صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

مهدی محتشمی*

زمانی برای حل مشکلات ایران و آمریکا

طبیعتا اگر ایران همچنین حُسن‌نیتی را از آمریکایی ها درک کند، شاید تمایل پیدا کند که موضوعاتش را با آمریکایی‌ها حل کند. البته حل و فصل موضوعات بین ایران و آمریکا خود زمانی طولانی‌ می‌طلبد و باید منتظر تصمیم بزرگان و مسئولان ارشد دو کشور بود.

کد خبر: 5121

پرونده هسته‌‌ای ایران یکی از پرچالش‌ترین موضوعاتی است که در سطح بین‌المللی طی چند سال اخیر مطرح شده است. اهمیت این پرونده مورد تأکید دو یا چند کشور نیست بلکه اهمیت این موضوع در سطح جهان قابل مشاهده است.
چراکه ابتدا اروپایی‌ها و در مراحل بعد، آمریکایی‌ها به پرونده هسته‌‌ای ایران ورود پیدا کردند. فارغ از آن، حل پرونده هسته‌‌ای کشورمان به دلیل نقش پراهمیتی که ایران در منطقه بازی می‌کند و تحریمهای ظالمانه‌ای که علیه کشورمان وضع شده می‌تواند آثار درونی و بیرونی زیادی داشته باشد.
گویا مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که حل پرونده هسته‌‌ای ایران می‌تواند سرآغازی برای رفع مشکلات دیگر میان دو کشور باشد.
این تحلیل از جهتی می‌تواند صحیح و ازجهت دیگر، ناصحیح باشد که این موضوع، بستگی به رفتار مقامات آمریکایی دارد. بر هیچ فرد یا کشوری پوشیده نیست که دولت ایران مصمم است، پرونده هسته‌ای یک‌بار برای همیشه حل و مختومه اعلام شود و همچنین براساس گزارشات آژانس، ایران شفافیت لازم را درزمینه پرونده هسته‌ای خود ایجاد کرده و همواره بیشترین سطح همکاری را با آژانس داشته است.
 
حل پرونده هسته‌‌ای ایران همچنین در سیاست خارجه ایالات متحده نیز اهمیت خاصی دارد چرا که دولت اوباما در پیشبرد سیاستهای مختلف این کشور در برخی زمینه‌ها ناکام مانده و اگر این دولت دموکرات بتواند موضوع پرونده هسته‌‌ای ایران را به صورت مسالمت‌آمیزی حل و فصل کند، قطعا می‌تواند بخشی از ناکامی‌های خود در زمینه‌های داخلی و خارجی را جبران کند اما اینکه آیا می‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد و به عبارت دیگر آیا آمریکایی‌ها قابل اعتماد هستند یا نه، جای بحث و بررسی دارد.
 
به هر حال آمریکایی‌ها مدعی هستند که موضوع پرونده هسته‌‌ای ایران برای آنها اهمیت زیادی دارد ولی از طرف دیگر باید این موضوع را هم در نظر داشت که سیاست خارجی آمریکا یک سیاست یکپارچه و واحد نیست. به هر حال جمهوریخواهان در سیاست خارجی و در موضوع هسته‌‌ای ایران دیدگاههای متفاوتی با دموکرات‌ها دارند و رابطه ایران و آمریکا هم به دلیل دیوار بلند بی‌اعتمادی‌ها و اختلافاتی که بین دو طرف وجود دارد باعث شده که برقراری روابط عادی میان دو کشور در حال حاضر امکانپذیر نباشد البته این امیدواری وجود دارد که آمریکا با برخورد صحیح و کاهش جاه‌طلبی‌هایش درمورد موضوع هسته‌‌ای ایران، حُسن‌نیت خود را به ایران نشان دهد و اگر آمریکا اینگونه عمل کند می‌توان این تحلیل را داشت که آمریکایی‌ها خواهان حل موضوع و رفع مشکلاتشان با ایران هستند.
 
طبیعتا اگر ایران همچنین حُسن‌نیتی را از آمریکایی ها درک کند، شاید تمایل پیدا کند که موضوعاتش را با آمریکایی‌ها حل کند.
البته حل و فصل موضوعات بین ایران و آمریکا خود زمانی طولانی‌ می‌طلبد و باید منتظر تصمیم بزرگان و مسئولان ارشد دو کشور بود. 

 

* کارشناس امور بین الملل

منبع: روزنامه آرمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر