صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

پياده‌روي با کري پاسخ به کدام حسن نيت است؟

در حالي دوهفته از وضع تحريم جديد امريکايي عليه نه شخص حقوقي و حقيقي ايراني نمي گذرد و کنگره آمريکا در حال بررسي تحريمهايي جديدي عليه ايران نيز هست، روز گذشته و در آغاز دور اخير مذاکرات محمد جواد ظريف به پياده روي با وزير خارجه آمريکا جان کري در خيابانهاي وين پرداخت.

کد خبر: 5096

صراط/ متن پيش رو در صراط نيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
در حالي دوهفته از وضع تحريم جديد امريکايي عليه نه شخص حقوقي و حقيقي ايراني نمي گذرد و کنگره آمريکا در حال بررسي تحريمهايي جديدي عليه ايران نيز هست، روز گذشته و در آغاز دور اخير مذاکرات محمد جواد ظريف به پياده روي با وزير خارجه آمريکا جان کري در خيابانهاي وين پرداخت.

اين پياده روي که بيش از 15 دقيقه ادامه داشت و به تيتر يک رسانه ها بدل شد، جاي سوالاتي را در ذهن مخاطب باز مي کند. اکنون سالهاست که ايران با غرب در زمينه مسائل هسته اي گفتگو مي کند در اين دوران چهره هايي چون خاوير سولاناآ اشتون، موگريني، جک استراو و ... افراد تاثير گذار اين مذاکرات بوده اند. اما در هيچ موردي چنين رفتاري که نشان دهنده نزديکي و صميميت باشد از مسولين ايران سر نزده بود.

چه شده که اينبار چنين رفتاري آن هم در قبال وزير خارجه کشوري که بيشترين سابقه دشمني را با ايران دارد. از آقاي ظريف سرمي زند؟

آيا اين پياده روي نيز يک رفتار عادي در عرف ديپلماتيک و پروتکل هاي بين المللي است؟ صرف حضور آمريکا در مذاکرات مشکلات بيش از سه دهه بين دوکشور را حل نکرده که امروز وزير خارجه ايران به سادگي در کنار کري قدم مي زند؟

معمولا در عرف ديپلماتيک چنين حرکتهايي که نشان دهنده افزايش عمق روابط و همکاري هاست در واکنش به يک اقدام مثبت طرف مقابل و براي نشان دادن قدرداني يا اثرگذار بودن آن اقدام مثبت در روابط فيمابين صورت مي گيرد.

اما آمريکا در ماههاي حضورش در مذاکرات 5+1 هيچ همکاري و نرمشي از خود نشان نداده است. شاهد بوديم در 10 ماه جاري (دهم دي ماه نود و سه) دقيقا همزمان با تحويل اولين قسط از پولهاي بلوکه شده ايران که نتيجه دور قبلي مذاکرات بود، آمريکايي ها نه شخص حقيقي و حقوقي ايراني را به ليست تحريمها افزودند!

اين اقدام که دو هفته از آن نمي گذرد واکنش تند افخم سخنگوي وزارت خارجه را در پي داشت. سخنگوي وزارت خارجه در اين زمينه گفت: در شرايطي که مذاکرات بين ايران و 1+5 به منظور رسيدن به توافق جامع در جريان است، اين اقدام نقض صريح اصل حسن نيت است و اهداف دولت آمريکا را در مذاکرات زير سوال مي‌برد.

بايد از آقاي ظريف پرسيد سخنگوي وزارت خارجه سخنگوي شما نيست يا در دو هفته گذشته اقداماتي از سوي آمريکا انجام شده که در اخبار منتشر نمي شود؟ چگونه مواضع دو هفته قبل وزارتخانه خودتان را نيز فراموش کرديد؟

گفتني است همه اينها در حاليست که کنگره آمريکا در حال بررسي تحريمهاي جديدي براي اعمال عليه ايران است که به اذعان سخنگوي وزارت خارجه همين کشور مري هارف حتي در صورت اجراي مشروط نقض توافق نامه اجراي مشترک ژنو است.

بد نيست از آقاي ظريف خواسته شود در کنار تلاش براي لغو تحريمهايي که هيچ نشانه اي از آن مشاهده نمي شود و تلاش براي افزايش ميزان ارتباط ايران با کشور آمريکا ولو در قالب پياده روي اندکي نيز به مطالعه اصول ديپلماسي و پروتکل هاي بين المللي بپردازند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر