صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

قوچاني باتوقيف ۸روزنامه "رکورددار توقيف"

قوچاني فعاليت رسانه‌اي خود را با نشريه‌هاي چون "عصرما"، ارگان سازماني و مطبوعاتي سازمان مجاهدين انقلاب آغاز و سپس با روزنامه‌هاي چون عصرآزادگان، جامعه، نشاط، خرداد و اخبار اقتصاد همکاري کرد و در نهايت اينکه مسئوليت سردبيري همشهري ماه به او سپرده شد.

کد خبر: 5275

مطلبي که مي خوانيد در خبرگزاري تسنيم منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

------------------------------------------------
روزنامه مردم امروز به سردبيري محمد قوچاني به دليل تيتري با مضمون حمايت از رسانه‌ هتاک به ساحت مقدس پيامبر مکرم اسلام با دستور دادستاني توقيف شد؛ نکته‌اي که در اين‌باره قابل توجه و تامل است رکورد "محمد قوچاني" در توقيف کردن رسانه‌هاي اصلاح‌طلب است.
قوچاني فعاليت رسانه‌اي خود را با نشريه‌هاي چون "عصرما"، ارگان سازماني و مطبوعاتي سازمان مجاهدين انقلاب آغاز و سپس با روزنامه‌هاي چون عصرآزادگان، جامعه، نشاط، خرداد و اخبار اقتصاد همکاري کرد و در نهايت اينکه مسئوليت سردبيري همشهري ماه به او سپرده شد.


روزنامه‌هايي که با سردبيري محمد قوچاني به محاق توقيف رفته به شرح ذيل است:


توقيف همشهري ماه
محمد قوچاني که در اولين تجربه سردبيري، سردبير همشهري ماه شد که انتشار اين ماهنامه به اتهام تخلف از قانون مطبوعات و انتشار بدون مجوز و غيرقانوني توقيف شد؛ روابط عمومي دادگستري کل استان تهران روز دوشنبه(6 اسفند 1380) طي اطلاعيه‌اي اعلام کرد: به دنبال انتشار بدون مجوز و غيرقانوني نشريه‌اي با عنوان “همشهري ماه“ به طور مرتب و منظم از سوي روزنامه‌ي همشهري و شکايت مدعي‌العموم نسبت به اين عمل غيرقانوني، آقاي مرتضي الويري مديرمسوول روزنامه‌ي همشهري در تاريخ 1380/11/9 در شعبه‌ي 1410 حاضر و اعلام داشت: با توجه به اينکه در صدد هستيم مجوزي مستقل براي نشريه‌ي همشهري ماه از هيات نظارت بر مطبوعات اخذ نماييم و اين موضوع در هيات نظارت نيز مطرح گرديده لذا تا زمان تعيين تکليف قانوني متعهد و ملزم مي‌باشم که از ادامه‌ي چاپ مجله‌ي همشهري ماه که به ضميمه‌ي روزنامه‌ي همشهري به صورت رايگان توزيع مي‌گردد جلوگيري نمايم.

توقيف‌هاي شرق
در دوره مسئوليت محمد قوچاني در روزنامه شرق، انتشار اين روزنامه دو مرتبه متوقف شد که اولين حکم توقيف را پس از انتشار شماره‌ي 141 خود، به‌دليل پوشش دادن خبر مربوط به نامه‌ي اعتراضي نمايندگان مجلس ششم در 29 بهمن 1382 از سوي شعبه‏‌ي 6 دادسراي ويژه‏‌ي‌ کارکنان دولت دريافت کرد. اما اين توقيف به‌دليل نامه‌ي عذرخواهي مديرمسئول روزنامه‌ي شرق که به سعيد مرتضوي -دادستان وقت تهران- نوشت، زمان زيادي طول نکشيد؛ بعد از گذشت شش ماه، اين روزنامه بار ديگر به دليل انتشار کاريکاتوري توهين آميز در صفحه‌ي پاياني شماره‌ي 853 خود توقيف شد.

روزنامه هم‌ميهن
روزنامه هم ميهن به مدير مسئولي غلامحسين کرباسچي که در افکار عمومي به عنوان تريبون حزب کارگزاران مطرح بود فعاليت خود را در دوران دوم خرداد آغاز کرد. بعد از توقيف اوليه اين روزنامه، انتشار مجدد آن هم زمان شد با توقيف روزنامه شرق و انتقال محمد قوچاني و تيم همراهش در تحريريه شرق به روزنامه هم ميهن. البته دور جديد فعاليت روزنامه هم ميهن به سردبيري قوچاني با انتشار 47 امين شماره اش در تيرماه سال 86 به پايان رسيد و با راي نهايي دادگاه توقيف شد.

هفته‌نامه‌ شهروند امروز
و اما محمد قوچاني در سال 85 و بعد از توقيف‌ رسانه‌هاي قبلي و با همکاري تيم قبلي‌‌اش هفته نامه "شهروند امروز"منتشر کرد که اين رسانه اصلاح‌طلب هم در آبان87 توسط هيئت نظارت بر مطبوعات و به دليل تکرار تخلفات و عدم توجه به تذکرات قبلي توقيف شد.

کوچ به ايراندخت
همزمان با انتشار شهروند امروز، قوچاني از شهروند امروز به هفته نامه ايراندخت کوچ کرد اما اين رسانه هم توسط هيئت نظارت بر مطبوعات در تاريخ 10 اسفند سال 88 با استناد به تبصره ماده 11 قانون مطبوعات و با توجه به فقدان شرايط مندرج در بند 6 ماده 9 قانون مطبوعات يعني "پاي بندي و التزام عملي به قانون اساسي"، لغو پروانه شد.

روزنامه اعتمادملي
قوچاني که هم زمان با مسئوليت سردبيري هفته نامه شهروند امروز، يکي از اعضاي شوراي سياست‌گذاري روزنامه اعتماد ملي و از مشاوران مهدي کروبي محسوب مي‌شد در 23 بهمن ماه 87به عنوان سردبير روزنامه اعتماد ملي منصوب و فعاليت خود در اين روزنامه آغاز کرد؛ عملکرد محمد قوچاني در فتنه 88 در روزنامه اعتماد ملي موجب شد که او آخرين سردبير اين روزنامه باشد چرا که اعتماد ملي به دليل پخش شايعه، اشاعه فحشا و افترا عليه نظام اسلامي در سال 88 توقيف شد.

توقيف آسمان
روزنامه آسمان که اولين شماره آن در26 بهمن 92 منتشر شد تنها بعد از 6 شماره به انتشار مطلبي به نقل از هرميداس باوند حکم قرآني و الهي قصاص را غيرانساني خواند و به همين دليل و بنا به اعتراضات گسترده جريان‌هاي سياسي من جمله بخشي از جريان اصلاحات، با حکم دادسراي عمومي و انقلاب تهران در روز پنجشنبه 1 اسفند 1392 توقيف شد.

مردم امروز
روزنامه اصلاح‌طلب مردم امروز با حضور محمد قوچاني در ٦ دي سال جاري منتشر شد و عصر امروز(شنبه27 دي) با حکم دادستاني تهران به دليل حمايت از روزنامه هتاک فرانسوي که کاريکاتوري موهن را عليه پيامبر اسلام(ص)منتشر کرده بود، توقيف شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر