صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

علي خرم: مرزهاي رسمي در مذاکرات در حال کاسته شدن است

کد خبر: 5240

ايلنا/ سفير اسبق ايران در مقر اروپايي سازمان ملل با اشاره به اين نکته که سه کشور اروپايي منتظر هستند، ببينند بعد از هر مذاکره آمريکا چه پيامي مي‌دهد٬ تاکيد کرد: از سوي ديگر روسيه و چين هم توان اين را ندارند که به تنهايي نقش يک طرفه مثبت را بازي کنند.

سيدعلي خرم در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، با اشاره به مذاکرات هسته‌اي و همچنين يادآوري گفت‌وگوهاي دو جانبه محمدجواد ظريف و جان کري گفت: در دنياي بين‌الملل هرچه جلو‌تر مي‌رويم٬ شاهد کاسته شدن تدريجي مرزهاي رسمي هستيم. امروز ديگر مسائل بين کشور‌ها همچون گذشته تنها با نشستن پاي ميز مذاکره قابل حل نيست٬ بلکه پياده‌روي ديپلماتيک نيز معناي خاص خود را دارد.

وي خاطرنشان کرد: به عنوان مثال مي‌توان نوع گفت‌وگوي ظريف و کري را تحليل کرد و افزود که ايران و آمريکا در مسير انجام يک کار مشترک قدم مي‌زنند و رايزني مي‌کنند.

خرم با تاکيد بر اينکه ظريف و کري خواستند بگويند درصدد رفع اختلافات هستند، گفت: نوع مذاکرات دستگاه ديپلماسي نشان مي‌دهد که روابط ايران و آمريکا وارد فاز جديدي مي‌شود که در آن رسميت روابط کمتر و صميميت دو طرف بيشتر مي‌شود.

اين کارشاس مسائل بين‌الملل گفت: ايران و آمريکا تمايل دارند با برداشتن مرزهاي رسمي در روابط‌شان٬ مشکلات دوجانبه خود را بيشتر از طرق غير رسمي حل‌وفصل کنند.

سفير اسبق ايران در مقر اروپايي سازمان ملل با بيان اينکه ايران و آمريکا دو بازيگر اصلي در پرونده هسته‌اي هستند، تاکيد کرد: سه کشور اروپايي منتظر هستند، ببينند بعد از هر مذاکره آمريکا چه پيامي مي‌دهد از سوي ديگر روسيه و چين هم توان اين را ندارند که به تنهايي نقش يک طرفه مثبت را بازي کنند و با ايران هم اختلافي ندارند که بخواهند نقش تخريبي عليه ايران بازي کنند، بنابراين بايد ايران و آمريکا اختلافات سياسي خود را حل کند.

خرم عنوان کرد: در ماه‌هاي گذشته علاوه بر روسيه و چين، کشورهاي اروپايي هم از ايران تقاضا داشتند اختلافات خود با آمريکا را حل کند چراکه در اين صورت اين کشور‌ها اشتياق اين را دارند وارد همکاري‌هاي موثر اقتصادي با ايران شوند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر