صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

علیرضا شیخ عطار

آمریکا با اهداف عربستان مخالف است

حاکمیت عربستان در دوران پادشاهان گذشته با هژمونی ایران بر پهن دشت خاورمیانه و نفوذ این کشور درسوریه، لبنان و عراق چندان مخالفتی نمی‌کرد و نهایتا‍ اعتراضات لفظی به این موضوع داشت زیرا هژمونی ایران بر خاورمیانه به‌درستی دربرابر زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی و حمایت از جبهه مقاومت تعریف شده است

کد خبر: 54532

 

آرمان - احسان اسقایی: حاکمیت عربستان در دوران پادشاهان گذشته با هژمونی ایران بر پهن دشت خاورمیانه و نفوذ این کشور درسوریه، لبنان و عراق چندان مخالفتی نمی‌کرد و نهایتا‍ اعتراضات لفظی به این موضوع داشت زیرا هژمونی ایران بر خاورمیانه به‌درستی دربرابر زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی و حمایت از جبهه مقاومت تعریف شده است. با تغییر و تحولاتی که بعد از فوت ملک عبدا... و جانشینی ملک سلمان در بالاترین سطح مختلف قدرت در عربستان به وجود آمد، مقامات تازه سعودی کوشیدند درمقابل نفوذ ایران درخاورمیانه ایستادگی کنند تاجایی که می‌توان ادعا کرد روابط دو کشور درطول چند دهه گذشته تا این حد تیره و تار نبوده است. عربستان درعراق و سوریه با تحریک داعش علیه مواضع ایران وجبهه مقاومت رسما به هردلیلی همراه صهیونیست‌ها شده است و می‌کوشد به هر طریق حتی به آشوب کشیدن منطقه جلوی نفوذ ایران را بگیرد و در این راه تنها می‌خواهد به یک نتیجه برسد و آن حفظ وضعیت موجود آل سعود است. به بهانه مواضع ایران وعربستان درسوریه و رابطه این دو کشور علیرضا شیخ‌عطار دیپلمات و سفیر اسبق ایران درآلمان با آرمان به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید. 
 
 
 
 چرا غربی‌ها این روزها به نقش موثر ایران درحل بحران سوریه اعتراف می‌کنند؟
این مساله مهمی است که حتی آمریکایی‌ها که با هر نوع تحرک ایران در خاور میانه مخالفند تاکید دارند بحران سوریه بدون حضور ایران به جایی نخواهد رسید. اهمیت ایران در بحران سوریه به خاطر مسائل نظامی و اقتصادی نیست؛ مهم بودن ایران به دلیل منطق سیاسی و دیپلماتیک ایران است. بحث ما از ابتدا درباره سوریه این بود که نمی‌توان به بهانه خوب یا بد بودن بشار اسد وی را از بیرون سرنگون کرد. هر نظامی درکشور خود مخالفانی دارد؛ مخالفان یا از طریق دموکراتیک می‌توانند اعمال نظر کنند یا اگر نتوانستند شیوه‌های تجربه شده‌ای را می‌توان به کار گرفت تا دولت را اصلاح کرد اما اینکه از بیرون ده‌ها هزار نفر با اندیشه‌های انحرافی و خرج پول و با عقب مانده‌ترین تفکرات که نمونه آن سر بریدن انسان‌هاست را وارد کشور و حتی دولت کنیم معقول و منطقی نیست. ناحق بودن این رویه آنقدر مشخص است که غربی‌ها هم از اینکه عملا خود را حامی این تروریست‌ها نشان دهند وحشت دارند و ترکیه و حتی عربستان حمایت از این گروه‌ها را تکذیب می‌کنند. ایران از روز اول این پیش‌بینی را کرد که این جریانات به دنبال دموکراسی درسوریه نیستند. این جریانات به دنبال کمک حامیانشان تنها یک قصد دارند و آن اینکه مهم‌ترین مساله خاورمیانه که حضور صهیونیست‌هاست را تحت‌الشعاع قرار دهند. ایران اما بر این حرف خود ایستاده و الان هم همه می‌دانند که سخنان و تحلیل مقامات ایران درست بوده است. امروز آمریکایی‌ها به نقش ایران اعتراف دارند و اروپایی‌ها هم علاوه بر اعتراف، اصرار هم دارند. 
 چرا غربی‌ها به یکباره از بشار اسد حمایت کردند؟
غربی‌ها در ابتدا فقط به رفتن اسد فکر می‌کردند ولی امروز اعلام کرده‌اند که تا دوره انتقالی اشکالی ندارد وی در قدرت حضور داشته باشند. زمانی هم رسما اعلام کرده بودند اسد باید برود. حتی برخی از جریانات جهان اسلام از اینکه اعلام کنند سوریه خط مقدم مقاومت است ابا داشتند. از آنجا که غربی‌ها از آینده قدرت در سوریه تحلیل ندارند حفظ وضعیت اسد بهترین گزینه است. 
 اروپایی‌ها در سفرهای اخیر خود به ایران با مقامات کشورمان درباره بحران سوریه رایزنی کرده‌اند؟
بله، در سفر اخیر آقای اشتاین‌مایر به تهران یا سفر آقای امیرعبداللهیان به بروکسل خیلی از موارد گفته شده است حتی انگلیسی‌ها با تمام خصومتی که با ما داشتند درسفر عبداللهیان به لندن اعلام کردند که کار در سوریه بدون حضور ایران پیش نمی‌رود و حتی باوجود حضور روسیه در سوریه که آن را به سختی تحمل کرده‌اند اعتقاد دارند حضور ایران می‌تواند منطقی به ادامه حضور روس‌ها در آینده بدهد زیرا روابطی میان ایران و روسیه وجود دارد و محبوبیتی که ایران در افکار عمومی سوریه دارد بر همگان مسلم است.
 آیا اختلاف ایران و عربستان محدود به سوریه می‌شود؟
اختلاف ایران با عربستان مربوط به سوریه نیست. در عربستان در دو سال اخیر و حتی در اواخر عمر ملک عبدا... اتفاقاتی افتاد که این کشور را از مسیری که داشت خارج کرد. البته مسیر قبلی عربستان مسیر مودت با ایران نبود ولی یک عقلانیت از نوع سنتی و به شیوه رئیس قبیلگی بر سران عربستان حاکم بود که ایران را به عنوان قدرت تاثیرگذار به رسمیت می‌شناختند ولی هیچگاه از اندیشه ایران خوشحال نبودند ولی واقعیت‌ها را می‌شناختند که ایران یک نظام باثبات دارد و مردم ایران هم از این حکومت حمایت می‌کنند و نظام ایران هم بر اساس پیشینه فرهنگی در منطقه نفوذ دارد و سعی می‌کردند با این موضوع کنار بیایند و در برخی مواقع با مانورهای سیاسی از خود رفع‌نگرانی کنند. این مساله در دهه90 به اوج خود رسید اما از چند سال پیش که نسلی که این تفکر را داشتند از دنیا رفتند یا کنار نشستند و کار به دست نسل جوان افتاد، مشکلات آغاز شد و نسل جوان فعلی که در عربستان حاکم است نه به زمین و نه به بازی شناخت دارد و انواع خطاها از آنها سر زده است و هر روز شاهد هستیم که اشتباهات پرهزینه‌ای را تکرار می‌کنند.
 چرا ایران با عربستان این مسائل را حل نمی‌کند؟
مشکل ایران با عربستان این است کسی که صاحب منطق و آشنایی با مسائل باشد در عربستان وجود ندارد؛ گروهی بی‌تجربه در این کشور روی کار آمده‌اند و فکر می‌کنند به خاطر دلارهای نفتی و حمایتی که از قدرت‌های بزرگ جهانی دارند می‌توانند همه را با خود همراه کنند البته هرچه زمان گذشته اشتباه بودن این تئوری بیشتربرای آنها ثابت شده است. امروز آمریکا به عنوان متحد اصلی عربستان درخفا و علنی از شیوه‌های عربستان گله‌مند است. امروز دخالت‌های عربستان در کشورهای گوناگون در روز صدها میلیون دلار خرج روی دست عربستان می‌گذارد. اگر گزارش صندوق بین‌المللی پول راجع به عربستان را مورد مطالعه قرار دهید نشان می‌دهد ذخایر ارزی عربستان به‌شدت در حال کاهش است. به هرحال اشخاصی که امروز در عربستان حاکمند نمی‌دانند عربستان چه آینده‌ای خواهد داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر