صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ترس از کاهش وزن اصولگرايي در شورا!

وزارت ورزش معتقد است رضازاده براي نشستن بر صندلي رياست فدراسيون بايد قيد صندلي شوراي شهر را بزند و اين براي فراکسيون اصولگرايان شوراي شهر تهران يعني خطر از دست‌دادن اکثريت در شورا، چراکه جايگزين رضازاده، «افشين حبيب‌زاده‌کلي» يکي از اعضاي علي‌البدلي است که به فراکسيون اصلاح‌طلب تعلق دارد.

کد خبر: 5242

فرهيختگان/ متن پيش رو در فرهيختگان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي ار آن نيست.

اين روزها حسين رضازاده اصلي‌ترين دغدغه اصولگرايان شوراي شهر تهران است. رضازاده براي انتخابات رياست فدراسيون وزنه‌برداري ثبت‌نام کرده است. وزارت ورزش معتقد است رضازاده براي نشستن بر صندلي رياست فدراسيون بايد قيد صندلي شوراي شهر را بزند و اين براي فراکسيون اصولگرايان شوراي شهر تهران يعني خطر از دست‌دادن اکثريت در شورا، چراکه جايگزين رضازاده، «افشين حبيب‌زاده‌کلي» يکي از اعضاي علي‌البدلي است که به فراکسيون اصلاح‌طلب تعلق دارد.
همين موضوع براي اصولگرايان نگران‌کننده است. آنها با اختلاف کمي توانستند شهردار انتخاب کنند و در سال دوم با جلب نظر ورزشکاران شورا، موفق شدند هيات‌رئيسه شورا را هم به‌طور کامل در اختيار بگيرند. رفتن رضازاده و اضافه‌شدن حبيب‌زاده مي‌تواند ترکيب شوراي شهر را به نفع اصلاح‌طلبان تغيير دهد و آنها را اميدوار کند در سال سوم دوباره رياست شورا را به دست آورند.
رضازاده بارها اعلام کرده اولويتش وزنه‌برداري است. به همين دليل رايزني‌هاي گسترده‌اي از طرف هيات‌رئيسه شورا در حال انجام است تا وزارت ورزش را متقاعد کند که رضازاده مي‌تواند هم عضو شوراي شهر باشد و هم رئيس فدراسيون وزنه‌برداري. مصاحبه‌هاي پي‌درپي مهدي چمران، رئيس شوراي شهر تهران در اين‌باره و اصرار او بر اينکه عضويت در شوراي شهر شغل نيست فقط قسمتي از تلاش اصولگرايان براي نگاه‌داشتن رضازاده در شوراي شهر است. هيات‌رئيسه شورا جلسه‌هاي پنهاني بسياري هم براي راضي‌کردن وزارت ورزش و سازمان بازرسي کشور برگزار کرده که آخرين آنها هفته گذشته و بعد از جلسه علني شوراي شهر برگزار شد تا شايد بتواند اين دو دستگاه را که مدعي اصلي دو شغله‌بودن رضازاده هستند راضي کند. اصولگرايان شورا تا اينجا موفق عمل کرده‌اند و توانسته‌اند فعلا وزارت ورزش را راضي کنند تا رضازاده بدون استعفا از شورا در انتخابات فدراسيون ثبت‌نام کند.

قانون را زيرپا نگذارند
تلاش اصولگرايان شورا براي دور زدن قانون، مورد اعتراض اصلاح‌طلبان شورا هم قرار گرفته است. محمدمهدي تندگويان، عضو فراکسيون اصلاح‌طلبان شورا در گفت‌و‌گو با فرهيختگان اين کار را «سياسي‌کاري و زيرپا گذاشتن قوانين» مي‌داند و از اينکه يک جناح سياسي قصد بهره‌برداري از اين جريان را دارد، گلايه مي‌کند. به گفته او، اينکه رضازاده «تحت فشار يک حزب مي‌خواهد در شورا بماند» به اين معني است که ديگر نمي‌تواند عملا رياست فدراسيون را داشته باشد. تندگويان به اصولگرايان توصيه مي‌کند براي «پيش‌بردن سياست‌هايشان قوانين را زيرپا نگذارند.» به اعتقاد او وزارت ورزش هم در اين زمينه «بسيار بد و با بي‌عرضگي» عمل کرده است و بايد تکليف را مشخص کند. او معتقد است: «اگر حضور رضازاده در فدراسيون وزنه‌برداري ايرادي ندارد، بايد وزارت ورزش از هادي ساعي و احمد دنيامالي هم عذرخواهي کند و به دنيامالي اجازه دهد به رياست فدراسيون قايقراني برگردد.» تندگويان تاکيد مي‌کند که «قانون بايد براي همه اجرا شود و اصلاح‌طلبان هم به رضازاده نمي‌گويند از شورا برود بلکه انتظار دارند در اين‌باره تصميم‌گيري کند» و اين حرف غيرمنطقي نيست.

قانون يکسان اجرا نمي‌شود
تيغ سياست مبهم وزارت ورزش درباره دوشغله‌ها، ارتباط هادي ساعي با فدراسيون تکواندو را هم گسسته است. ساعي که براي رياست فدراسيون تکواندو نامزد شده بود با مخالفت وزارت ورزش مواجه و مجبور شد از نامزدي‌اش کناره‌گيري کند. ساعي در گفت‌و‌گو با فرهيختگان درباره سياست‌هاي مبهم وزارت ورزش از مخالفت نصرالله سجادي، معاونت قهرماني وزارت ورزش مي‌گويد که اين روزها با رضازاده مخالفتي ندارد. به گفته ساعي، در آن روزها سجادي شخصا «پاي اين موضوع ايستاد و خيلي محکم پيگيري کرد» و مدعي شد که وزارت ورزش قانون را اجرا مي‌کند و براساس قانون دوشغله‌ها اجازه شرکت در انتخابات رياست فدراسيون‌ها را ندارند. ساعي از اينکه «قانون براي همه يکسان اجرا نمي‌شود» انتقاد مي‌کند.
به گفته او، آن زمان حتي به او اجازه ندادند در انتخابات ثبت‌نام کند، چراکه وزارت ورزش تاکيد داشت بايد اول از شوراي شهر تهران استعفا بدهد، اما امروز رضازاده از شورا استعفا نداده است ولي در انتخابات رياست فدراسيون وزنه‌برداري ثبت‌نام کرده است. اين عضو شوراي شهر تهران ابراز اميدواري مي‌کند قانون براي همه اجرا شود و تاکيد مي‌کند که وزارت ورزش بايد در اين زمينه پاسخگو باشد. سياست‌هاي وزارت ورزش درباره افراد دوشغله همچنان مبهم است.
به نظر مي‌رسد اين وزارتخانه هم تحت فشار گروه‌هاي مختلف سياسي تصميم‌هاي متفاوتي مي‌گيرد. در کنار سياست‌هاي مبهم وزارت ورزش آنچه بسيار روشن است تلاش بي‌وقفه اصولگرايان شورا براي نگه‌داشتن رضازاده در شوراي شهر است. رفتن رضازاده از شورا توازن قوايي را که اصولگرايان به زحمت در آن برتري داشتند از بين خواهد برد و اين موضوع براي آنها غيرقابل قبول است. بايد ديد اين بازي سياسي به بهانه ورزش در زمين شورا، درنهايت به نفع کدام گروه به پايان خواهد رسيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر