صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

ضبط تماس هاي تلفني ایرانیان آمريکا

تماس هاي تلفني ساکنان آمريکا با ايران را ضبط مي کند

کد خبر: 5153

فارس / اطلاعاتي که به تازگي در دسترس رسانه‌ها قرار گرفته، نشان مي‌دهد وزارت دادگستري آمريکا انبار داده بزرگي از اطلاعات مربوط به تماس‌هاي تلفني ميان ساکنان اين کشور با چندين کشور ديگر از جمله ايران، ايجاد کرده است.

اطلاعات مربوط به يک پرونده قضايي و همچنين اظهارات افراد مطلع نشان مي‌دهد وزارت دادگستري آمريکا دستکم تا سال 2013، در حال ذخيره و ايجاد بانکي از تماس‌هاي تلفني ميان آمريکا و چندين کشور ديگر از جمله ايران بوده است.

به نوشته روزنامه «وال‌استريت‌ژورنال»، رسانه‌ها روز پنج‌شنبه پس از افشاي متن دادخواست پرونده مربوط به فردي که به تلاش براي صادرات قطعات الکترونيک به ايران متهم شده است، در جريان وجود يک منبع اطلاعاتي ديگر از آمارهاي تماس ميليون‌ها آمريکايي، قرار گرفتند.

بنا بر اين گزارش، در اين دادخواست، يک مرجع مبارزه با مواد مخدر که از زيرمجموعه‌هاي وزارت دادگستري به شمار مي‌آيد، عنوان کرده است که اين آژانس با استفاده از احکام اجرايي (حکمي متفاوت از مجوزهاي دادگاه فدرال)، اقدام به جمع‌آوري انباري از داده‌هاي مربوط به تماس‌هاي تلفني به و از چندين کشور خارجي «که مشخص شده بود با قاچاق مواد مخدر يا جرايم مرتبط» در ارتباط بوده‌اند، کرده است.

هرچند در اسناد دادگاه عنوان شده است که تنها اطلاعات مربوط به تماس‌هاي گرفته‌شده از آمريکا ثبت شده، اما وال‌استريت‌ژورنال به نقل از افراد مطلع نوشته است که ذيل اين برنامه، تماس‌هاي ورودي به ايالات متحده نيز ثبت و ضبط شده است.

اين اسناد همچنين نشان نمي‌دهد چه کشورهايي هدف اين برنامه بوده‌اند، اما به وجود ايران در بين اين کشورها اذعان دارد. اين برنامه در دهه 1990 آغاز به کار کرده و به گفته افراد مطلع نسبت به اين عمليات، در اوت 2013 در پي انتشار گزارش‌هايي در مورد ديگر روش‌هاي جاسوسي اين وزارتخانه، متوقف شده است.

يک مقام وزارت دادگستري آمريکا مدعي شده است که اين بانک داده پس از آن پاک شده و از سال 2013 نيز اطلاعات آن مورد بررسي قرار نگرفته است. به ادعاي اين مقام، وزارت دادگستري ديگر اين اطلاعات را جمع‌آوري نمي‌کند.

«پاتريک تومي» حقوقدان اتحاديه آزادي‌هاي مدني آمريکايي مي‌گويد اطلاعات جديد نشان مي‌دهد که «دولت در به کارگيري جمع‌آوري انبوه اطلاعات» از مبحث تروريسم و امنيت ملي فراتر رفته و براي تحقيقات عادي جنايي نيز از اين روش‌ها بهره مي‌گيرد.

پيش از اين افشاگري‌هاي «ادوارد اسنودن» کارمند سابق آژانس امنيت ملي آمريکا در مورد روش‌هاي جمع‌آوري انبوه اطلاعات اتباع آمريکايي و خارجي، براي دولت «باراک اوباما» دردسر ساز شده بود. به گفته اسنودن، آژانس امنيت ملي و همچنين ديگر نهادهاي جاسوسي آمريکا، با استفاده از ابر برنامه‌هايي که براي جمع‌آوري حجم بالاي داده طراحي شده‌اند، به بهانه مبارزه با تروريسم به جاسوسي مي‌پردازند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر