه مقاومت و نيروهاي حزب‌الله تغيير کرده است.
فاتح 110 و وحشت رژيم‌صهيونيستي
بر اساس اطلاعات منتشر شده، موشک فاتح 110 پيشرفته‌ترين موشک‌ نسل چهارم از سامانه‌هاي موشکي فاتح است که توسط سازمان صنايع هوا و فضاي وزارت دفاع در مرداد ماه سال 91 رونمايي شد. شهرت اين موشک‌ها به سرعت و دقت بسيار بالاي آنها است و برد آن به 300 کيلومتر مي‌رسد و مي‌تواند کلاهک انفجاري با وزن 500 کيلوگرم را حمل کند. اين در حالي است که با کاهش وزن کلاهک انفجاري ميزان برد اين موشک قابل تغيير است و مي‌تواند تا فواصل بيشتري دسترسي داشته باشند. دقت هدف‌گيري اين موشک صددرصد است و از سامانه هدايت بسيار پيشرفته‌اي نيز برخوردار است.
اما نقطه تفاوت اين موشک نسبت به ساير موشک‌هايي که نيروهاي حزب‌الله لبنان از آن استفاده مي‌کنند، تفاوت در نوع سوخت آنهاست. هم اکنون نسل سوم و چهارم موشک‌هاي خانواده فاتح که با عنوان فاتح 110 شناخته مي‌شوند، با سوخت جامد کار مي‌کند که همين موضوع سرعت آن را نسبت به موشک‌هاي قبلي بسيار بالاتر برده است. موضوعي که چالشي جدي براي گنبد آهنين و ساير سامانه‌هاي ضد موشکي رژيم‌صهيونيستي است، چراکه اين موشک با سرعت حرکتي نزديک به 4200 کيلومتر در ساعت، در آستانه شکستن مرز سرعتي قرار دارد که سامانه‌هاي دفاع موشکي اسرائيل بر اساس آن کار مي‌کنند.
نکته ديگري که در خصوص موشک فاتح 110 باعث وحشت رژيم‌صهيونيستي شده، آن است که اين موشک‌ها مي‌توانند کلاهکي جنگي با قابليت انفجاري زياد با وزن 500 کيلوگرم را حمل کنند. اين نشان مي‌دهد که فاتح 110 قدرت تخريبي بي‌سابقه‌اي نسبت به ساير موشک‌هايي دارد که پيش ‌از اين از سوي حزب‌الله به سمت سرزمين‌هاي اشغالي شليک شده بود.
در اين ميان قابليت مهم و بزرگ موشک‌هاي فاتح 110 امکان پرتاب آنها از سکوهاي متحرکي است که توسط خودروها حمل مي‌شوند. اين ويژگي به يگان‌هاي موشکي حزب‌الله نرمش بيشتري در تحرک و پرتاب اين موشک‌ها مي‌دهد. علاوه بر اينکه نسل‌هاي پيشرفته اين موشک‌ها آزمايش‌هاي خود در مورد تغيير مسير در جريان حرکت به سوي هدف را با موفقيت پشت سر گذاشته است. همچنين نکته مهم‌تر آن است که امکان ردگيري سکوهاي پرتاب اين موشک‌ها توسط سيستم‌هاي رژيم‌صهيونيستي نيز وجود ندارد؛ موضوعي که در جنگ اخير غزه و استفاده از سکوهاي متحرک باعث سردرگمي ارتش اين رژيم شده بود.
در کنار اين نبايد فراموش کرد که برد نسل اول اين موشک‌ها به 200 کيلومتر مي‌رسيد، اما نسل‌هاي جديد در آن که احتمالاً در اختيار حزب‌الله قرار گرفته تا 350 کيلومتر برد دارد. اين بدان معناست که موشک‌هاي مذکور عملاً هر منطقه‌اي در سرزمين‌هاي اشغالي که حزب‌الله قصد حمله به آن را داشته باشد، پوشش مي‌دهد. اين حوزه از پايگاه‌هاي عمليات هوايي در منطقه الجليل گرفته تا تأسيسات حياتي رژيم‌صهيونيستي در حيفا و مراکز دولتي در تل‌آويو و حتي حاتساريم در جنوب اسرائيل را شامل مي‌شود.
قدرتي به نام ايران
در عين حال طبق اظهارات مقامات رژيم‌صهيونيستي و امريکايي هم‌اکنون قابليت موشکي ايران يک تهديد امنيتي عمده‌اي براي رژيم‌صهيونيستي است. جمهوري اسلامي ايران بنا بر فرموده رهبر معظم انقلاب، پشتيبان نهضت‌هاي اسلامي و گروه‌هايي است که در مقابل رژيم منحوس صهيونيستي ايستاده‌‌اند و قادر است به صورت مستقيم با موشک‌هاي دوربرد خود و غيرمستقيم با تأمين موشک‌هاي ميان‌برد براي سازمان‌هايي همچون حماس، جهاد اسلامي و به خصوص حزب‌الله لبنان، تل‌آويو را مورد هدف قرار دهد و قطعاً در صورت نياز نسل‌هاي جديدتر موشک‌هاي خود با قدرت تخريب بالاتر را براي سرنگوني رژيم‌صهيونيستي در اختيار رزمندگان حزب‌الله لبنان قرار خواهد داد.
منبع: جوان

نظرات بینندگان

ارسال نظر