صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روسیه چقدر در سوریه هزینه می‌کند؟

مسکو می‌تواند به راحتی هزینه عملیات نظامی را در سوریه تامین کند، زیرا به نسبت عملیات مشابه توسط آمریکا ارزان‌تر است و نیز ۱۷ سال افزایش پیاپی بودجه نظامی کشور، دست ارتش آن را برای انجام این عملیات باز گذاشته است.

کد خبر: 54594

به گزارش زمان محاسبات موسسه تحقیقات دفاعی ای اچ اس جین و فایننشال تایمز نشان می‌دهد حتی اگر این عملیات یک سال طول بکشد، هزینه آن فقط ۳ درصد کل بودجه دفاع ملی سال ۲۰۱۶ را تشکیل خواهد داد. بن مورز تحلیلگر ارشد موسسه یادشده گفت عملیاتی مانند آنچه اکنون روس‌ها انجام می‌دهند، روزانه بین ۲.۳ تا ۴ میلیون دلار هزینه دارد. بودجه دفاعی سال آینده روسیه حدود ۵۱ میلیارد دلار است که در مقایسه با بودجه سال جاری ۸ دهم درصد افزایش نشان می‌دهد که البته به نسبت به کل بودجه و تولید ناخالص داخلی برای نخستین بار ظرف سال‌های گذشته کاهش نشان می‌دهد.

 
 
 
محاسبه هزینه عملیات روسیه توسط این موسسه بر پایه آن است که این کشور ۳۶ جنگنده و ۲۰ هلیکوپتر در پایگاه لاذقیه دارد که به طور متوسط روزانه ۳۰ حمله انجام می‌دهند و در هر حمله ۵ بمب پرتاب می‌کنند. دست کم ۱۵۰۰ سرباز روسی هم حضور دارند.
 
این محاسبه نشان می‌دهد روسیه می‌تواند سربازان خود را با هزینه روزانه حدود یک دهم ۴ میلیون دلاری که آمریکا برای نگهداری از این تعداد سرباز در افغانستان نیاز دارد، حفظ کند. آمار اخیر پنتاگون حاکی از آن است که آمریکا تا به حال در عملیات ۱۴ ماهه خود علیه داعش حدود ۴ میلیارد دلار هزینه کرده است، یعنی روزانه تقریبا ۱۰ میلیون دلار.
 
 
 
 
 
منبع: افکار خبر
انتهای پیام/

نظرات بینندگان

ارسال نظر