صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

رقص‌پرچم‌اصلاحات در‌خیابان پرچم !

بی‌نظمی و دستپاچگی برخی برگزارکنندگان تا جایی بود که دو برنامه متفاوت برای سخنرانی‌ها در دست مهمانان قرار داشت و آنچه انجام شد متفاوت با هر دو برنامه اعلام شده بود! ظاهرا حتی مجریان برنامه نیز از این تغییرات بی‌خبر بودند چنانچه در یکی از برنامه‌ها «معصومه ابتکار» به‌عنوان سخنران معرفی شده بود اما وقتی «زهرا شجاعی» به روی سن رفت، مجری برنامه او را نماینده دولت معرفی کرد. دولت اما در این برنامه نماینده‌ای نداشت.

کد خبر: 5120

به گزارش زمان؛ مطلبي که مي خوانيد در -روزنامه آرمان- منتشر شده و انتشار آن در زمان؛ الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست و صرفا جهت اطلاع رسانی است.
------------------------------------------------
 
آرمان - میثم سعادت: میدان توحید، انتهای خیابان پرچم، همان جایی که حدود شش سال پیش محل برگزاری مراسم‌های اصلاح طلبان بود. چند سالی بود کمتر اصلاح‌طلبی حق ورود به آنجا داشت، اما پنجشنبه بار دیگر میزبان مهم‌ترین نشست سیاسی اصلاح‌طلبان شد. بی‌نظمی و دستپاچگی برخی برگزارکنندگان تا جایی بود که دو برنامه متفاوت برای سخنرانی‌ها در دست مهمانان قرار داشت و آنچه انجام شد متفاوت با هر دو برنامه اعلام شده بود! ظاهرا حتی مجریان برنامه نیز از این تغییرات بی‌خبر بودند چنانچه در یکی از برنامه‌ها «معصومه ابتکار» به‌عنوان سخنران معرفی شده بود اما وقتی «زهرا شجاعی» به روی سن رفت، مجری برنامه او را نماینده دولت معرفی کرد. دولت اما در این برنامه نماینده‌ای نداشت. گذشته از صدور مجوز مراسم، هیچ ردپایی از دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان حاضر در دولت در کانون توحید نبود. اما این بی‌نظمی بیشتر حاصل فضای جدیدی بود که سعی داشت گذشته را به فراموشی بسپارد.
 
مسائل و محدودیتهای هشت سال گذشته سبب شده بود بسیاری با ناباوری به این مراسم بنگرند. اما در دل این بی‌نظمی، نظم و هماهنگی بی‌نظیری به چشم می‌خورد. شاید کمتر کسی متوجه شد دبیرکل یکی از احزاب هنگام ورود عارف و وقتی به خاطر ازدحام عکاسان میز پذیرایی سرنگون شده بود میز را مرتب کرد. سرود «ای ایران» که پخش شد همه آن را زمزمه کردند یا وقتی اسم بزرگان جریان اصلاح‌طلبی آورده و از زحمات آنان تقدیر می‌شد، صدای تشویق جمعیت مهر تائیدی بر صحبت‌های سخنران همایش بود. «احمد حکیمی‌پور» که به‌عنوان رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی تلاش زیادی برای برگزاری مراسم انجام داده بود در این آن گفت: «ما به‌عنوان اصلاح‌طلبان خواهان حضور حداکثری مردم در فعالیت‌های سیاسی هستیم و همچنین برای رفع موانع حضور سلایق مختلف خصوصا در انتخابات و رسیدن به وحدت اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنیم.» زهرا شجاعی نیز ضمن تاکید بر اینکه حضور زنان در انتخابات نباید تزئینی باشد گفت: «اگر باهم اتحاد داشته باشیم، مانند سال ۹۲ به پیروزی خواهیم رسید اما اگر مانند سال ۸۴ عمل کردیم، شکست خواهیم خورد.»

 

 جای خالی رهبران اصلاحات

 

«محمدرضا عارف» نیز در این مراسم از نقش موثر خاتمی در جریان اصلاح‌طلبی صحبت کرد و گفت: «جا داشت که اینجا از حضور رهبر اصلاحات استفاده می‌کردیم و ایشان می‌توانستند در این همایش سخنرانی کنند که امیدوارم در آینده شرایط فراهم شود تا بتوانیم از نقطه‌نظرات وی به‌صورت حضوری استفاده کنیم. معاون اول دولت خاتمی با بیان اینکه «اصلاح‌طلبان باید به دنبال اجماع کامل باشند و ما هیچ راهی جز پیروزی نداریم.» تاکید کرد: باید در کل کشور و در هر حوزه‌ای به یک لیست واحد برسیم. عارف یادآور شد: مجلس پنجم نباید ملاک ما باشد و باید از تحلیل‌هایی که به سمت مجلس پنجم برویم دست برداریم و به دنبال اکثریت باشیم. عارف با انتقاد از نقش‌آفرینی شبکه مجازی به جای صحبت رودررو میان جوانان گفت: نمی‌شود خبری را یک سایت مجهول‌الحال روی خروجی خود قرار دهد و بعد این خبر در فضای مجازی به‌صورت گسترده مورد بازنشر و تاکید قرار گیرد. عارف حضور زنان و جوانان در مجلس را یکی از راهبردهای اصلی اصلاح طلبان برای انتخابات آینده عنوان کرد و افزود: در شأن جامعه‌ای که بالای 50درصد دانشگاهیان آن زنان هستند، نیست که حضور زنان در مجلس آن تک‌رقمی باشد.عارف درمورد دستیابی به اجماع کامل نیز گفت: در این مسیر باید افتخار کنیم که اگر به نفع کسی کنار می‌رویم، تلاش حداکثری برای رسیدن به وحدت داشته باشیم. معاون اول دولت خاتمی در حاشیه همایش نیز درمورد نقش‌ هاشمی و خاتمی در انتخابات آینده، افزود: امیدمان این است که در کل کشور از بزرگان استفاده کنیم تا هم در داخل جبهه اصلاحلات و هم در بیرون از جبهه به وحدت برسیم.

 

 تابلوی 84 و 92 و آینده اصلاح‌طلبی

 

 بعد از عارف نوبت وزیر کشور اصلاحات بود که پشت تریبون قرار بگیرد و نظر خود را درباره این همایش به زبان بیاورد. موسوی‌لاری با اشاره به اینکه جریان اصیل اصلاحات خود را در متن نظام اسلامی دیده و می‌بیند، گفت: اولین حقوقی که ملت ما دارند این است که بتوانند سرنوشت خود را رقم بزنند. یکی از گذرگاه‌هایی که این حق ظهور پیدا می‌کند، حضور در عرصه گزینش و انتخاب است. آنجا که مسئولیت‌ها شفاف می‌شود، سلایق کنار هم قرار می‌گیرند و یک داوری به نام ملت، قضاوت می‌کند. موسوی لاری با تکمیل صحبت‌های زهرا شجاعی گفت: «ما باید تابلوی 84 و 92 را مشاهده کنیم. در تابلوی سال 84 ما شاهدیم که به‌رغم داشتن امکانات به‌دلیل تشتت ناموفق هستیم اما در تابلوی سال92 به‌رغم محدودیت‌ها به دلیل همدلی، موفقیم.» محسن رهامی، رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز در این مراسم گفت: اگر می‌خواهیم کشور اصلاح شود و دولت موفق شود بدون یک مجلس موثر و کارشناس این امر تحقق نمی‌یابد البته ممکن است ایراداتی وجود داشته باشد اما اگر بخواهیم قدم جدی و مسئولانه برداریم، می‌توانیم موفق شویم. دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌های کشور با تاکید بر ضرورت اعمال تدبیر در انتخابات سال آینده تاکید کرد: صندوق‌های رای باید ‌مانند همه دنیا شفاف باشد و ما انتخابات صحیحی که محصولش هرچه باشد را به آن تن می‌دهیم، ما مجلسی نمی‌خواهیم که غربال شده باشد. رهامی حضور حداکثری احزاب را لازمه یک نظام دموکراتیک دانست و افزود: معدل خطای خرد جمعی کمتر از خطای بزرگان کشور است و این یعنی تشکل‌ها باید به نظرات جمع توجه کنند و بزرگان کشور نیز به خرد جمعی توجه داشته باشند. وی افزود: در انتخابات ۹۲ ائتلافی بین آقای روحانی و آقای عارف شکل گرفت که متاسفانه به قواعد ائتلاف عمل نشد و ما انتظار داشتیم که طرف انصراف‌دهنده در ائتلاف در اداره کشور سهیم باشد. فاطمه راکعی دیگر سخنران این مراسم بود. دبیرکل مجمع زنان نواندیش ضمن گلایه و انتقاد از رفتار برخی وکلای مجلس گفت: این چه مجلسی است که یک نماینده در آن نمی‌تواند آزادانه صحبت کند. اعتقاد دارم برخورد بسیار نامناسبی با علی مطهری در مجلس شد. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای نیز با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه رای مردم حق‌الناس است و یا اینکه همه در انتخابات شرکت کنند، گفت: منظور از حق‌الناس فقط شمارش آرا نیست بلکه باید کسانی که حق شرکت در انتخابات دارند بتوانند به افراد مورد نظرشان رای بدهند، کسی حق ندارد کسی دیگر را از نظام بیرون بداند و امیدوارم انتخابات آینده انتخاباتی باشکوه مبتنی بر ارزش‌های انقلاب و اسلام باشد. در پایان مراسم بیانیه احزاب اصلاح‌طلب نیز قرائت شد. همچنین در انتهای مراسم بخشی برگزار شد که حاشیه‌هایش مهم‌تر از متن بود. گعده‌های سیاستمداران از احزاب گوناگون چنان به خوش و بش مشغول بودند که گویی در یک حزب هستند و هر روز سر یک سفره شام می‌خورند. پیام آنها هم این بود که اصلاحات ره صدساله را پیموده و شکست‌ناپذیر است حتی اگر مدلهای بدلی یا شبه‌اصلاحات به اردوگاه اصلاح‌طلبی وارد شوند. 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر