صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ديپلماسي گسترده "ظريف"/ بنظر ميرسد توافقي درحال شکل گرفتن است

کد خبر: 5216

باشگاه خبرنگاران/ بلومبرگ در گزارشي به قلم "جاناتان تايرون" نوشت، محمد جواد ظريف طي در تازه ترين تلاش خود براي حل مسئله هسته اي ايران طي دو روز به سه پايتخت اروپايي سفر کرد.

وزير خارجه ايران روز جمعه در پاريس با جان کري وزير خارجه آمريکا و همتاي فرانسوي وي لوران فابيوس ديدار کرد. ظريف روز پنجشنبه نيز به برلين و بروکسل رفته بود و با "فرانک والتر اشتاينماير" وزير خارجه آلمان و فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اروپا ديدار کرد.

"يان کرنز" تحيلگر مستقر در لندن در اظهاراتي گفت رفت و آمد ها به گونه اي است که به نظر مي‌رسد توافقي در حال شکل گرفتن است. وي گفت پاي منافع اقتصادي و ديپلماتيک زيادي در ميان است.

گروه 1+5 و ايران هجدهم ژانويه در ژنو براي مذاکره گردهم مي‌آيند. ديپلمات ها تا اول مارس براي ايجاد چارچوب سياسي و تا اول ژوئيه براي حل و فصل جزييات توافق براي پايان دادن به مسئله هسته اي ايران زمان دارند.

موگريني جمعه شب در اظهاراتي پس از ديدار با ظريف گفت ما بر تعهد شديد خود درباره راه حل سياسي که به طور کامل نگراني هاي بين المللي درباره ماهيت کاملا صلح آميز مسته هسته اي ايران را برطرف کند، تاکيد مي کنيم. وي گفت مذاکرات بايد در چارچوب زماني تعيين شده به نتيجه برسد.

گفتني است ضرب الاجل ماه نوامبر براي دستيابي به توافق، بدون هيچ پيشرفتي سپري شد.

اشتاينماير نيز پس از گفتگو با ظريف گفت هر دوي ما اين ديدگاه مشترک را داريم که مذاکرات نمي تواند تا ابد ادامه پيدا کند. به اين علت ما واقعا بايد از چارچوب زماني کنوني استفاده کنيم.

نشست روز جمعه کري و ظريف دومين نشست وزراي خارجه ايران و آمريکا طي سه روز اخير بود. يک مسئول وزارت خارجه آمريکا که خواست نامش فاش نشود گفت اين دو ديپلمات روز چهارشنبه در ژنو گفتگوهايي بسيار مهم داشتند و درباره طيف گسترده اي از مسايل مختلف گفتگو کردند.

ديپلمات هاي آمريکايي و ايراني روز جمعه به مذاکرات خود در ژنو ادامه دادند. مسئولان چين، فرانسه، آلمان، روسيه و انگليس نيز به آنها خواهند پيوست.

نمايندگان جمهوريخواه و دموکرات در کنگره آمريکا در حال بررسي طرحي هستند که تحريم هايي اضافي برضد ايران اعمال مي‌کند. با اين حال سامانتا پاور نماينده آمريکا در سازمان ملل در اظهاراتي گفته است اين اقدام به شدت به تلاش هاي ديپلماتيک براي دستيابي به توافق ، لطمه خواهد زد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر