صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

دکتر علی بیگدلی

حل مشکلات خاورمیانه در گرو توافق هسته‌ای

تا زمانی که مشکل هسته‌ای ایران حل نشود هیچ‌کدام از مشکلات خاورمیانه حل نخواهد شد. آمریکا به این نتیجه رسیده که بدون همکاری با ایران توان حل مشکلات خاورمیانه خصوصا مشکل داعش را ندارد بنابراین باید این مساله حل شود. به‌رغم اینکه اسرائیل و عربستان در منطقه با توافق ایران و غرب مخالفند ولی منافع آمریکا ایجاب می‌کند که ایران و غرب با یکدیگر بر سر پرونده هسته‌ای به توافق برسند بنابراین تا مساله هسته‌ای حل نشود رابطه ایران با آمریکا و مسائل خاورمیانه حل نمی‌شود.

کد خبر: 5313

احسان اسقایی: ایران و آمریکا بر سر پرونده هسته‌ای بدون واسطه درحال مذاکره‌اند. کری و ظریف در چند روز پیش برنامه‌ریزی‌شده و حتی خارج از برنامه با یکدیگر بر سر حل پرونده هسته‌ای به گفت‌وگو نشستند. عراقچی، معاون ظریف هم اعلام کرده که فضای مذاکرات جدی است و طرفین درحال نزدیک کردن نظراتشان به یکدیگر هستند. اما هنوز فاصله برای به توافق رسیدن باقی است. هرچند توافق میان ایران و غرب نزدیک است و طرفین رسماً اعلام کرده‌اند برای به توافق رسیدن تنها یک اراده سیاسی لازم است ولی آن‌سوی دنیا در واشنگتن خبرهای خوبی به گوش نمی‌رسد. جمهوری‌خواهان به‌منظور فشار بر اوباما قصد دارند تحریم‌های جدیدی علیه ایران به تصویب برسانند تصمیمی که اگر صورت بگیرد قطعاً سدی درراه به توافق رسیدن ایران و غرب خواهد شد. دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلستان نیز که در آمریکا به‌سر می‌برد، سعی کرده است در پرده این نکته را به گوش جمهوری‌خواهان برساند. به بهانه رایزنی‌های ایران با آمریکا در ژنو و اراده‌ احتمالی جمهوری‌خواهان آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران با دکتر علی بیگدلی کارشناس روابط بین‌الملل به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.
 مذاکرات درحال انجام است از طرفی مذاکره‌کنندگان از برداشتن گام‌های مؤثر برای حل پرونده هسته‌ای سخن می‌گویند و از طرف دیگر جمهوری‌خواهان تلاش دارند تحریم‌های جدیدی علیه ایران تصویب کنند. به نظر شما امکان وضع تحریم‌های جدید علیه ایران وجود دارد؟
جمهوری‌خواهان بر سر مسائل بین‌المللی و همچنین مسائل داخلی با اوباما اختلافات زیادی دارند بنابر این اگر امروز مشکلات زیادتر شده به این دلیل است که جمهوری‌خواهان توانسته‌اند در دومجلس سنا و کنگره اکثریت را به دست آورند به همین جهت سعی دارند فشار بیشتری بر اوبامای دموکرات بیاورند. واقعیت این است مساله هسته‌ای ایران برای جمهوری‌خواهان از حساسیت بالایی برخوردار است و از طرفی این پرونده برای دموکرات‌ها هم مهم است. طبق موافقتنامه ژنو، کنگره در شرایط فعلی کاری نمی‌تواند انجام دهد چراکه اکثریت لازم را برای تصویب تحریم علیه ایران ندارد در نتیجه اگر در کنگره هم علیه ایران تحریمی تصویب شود اوباما به راحتی می‌تواند آن را وتو کند چراکه اگر قرار باشد وتوی اوباما رد شود نیاز به 67 رای در کنگره است که درحال حاضر جمهوری‌خواهان چنین رایی ندارند.
 بسیاری بر این عقیده‌اند که دولت کنونی آمریکا به دلیل اینکه می‌خواهد برگ برنده‌ای در کارنامه حزب دموکرات بگذارد، علاقه‌مند است مساله هسته‌ای ایران به یک نقطه مطلوب برسد به نظر شما چنین تحلیلی درست است؟
بله، همین‌طور است. دیوید کامرون در آمریکاست و در آنجا اعلام کرده اگر تحریم‌های جدید علیه ایران به تصویب برسد به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای در‌هاله‌ای از ابهام خواهد بود. کاخ سفید خیلی علاقه‌مند است که این مذاکرات به نتیجه برسد. جان کری هم دیروز اعلام کرد اگر این مذاکرات با شکست مواجه شود ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا ضرر خواهند کرد. 
 آیا طرفین مذاکرات در پرونده هسته‌ای این اراده را دارند که به یک توافق جامع دست یابند؟
 بله، همان‌طور که طرفین اعلام کرده‌اند اراده برای حل پرونده هسته‌ای و رسیدن به توافق وجود دارد و دو طرف بر سر مسائل عمده و اساسی به توافق رسیده‌اند ولی الان تحریک‌هایی که از یک طرف صهیونیست‌ها و از طرف دیگر کنگره درحال انجام هستند ممکن است باعث به تاخیر افتادن توافق شود و نتیجه مطلوبی برای آمریکایی‌ها نخواهد داشت چراکه مشکل اوباما با کنگره تنها بر سر پرونده هسته‌ای ایران نیست و اعضای جمهوری‌خواه کنگره در تمام جهات قصد فشار بر اوباما را دارند تا بتوانند وی را تضعیف کنند. دوسال دیگر در آمریکا انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود و اگر جمهوری‌خواهان بتوانند دموکرات‌ها را تضعیف کنند آن موقع شانس رای‌آوری‌شان کمتر خواهد شد ولی در هر صورت بسیاری از مسائل حل شده و تنها یک اراده سیاسی نیاز است تا طرفین به یک تفاهم جامع دست یابند.
 عربستان و لابی صهیونیسم محکوم به این هستند که در به توافق رسیدن ایران و غرب سنگ‌اندازی می‌کنند آیا به نظر شما عربستان و لابی صهیونیستی در آمریکا چنین نفوذی دارند؟
عربستان و آمریکا به اندازه گذشته به یکدیگر نزدیک نیستند. و اختلافاتی با هم دارند، از جمله درباره سوریه. ضمن اینکه عربستان نمی‌خواهد که ایران از زیر بار تحریم‌ها رها و به قدرت مطلق منطقه‌ای تبدیل شود. اگر ایران از زیر بار تحریم‌ها خارج شود در رقابت با عربستان‌سعودی می‌تواند مناطق بیشتری را تحت نفوذ خود قراردهد و بیشتر نگرانی عربستان از این بابت است وگرنه عربستان‌سعودی آنچنان نفوذی مثل صهیونیست‌ها در آمریکا ندارد هرچند که بیشترین سرمایه خود را در آمریکا صرف کرده ولی تصمیماتی که آقای اوباما گرفته و نظراتی که کابینه وی در 20روز گذشته مطرح کرده‌اند همه حکایت از این دارد که کاخ سفید مصمم است یک موافقتنامه سیاسی امضا شود و با توجه به اینکه اسرائیل و آمریکا هم با یکدیگر در تفاهم به سر نمی‌برند و عضویت فلسطین در دادگاه بین‌المللی پذیرفته شد و اسرائیل را به‌عنوان جنایتکار جنگی معرفی کردند همه اینها نشان می‌دهد که فضای منطقه خاورمیانه درحال تغییر است و سرمنشأ این تغییر نیز در حل پرونده هسته‌ای ایران خلاصه شده است چراکه امواج تروریستی در خاورمیانه درحال افزایش است و کاخ سفید هم به این نتیجه رسیده که باید چاره‌ای برای این معضل بیندیشد تا شاید بتواند از ایران برای حل مسائل منطقه‌ای کمک بگیرد. حدود یک ماه آینده یک کنفرانس ضدخشونت در آمریکا برگزار می‌شود و شاید از ایران هم دعوت شود.
 آلن ایر (سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا) اعلام کرده اگر اختلاف آمریکا با ایران در پرونده هسته‌ای حل شود، آنگاه این کشور برای حل سایر موضوعات با ایران به گفت‌وگو خواهد نشست. نظر شما چیست؟
تا زمانی که مشکل هسته‌ای ایران حل نشود هیچ‌کدام از مشکلات خاورمیانه حل نخواهد شد. آمریکا به این نتیجه رسیده که بدون همکاری با ایران توان حل مشکلات خاورمیانه خصوصا مشکل داعش را ندارد بنابراین باید این مساله حل شود. به‌رغم اینکه اسرائیل و عربستان در منطقه با توافق ایران و غرب مخالفند ولی منافع آمریکا ایجاب می‌کند که ایران و غرب با یکدیگر بر سر پرونده هسته‌ای به توافق برسند بنابراین تا مساله هسته‌ای حل نشود رابطه ایران با آمریکا و مسائل خاورمیانه حل نمی‌شود.
آرمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر